Podatek od zamówień grupowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Podatek od zamówień grupowych

Post autor: brazylianwisnia »

Nie wiem czy ktoś o tym rozmawiał na forum więc wrzucam info, że rząd postanowił trochę podłubać przy przepisach od darowizn i trafi tam zapis(cyt z Business insider):
Chodzi o to, że gdy wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie kwotę 54 tys. 180 zł, wówczas beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości nawet 20 proc.
Obawiam się że moze to być tak interpretowane że taki np japanczyk będzie uznany za beneficjenta mimo że tylko zbiera kasę do kupy i przekazuje dalej.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Curiosity »

Czytałem o tym dzisiaj i uważam, że nie, bo w Polsce nie masz typowego crowdfundingu tylko kupujesz "preorder".
A zagranicznych zbiórek nie będzie dotyczyło polskie prawo.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1620
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: nidhog »

brazylianwisnia pisze: 01 lut 2023, 20:43 Nie wiem czy ktoś o tym rozmawiał na forum więc wrzucam info, że rząd postanowił trochę podłubać przy przepisach od darowizn i trafi tam zapis(cyt z Business insider):
Chodzi o to, że gdy wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie kwotę 54 tys. 180 zł, wówczas beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości nawet 20 proc.
Obawiam się że moze to być tak interpretowane że taki np japanczyk będzie uznany za beneficjenta mimo że tylko zbiera kasę do kupy i przekazuje dalej.
Widziałem, to. Jeszcze sie do końca nei zagłębiałem. Natomiast jedno jest pewne. Nikt tu donacji nie robi, ani nie jest darczyńcą. Jedyne zagrożenie jest takie, że może to uderzyć nie w organizatorów zbiórek, a organizatorów danej wspieraczki, bo tam już może być róznie potraktowane.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: MichalStajszczak »

Alexis de Tocqueville pisze:Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: xilk »

Z tego co czytałem, ten przepis nie dotyczy zbiórek jako sprzedaży.

To jest przepis, który dotknie przede wszystkim osoby zbierające pieniądze na leczenie. I tu spora uwaga, bo już dzisiaj coś premier zaczął się wycofywać, że niby zaskoczeni, że nie wiedzą i będą badać sytuację. Dlatego trzeba monitorować, na czym w końcu stanie.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: brazylianwisnia »

Curiosity pisze: 01 lut 2023, 20:48 Czytałem o tym dzisiaj i uważam, że nie, bo w Polsce nie masz typowego crowdfundingu tylko kupujesz "preorder".
A zagranicznych zbiórek nie będzie dotyczyło polskie prawo.
Mi bardziej chodzi o grupowki na np zamówienie od Awaken Realms na 200 osob gdzie przewala się sporo kasy i czy nie będzie to podciągane pod darowizne. Bo jednak jeśli to nie jest darowizna to tak można obejść podatek jako zrzutka na zamówienie grupowe które kiedyś dojdzie ale kiedy to nikt nie wie..dlatego obawiam się że takie zbiórki mogą być podciągane pod darowizne.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4080
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: brazylianwisnia »

xilk pisze: 01 lut 2023, 21:05 Z tego co czytałem, ten przepis nie dotyczy zbiórek jako sprzedaży.

To jest przepis, który dotknie przede wszystkim osoby zbierające pieniądze na leczenie. I tu spora uwaga, bo już dzisiaj coś premier zaczął się wycofywać, że niby zaskoczeni, że nie wiedzą i będą badać sytuację. Dlatego trzeba monitorować, na czym w końcu stanie.
No tak ale jak ja daję kase forumowiczowi żeby ogarnął zamówienie grupowe to to sprzedaż też nie jest a gra może nigdy nie przyjsc.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: MichalStajszczak »

brazylianwisnia pisze: 01 lut 2023, 21:11 No tak ale jak ja daję kase forumowiczowi żeby ogarnął zamówienie grupowe to to sprzedaż też nie jest a gra może nigdy nie przyjsc.
Skoro dajesz kasę, nie mając pewności, czy gra przyjdzie, to może to podpadać pod ustawę hazardową. :lol:
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Puppet_Master »

Wydaje mi się, że przeciętna zbiórka jest daleka do proponowanego limitu osiągnięcia 54 180 zł, po którym podatek ma się dopiero pojawić.

Druga sprawa, to co ktoś wyżej napisał, będzie to zdecydowanie zorganizowany zakup niż darowizna zrzutkowa.

Najważniejsze jak zawsze będzie to co przy okazji, bo jeżeli zbierającemu zamówienie grupowe zostaną resztki z wpłat od uczestników zamówienia, końcówki "za fatygę", to tu do niedawna raczej też nie było problemu i chyba nic się nie zmieni, a limit na jednego darczyńcę wynosił ile, 4900 złotych (brak konieczności zgłaszania)?
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Moonz »

Puppet_Master pisze: 01 lut 2023, 22:05 Wydaje mi się, że przeciętna zbiórka jest daleka do proponowanego limitu osiągnięcia 54 180 zł, po którym podatek ma się dopiero pojawić.

Druga sprawa, to co ktoś wyżej napisał, będzie to zdecydowanie zorganizowany zakup niż darowizna zrzutkowa.

Najważniejsze jak zawsze będzie to co przy okazji, bo jeżeli zbierającemu zamówienie grupowe zostaną resztki z wpłat od uczestników zamówienia, końcówki "za fatygę", to tu do niedawna raczej też nie było problemu i chyba nic się nie zmieni, a limit na jednego darczyńcę wynosił ile, 4900 złotych (brak konieczności zgłaszania)?
Przeciętna tak, ale tu np na Lords of Ragnarok z jednej grupy poszło chyba ponad 80k zl.
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Puppet_Master »

Moonz pisze: 01 lut 2023, 22:26
Przeciętna tak, ale tu np na Lords of Ragnarok z jednej grupy poszło chyba ponad 80k zl.
Nie spodziewałem się, że mówimy o takiej kwocie. Czyli jest teoretyczne ryzyko konieczności naliczenia podatku od nadwyżki ponad 22 k PLN, czyli 58 k PLN x 20% = 11.600 PLN podatku do zapłacenia od zbiórki na cele "niecharytatywne".

No dobra, ale jak nawet zostałoby to uznane za zbiórkę w rozumieniu tej nowej ustawy (w co nie wierzę, przecież to sprzedaż towarów), to chyba wciąż jest ta kwota wolna od jednego "darczyncy" wynosząca około 5k PLN?

Wydaje mi się, że jest tu mnóstwo pola do "rzeźbienia". Wychodząc od tego, że to nie jest zbiórka skutkująca darowizną od dużego kręgu darczyńców, tylko jej rezultatem jest dla wszystkich zrozumiała, prosta "sprzedaż towarów". Z tych 80 klocków ile zostanie organizatorowi "za fatygę"? Z 5k PLN, pewnie nie więcej?

Dla świętego spokoju organizator może wrzucić sobie tą nadwyżkę w dochód w swoim PIT i tyle. Cena spokoju. Albo nic nie wrzucać i upewnić się, takie darowizny-nadwyżki korzystają ze zwolnienia kwotowego pomimo nowej ustawy i nawet nie muszą być zgłaszane.

To takie luźne przemyślenia, wieczorową porą, do przedyskutowania ze swoją księgową.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: espresso »

Trzeba poczekać na wykładnie od MF, ale w tym momencie wygląda na to, że faktycznie takie grupowe zamówienia mają ucierpieć. Dodatkowo, to są limity na 5 lat, więc jak ktoś organizuje dużo grupówek, to jak najbardziej jest realne, że przekroczy. Nie ma znaczenia, że to sprzedaż towarów - celem tej zmiany jest właśnie ukrócenie sprzedaży towarów i uslug pod przykrywką zbiórki. Łapią się tu wszelkie patronite i inne portale typu "postaw mi kawę".
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Yuri »

Puppet_Master pisze: 01 lut 2023, 22:45
Moonz pisze: 01 lut 2023, 22:26
Przeciętna tak, ale tu np na Lords of Ragnarok z jednej grupy poszło chyba ponad 80k zl.
Nie spodziewałem się, że mówimy o takiej kwocie. ...
Coś podejrzewam, że gdyby Japańczyk wrzucił tutaj kilka liczb z niektórych zbiórek to te 80k to by się zarumieniło ze wstydu.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10906
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: japanczyk »

Yuri pisze: 01 lut 2023, 22:55 Coś podejrzewam, że gdyby Japańczyk wrzucił tutaj kilka liczb z niektórych zbiórek to te 80k to by się zarumieniło ze wstydu.
Bez przesady ;-)
Najwieksza zbiorka jaka zrobilem to ~25k gbp na Nemesis Lockdown
Puppet_Master pisze: 01 lut 2023, 22:45 Z tych 80 klocków ile zostanie organizatorowi "za fatygę"? Z 5k PLN, pewnie nie więcej?
Znaczy nie wiem jak reszta, ale ogolnie to jest to raczej charytatywne - przy tych 80k dajmy na to 5k dodatkowe 62,5 zl na osobe, co sprawia, ze takie zamowienia grupowe beda tracic racje bytu

Poki co juz zapowiedzieli, ze sie z tego wycofaja (hej, rok wyborczy xD), wiec tematu raczej nie bedzie w najblizszym czasie
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Probe9 »

japanczyk pisze: 01 lut 2023, 23:30
Poki co juz zapowiedzieli, ze sie z tego wycofaja (hej, rok wyborczy xD), wiec tematu raczej nie bedzie w najblizszym czasie
Kasa jest potrzebna,więc obstawiam, że tylko MF wyda decyzję, zgodnie z którą akcje charytatywne zostaną wyłączone, ale jakieś pato zbiórki na nowego laptopa dla aktywistki jednak pozostaną opodatkowane. Gdyby hajs do budżetu nie był na gwałt potrzebny to by się nawet za to nie zabierali. Więc całość raczej do kosza nie trafi.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Moonz »

Koniec końców my nie oddajemy pieniędzy za nic, a kupujemy produkty z odroczoną dostawą. Jasne, że ryzyko z ks'a jest takie, że produkt może nie zostać wypuszczony, ale to chyba tyczy się bardziej finansowania nowych technologii, a nie gier planszowych, bo jak by to wyglądało jakby taki CMON nie dowiózł gierki ;).
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: autopaga »

Z podobnych tematów to też weszła ustawa o regularnej sprzedaży na portalach z ogłoszeniami: https://www.money.pl/podatki/polacy-zap ... 4080a.html
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: donmakaron »

MichalStajszczak pisze: 01 lut 2023, 20:58
Alexis de Tocqueville pisze:Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.
Tam zaraz łagodny i liberalny.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: CrossSleet »

autopaga pisze: 02 lut 2023, 00:27 Z podobnych tematów to też weszła ustawa o regularnej sprzedaży na portalach z ogłoszeniami: https://www.money.pl/podatki/polacy-zap ... 4080a.html
Znaczy to zawsze było - zawsze trzeba było płacić podatek od sprzedaży produktu, jeśli się na nim zarobiło. To, że ludzie kupują KS tylko po to, żeby sprzedać 2x drożej na OLX, dopisują "sprzedaję z prywatnej kolekcji" i myślą, że jest spoko to tylko ich interpretacja 😁 Tak samo od zakupu powyzej 1k trzeba zapłacić podatek pcc jako kupujący z tego co pamiętam- też mało kto o tym wie, albo wie i podatku nie płaci.
rodan77
Posty: 762
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: rodan77 »

CrossSleet pisze: 02 lut 2023, 06:51
autopaga pisze: 02 lut 2023, 00:27 Z podobnych tematów to też weszła ustawa o regularnej sprzedaży na portalach z ogłoszeniami: https://www.money.pl/podatki/polacy-zap ... 4080a.html
Znaczy to zawsze było - zawsze trzeba było płacić podatek od sprzedaży produktu, jeśli się na nim zarobiło. To, że ludzie kupują KS tylko po to, żeby sprzedać 2x drożej na OLX, dopisują "sprzedaję z prywatnej kolekcji" i myślą, że jest spoko to tylko ich interpretacja 😁 Tak samo od zakupu powyzej 1k trzeba zapłacić podatek pcc jako kupujący z tego co pamiętam- też mało kto o tym wie, albo wie i podatku nie płaci.
W kwestii płacenia podatków ustawa nie zmieniła nic, nałożyła tylko obowiązki sprawozdawcze na portale typu olx, allegro itd.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: miker »

Moonz pisze: 01 lut 2023, 23:52 Koniec końców my nie oddajemy pieniędzy za nic, a kupujemy produkty z odroczoną dostawą. Jasne, że ryzyko z ks'a jest takie, że produkt może nie zostać wypuszczony, ale to chyba tyczy się bardziej finansowania nowych technologii, a nie gier planszowych, bo jak by to wyglądało jakby taki CMON nie dowiózł gierki ;).
Dokładnie.
Ogólnie. Ale o co chodzi? Może nie wiem jak zbiórki się odbywają, ale:

1. Jako osoba uczestnicząca w zbiórce, nie darowujesz nikomu (tym bardziej z forum) swoich pieniędzy, ale prosisz o przysługę, żeby kupić Ci grę? "Miłościwie panujący nam nierząd" jest bliski komunizmowi, więc chyba ogarną, że osoba kupująca działa w taki sam sposób, jak 35 lat temu osoba, która kupowała cukier/papier toaletowy dla siebie, sąsiadki, ojca, syna, psa i kolegi, prawda? Nie darowujemy nikomu swoich pieniędzy, ale kupujemy produkt.
2. Nikt ze zbierających, z tych tzw. końcówek nie uzbiera raczej ponad 50k zł. No chyba, że nie doceniam zbiórek.

Nie szukajmy na siłę problemu tam, gdzie go nie ma i nie starajmy się być bardziej święci niż papież.
Choć to ostatnie to może złe porównanie ;)

PS. To są chamskie zakusy na kasę z WOŚP oraz innych zbiórek, gdzie ludzie porzebowali ~3 mln zł na leczenie dziecka i im się udawało uzbierać. Bo polskie śmierdzące podwórko nie było w stanie ich dziecku pomóc, a teraz jeszcze wyciąga łapę...
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: Emil_1 »

Pazerne macki rządu nie sięgają Revoluta ( chociaż pewnie by bardzo chcieli...)
Ostatnio zmieniony 02 lut 2023, 08:38 przez Emil_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: tomp »

Crowfunding to jedno, ale druga strona medalu to instytucje charytatywne, różnego rodzaju zbiórki i kwesty publiczne.
Jak rozumiem, np. fundacja zbiera na paczki dla Ukrainy, i po przekroczeniu wartości, musi oddać 1/5 tego do skarbówki?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: espresso »

japanczyk pisze: 01 lut 2023, 23:30
Poki co juz zapowiedzieli, ze sie z tego wycofaja (hej, rok wyborczy xD), wiec tematu raczej nie bedzie w najblizszym czasie
Nie do końca. Nie wiem dlaczego media pieją, że "się wycofali", kiedy premier raptem zlecił MF, żeby uszczelnili przepisy dotyczące zbiórek charytatywnych.
miker pisze: 02 lut 2023, 07:59 PS. To są chamskie zakusy na kasę z WOŚP oraz innych zbiórek, gdzie ludzie porzebowali ~3 mln zł na leczenie dziecka i im się udawało uzbierać. Bo polskie śmierdzące podwórko nie było w stanie ich dziecku pomóc, a teraz jeszcze wyciąga łapę...
WOSP te przepisy nie dotyczą, bo tam beneficjentem nie jest osoba fizyczna. Tak samo nie dotyczą zbiórek fundacji, które płacą za leczenie kasą ze zbiórki (beneficjent nie dostaje pieniędzy na konto).
tomp pisze: 02 lut 2023, 08:26 Crowfunding to jedno, ale druga strona medalu to instytucje charytatywne, różnego rodzaju zbiórki i kwesty publiczne.
Jak rozumiem, np. fundacja zbiera na paczki dla Ukrainy, i po przekroczeniu wartości, musi oddać 1/5 tego do skarbówki?
Nie, analogicznie jak z WOŚP. Te przepisy dotyczą sytuacji, kiedy pieniądze trafiają na konto osoby fizycznej.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Podatek od zamówień grupowych

Post autor: xilk »

Po pierwsze, przepisy mają szansę uderzyć na zbiórki charytatywne, bo tam wszystko musi być jawne, ile i na jaki cel zbiera.
Po drugie, zmiany w sprzedaży istotnej nie ma, poza rejestrowaniem przez portale samych transakcji. A w sprzedaży jest mowa, że jak sprzedajesz rzecz po pół roku, to podatku nie płacisz. A jeśli sprzedajesz rzecz przed tym terminem, to podatek płacisz od zysku tzn. jeśli kupiłem grę za 100 zł na wyprzedaży i sprzedam za 150 zł, to płacę podatek od kwoty 50 zł. A jeśli ktoś miał grę ograną, zakupioną za 200 zł i sprzedaje ją jako używaną za 150 zł, to nie ma zysku.
Po trzecie, co do zakupów jako grupy, to już widzę, jak urzędnicy śledzą listy na różnych portalach/forach i szukają takiego Iksińskiego, który płaci za grupowy zakup np. kilku gier planszowych.
ODPOWIEDZ