Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: XLR8 »

Obrazek

Scarface 1920 blends worker placement with deck-building mechanics in a game where you will have to recruit new associates, break new deals, fill the streets of Chicago with your thugs, enhance your headquarters —and do some dirty jobs along the way.

Every gang has a distinct set of abilities embodied in their boss, and in every game you will be able to choose a different path to victory. However, in this turf war you will have to confront other rival gangs that share an identical goal: growing their criminal empire. But they are not the only challenge you will face —Eliot Ness and his Feds are out to get you too!



https://boardgamegeek.com/boardgame/324 ... rface-1920
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Wosho »

Czekamy, mam nadzieje ze bedzie rownie dobra co Dune.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: XLR8 »

Wosho pisze: 23 sty 2023, 09:19 Czekamy, mam nadzieje ze bedzie rownie dobra co Dune.
Ja liczę na polską wersję. DB z WP to hit sprzedażowy więc liczę, że galakta czy portal ją łykną.
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Confidential »

Dice Tower zamieścił na kanale unboxing gry, więc pewnie jakoś niebawem będzie recenzja. Pudło jednak ogromne - nie spodziewałem się tak dużego:

Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 252
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: TOMEQ »

Pudło faktycznie wielkie. Ciekawe co mój portfel na to. Jeszcze mu nic nie mówiłem.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Savior86
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2023, 09:59

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Savior86 »

Czy coś słychać gdzieś o polskim wydaniu ?
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Confidential »

Dice Tower w końcu zrecenzował:

Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: XLR8 »

Confidential pisze: 07 maja 2023, 23:19 Dice Tower w końcu zrecenzował:

Bardzo podobne odczucia. Szkoda, że ta gra jest wydana tak bogato, bo niestety stosunek ceny i czasu rozgrywki do losowości jest zbyt duży.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Wosho »

Zgadzacie sie z nimi i BGG ze najlepiej na 3 os? nie ma problemu ze dwoch sie bije trzeci korzysta jak zazwyczaj?
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Aras »

Gra wygląda bardzo ciekawie, ale mechanicznie bardzo przypomina Godfathera, który jest świetną grą. Więc pozostaje pytanie, czy warto mieć taką drugą grę?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4464
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Hardkor »

Aras pisze: 08 maja 2023, 13:15 Gra wygląda bardzo ciekawie, ale mechanicznie bardzo przypomina Godfathera, który jest świetną grą. Więc pozostaje pytanie, czy warto mieć taką drugą grę?
I to w tym samym klimacie, a znowu na KS mamy cyberpunka, który niby też jest takim Ojcem Chrzestnym 2.0
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Confidential
Posty: 170
Rejestracja: 26 mar 2018, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Confidential »

Byłem bardzo napalony na ten tytuł, ale wspomniana losowość tutaj jednak mi doskwiera - zwłaszcza biorąc po uwagę, iż (bądź co bądź) jest to gra strategiczna, a sama rozgrywka trochę zajmuje.

Posiadam w kolekcji parę tytułów, gdzie losowość odgrywa sporą rolę (na przykład "Nemesis" czy "Zombicide") ale w nich albo mechanizmy są na dobrą sprawę zbudowane wokół tej losowości, albo można jej wpływ w jakimś stopniu zbalansować. Obawiam się, że w tym przypadku może ona w zbyt negatywny sposób wpłynąć na moją przyjemność z grania.
sasquach
Posty: 1826
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: sasquach »

Hardkor pisze: 08 maja 2023, 13:21 I to w tym samym klimacie, a znowu na KS mamy cyberpunka, który niby też jest takim Ojcem Chrzestnym 2.0
On jest Godfatherem 2.0 tylko dlatego, że ludzie tak stwierdzili na podstawie pierwszych obrazków. Bo wiesz, jak jest mapa miasta i postacie z różnymi podstawkami to przecież może być tylko Godfather, nic innego :D A mechanicznie Cyberpunk jest daleko do Godfathera.

A gierka dziś do mnie przyjechała, wygląda super, pudło jest wielkie. Mam nadzieję, że uda się przetestować.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: tomp »

Jedni mają skojarzenia z Godfather, a mi z kolei kojarzy się ta gra z Diuną Imperium. Też ktoś tak ma?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Wosho »

Próbował ktoś na dwie osoby grać? Jest sens czy czekać na 3 os?
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Wosho »

Zagralismy raz i wszystkim sie podobalo, ale gralismy we 3 i trwalo mega dlugo bo duzo rzeczy musielismy doczytywac i nikt nie wiedzial co ma robic. Natomiast zgoda ze jesli kazdy sobie gra w swojego pasjansa to lepiej grac w cos innego, tutaj im wiecej interakcji tym ciekawiej :)
Ogladam playthrough DT i im zajelo ok 2h wiec jak zejdziemy do tego czasu to zajebiscie.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: hamish »

Nasza grupa na razie rozegrała 5 partii (jedna na trzech, reszta na czterech graczy). Nie będę wypowiadał się za innych, napisze o moich odczuciach.

Mnie się gra podoba. Wszyscy robimy mniej więcej to samo, ale na inne sposoby, co jest dość ciekawe. To poczucie wzmacnia mocna asymetria szefów gangów. Spora losowość w samych wydarzeniach, kartach RAID, wspólnikach czy zadaniach niespecjalnie jakoś mi doskwierała. Fakt, potrafi naprawdę zajść za skórę, bo ma się wrażenie, że sama gra daje po twarzy mocniej, niż inni gracze.

Co do interakcji. Osobiście byłem graczem, któremu najczęściej usuwano znacznik kontroli z dzielnicy. Nie było gry, w której mi nie wysadzono składu, albo usuwano budynek na różne inne sposoby. To dość bolesna kontra, ale często jest to jedyny skuteczny sposób, żeby kogoś wytrącić z rozpędu. Bo jak się gracze nie pilnują i pozwolą sobie na granie tylko na własnym podwórku, to wtedy traci się sporo, a zazwyczaj jeden lub dwóch graczy potrafi wtedy odjechać z punktami. Mnie się nasuwa trochę takie porównanie do Chaosu w Starym Świecie, ale głównie pod względem oglądania się na siebie i kontrowania innych. Bo jak komuś się pobłaża i pozwala na zbyt wiele, to potrafi mocno odpłynąć, a później już naprawdę ciężko go dogonić. W tej grze zwyczajnie trzeba wbijać szpile, a przy okazji po cichu realizować swoje plany. W sumie tak jak w gangsterskim półświatku. Jak komuś z konkurencji idzie za dobrze, to staramy się mu "pomóc", a samemu z kolei się nie wychylać za bardzo.

Gra jest osobliwa, niby długa, ale wydaje się, że za krótka, bo gdy się kończy człowiek ma w głowie jeszcze jakiś plan, tu karty do zagrania, tam na planszy jeszcze jakieś beczki do sprzedaży... Jeszcze nie mieliśmy gry, która nie skończyłaby się właśnie takim poczuciem braku jednej karty wydarzeń.

W moim odczuciu dobra gra. Nad wszystkim nie zapanujesz, jak to w życiu. Ale dzięki temu trzeba być mocno elastycznym i robić zwody, gdy sytuacja się zmienia. Jednym jest łatwiej niż drugim, przynajmniej takie mam odczucie, bo frakcje są mocno zróżnicowane i akcje grają z tym, co akurat jest na planszy. A wiadomo, jednemu w danej chwili będzie układ sprzyjał bardziej, niż innym. Zaś za pół godziny sytuacja się odwróci. Ot, życie.

Nie wiem, kiedy jeszcze zagramy, ale chętnie usiądę.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Grover
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2017, 21:30
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Grover »

To jak ktoś szuka swojej kopii, to widzę, że od 21 czerwca będzie można wesprzeć dodatek na GF plus wyhaczyć swój egzemplarz.

Obrazek

https://gamefound.com/projects/redzen/s ... y-business
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: antonio3333 »

Spoiler:
To jest dobra wiadomość dla mnie, zła wiadomość dla mojego portfela :)
Ostatnio zmieniony 29 maja 2023, 21:15 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: tomp »

Ja zastanawiałem się, czemu ostatnio wysyp filmików z prezentacją produktu. To są przygotowania gruntu przed kampanią :)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
sasquach
Posty: 1826
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: sasquach »

tomp pisze: 29 maja 2023, 22:25 Ja zastanawiałem się, czemu ostatnio wysyp filmików z prezentacją produktu. To są przygotowania gruntu przed kampanią :)
Albo po prostu ludzie zaczęli dostawać w końcu swoje egzemplarze. Zależy o których twórcach piszesz :)
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: thorus197 »

Z ciekawości pytanie.

Jak się ma ona do Ojca Chrzestnego - Erica Langa? Czy warto posiadać obie w kolekcji, czy lepiej wybrać nowy tytuł jakim jest Scarface?

Tak, posiadam "The Godfather: Imperium Corleone" i mocno zastanawiam się czy warto inwestować w nową grę w podobnym klimacie.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Wosho »

Z tego co slyszalem nie ma porownania, na korzysc Scarface.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Wosho »

Druga i trzecia gra juz bardziej swiadomie w sensowniejszej ilosci czasu.
W jednej z gier kolega gral Wilkami i zaczal agresywnie i ja stracilem swoja dzielnice chyba w pierwszej turze, kolega chwile pozniej. Mimo to udało się odbić od dna i agresorowi nie udało się wygrać gry.
Ale dobrze wiedzieć że utrata dzielnicy w pierwszej turza nie oznacza końca gry.
Graliśmy wszystkie gry we 3 i raczej nie będzie próbować we 4. Troche dziwne że nie ma mapy w wersji na 3 os i dwóch graczy jest obok siebie ale jak na razie nie jest to problemem.
Polecam wszystkim wielbicielom deckbuilderów i nie bojącym sie interakcji :)
Działanie na 3 jest nawet plusem bo Dune to gra na 4os i większosc takich gier potrzebuje 4ego gracza zeby zachowac balans na stole.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Scarface 1920 (Toni Serradesanferm, Daniel Simon)

Post autor: Wosho »

K czy ktos widzial jaks grupowke czy trzeba zamawiac samemu dodatek za miliony monet pewnie :( ?
ODPOWIEDZ