Frostpunk - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

Mam pytanko, bo nie wiem czy dobrze rozumiem zasady.

1. Za każdym razem w fazie Generatora po rozpatrzeniu Poziomu Przeciążenia Generatora muszę znacznik ciepła przesunąć na pierwsze pole i później w fazie akcji od nowa wydawać węgiel?

2. Jeżeli jakaś karta musi trafić do talii zmierzchu to rozumiem że ja wtasowuje, ale czy wtedy też muszę wpasować stos kart odrzuconych, czy tylko jeśli trafią tam kolejna karta konsultacji społecznych?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: aduko »

PerezSaj pisze: 11 lut 2023, 18:22 Mam pytanko, bo nie wiem czy dobrze rozumiem zasady.

1. Za każdym razem w fazie Generatora po rozpatrzeniu Poziomu Przeciążenia Generatora muszę znacznik ciepła przesunąć na pierwsze pole i później w fazie akcji od nowa wydawać węgiel?

2. Jeżeli jakaś karta musi trafić do talii zmierzchu to rozumiem że ja wtasowuje, ale czy wtedy też muszę wpasować stos kart odrzuconych, czy tylko jeśli trafią tam kolejna karta konsultacji społecznych?
1. Tak, za każdym razem po sprawdzeniu warunków, resetujesz znacznik ciepła.

2. Druga opcja. Po odrzuceniu konsultacji społecznych, dobierasz nową kartę KS, zapoznajesz się i wtasowujesz stos kart odrzuconych. Należy pamiętać, że karty Konsultacji Społecznych, to jedyne karty których treść znamy przed dobraniem.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 209 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Darkstorm »

Czy zdobyte surowce i postawione budynki można używać w tej samej rundzie, w której je zdobyliśmy/zbudowaliśmy?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: aduko »

Darkstorm pisze: 16 lut 2023, 22:23 Czy zdobyte surowce i postawione budynki można używać w tej samej rundzie, w której je zdobyliśmy/zbudowaliśmy?
Tak, pamiętaj że nie można budować na polu gdzie już stoi jakiś pionek.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

aduko pisze: 16 lut 2023, 23:29
Darkstorm pisze: 16 lut 2023, 22:23 Czy zdobyte surowce i postawione budynki można używać w tej samej rundzie, w której je zdobyliśmy/zbudowaliśmy?
Tak, pamiętaj że nie można budować na polu gdzie już stoi jakiś pionek.
Na planszy budynków leżą dwa namioty, ale w pudełku jest ich więcej. Czy mogę wybudować więcej niż dwa namioty?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: aduko »

PerezSaj pisze: 17 lut 2023, 13:56
aduko pisze: 16 lut 2023, 23:29
Darkstorm pisze: 16 lut 2023, 22:23 Czy zdobyte surowce i postawione budynki można używać w tej samej rundzie, w której je zdobyliśmy/zbudowaliśmy?
Tak, pamiętaj że nie można budować na polu gdzie już stoi jakiś pionek.
Na planszy budynków leżą dwa namioty, ale w pudełku jest ich więcej. Czy mogę wybudować więcej niż dwa namioty?
Przy rozkładaniu gry, wykładasz wszystkie kafle budynków podstawowych. Możesz budować wszystkie jak są dostępne i masz czym.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Muszczu »

Co prawda jeszcze nie mam gry ale przeczytałem już instrukcje i mam dwa pytania😉

1: żywność pozyskuje się tak jak np węgiel czy na początku jakieś fazy dodaje się ja tak jak na początku gry z karty scenariusza i kafelków mapy ?

2: jeśli umiera dwóch mieszkańców to znacznik zgonów przesuwa się o dwa pola i odrzuca dwie karty mieszkańców ?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

Muszczu pisze: 19 lut 2023, 21:23 Co prawda jeszcze nie mam gry ale przeczytałem już instrukcje i mam dwa pytania😉

1: żywność pozyskuje się tak jak np węgiel czy na początku jakieś fazy dodaje się ja tak jak na początku gry z karty scenariusza i kafelków mapy ?

2: jeśli umiera dwóch mieszkańców to znacznik zgonów przesuwa się o dwa pola i odrzuca dwie karty mieszkańców ?
1. Żywność zdobywa się przez akcję na budynkach i podczas odśnieżania jeżeli znajduje się na nowym kafelku.

2. Jeżeli umiera dwóch mieszkańców, to cały proces wykonuje się dwa razy.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 209 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Darkstorm »

PerezSaj pisze: 20 lut 2023, 02:44

1. Żywność zdobywa się przez akcję na budynkach i podczas odśnieżania jeżeli znajduje się na nowym kafelku.
Jeszcze podczas którejś z faz dostawało się żywność za domki myśliwych. Symboliczne to ilości ale zawsze coś :wink:
Chyba to wynikało z kart pogody.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

Darkstorm pisze: 20 lut 2023, 09:14
PerezSaj pisze: 20 lut 2023, 02:44

1. Żywność zdobywa się przez akcję na budynkach i podczas odśnieżania jeżeli znajduje się na nowym kafelku.
Jeszcze podczas którejś z faz dostawało się żywność za domki myśliwych. Symboliczne to ilości ale zawsze coś :wink:
Chyba to wynikało z kart pogody.
Dokładnie, zapomniałem o żywości z karty pogody i chatek myśliwych.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Muszczu »

Pierwsza gra i już pytanie :) czy po fazie akcji obniżam poziom ciepła generatora ? Jeśli tak to czy podczas zasilania go w fazie nocy wsypuje kostki do generatora jak w fazie 3 ?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: aduko »

Muszczu pisze: 24 lut 2023, 22:20 Pierwsza gra i już pytanie :) czy po fazie akcji obniżam poziom ciepła generatora ? Jeśli tak to czy podczas zasilania go w fazie nocy wsypuje kostki do generatora jak w fazie 3 ?
Nie, po fazie akcji nic nie robisz. Nie możesz również już zasilać generatora (np. w fazie nocy).

Jeżeli zasilasz generator (żeby podnieść ciepło), nigdy nie wrzucasz kostek do generatora. Jedynie w 3 fazie, w 3 punkcie sprawdzasz przeciążenie wrzucając znaczniki węgla.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Muszczu »

To jeszcze kilka pytań odnośnie fazy akcji

1: akcje wykonuje się w takiej kolejności jak są opisane w instrukcji czy dowolnej ?
2: robie akcje odśnieżania i np odkrywam kafelek z węglem. Mogę w tej samej turze zbierać surowce z tego kafelka ?
3: surowce zebrane w danej turze mogę wykorzystać do budowy w tej samej turze ?
4: akcja budowania. Jeśli dobrze rozumiem jednym mieszkańcem mogę zrobić 3 budowle np.: zbudować 3 budynki, albo dwa a jeden zburzyć
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4456
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Muszczu pisze: 25 lut 2023, 00:27 To jeszcze kilka pytań odnośnie fazy akcji

1: akcje wykonuje się w takiej kolejności jak są opisane w instrukcji czy dowolnej ?
2: robie akcje odśnieżania i np odkrywam kafelek z węglem. Mogę w tej samej turze zbierać surowce z tego kafelka ?
3: surowce zebrane w danej turze mogę wykorzystać do budowy w tej samej turze ?
4: akcja budowania. Jeśli dobrze rozumiem jednym mieszkańcem mogę zrobić 3 budowle np.: zbudować 3 budynki, albo dwa a jeden zburzyć
1. Dowolnej
2. Tak, ale zebranie surowców to oczywiście osobna akcja
3. Tak
4. Dokładnie tak
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Muszczu »

Jedziemy dalej 😉Faza zmierzchu

1: jeśli nie trafiłem karty konsultacji społecznych to dokładam druga kartę do stosu czy dopiero jak poprzednia z niego wypadnie ?

2: kiedy dokładam do talii karty ze stosu kart odrzuconych ?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

Muszczu pisze: 25 lut 2023, 11:14 Jedziemy dalej 😉Faza zmierzchu

1: jeśli nie trafiłem karty konsultacji społecznych to dokładam druga kartę do stosu czy dopiero jak poprzednia z niego wypadnie ?

2: kiedy dokładam do talii karty ze stosu kart odrzuconych ?
1. Dopiero dokładasz jak trafisz i rozpatrzysz kartę która jest już w talii zmierzchu i ją odrzucisz.

2. Jak trafisz na kartę konsultacji społecznych to rozpatrujesz, odrzucasz i dobierasz nową. Wtedy wtasowujesz ją do talii zmierzchu razem ze stosem kart odrzuconych.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Muszczu »

Ok czyli te karty z lewej strony planszetki dodaje tylko do talii zmierzchu po dobraniu karty konsultacji ?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

Muszczu pisze: 25 lut 2023, 12:18 Ok czyli te karty z lewej strony planszetki dodaje tylko do talii zmierzchu po dobraniu karty konsultacji ?
Tak, wcześniej leżą i czekają na dobranie nowej karty konsultacji społecznych.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4456
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

To ja teraz mam pytanie, bo po waszych odp + doczytaniu instrukcji 2 rzeczy mi się nie kleją.

1. Na początku fazy zmierzchu tasujemy talie zmierzchu. Przecież doradca do spraw kontaktów z ludnością (czy jak się nazywa ten od nadziei/niezadowolenia) ma możliwość dobrania 3 kart z tej talii, odrzucenia 2 i zostawieniu 2 pozostałych na górze w wybranej przez siebie kolejności (przynajmniej ja go tak rozumiem). To się kłóci z jego umiejetnością. To co ona dobiera 3, jedną wyrzuca i po prostu może poznać konsekwencje jakie kiedyś może dostaniemy i nic więcej?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: aduko »

Hardkor pisze: 25 lut 2023, 12:25 To ja teraz mam pytanie, bo po waszych odp + doczytaniu instrukcji 2 rzeczy mi się nie kleją.

1. Na początku fazy zmierzchu tasujemy talie zmierzchu. Przecież doradca do spraw kontaktów z ludnością (czy jak się nazywa ten od nadziei/niezadowolenia) ma możliwość dobrania 3 kart z tej talii, odrzucenia 2 i zostawieniu 2 pozostałych na górze w wybranej przez siebie kolejności (przynajmniej ja go tak rozumiem). To się kłóci z jego umiejetnością. To co ona dobiera 3, jedną wyrzuca i po prostu może poznać konsekwencje jakie kiedyś może dostaniemy i nic więcej?
Odrzucasz tylko jedną, pozostałe odkładasz. Nie ma znaczenia w jakiej kolejności, bo i tak w fazie zmierzchu je tasujesz. Czasami jest przydatna,np.
jeżeli przeczuwany, że np. jest jakaś karta zmierzchu z praw która ma dla nas negatywne skutki.

Konsultacji społecznych nie można odrzucić.
Doradca ds. kontaktów z ludnością
Tylko wtedy, gdy zużyjesz żeton sprawiedliwości:

Odkryj 3 wierzchnie karty zmierzchu.
Możesz wybrać 1 z nich i umieścić ja na stosie odrzuconych kart zmierzchu bez rozpatrywania jej efektu. Odłóż pozostałe 2 karty z powrotem na wierz stosu zmierzchu.
Nie można wybrać kary z czerwonym symbolem 🔄
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

A tak orzy okazji... Jest jakiś łatwiejszy scenariusz id tego początkowego? Grałem już dwa razy i dalej niż szósta runda nie umiem dojść :D
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: aduko »

PerezSaj pisze: 25 lut 2023, 19:12 A tak orzy okazji... Jest jakiś łatwiejszy scenariusz id tego początkowego? Grałem już dwa razy i dalej niż szósta runda nie umiem dojść :D
Pokombinuj ze startowymi społecznościami, ja pierwszą grę wygrałem z tą co daje tylko dwóch inżynierów, dużo robotników i cześć do budowy automatona. Automatony próbuj budować jak najszybciej - dodatkowy pionek za małą cenę, który nie musi jeść, spać i nie choruje :)
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

PerezSaj pisze: 25 lut 2023, 19:12 A tak orzy okazji... Jest jakiś łatwiejszy scenariusz id tego początkowego?
Kilka wariantów do wyboru (wzięte z bgg). Możesz próbować jeden lub kilka razem.
1. Add some wood (4-6) to your starting resources pool.
2. Use the two empty places on the generator's tile to place there two tents.
3. Add a single automaton to your workforce.
• Start with 1 additional Active Hope token
• Start with a Workshop built (and start developing a Technology from the start)
• Start with a Beacon built
• Perform 2 Remove Snow actions for free (at the start of the game)
• Add 10 Food
• Add 4 Wood
• Add 1 Automaton to the Supply
PS. Moim zdaniem brakuje tu trochę łatwiejszego scenariusza na start wprowadzającego. Wiadomo, ze gra ma być ciężka i przemielić cię z każdej strony zanim wygrasz pierwszy raz, ale tak na wprowadzenie zasad by się jednak przydało.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

A już myślałem że to ja jestem za słaby żeby w to wygrać. Serio, gra jest mega ciężka, z każdej strony mnie klepie. Jak zadbam o jedno, to przegrywam na inny sposób :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4456
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

PerezSaj pisze: 26 lut 2023, 00:48 A już myślałem że to ja jestem za słaby żeby w to wygrać. Serio, gra jest mega ciężka, z każdej strony mnie klepie. Jak zadbam o jedno, to przegrywam na inny sposób :)
Dlatego musisz dbać o wszystko, ale na granicy :P
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ