Ekspedycyje / Expeditions (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Ekspedycyje / Expeditions (Jamey Stegmaier)

Post autor: flissak »

Sequel do gry Scythe wprowadza graczy w nową przygodę na Syberii, gdzie ogromny meteor spadł blisko rzeki Tunguski, budząc starożytną zarazę. Ekspedycję kieruje dr Tarkowski, który wyrusza w taigę, by poznać historię meteoru i jego wpływ na teren. Śmiałkowie, którzy szukają przygody, prywatnie finansują swoje własne ekspedycje na Syberię, licząc na znalezienie artefaktów, pokonanie wyzwań i ostateczne zdobycie chwały.
Obrazek

https://boardgamegeek.com/boardgame/379078/expeditions

Expeditions to współzawodnicząca, karciana gra dla 1-5 osób z mechaniką budowy silniczka, której celem jest eksploracja. Gracze używają kart, by zdobyć moc, spryt i unikalne zdolności swoich robotników; przesuwają swoje mechy do tajemniczych miejsc, by zdobyć karty znajdujące się na płytkach; używają robotników, przedmiotów, meteorów i zadań, by ulepszyć swoje mechy; i używają mocy i sprytu, by pokonać zarazę.

Przewidywany harmonogram: Trzyletni proces projektowania, tworzenia, testowania i przygotowywania do produkcji gry Expeditions jest zakończony. Teraz przyjmujemy przedpłaty, jeśli już wiesz, że chcesz tę grę; także zachęcamy do poczekania na pełny pokaz, kiedy produkcja zostanie ukończona (w tym recenzje).

Luty: otwarcie przedpłat
Marzec-Maj: produkcja i zwiastuny wszystkich elementów
Lipiec: realizacja
Sierpień: Gen Con* po czym premiera w sklepach

Partnerzy lokalizacyjni: Istnieje 7 partnerów lokalizacyjnych dla Expeditions, w tym Matagot (Francja) i Ghenos Games (Włochy). Reszta partnerów ogłosi swój udział według własnego uznania.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2023, 13:38 przez flissak, łącznie zmieniany 1 raz.
kurzyszpon
Posty: 154
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: kurzyszpon »

Tu trochę zdjęć, przemyśleń i zgadywanek

W ogóle jakoś tak ma obrodzić w euro przygodówki. Portal atakuje Thorgalem, na BGG widziałem Władcę Pierścieni od Ravensburgera.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: buhaj »

Wstępnie jestem zainteresowany
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: Grellenort »

Jeśli złożoność będzie na podobnym poziomie co stara, dobra Scythe, a sama gra systematycznie rozwijana (przygodówka potrzebuje... no cóż, przygód :D ), to ja też mogę być.
kurzyszpon
Posty: 154
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: kurzyszpon »

Mini prezentacja tego co się dzieje podczas tury.

Budowanie silniczka z lekko zmienioną mechaniką wyboru akcji z pierwszej kosy. Ogólnie wygląda jak coś pomiędzy uproszczoną Scythe a grą Last aurora.

Same przygody takie mało przygodowe, wariacja nt. realizacji kontraktów.

Jak ktoś nie ma takiej gry, to wygląda spoko, ale raczej niczego nie zastąpi w kolekcji.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 252
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: TOMEQ »

No to jestem zaciekawiony.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: flissak »

Phalanx, jak można było się spodziewać, wyda Expeditions po polsku.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: Largo »

flissak pisze: 05 lut 2023, 10:28 Phalanx, jak można było się spodziewać, wyda Expeditions po polsku.
Nauczony kazusem dodatków do Tapestry biorę wersję angielską :wink:
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 244 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: salaba »

flissak pisze: 05 lut 2023, 10:28 Phalanx, jak można było się spodziewać, wyda Expeditions po polsku.
A wiadomo kiedy? Data wydania będzie zbliżona do wersji angielskiej?
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 310
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 225 times
Been thanked: 93 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: scraber »

Dostępna przedsprzedaż na stronie Phalanxa -> 259zł, premiera wrzesień 2023
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: adrturz »

A gdyby ktoś jeszcze raz chciał zobaczyć zwiastun, zapraszam ;)

https://www.youtube.com/watch?v=6B3fXPQROhw
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 244 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: salaba »

scraber pisze: 07 lut 2023, 22:25 Dostępna przedsprzedaż na stronie Phalanxa -> 259zł, premiera wrzesień 2023
Biorąc pod uwagę, że ceny ostatnio mocno szybują, to strach nie brać, bo kto wie kiedy podrożeje...

Z drugiej strony, Scythe nie mam, ale zawsze podobało mi się od strony graficznej i figurkowej. Jak za tę cenę mogę kupić coś co jest mniejsze, tańsze i podobne, to czemu nie... Co prawda widzę to jako ciekawostkę bardziej, szybką grę dobrą do solo, ale czy znajdą się chętni do grania?

Dylematy...
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: Hardkor »

Polska premiera wrzesień, angielska lipiec. Czyli na spokojnie można będzie obejrzeć jakiś gameplay przed premierą :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 244 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: salaba »

Hardkor pisze: 07 lut 2023, 23:50 Polska premiera wrzesień, angielska lipiec. Czyli na spokojnie można będzie obejrzeć jakiś gameplay przed premierą :)
Instrukcja ma kilka stron, przeczytałam od deski do deski i nie ma się czego spodziewać więcej. Dość prosta gra. Jednocześnie, pole do popisu odnośnie dodatków jest ogromne... Na BGG ocena spadła w ciągu kilku dni od ujawnienia oficjalnego filmiku, z krótkim gameplayem...

Eksploracja jest mocno ograniczona, 20 płytek od razu ląduje na stole, co gorsza losowość rozstawienia minimalna, bo mamy 3 grupy kafelków, które między sobą się nie mieszają. Jedyne co zapewnia jakąś regrywalność to karty i asymetryczne postaci. Na planszy nie widzę wielkiej konkurencji o ile nie zagra się w minimum 4 osoby. Ot, taka prosta gra jako filler, lekka, przyjemna, ale do grania raz na jakiś czas i bez spiny.

Serio, im dłużej na to patrzę to mój ewentualny zakup będzie podszyty głównie kwestiami estetycznymi i szybkością rozkładania na stole :) Co w sumie jest dużą zaletą, bo brakuje mi takich gier ;) Moim dotąd pierwszym wyborem na to miejsce było Empires End, ale nadal czekam na to kiedy będzie można to kupić...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Expeditions/Ekspedycje (Jamey Stegmaier)

Post autor: tomb »

Zmieńcie w nazwie wątku polski tytuł. Brakuje "y". (Swoją drogą dziwny pomysł, przedobrzony).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions[Ekspedycje] Scythe II(Jamey Stegmaier)

Post autor: sopel82 »

salaba pisze: 08 lut 2023, 00:02 Serio, im dłużej na to patrzę to mój ewentualny zakup będzie podszyty głównie kwestiami estetycznymi i szybkością rozkładania na stole :)
Ja rozumiem, że w zamierzeniu to ma być właśnie taki tytuł. Szybki setup, dość szybka gra, bez wodotrysków. Lekka wariacja w uniwersum Scythe. Mam tylko nadzieję, że będzie dobrze działać na 2os.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
ZXCV
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 13:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 41 times
Been thanked: 18 times

Re: Expeditions/Ekspedycje (Jamey Stegmaier)

Post autor: ZXCV »

tomb pisze: 08 lut 2023, 10:24 Zmieńcie w nazwie wątku polski tytuł. Brakuje "y". (Swoją drogą dziwny pomysł, przedobrzony).
Kilka refleksji pół żartem-pół serio. Tytułu Scythe nikt nie tłumaczył na polski. Tutaj nie dość, że przekład, to jeszcze archaizm, i to chyba lekko niepoprawny (ale mogę się mylić) - w staropolskim byłyby "ekspedycyje" (jak w wersji Phalanx), ale już w polszczyźnie XIX w. "ekspedycye". Natomiast na początku XX w. (a może i wcześniej) forma "ekspedycje" była już w użyciu. Co więcej, skoro dodatek "Fenris" dzieje się w latach 1921-1924, to znaczy, że w uniwersum 1920+ meteoryt tunguski (w naszym świecie: 1908) się spóźnił :mrgreen:
Michal.s
Posty: 60
Rejestracja: 24 maja 2020, 15:39
Has thanked: 15 times
Been thanked: 45 times

Re: Expeditions/Ekspedycje (Jamey Stegmaier)

Post autor: Michal.s »

Dopiero po twoim poście zorientowałem się, że u nas będą jakieś Ekspedycyje :D Uważam takie tłumaczenie za strzał w kolano, chyba, że jest to wymagane że względu na fakt, że istnieje już gra o tym samym polskim tytule. Nie pamiętam, żeby gdziekolwiek w Scythe było posługiwanie się starą polszczyzną, więc dlaczego nagle taka decyzja ? IMO będzie to tylko rodziło problemy z wyszukiwaniem gry i omyłkami w tytule.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Expeditions/Ekspedycje (Jamey Stegmaier)

Post autor: Hardkor »

Michal.s pisze: 08 lut 2023, 11:54 Dopiero po twoim poście zorientowałem się, że u nas będą jakieś Ekspedycyje :D Uważam takie tłumaczenie za strzał w kolano, chyba, że jest to wymagane że względu na fakt, że istnieje już gra o tym samym polskim tytule. Nie pamiętam, żeby gdziekolwiek w Scythe było posługiwanie się starą polszczyzną, więc dlaczego nagle taka decyzja ? IMO będzie to tylko rodziło problemy z wyszukiwaniem gry i omyłkami w tytule.
A ja dopiero po twoim poście :lol:
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje (Jamey Stegmaier)

Post autor: StanleyStone »

Czy zagląda tu ktoś od Phalanx? Proszę, powiedzcie mi, że takie karty jak Occult Nexus będą jakoś sensownie przetłumaczone, np. Potężne Ogniwo czy coś, bo z fajnego klimatu alternatywnej historii Europy zrobi się jakiś dziwny potworek w stylu wszechobecnych i idących na skróty fabuł a'la magia, zombie i kosmosy. Urzekła mnie wariacja z Scythe'a, a teraz autor Expeditions chyba idzie na skróty fabularne. Wszystko jeszcze w rękach tłumacza i zawsze można zminimalizować odejście od tematyki zaproponowanej w Scythe, do czego gorąco zachęcam!
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 244 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje (Jamey Stegmaier)

Post autor: salaba »

StanleyStone pisze: 18 kwie 2023, 10:09 Czy zagląda tu ktoś od Phalanx? Proszę, powiedzcie mi, że takie karty jak Occult Nexus będą jakoś sensownie przetłumaczone, np. Potężne Ogniwo czy coś, bo z fajnego klimatu alternatywnej historii Europy zrobi się jakiś dziwny potworek w stylu wszechobecnych i idących na skróty fabuł a'la magia, zombie i kosmosy. Urzekła mnie wariacja z Scythe'a, a teraz autor Expeditions chyba idzie na skróty fabularne. Wszystko jeszcze w rękach tłumacza i zawsze można zminimalizować odejście od tematyki zaproponowanej w Scythe, do czego gorąco zachęcam!
Poczekaj z zakupem aż grę wydadzą i pojawią się pierwsze rozgrywki, to unikniesz rozczarowania. Z Ekspedycyjami autor wyraźnie idzie w kierunku a la Hellboy, gdzie były właśnie okultystyczne tematyki. Tłumacz nie zmieni charakteru gry, bo się inni gracze oburzą, że tłumaczenie złe itd.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

StanleyStone pisze: 18 kwie 2023, 10:09 Czy zagląda tu ktoś od Phalanx? Proszę, powiedzcie mi, że takie karty jak Occult Nexus będą jakoś sensownie przetłumaczone, np. Potężne Ogniwo czy coś, bo z fajnego klimatu alternatywnej historii Europy zrobi się jakiś dziwny potworek w stylu wszechobecnych i idących na skróty fabuł a'la magia, zombie i kosmosy. Urzekła mnie wariacja z Scythe'a, a teraz autor Expeditions chyba idzie na skróty fabularne. Wszystko jeszcze w rękach tłumacza i zawsze można zminimalizować odejście od tematyki zaproponowanej w Scythe, do czego gorąco zachęcam!
Na grafikach Jakuba Różalskiego, autora świata 1920+, możesz ujrzeć takie istoty jak wilkołaki albo gigantyczni nieumarli czy inne potwory.

Tak więc to nie wymysł Stegmeiera i zmiana tego będzie powodować niespójność.

Obrazek
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje (Jamey Stegmaier)

Post autor: sopel82 »

StanleyStone pisze: Wszystko jeszcze w rękach tłumacza i zawsze można zminimalizować odejście od tematyki zaproponowanej w Scythe, do czego gorąco zachęcam!
salaba pisze: Tłumacz nie zmieni charakteru gry, bo się inni gracze oburzą, że tłumaczenie złe itd.
Celem tłumacza gry planszowej nie jest tworzenie i wymyślanie swojej tematyki, a zwykła jak najbardziej wierna oryginałowi i zamierzeniu twórców lokalizacja.

Mi osobiście temat się podoba, może dlatego że temat Tunguskiej zawsze mnie ciekawił, ale też że autor nie mieli w kółko jednego pomysłu bez większych zmian (tutaj główny setting został, niektóre mechaniki też, ale ogólnie to całkiem inna gra, i dobrze... myslę że podstawowy świat ze Scythe został wystarczająco wyeksplorowany już w dodatkach). Traktuj to jako spin-off, a nie kontynuacje ;-)
salaba pisze: Poczekaj z zakupem aż grę wydadzą i pojawią się pierwsze rozgrywki, to unikniesz rozczarowania.
Otóż to.
mineralen pisze: Tak więc to nie wymysł Stegmeiera i zmiana tego będzie powodować niespójność.
Chodzi ci, że zmiana tłumaczenia powodowałaby niespójność? Jeśli tak, to w zupełności. Świat jest już wymyślony, grafiki gotowe, cała gra gotowa i liczenie na to, że w tej kwestii może być inaczej to zaklinanie rzeczywistości.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 244 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje (Jamey Stegmaier)

Post autor: salaba »

Pojawił się pierwszy (chyba) filmik z tłumaczenia zasad tak całościowo - https://youtu.be/YyLBa5DXi1w

Chętnie poczytam opinie tych, co lubią i znają Scythe, by porównać głębię rozgrywki. Ja grałam w Scythe tak ze 3 razy, sama gry nie posiadam. Dla mnie rozgrywki były zbyt suche, bo doświadczeni gracze znali wszystkie strategie i po prostu mechanicznie podchodzili do gry trzymając się swoich sprawdzonych strategii i po prostu wygrywali ot tak, ciężko mi się z nimi grało jako zielonce, co mnie zniechęciło.

Ekspedycyje wydają się być bardziej zróżnicowane, cięższe do prowadzenia stałych strategii, bo losowość kart tak naprawdę kieruje rozgrywką. Fajne jest to, że trzeba być ciągle w ruchu swoim mechem i że asymetryczność też z kart wynika a nie jest sztywna.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Expeditions/Ekspedycyje (Jamey Stegmaier)

Post autor: sopel82 »

Jeśli chodzi o porównanie i różnice między Scythe i Expeditions to polecam video od twórcy
(Expeditions vs Scythe: 10 Key Similarities & Differences)
Spoiler:
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
ODPOWIEDZ