Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: Gizmoo »

Dziś mija dokładnie siedem lat od momentu, w którym zarejestrowałem się na forum! Siedmiolecie, to w sumie ciekawa rocznica, szmat czasu, więc jakoś sentymentalnie wzięło mnie na drobne podsumowanie. Dodatkowo zmiana wyglądu forum i jego działania, popchnęła mnie do założenia tego wątku. :wink:

Tak naprawdę, to czytam forum dłużej, bo blisko przez rok działałem nieaktywnie, bez założonego konta. Dopiero moja pierwsza sprzedaż spowodowała, że postanowiłem mieć własne konto, a dopiero skuteczność tej sprzedaży zaowocowała tym, że zacząłem się na forum udzielać. :lol:

Siedem, a w zasadzie osiem lat, to kawał czasu. Wiele się zmieniło w świecie planszówkowym. A od momentu, w którym zaczynałem swoją przygodę z planszówkami w ogóle – to niemal tyle, co przez ostatnie 60 lat w astronautyce. :lol:

Ponad 40 lat temu zacząłem grać w pierwsze gry planszowe. Jak można się domyślić – rynek w naszym kraju był wtedy żaden. Dostępne były karty, szachy, warcaby, chińczyk, oraz „pchełki” i Bierki, które wyłącznie przy dużej dobrej woli można nazwać „planszówką”. Bardziej to gry zręcznościowe, które o dziwo były bardzo popularne. Dopiero na początku lat 80 coś się zmieniło i zaczęły wychodzić pierwsze „poważne” planszówki. Pamiętam moją kolekcję Encore i jak z wypiekami na twarzy śledziłem pojawiające się nowości, wydawane na „papierze toaletowym”. Tak, wiem, jestem już dinozaurem i dziadersem :mrgreen: , ale o dziwo tamtych lat nie wspominam jakoś spektakularnie, z rozrzewnieniem. Wcale drzewiej nie było lepiej. Grało się w to, co było dostępne i wyboru za dużego nie było, a zrozumienie tego, jak grać np. w Gwiezdnego Kupca, czy Komandosów nie było takie łatwe, bo nie było wtedy... Internetu. Graliśmy w to na tyle, na ile rozumieliśmy, a jak nie rozumieliśmy - to sami wymyślaliśmy sobie zasady. :lol:

Także najlepiej wspominam moje ostatnie osiem lat z planszówkami. I muszę przyznać, że z roku na rok bawię się coraz lepiej. Wychodzi mnóstwo planszówek. W zasadzie można się pogubić w ich gąszczu. Mamy obecnie wręcz „klęskę urodzaju”. I do tego wychodzą gry coraz bardziej przemyślane, dopracowane, atrakcyjne wizualnie. To niesamowite jak w tym ostatnim okresie rozwinął się rynek! Tak, nawet 10 lat temu, nie było takich wspaniałych możliwości, jak teraz!

I podczas tych ostatnich ośmiu-siedmiu lat, poza zmianami na rynku zaobserwowałem też sporo zmian na forum. I to oczywiście nie tylko wizualnych.

Mnóstwo osób, które były na samym początku - całkowicie zniknęło. Sporo osób zrezygnowało z dyskusji i cyklicznych wpisów. Udzielają się sporadycznie, w zasadzie głównie w wątku sprzedażowym. Ze starej gwardii, kiedy się rejestrowałem, pozostało może setka aktywnych użytkowników. Jak na 56 626 zarejestrowanych forumowiczów, to nie jest to raczej dużo. Sporo jest za to nowych graczy, nowych użytkowników. Ciekaw jestem ilu spośród „świeżaków” dobije w aktywnym udziale do podobnego stażu? Ile lat pociągnie jeszcze forum i nie zniknie chęć dyskusji?

A jaka jest Wasza historia i jakie macie oczekiwania do forum i do rynku gier planszowych ? :wink:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: vinnichi »

O proszę u mnie też dziś rocznica ale równo 9. Ja z dzieciństwa najlepiej wspominam oczywiście Magię i miecz ale Bruce Lee, Batman, Wojna o pierścień (Encore) czy Robin Hood to były piękne perełki. Prawdziwe ameri :D dopiero człowiek z czasem skrzywił się na eurooptymalizację :).
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
tommyray
Posty: 1302
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: tommyray »

Na forum 6 latek. A pierwsze planszówki... Nie mam chyba takiego stażu wiekowego jak Gizmoo ale jako '78 to jest już z przodu 4. Czy jako pięciolatek w coś grałem - nie pamiętam, ale już we wczesnej podstawówce tatko nauczył mnie gry w szachy, warcaby, jakieś gry karciane których nazw nie pomnę, potem businessgame / eurobiznes oraz inne lokalne mutacje monopoly. Potem Atari800xl. Żegnaj świecie analogowy. Gdzieś na marginesie Yggdrasil. Komandosi. Potem Magia i Miecz. Potem rpgi i nagle na wiele lat planszówki poszły gdzieś w zapomnienie. Potem PeCet czyli - Żegnaj analogu II. Potem na studiach Go. Żegnaj cyfro. Na nowoczesne planszówki spoglądałem wtedy ze snobistyczną wyniosłością gracza "najbardziej złożonej gry świata" a potem weszło Game of Throne, Catan i ... znowu wieloletnia pauza zakończona dopiero kupnem NeuroshimyHex, otrzymaniem This War of Mine, kupnem 51. Stanu i pooooszło.
Prawie 4 dyszek od zapoznania się z grami ale super aktywnie dopiero kilka ostatnich lat z tendencją zwyżkową. Gorączka KSowa minęła. Kolekcja "zamknięta". Ameritrashowiec całym sercem, przy brassach/concordiach zasypiam.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1177
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 275 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: siepu »

Zarejestrowałem się na studiach i trochę smutno, że mi forum pokazało, że to 15 lat temu. Nie mam wrażenia, że 6 lat temu była jakaś legendarna stara gwardia. Ludzie przychodzą i odchodzą, ale bardzo się cieszę, że forum dalej jest bardzo aktywne. Społecznościówki są kompletnie bezużyteczne, jeśli chodzi o dyskusję.

Dzięki że piszecie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: Gizmoo »

vinnichi pisze: 17 sty 2023, 20:28 O proszę u mnie też dziś rocznica ale równo 9.
Nieźle, że to też był 17 stycznia! :D
tommyray pisze: 17 sty 2023, 20:55 takiego stażu wiekowego jak Gizmoo ale jako '78
Jestem rocznik '76 więc to w sumie żadna różnica. :wink:
siepu pisze: 17 sty 2023, 21:05 Nie mam wrażenia, że 6 lat temu była jakaś legendarna stara gwardia.
Było sporo forumowiczów, którzy bardzo aktywnie się udzielali i zawsze służyli pomocą. Aktywowali też środowisko i co ważne - na własną rękę robili tłumaczenia gier. Instrukcji i komponentów. Tak całkiem niedawno jeszcze, w zasadzie mało gier było zlokalizowanych. Nie wiem ile osób jeszcze pamięta, że kiedyś sklepów planszówkowych i polskich wydawnictw było jak na lekarstwo. Na palcach jednej ręki można było policzyć. :lol:
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: preshiq »

U mnie staż na forum to 10 lat, a z "nowoczesnymi " planszowkami jestem od ok 12 lat.
Rocznik '84, ale w moim przypadku akurat za dzieciaka praktycznie nie grałem w żadne gry i nie mam zadnych wspomnien z tym związanych, za to bardzo dużo grałem w szachy.
I w sumie jestem z tych którzy przeżyli dużo szok gdy się zorientowali że wspolczesne gry planszowe to nie tylko zabawa dla dzieci 😉
Jak wyżej było pisane, dla mnie największą zmiana dziś vs to co było te 10-12 lat temu, to ilość wydawanych i gier lokalizowanych.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: rastula »

4 stycznia 2012... :mrgreen: ...kto by się spodziewał :).

Pierwsza gra która pamiętam, że lubiłem to grzybobranie...w końcu na smutne lata 80 te grzybki i perforowana plansza to był KS all in.

dobrze też wspominam Fortune i Maklera Giełdowego

potem były Labirynt Śmierci i Bitwa na Polach Peleonoru...

później dłuuuugo raczej gry komputerowe (choć i tu zawsze lubiłem wszelkie turówki, czyli coś z duchem planszy)...

powrót do hobby...Dziewczyna chciała zagrać w Magię i Miecz

dziewczyny już nie ma gry zostały...i raczej nie zakładam, że grać przestanę puki sił starczy...to świetna rozrywka jest

reszta udokumentowana na forum właściwie...ponad 1/5 życia z wami Wariaty ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: MichalStajszczak »

Obawiam się, że przelicytuję wszystkich :D - za 2 tygodnie 18 lat na forum, a gram od ponad 60 lat :shock: :lol:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: BartP »

Ponad 12 lat na forum. Krótko potem założyłem konto na BGG. I wtedy skumałem się, że jestem geekiem i nie jest mi z tym źle.

Za młodu grałem głównie w tradycyjne gry karciane, ale raczej mniej skomplikowane pokroju makao czy tysiąca. Kupiłem trochę kart do Dark Edena (tak to odmieniałem) i Kultu, ale byłem raczej biernym graczem. Patrzyłem na karty i fantazjowałem, bo okazji do prawdziwego grania nimi miałem niewiele. Lubiłem gry słowne pokroju Scrabble czy Boggle. Parę razy zdarzyło się zagrać w Magię i Miecz lub Magiczny Miecz. Co najmniej raz ktoś doszedł do końca. Ale mam wrażenie, że głównie graliśmy dla beki i kończyliśmy po półtorej godzinie czy coś. to była moja podstawówka, wczesne liceum i wtedy nie miałem ani trochę kasy, więc coś tam czasami wyprosiłem od rodziców.

Dużo grałem w gry komputerowe wtedy, ale wiem, że analogowe gry zawsze mnie kręciły. Bardzo ceniłem sobie kącik "bez prądu" w Resecie (czasopismo o grach komputerowych). Czytywałem nawet Magię i Miecz (kolejne pismo) i uprawiałem metagranie w RPG, czyli czytałem jedynie o tych grach, światach, podręcznikach i wyobrażałem sobie, jak by to było w nie grać. Nawet kupiłem podręcznik do Eartborne'a, ale na jego lekturze się skończyło. Jakoś okazji do sesji w moim otoczeniu nie było. Analogowej braci brak.

Potem długa przerwa. Kumpel na zakończenie studiów wkręcił mnie w Magica, ale grałem głównie po sieci w drafty i w "sealedy". Faktycznych kart mam niewiele: pozostałości po czterech turniejach "sealeda". I tak buszując po sieci, patrzyłem, jakie karcianki są teraz modne. Patrzę, że prawie żadne, a w Rebelu królują planszówki, które myślałem, że muszą być dziecinne. Popatrzyłem na świeżutką ówcześnie Neuroshimę Hex 2.5 i skumałem się, że te gry nie są głupie. Kupiłem, pograłem i lawina ruszyła. Nadal bardzo wysoko cenię Neuroshimę Hex, bo kupiłem oczami, ale jednak do dzisiaj bardziej kręcą mnie mechanizmy i to dla nich gram; temat a nierzadko oprawa graficzna to dla mnie sprawa drugorzędna.

Pozdro
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 446
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: wrojka »

4.5 lat na forum
15 lat od kiedy dostałem Monopoly: Pokemon, ale właściwą przygodę z planszówkami zacząłem podczas studiów w Gdańsku.
Dotknąłem Blood Rage, Szoguna, Gry o Tron, Wsiąść do Pociągu, aż w końcu kupiłem swoją pierwszą planszówkę - Władcę Pierścieni LCG.
Potem poszło z górki.

Jak spojrzę na gry w które miałem przyjemność zagrać, to większość wyszła po 2015 i chyba wtedy nastąpił boom za granicą, a huk szybko dotarł do naszego kraju. Mimo że ogólnie cieszę się z obecności rodzimych wydawców, to diabelnie irytują mnie babole w tłumaczeniach i to że często trzeba brać KS po angielsku, bo może nie będzie polskiej wersji, albo będzie okrojona z zawartości. (Halo, co z tym Wonderland's War? Alicja urośnie? Zmaleje?)
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: preshiq »

wrojka pisze: 17 sty 2023, 23:18 aż w końcu kupiłem swoją pierwszą planszówkę - Władcę Pierścieni LCG.
Mam wrażenie że możesz być ewenementem na skalę światową skoro taka "kobyła" to Twoja pierwsza kupiona gra :D
Ale szanuję, a gierka w moim ścisłym topie .
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: Ardel12 »

17 lat minie w maju jak siedzę na forum. Zaczynałem raczej od pytań w co inwestować swoje małe środki(wtedy uczeń), więc pierwsze posty są z działu Co kupić. Raczej wiele się na forum nie udzielałem w pierwszych latach. Ot stalker. Siedziałem i czytałem. Im dalej tym więcej skrobię, choć czasami dyskusja potrafi być nieprzyjemna.

Gram też raczej od tego momentu(zaczynałem od Osadników z Catanu, GoT 1ED i Draculi). Za młokosa to grało się w tytuły jak chinczyk, gry z Kaczora Donalda(jakieś proste chodzenie po polach), eurobiznes, Nawiedzony Dwór(pod taką nazwą obecnie funkcjonuje) i jakieś inne pierdolety. W sumie po odkryciu/otrzymaniu pegasusa, to zatraciłem się w grach. Po konsoli nastał czas PC, potem PS2, Xboxa itd. Dopiero, gdy spotkania z kolegami nie były problemem i można się było zgadywać po szkole kiedy się chciało, to ruszyłem z grami planszowymi i RPG(grałem w którąś edycję Młotka i NS). Na studiach trochę się uspokoiło, jednak "dorosłe życie" i samowolka, więc imprezy i podrywanie dziewczyn wyparły gry(choć najwięcej partii wtedy zaliczyłem w GoT LCG). Powróciłem z pełną werwą do gier z pracą. Unormowany czas pracy ułatwiał umawianie się na granie. W pracy znalazłem wielu zapaleńców, w międzyczasie żonę, która grywa i w sumie z zastrzykiem kasy przyszło kupowanie i coraz większe wciąganie się w to hobby. Bez opcji kupowania i tylko lizania przez szybkę(czytania/oglądania) to na bank dawno bym z forum się pożegnał.

Obecnie mam wciąż fazę wzrostu. Kupuję i gram sporo(wg mnie). Jestem ciekaw kiedy osiągnę szczyt(maksimum poświęcanych na to hobby pieniędzy i godzin). Wydaje mi się, że już jestem tego bliski i zwiększenie dalsze jest raczej niemożliwe bez szkodzenia innych aspektom mojego życia. Jak pisałem w wątku z postanowieniami, mi to pasuje i jestem bardzo zadowolony z obecnego poziomu. Oby trwał.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: PytonZCatanu »

Od dziecka - szachy! Brat mnie nauczył jak byłem jeszcze w przedszkolu (jest sporo starszy).

Nowoczesne gry planszowe - od ok 2013 roku, zasługa kolegi z liceum (z którym mieszkałem jeszcze na studiach). Chodził na jakieś religijne spotkania, gdzie grano w Catana. Wkręcił się i zainteresował. Potem pokazał mi Catana, Terra Mistice, Colt Express, Dominiona, Grę o Tron, Smallworld Graliśmy u niego wieczorami, nawet założyłem konto na BGG, żeby mógł zapisywać gry ze mną (dla mnie to wtedy była abstrakcja). W tak zwanym międzyczasie dostałem w prezencie Potwory w Tokio. W 2015 poznałem dziewczynę (która 4 lata później została moja żoną) i żeby jakoś wkręcić się w jej znajomych kupiłem swojego Catana.

W 2016 roku w mojej dzielnicy utworzyła się grupa do regularnego grania. Ponieważ umawiali się tutaj, przez forum, to zacząłem je czytać pasywnie, a oficjalnej rejestracji dokonałem wiosna 2017 roku. Grupa żyje (choć już poza forum), nawet się rozrasta 🙂 Jest to tajemnica tego, że potrafię rocznie poznać nawet 100 nowych gier - po prostu nie wszystkie są moje 🙂 W 2018 roku zorganizowaliśmy pierwszy wyjazd planszowkowy - 3 dni grania, bez żon, bez dzieci, od rana do 4 nad ranem 😁. Od tamtej pory było już 9 edycji 🙂 Mi od Potworów w Tokio i Catana przybyło 58 innych gier i Kallax.

Lubię forum, bo pozwala na ciekawe dyskusje. Lubię w tym hobby zarówno samo granie, jak i cała otoczkę (statystyki, nagrody, rankingi, opinie). Forum pozwala mi realizować te drugą część 🙂
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4458
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: Hardkor »

To ja na forum chyba tutaj na najkrócej jestem. Dopiero 3 lata (4 rok w trakcie). W sumie w dzieciństwie grałem w coś jak każdy, ale typowe klasyki - grzybobranie, eurobiznes (tfu na monopoly, ono było dla bogatych dzieciaków), bierki, szachy, karty etc Przełom nastąpił na studiach - wpadłem na turnieju gry Hearthstone (karcianka na PC) do wypożyczalni planszówek z znajomymi, aby w sobie coś pograł. W ręcę wpadł talisman. Totalnie nie ogarneliśmy zasad, tylko ja i kolega coś staraliśmy się grać poprawne, a 4 osoby miały gdzieś gre, a i tak bawiłem się wybornie. Potem spacerując z dziewczyną po Krakowie trafiliśmy do Shop Gracz i na spróbowanie kupiliśmy pierwszą planszówkę - nawet nie pamiętam już nazwy. Pamiętam, że bardzo podobna do Hearthstone, z kotkami. No i potem już z górki. Znalazłem grupy na facebooku o grach, potem forum i zacząłem wsiąkać. Jedyne co teraz to brak czasu na ogranie tego wszystkiego co mam...
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: janekbossko »

W lutym 17 rok od kiedy się tutaj zarejestrowałem. Prawie pełnoletni staż będzie.
Grałem nieprzerwanie do pewnego momentu kiedy zmieniły mi się priorytety w życiu i zniknąłem na całe 4-5 lat z forum ale 2 tygodnie temu wróciłem i z tego się cieszę :wink:

Brakowało mi i grania i tego forum :cry:
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: _Berenice_ »

Mi też stuknie rocznica 17, ale listopada :wink: Będzie wtedy 11 lat na forum, a wcześniej w planszówki pykałam już ze 2-3 lata.

W dzieciństwie grałam przede wszystkim w quizy i takie rzeczy :wink: Ominął mnie Talisman i inne rzeczy :wink: Na planszówki przyszedł czas na studiach. Ale tak przy ich końcu, bo...

Przychodzi ten czas, że dalej człowiek chce się spotykać ze znajomymi, coś tam porobić, ale pić się człowiekowi już nie chce, ile można oglądać filmy, w zimie jest zimo itd. Toteż szukaliśmy czegoś nowego. Najpierw myśleliśmy o RPG, ale nie chciało mi się czytać całego podręcznika (teraz też nie znoszę czytać instrukcji :D :D :D ). Widzieliśmy jakieś planszówki w Empiku, no ale Carcassonne jakoś do nas nie przemawiało :wink:

Ostatecznie przy okazji weszliśmy do Graala na Dworcu Centralnym w Warszawie. No i tak oglądam te pudła, które nic mi nie mówią i dostrzegam Draculę drugą edycję. Myślę sobie wampiry, mrok - spoko można spróbować. Idę z tym pudłem do kasy, a sprzedawca pyta się nas, czy już w coś graliśmy. A my szczerze - nie, no, absolutnie nie. To miły pan sprzedawca się zafrasował i mówi, że to może być dla nas za ciężkie i poleca coś innego. I wyciąga ten Talisman Magia i Miecz i zachwala. Ja tak na niego patrzę, potem na grę, no i na okładkę. Macham ręką i biorę tego Draculę, bo mi to się to dalej bardziej wizualnie podobało, niż jakieś lochy czy smoki :lol: :lol: :lol:

Zagraliśmy w tego Draculę 4 razy z rzędu i cały następny dzień :D. I zostaliśmy z tymi planszówkami na dłużej. Gdybyśmy zdecydowali się jednak na tego Talismana, to na pewno byśmy dzisiaj nie byli tu, gdzie jesteśmy i nie grali w planszówki XDDD

Mam jeszcze jedną śmieszną opowieść. Jak już graliśmy tak rok czy dwa lata, to zobaczyliśmy Age of Empires III i tak podziwialiśmy w internecie. No, ale wtedy powiedzieliśmy sobie: wygląda fajnie, ale kto by wydał ponad 300 zł na grę planszową. Chciałabym teraz oficjalnie obśmiać samą siebie z przeszłości xDDD

Mimo tylu lat na forum, to wiem, że z rzeczy które się nie wydarzą, to najbardziej nie wydarzy się to, żebym nabiła tyle postów, co Gizmo. Uwielbiam dyskusje o grach, przerzucanie się argumentami, ale za bardzo się wciągam w to i wtedy zapominam o innych aktywnościach, wiec muszę sobie dozować :D Ale całe szczęście, że jest forum. Wiadomo jak to jest na grupach społecznościowych :wink: :wink: :wink:

Nie odczuwam też tak jak siepu tęsknoty za starą gwardią. Może dlatego, że ludzi z forum aktywnie poznaje dopiero od 3-4 lat. Ale pamiętam niektóre wspaniałe tematy i ancymonów. Ale taki temat na najlepsze wątki, kryzysy i śmieszki to już był :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5172
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: raj »

Moje pierwsze konto założyłem 4.06.2004 (wtedy to było raj_gildia, teraz zmienione na RAJ_11).
Pierwszą poważną planszówką były szachy, gdzieś w okolicach początku podstawówki (to już ponad 40 lat... ja pierniczę...) a później Bitwa na Polach Pellenoru w okolicach 5 klasy podstawówki.
Od tamtej pory stałem się wojennikiem i postanowiłem, że jak dorosnę to przeprowadzę się do Warszawy, bo nie miałem z kim grać, a burżuje z Wawy miały swój klub i sklep na Wilczej!
W liceum nawet zaliczyłem harcerski kurs instruktora groteki, nie wiem czy nie jedyny jaki się odbył... To była totalna amatorka, ale świetna zabawa. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: Coen »

We wrześniu minie 12 lat jak jestem na forum.

Moje pierwsze przygody z planszówkami to okolice końca podstawówki (92-93) i wielogodzinne rozgrywki w Magię i miecz. Pamiętam, że plansza składała się z 4 dużych kawałków, niestety dość krzywych i trzeba było kombinować, żeby stała prosto :D

Potem długa przerwa, pierwszy samodzielny zakup planszówki to rok 2006 i było to Evo. Do tej pory zastanawiam się, dlaczego kupiłem tę grę. Nie miałem trójki graczy, karty były po niemiecku :lol:
Potem kolejna przerwa no i w 2011 roku to już się zaczęło na dobre, od Carcassonne i Wsiąść do pociągu, itd itp :wink:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: mat_eyo »

U mnie w lipcu będzie 12 lat na forum, z nowoczesnymi planszówkami związany jestem o ~dwa lata dłużej. Wcześniej trochę CCGów i sesje RPG w liceum (już 20 lat temu :shock: ) i szachy, klasyczne gry karciane + jak większość - polskie podróbki zachodnich gier w dzieciństwie.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2023, 09:27 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: seki »

Na forum od 6 lat (rocznica w grudniu). W dzieciństwie nic nie wskazywało na to, że planszowki będą moim hobby. Za 2 tygodnie kończę 40 lat. Te 30 lat temu grywałem jak każde dziecko w tym wieku w liczne gry karciane i jakże by inaczej w eurobiznes. Miałem Yggdrasil i inne mniej znane gry. W trakcie studiów koleżanka wyjęła z rodzinnej szafy Magię i Miecz w wydaniu Sfera. Dziś koleżanka jest moją żoną a MiM nadal zasila moją kolekcję. W tamtym czasie MiM bardzo mnie zaangażowała, dokupiłem do kolekcji Puerto Rico. W tamtym czasie zajmowało 1 miejsce na bgg i uznałem, że kupię najlepszą grę świata. Nie wiedziałem wtedy o istnieniu tego forum i nadal to było tylko casualowe granie bez czytania, dyskutowania, rejestrowania rozgrywek itp. W Puerto Rico graliśmy bardzo dużo ale na tym kolekcja się zamknęła. Po jakichś 5 latach zagrałem u przyjaciół w Wsiąść do pociągu i można powiedzieć, że wtedy wkręciłem się w to hobby ostatecznie i z pełnym zaangażowaniem. Zacząłem czytać i kupować. Jeśli pamięć mnie nie myli kupiłem wtedy w poniżej kolejności Wsiąść do pociągu, Carcassone, Pandemic i Cywilizacje Poprzez wieki. To był piękny czas. Człowiek bezdzietny miał czas na codzienne granie w Cywilizacje poprzez wieki. Lawina ruszyła. Dziś wg bgg posiadam 250 tytułów ale z tendencją zniżkową. Na forum wszedłem z potrzebą rozstrzygnięcia jakiejś wątpliwości dotyczącej zasad i bardzo mi się spodobało. W dzieciństwie byłem aktywnym dyskutantem grup dyskusyjnych IRC, włącznie z aktywnym moderowaniem, zabezpieczaniem (ktoś pamięta te śmieszne boty działające w tle?) i licznymi zjazjdami z przyjaciółmi poznanymi on-line. Trochę tęskniłem za tymi czasami a forum tę tęsknotę mi wypełniło. Na forum czytam niemal wszystko choć nie zawsze się aktywnie włączam do dyskusji. Pomijam jedynie wątki światopoglądowe. Forum jest dla mnie głównym źródłem tego co dzieje się w naszym hobby i najlepszym aktywatorem trybu zakupowego.

Zeszły rok to pewien kamień milowy w moim hobby bo zacząłem grać również poza domem. Wcześniej grałem aktywnie z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Od początku listopada co tydzień bez przerw gram poza domem, poznałem sporo fajnych ludzi z podobną zajawką. To dla większości z Was nic nadzwyczajnego ale dla mnie ważny element walki z moimi ułomnościami. Od jakichś 10 lat zmagałem się z fobią społeczną i nerwicą, a każde spotkania w większym obcym mi gronie osób była dla mnie bardzo trudna pod względem psychicznym i jednocześnie wyczerpująca fizycznie. Wyjście z domu było elementem terapii. Dziś mogę powiedzieć, że wspólne granie z obcymi mi ludźmi wyleczyło mnie z fobii a jakość życia znacznie wzrosła. Można powiedzieć, że zawdzięczam to grą planszowym.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: nahar »

Mi pokazuje ze zarejestrowalem sie 24.01.2005. Czyli 18 lat lat minie za tydzien?

Planszowki, jeżeli szachy liczymy to ok 4-5 roku życia czyli naciagając 40 lat. Jeżeli szachy nie to jak mialem 6-7 to jakies piewsze chinczyki mlynki itp. No i to co było w SM bo Babcia pracowala w RSW Ruch i przynosila z pracy. Do 2005 planszowki Encore i Dragona, Battletech, MiM, Fortuna, Detektyw, Scrabble, samorobki zachodnich tytułow (TtR na brystolu z kamieniami z Ikea zamiast wagonow u kolegi), pierwsze gry z DE - małe karcianki ze sklepów zabawkarskich (nawet nie pamietam tytułów), no i Sciezki Chwaly, cena 250 zl, nie kupuje bo nie mam kasy, ale po jakims czasie Wyd. Golebiowski wrzuca ziploki na Allegro za bodaj 37 zl. Kupione przez kumpla, zagrane, pierwszy kontakt z grami GMT i nowoczesnymi grami wojennymi.
Od 2005 pierwsze nowoczesne planszowki TtR Europa (zgrana straszliwie tluklo sie w to non stop), Cytadela PL, kupiona po wakacjach 2005 GoT, Fasolki w wersji DE, Caylus (kazda runda sklada sie z 7 faz....). W kwietniu 2005 rejestracja na BGG.
Potem Doom 1ed. Thurn und Taxis, Sankt Petersburg, Wysokie Napiecie.
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: Darkstorm »

Moja pierwsza planszówka nie licząc Szachów, Eurobiznesu czy gierek z Kaczora Donalda to był jak mi się zdaje Miliard w Rozumie czyli gra na podstawie popularnego w tamtych czasach teleturnieju. To były lata 90, nie pamiętam niestety który rok. I nawet miałem do tego jeszcze dodatki :D
Miałem jeszcze coś co się chyba nazywało (nie jestem pewny) Szalony Wyścig. Ale nigdy nie zostało rozegrane bo byłem za młody by ogarnąć instrukcję i zasady.

Później było długo długo nic. Gdzieś tam miałem po drodze kontakt z jakimiś Carcassonami czy innymi Pociągami ale nie spowodowało to wciągnięcia w hobby. Dopiero gdy już jako dorosły człowiek z własnym M, u kolegi poznawałem takie gry jak Eldritch, Gra o Tron, Alchemicy stwierdziłem, że te planszówki to fajne są i w sumie to chciałbym mieć coś swojego. I kupiłem... Talismana. A że nikt już mnie nie kontrolował to bardzo szybko kupiłem wszystkie dodatki do niego, bo gdzieś wyczytałem, że już nakłady się kończą i więcej tej gry nie będzie. Dwa dodatki do tej pory są zafoliowane :D Było to jakoś w 2016 i chyba od tego momentu powinienem oficjalnie liczyć swoją obecność w hobby :D . A na forum jestem od grudnia 2018.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 17 sty 2023, 21:35 Jestem rocznik '76 więc to w sumie żadna różnica. :wink:
Boze, ja gram z takim starym dziadem? :D Miedzy Matim a toba to ze 20 lat bedzie xD

Anyway - Gizmo fajnie, ze wspominasz i tyle psizesz o grach, chociaz czesto sie nie zgadzamy w swoich opiniach - keep it up :D

Ja na forum jestem od 4 lat zaledwie, ale ciesze sie, ze stalem sie czescia tej spolecznosci (moja kochana troche mniej xD)
A wszystko przez promocje na Black Friday w Merlinie na Troyes, GAH, Smallworld i Szklany Szlak, a zaraz po tym kampanie na kickstarterze Tainted Grail i zbiorowke Gilandrila
raj pisze: 18 sty 2023, 08:00 Moje pierwsze konto założyłem 4.06.2004 (wtedy to było raj_gildia, teraz zmienione na RAJ_11).
ban temu panu za multikonto! xD
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5172
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: raj »

japanczyk pisze: 18 sty 2023, 10:46
raj pisze: 18 sty 2023, 08:00 Moje pierwsze konto założyłem 4.06.2004 (wtedy to było raj_gildia, teraz zmienione na RAJ_11).
ban temu panu za multikonto! xD
:lol: :lol:
Niestety przepadł mi dostęp do maila do którego było podłączone, a wtedy to nie była taka banalna sprawa. Konto od tamtego czasu jest martwe, nie usunąłem go później z sentymentu. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Ile lat na forum i ile lat z grami planszowymi?

Post autor: _Berenice_ »

Boze, ja gram z takim starym dziadem? :D Miedzy Matim a toba to ze 20 lat bedzie xD
Mati to się pocieszał, że przynajmniej ja nie jestem taka stara i bliżej jego wieku, a potem się okazało ile mam lat, no i stękał, że wszędzie jest tylko geriatria + :lol: :lol: :lol:

Ale wspominam o tym, bo chcę też zapytać o wasze wrażenia. Bo może się mylę i jest to tylko moje doświadczenie. Nie macie wrażenia, że gry planszowe to hobby przede wszystkim dla "starych" ludzi? Na spotkaniach planszówkowych, w knajpach, konwentach widzę głównie osoby 30+. Kilka razy zdarzyło mi się zagrać z osobami troszkę młodszymi, ale tak to sama stara gwardia ;) Oczywiście nie liczę graczy, którzy zabierają ze sobą własny przychówek :D Na forum też widać to wyraźnie.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
ODPOWIEDZ