Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: kokosowy14 »

Cześć,

Poszukuje nowej gry do kolekcji. Grywam głównie w 3 osoby. Moje ulubione gry na te chwile to: Food Chain Magnate, Dominant Species, Wielki Mur, Alchemicy. Lubię gry w których mam poczucie rozwoju, występuje interakcja między graczami, jest asymetria albo w formie odmiennych frakcji (jak generałowie i doradcy w Wielkim Murze) albo odmiennych ścieżek rozwoju (jak w FCM gdzie każdy zaczyna tak samo ale może zupełnie inaczej się rozwinąć). Ponadto ważne jest dla mnie żeby mechanika w grze była połączona z tematem, nie lubię czysto mechanicznych gier gdzie możnaby zamienić temat na cokolwiek innego i gra by na tym nie straciła. Inne gry pasujące do opisu które już ograłem:
- Brass Birmingham,
- Scythe.

Gry które mam na liście:
- Age of Steam,
- Trickerion.

Jeszcze jednym istotnym warunkiem jest to żeby gra była po polsku a przynajmniej komponenty bo współgracze nie lubią grać w gry po angielsku. Jednak jeśli jakaś gra jest niezależna językowo i barierą jest tylko instrukcja po angielsku to nie będzie problemu bo to zwykle ja ogarniam zasady.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: arturmarek »

Przebić FCM jest ciężko w tej kategorii. Co mi przychodzi na myśl, ale z gwiazdkami:
- Cywilizacja poprzez wieki: wymagania spełnia, ale dla mnie to gra 2-osobowa, 3-osobowa rozgrywka zajmie prawdopodobnie min. 3h.
- Puerto Rico: w sumie jest wszystko o czym piszesz. W sumie przypomina w odczuciu FCM.
- 18XX: nie grałem, ale wszyscy reklamują jako gry ekonomiczne z ogromną interakcją. Konkretny tytuł pod Twoje preferencja musiałby polecić jakiś ekspert 18XX.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: Otorek »

Jeśli chodzi o 18xx to zależność językowa występuje właściwie tylko w opisie funkcjonowania spółek prywatnych - jawnych, więc można tłumaczyć przed/w trakcie gry.
Nie mam bogatego doświadczenia, więc na pewno, ktoś poda coś lepszego niż ja na 3 graczy, ale moim zdaniem:
1849 i 1889 dobrze chodzą we trójkę.

Z innych propozycji może:
Root
Pax Pamir
Barrage
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: dave8 »

Clash of Cultures
El Grande
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: kokosowy14 »

dave8 pisze: 07 lut 2023, 18:19 Clash of Cultures
El Grande
El Grande wygląda okropnie według mnie natomiast w Clash of Cultures martwią mnie karty wydarzeń. Wydaje mi się, że taki element losowy nie przyjąłby się w mojej grupie.
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1427 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: Cyel »

Imperial 2030 ma ma bgg Weight 3,5 - nie wiem czy to wystarczająco. Według mnie gra jest bardzo prosta w obsłudze ale naprawdę niełatwa do grania na dobrym poziomie. Nie wiem czy taka definicja gry "zaawansowanej" Cię satysfakcjonuje. Natomiast
-jest w sam raz dla 3 graczy (po 2 państwa na głowę), równie dobrze jest tylko na 6
-ma 100% maksymalnie intensywnej interakcji na różnych poziomach
-całkowicie deterministyczna - niewiadomą są tylko ruchy graczy bo losowości brak

... no i prócz tego to po prostu znakomita gra :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: Abizaas »

Lubimy podobne gry! My gramy głównie w 2-3 osoby. Poza DS czy FCM, w 3 osoby bardzo chętnie zagram w:

Projekt Gaja - najsuchsza z propozycji, mimo to bardzo lubię jej klimat i gorąco polecam;
On Mars - brak asymetrii (być może minimum asymetrii z blueprintów, ale mało w porównaniu z FCM), ale bardzo silne połączenie mechaniki z tematem jak na euro;
Cywilizacja Poprzez Wieki - tutaj mamy wszystkie gwiazdki, ale granie na fizycznej wersji uchodzi za uciążliwe, asymetria pochodzi z liderów i cudów;
Pax Renaissance - najbardziej skomplikowana z propozycji, ale świetny tytuł;
Wojna o Pierścień - jeżeli lubicie Tolkiena to być może warto zastanowić się nad WoPem w trzy osoby, sam grałem tylko we dwie ale na forum słyszałem że chodzi dobrze.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: kokosowy14 »

Abizaas pisze: 07 lut 2023, 19:09 Lubimy podobne gry! My gramy głównie w 2-3 osoby. Poza DS czy FCM, w 3 osoby bardzo chętnie zagram w:

Projekt Gaja - najsuchsza z propozycji, mimo to bardzo lubię jej klimat i gorąco polecam;
On Mars - brak asymetrii (być może minimum asymetrii z blueprintów, ale mało w porównaniu z FCM), ale bardzo silne połączenie mechaniki z tematem jak na euro;
Cywilizacja Poprzez Wieki - tutaj mamy wszystkie gwiazdki, ale granie na fizycznej wersji uchodzi za uciążliwe, asymetria pochodzi z liderów i cudów;
Pax Renaissance - najbardziej skomplikowana z propozycji, ale świetny tytuł;
Wojna o Pierścień - jeżeli lubicie Tolkiena to być może warto zastanowić się nad WoPem w trzy osoby, sam grałem tylko we dwie ale na forum słyszałem że chodzi dobrze.
Projekt Gaja czekam od dawna aż ktoś wznowi po polsku ale bez skutku :D
Lacerda mnie z jednej strony kusi ale z drugiej ponad 500 zł za samą tekturę mocno zniechęca. W tej cenie liczyłbym na jakieś wypasione komponenty jak figurki czy żetony pokerowe.
Cywilizacja Poprzez Wieki - tutaj właśnie mnie odrzuca obsługa wersji fizycznej, przebija się narzekanie na to niemal w każdej recenzji/opinii.
Pax Renaissance wpadł na celownik po zapowiedzi Galakty.
Wojna o Pierścień - myślałem, że to typowo dwuosobowy tytuł.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: Abizaas »

To nie czekaj, komponenty nie posiadają tekstu :) Polska instrukcja jest dostępna w internecie.

Co do uciążliwości wersji fizycznej TTA - jest moim zdaniem trochę zbytnio brana pod uwagę i też mnie to długo zniechęcało. Obsługa jest uciążliwa, ale nie aż tak jak niektórzy to podkreślają.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: arturmarek »

Jeszcze w obronie Cywilizacji... Moim zdaniem sama obsługa tej gry nie jest straszna, problemem na 3 graczy może być downtime (w sumie nie wiem, bo nie grałem na 3). Każda tura gracza jest bardzo złożona, wykonuje się sporo dość skomplikowanych akcji. Grając we dwie osoby mam akurat czas na przemyślenie swojej kolejnej tury, ponieważ po fazie politycznej (która jest na początku tury) nie ma bezpośredniej interakcji, conajwyżej jakąś kartę przeciwnik może podebrać, którą Ty też byś chciał. No, ale grając w trzy osoby musiałbym czekać jak dwóch graczy rozegra swoje tury, co może zająć spokojnie 5 min.

Wracając do obsługi to po swojej turze awansuje się tor kart, dobiera 0-3 karty militarne, zbiera surowce 2 rodzajów, awansuje na dwóch trackach i tyle. Dodatkowo w grze są 3 ery zasadnicze (plus "zerowa" i "ostatnio-rundowa") i pomiędzy tymi erami robi się odrobinę sprzątania: wymienia stosy kart, odrzuca część kart jeśli się zostało z bardzo starymi kartami, odrzuca dwie kostki populacji i tyle. Także w porównaniu np. do wspomnianego On Marsa to jest żadna obsługa. W On Mars, mimo, że mam na koncie ponad 10 rozgrywek, to w każdej rozgrywcę łapię się kilkukrotnie na tym że zapomniałem dobrać bonus, zapomniałem dopłacić koszt, zapomniałem awansować tracku itp... Wysuwam hipotezę, że jakby ktoś zrobił tak dobrą apkę do On Mars jak jest do TTA, to nikt nigdy nie zagrałby w fizyczną wersję On Marsa.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: kokosowy14 »

arturmarek pisze: 08 lut 2023, 09:34 Jeszcze w obronie Cywilizacji... Moim zdaniem sama obsługa tej gry nie jest straszna, problemem na 3 graczy może być downtime (w sumie nie wiem, bo nie grałem na 3). Każda tura gracza jest bardzo złożona, wykonuje się sporo dość skomplikowanych akcji. Grając we dwie osoby mam akurat czas na przemyślenie swojej kolejnej tury, ponieważ po fazie politycznej (która jest na początku tury) nie ma bezpośredniej interakcji, conajwyżej jakąś kartę przeciwnik może podebrać, którą Ty też byś chciał. No, ale grając w trzy osoby musiałbym czekać jak dwóch graczy rozegra swoje tury, co może zająć spokojnie 5 min.

Wracając do obsługi to po swojej turze awansuje się tor kart, dobiera 0-3 karty militarne, zbiera surowce 2 rodzajów, awansuje na dwóch trackach i tyle. Dodatkowo w grze są 3 ery zasadnicze (plus "zerowa" i "ostatnio-rundowa") i pomiędzy tymi erami robi się odrobinę sprzątania: wymienia stosy kart, odrzuca część kart jeśli się zostało z bardzo starymi kartami, odrzuca dwie kostki populacji i tyle. Także w porównaniu np. do wspomnianego On Marsa to jest żadna obsługa. W On Mars, mimo, że mam na koncie ponad 10 rozgrywek, to w każdej rozgrywcę łapię się kilkukrotnie na tym że zapomniałem dobrać bonus, zapomniałem dopłacić koszt, zapomniałem awansować tracku itp... Wysuwam hipotezę, że jakby ktoś zrobił tak dobrą apkę do On Mars jak jest do TTA, to nikt nigdy nie zagrałby w fizyczną wersję On Marsa.
Przyjrzę się w takim razie Cywilizacji. Według BGG najlepiej chodzi właśnie na 3 graczy. To o czym mówisz w kwestii On Mars często miałem np. w Pradze gdzie notorycznie zapominałem o swoich bonusach więc obawiam się, że w bardziej złożonej grze popełniałbym jeszcze więcej takich błędów.
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: dawid »

Ode mnie +1 do Barrage.
BGG mówi, że best jest 4, ale w 3 osoby też działa bardzo fajnie. Jest dużo interakcji negatywnej. Grając w 2 osoby da się jej jako tako uniknąć, grając w 3 osoby wręcz trzeba grać wrednie. Grając w 4 osoby nie da się grać inaczej niż wrednie.

Postacie są asymetryczne. Pomocnicy są asymetryczni. Każdą postacią można grać w inny sposób. Co prawda gra jest baaardzo sucha, ale tematycznie ma to wszystko sens i w miarę się zgrywa i do siebie pasuje.
Poczucie rozwoju też jest spore. Na początku bardzo wąska kołderka, na nic Cię nie stać. Wraz z rozwojem gry możesz coraz więcej. Im dłużej tym bardziej próbujesz wycisnąć maxa z każdej kropelki wody.

Barrage nie wybacza błędów. Źle postawione tamy na początku gry mogą Cię wyeliminować z walki o jakikolwiek dobry wynik. No ale skoro lubisz FCM to nie powinno to być wielkim problemem.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: NestorZolo »

Może sprawdź Skymines (dawna Mombasa) od Pfistera. Gdyby nie warunek o polskiej wersji to poleciłbym jeszcze Imperial Steam oraz Wildcatters.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: vinnichi »

Może warto sprawdzić Horseless carriage niezależna językowo
The great zimbabwe karty bogów/ specjalistów przetłumaczone na bgg
Indonesia ale najlepiej działa od 4
To są gry z niesamowitą i ciekawą interakcją
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: kokosowy14 »

NestorZolo pisze: 08 lut 2023, 20:02 Może sprawdź Skymines (dawna Mombasa) od Pfistera. Gdyby nie warunek o polskiej wersji to poleciłbym jeszcze Imperial Steam oraz Wildcatters.
Ta nowa wersja Mombasy w ogóle mi się nie podoba graficznie i tematycznie.
vinnichi pisze: 08 lut 2023, 20:05 Może warto sprawdzić Horseless carriage niezależna językowo
The great zimbabwe karty bogów/ specjalistów przetłumaczone na bgg
Indonesia ale najlepiej działa od 4
To są gry z niesamowitą i ciekawą interakcją
Indonesia brzmi super. Jest niezależna językowo? Gdzie to można kupić? Nie widzę w żadnym polskim sklepie.
Horseless Carriage strasznie drogi i jeszcze czytałem, że był jakiś błąd w druku. Natomiast nie wiedziałem, że to tytuł niezależny językowo więc bliżej się przyjrzę temu tytułowi.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: vinnichi »

Niestety Indonesii nie ma trzeba polować na używkę. Błąd w HC nie jest aż tak znaczący warto śledzić ten tytuł narazie opinie ma cholernie dobre. Great Zimbabwe to wbrew tematowi zaawansowana symulacja rynku
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: kokosowy14 »

vinnichi pisze: 08 lut 2023, 21:12 Niestety Indonesii nie ma trzeba polować na używkę. Błąd w HC nie jest aż tak znaczący warto śledzić ten tytuł narazie opinie ma cholernie dobre. Great Zimbabwe to wbrew tematowi zaawansowana symulacja rynku
Great Zimbabwe odrzuca mnie wyglądem i tematyką.
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 57 times
Been thanked: 25 times

Re: Zaawansowana gra z interakcją dla 3 osób

Post autor: Dauda »

Jeśli warunek zależności językowej uda się przezwyciężyć to z całego serca polecam polować na Three Kingdoms Redux.
Spełnia wszystkie wymagania (poza językowymi) i jest to jedna z najlepszych gier stricte dla trzech graczy. Heavy Cardboard nie tak dawno wrzucili stream z rozgrywki, można sobie sprawdzić.

Edit:
Great Zimbabwe odrzuca mnie wyglądem i tematyką.
TGZ moim zdaniem na stole prezentuje się naprawdę dobrze. Co do tematyki... ja tę grę traktuję jako abstrakt i sprawdza się to świetnie :) Polecam równie mocno jak TKR :)
ODPOWIEDZ