Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek


Co powiecie na to?
MaciekK5454 pisze: 19 lut 2023, 19:58 Czy ta rywalizacja w ogóle ma jakikolwiek sens? Dawanie jedynek takim grom jak BB czy GH to jakiś totalny absurd, mam wrażenie że tu wchodzą w grę jakieś motywacje czysto pozasportowe.
Niestety tak.

Każda z tych gier, myślę że przyznamy to niezależnie od preferencji, to profesjonalny produkt,.który nie zasługuje na 1. Może dla jednego 10, a.dla.drugiejgo 6, no ale nie 1
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: kubaf7 »

PytonZCatanu pisze: 19 lut 2023, 20:08 Obrazek


Co powiecie na to?
MaciekK5454 pisze: 19 lut 2023, 19:58 Czy ta rywalizacja w ogóle ma jakikolwiek sens? Dawanie jedynek takim grom jak BB czy GH to jakiś totalny absurd, mam wrażenie że tu wchodzą w grę jakieś motywacje czysto pozasportowe.
Niestety tak.

Każda z tych gier, myślę że przyznamy to niezależnie od preferencji, to profesjonalny produkt,.który nie zasługuje na 1. Może dla jednego 10, a.dla.drugiejgo 6, no ale nie 1

Dlaczego mam dać 6 grze w którą nie chcę grać? Bo jest dobrze wykonana, bo podoba się wielu ludziom, to mam dawać wyższą ocene za to? 6 to "will play if in the mood" - a co jeżeli nie czuję, że będę mieć odpowiedniego mooda na granie w tą czy inną grę. Jeżeli wiem, że nie chcę w coś grać to czemu mam nie dać dwa - won't ever play again?

EDIT: swoje pytanie uważam za zasadne o tyle, o ile Gloomhaven naprawdę jest grą w którą wielu ludzi nigdy już nie będzie chciało zagrać, bo jest tak specyficzna. Brass jest faktycznie trochę bardziej "neutralny" więc pewnie liczba tak zniechęconych będzie mniejsza (ale na pewno jest wciąż wielu ludzi którzy nigdy nie będą mieli ochoty grać w tak ciężkie euro - niech dadzą to 2 w takim razie).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Możesz sobie oceniać jak sobie chcesz. Jeśli wystawienie 1 takim grom uważasz za dopuszczalne, to uważaj.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: kubaf7 »

PytonZCatanu pisze: 19 lut 2023, 20:53 Możesz sobie oceniać jak sobie chcesz. Jeśli wystawienie 1 takim grom uważasz za dopuszczalne, to uważaj.
Przekonał. Myślę, że to jak najbardziej w porządku stosować kryteria ustalone przez twórców rankingu. Jeżeli nie chcę grać w daną grą, to nie dam jej ratingu, że "może będę mieć ochotę na granie".

Dużo było zastanawiania się nad wagą głosów oddawanych na Gloomhaven i czemu mając więcej głosów przegrało wczoraj z Brassem, ja mam natomiast inne pytanie - dlaczego Gloomhaven jest drugie w kategorii Thematic oraz 3 w kategorii Strategy. Czy gra, która jest pierwsza w ogólnym rankingu, nie powinna z automatu być również pierwsza w podkategoriach, do których się zalicza?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

kubaf7 pisze: 19 lut 2023, 21:02
Przekonał. Myślę, że to jak najbardziej w porządku stosować kryteria ustalone przez twórców rankingu. Jeżeli nie chcę grać w daną grą, to nie dam jej ratingu, że "może będę mieć ochotę na granie".
Jeśli ktoś w swoim hobby dotarł do wystawiania ocen na BGG z to znaczy że dość mocno zaangażował się w to hobby. Jeśli dość mocno się zaangażował i wystawia którymś z tych gier 1, to myślę że wystawia te ocenę sobie.

To nie jest ranking Gradania, gdzie występuje tylko 0 i 1. Wystawienie 1 w tej sposób jest własnej czymś co ranking wypacza.
Dużo było zastanawiania się nad wagą głosów oddawanych na Gloomhaven i czemu mając więcej głosów przegrało wczoraj z Brassem, ja mam natomiast inne pytanie - dlaczego Gloomhaven jest drugie w kategorii Thematic oraz 3 w kategorii Strategy. Czy gra, która jest pierwsza w ogólnym rankingu, nie powinna z automatu być również pierwsza w podkategoriach, do których się zalicza?
Bingo. Od lat interesuje się trochę rankingiem BGG i powiem szczerze: nie mam zielonego pojęcia czemu tak jest! 😁 Głosy w ramach kategorii są jakoś inaczej uszeregowane. Nie wiem jak.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: kubaf7 »

PytonZCatanu pisze: 19 lut 2023, 21:11 Jeśli dość mocno się zaangażował i wystawia którymś z tych gier 1, to myślę że wystawia te ocenę sobie.
Jeżeli wystawi 1 to znaczy że nie umie czytać. Gloomhaven jest taką grą na jaką się opisuje.

Jeżeli wystawi dwa to znaczy że czyta to co naciska.

A jaką ocenę wystawia sobie osoba która wystawia ocenę wyższą niż wynika z opisu? Nie chce grać to daję rating, że nie chce. Czyli 2. A nie 6.

Po co, na zachętę jak w przedszkolu? Bo głupio takiej popularnej grze dać mniej niż 5?

EDIT: Jasne, ktoś może teraz odpowiedzieć, że on po prostu patrzy na pierwszą część oceny i ignoruje jej opis, a do tego próbuje oceniać gry obiektywnie, a nie tylko przez pryzmat własnych odczuć. I ja przytaknę, że no spoko - inaczej niż ja i tyle.

Ale na pewno nie będę chodzić i deprecjonować opinii i ocen innych ludzi jakimiś elitystycznymi tekstami, że no, jak wystawiasz niską ocenę Gloomhaven to wystawiasz laurkę przedewszystkim sobie. Co to w ogóle za tekst.

Ja w Gloomhaven nie grałem, nie dałem mu żadnej oceny. Jaws of the lion dałem 8, bo nigdy nie odmówiłem partii, jeżeli była okazja. Ale mam świadomość co to za rodzaj gier i jak ktoś nie chce w to grać, to potrafię sobie wyobrazić dlaczego dałby temu 2 czy 3, a nie 6.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 209 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Darkstorm »

aeiou871 pisze: 19 lut 2023, 18:36
Darkstorm pisze: 19 lut 2023, 17:19 Tiaaa widać wysyp nowych 1 u Brassa.
Żenujące.
a dla Gloomhaven tego nie widzisz? 74 "jedynki" z lutego 2023, dla Brassa - 58. Fanatycy obu stron dają popis.
Nie zaglądałem. Ale jeśli jest tak jak mówisz to tak. To też jest żałosne.

I żeby nie było: lubię obie te gry.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2023, 09:04 przez Darkstorm, łącznie zmieniany 1 raz.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

1 to nie znaczy, że nie zagrasz, tylko że to w ogóle nie jest gra. Nie zagrasz choćby się wołami ciągnęli to 2, a że wołami mogą zaciągnąć to 3.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 170 times
Been thanked: 113 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Urkeith »

Ależ jest to piękna zabawa w piaskownicy fanatyków jednej czy drugiej strony :P
gogovsky
Posty: 2207
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: gogovsky »

Znaczy, nie przesadzajacie z tym trzymaniem się opisów ocen tylko używajcie głowy. :p Akurat obie gry mam jako średnie/ok 6 BB i 7 GH. W Brass bym zagrał, bo ktoś prosi, a ma urodziny, a w GH nie zagrałbym już nawet na urodziny (przeszedłem koncówkę wymęczyłem) stąd 7. Natomiast są gry w pierwszej setce którym dałem 1, bo się nimi brzydzę w tym sensie, że jakbym miał opcję grać tylko w nie, to nie grał w planszówki, bo robią efekt Najmana, Panowie tu się nic nie dzieje, we wasted 3-4 hours :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: MaciekK5454 »

kubaf7 pisze: 19 lut 2023, 21:17
PytonZCatanu pisze: 19 lut 2023, 21:11 Jeśli dość mocno się zaangażował i wystawia którymś z tych gier 1, to myślę że wystawia te ocenę sobie.
Jeżeli wystawi 1 to znaczy że nie umie czytać. Gloomhaven jest taką grą na jaką się opisuje.

Jeżeli wystawi dwa to znaczy że czyta to co naciska.

A jaką ocenę wystawia sobie osoba która wystawia ocenę wyższą niż wynika z opisu? Nie chce grać to daję rating, że nie chce. Czyli 2. A nie 6.

Po co, na zachętę jak w przedszkolu? Bo głupio takiej popularnej grze dać mniej niż 5?

EDIT: Jasne, ktoś może teraz odpowiedzieć, że on po prostu patrzy na pierwszą część oceny i ignoruje jej opis, a do tego próbuje oceniać gry obiektywnie, a nie tylko przez pryzmat własnych odczuć. I ja przytaknę, że no spoko - inaczej niż ja i tyle.

Ale na pewno nie będę chodzić i deprecjonować opinii i ocen innych ludzi jakimiś elitystycznymi tekstami, że no, jak wystawiasz niską ocenę Gloomhaven to wystawiasz laurkę przedewszystkim sobie. Co to w ogóle za tekst.

Ja w Gloomhaven nie grałem, nie dałem mu żadnej oceny. Jaws of the lion dałem 8, bo nigdy nie odmówiłem partii, jeżeli była okazja. Ale mam świadomość co to za rodzaj gier i jak ktoś nie chce w to grać, to potrafię sobie wyobrazić dlaczego dałby temu 2 czy 3, a nie 6.
Czyli wychodzi na to, że mamy tutaj dodatkową kwestię dotyczącą oceniania. Czy oceniamy grę, czy oceniamy naszą chęć zagrania w nią, co jest w zasadzie czymś innym. Jestem sobie wyobrazić grę, która w mojej ocenie jest wspaniała i wyjątkowa, ale z różnych powodów absolutnie nigdy w nią nie zagram. Bo np. musiałbym poświęcić zbyt dużo czasu na naukę. Albo nie mam miejsca na nią, albo dowolny inny powód. Niemniej doceniam pomysł, klimat czy złożoność danej gry. Jak mam zatem ją ocenić?

10 - Wyśmienita. Zawsze chętnie w nią gram i myślę, że to się nigdy nie zmieni.

1 - Przeczy definicji gry. Nikt mnie nie zmusi od zagrania.

Tak czy siak, wysyp jedynek w ostatnim czasie raczej nie jest związany z tym, że komuś się właśnie przypomniało, że nie lubi danej gry.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: tomg »

Przeciąganie liny trwa ...
A mi sie tak marzy żeby przysłowie "Gdzie dwóch się bije tam... " się spełniło. Ale pewnie do tego nie dojdzie ... Chociaż GH pikuje
;-)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Było

8.433 Gloomahaven
8.430 Brass B

Jest odwrotnie, ale z dużą różnicą

8.437 Brass B
8.413 Gloomahaven
8.410 Pamdemic

Brass znów numerem 1, Gloomahaven spadnie na 3 miejsce?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: arturmarek »

PytonZCatanu pisze: 20 lut 2023, 12:32 Było

8.433 Gloomahaven
8.430 Brass B

Jest odwrotnie, ale z dużą różnicą

8.437 Brass B
8.413 Gloomahaven
8.410 Pamdemic

Brass znów numerem 1, Gloomahaven spadnie na 3 miejsce?
O, wow! To jest kosmiczny spadek Gloomhavena. Ciekaw jestem co spowodowało taki nagły spadek i ciekaw jestem czy w jakimś stopniu urzyma się ten proces. Może się okazać, że 2024 zaczniemy bez Gloomhavena w TOP3.
Darkstorm
Posty: 850
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 209 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Darkstorm »

Niewykluczone. Zaraz się pewnie obudzą trolle od Pandemica.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Mr_Fisq »

Do gry wszedł Frosthaven, i może osoby uważające że Frosthaven > Gloomhaven korygują swoje oceny?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2629 times
Been thanked: 2546 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Gizmoo »

Myślałem, że euro gracze są mniej dziecinni, a Brass to gra dla "prawdziwych mężczyzn". :lol:

Dojrzali ludzie mieli by w tyle, które miejsce zajmuje ich ulubiona gra.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: miker »

Jeśli komuś GH nie podoba się i uważa, że „przeczy idei, że jest to w ogóle gra”, to czemu ma nie dać 1?
Tak samo z Brassem.

Od tego są twórcy ratingu, aby odsiać głupie głosy, bo jak to w każdym ratingu, nie ma 100% obiektywności, a jedynie subiektywne zrozumienie oceny i kierowanie się emocjami. Co notabene widzimy, kiedy (zgaduję) ludzie od Brassa, zaczynają podwyższać rating Pandemica, aby „pomóc” GH wylądować tam, gdzie jej miejsce :D

Brassa lubię, GH mi nie siadło. Mimo, że na grach typu hack & slash i loot farming, zjadłem zęby jakieś 25 lat temu. GH (przynajmniej Szczęki Lwa, które to oceniłem na aż 7) du… nie urywa, a wręcz po 2 latach od zagrania, nie mam ochoty do niego wracać. W duże GH nie grałem, więc nie oceniam. Generalnie cieszę się, że w końcu jakieś euro idzie do góry, a ten sztuczny, przerośnięty potworek spada na dół :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: MichalStajszczak »

Wygląda na to, że mechanizm, opisany przeze mnie 3 dni temu (rywalizacja między Puerto Rico a Agricolą) działa teraz jeszcze bardziej. Niestety świadczy to o tym, że wraz ze wzrostem liczby użytkowników serwisu spada ich poziom. I oczywiście spada wartość informacyjna rankingu bgg, o czym zresztą już nie raz pisałem w innych wątkach.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: SetkiofRaptors »

miker pisze: 20 lut 2023, 13:37 W duże GH nie grałem, więc nie oceniam. Generalnie cieszę się, że w końcu jakieś euro idzie do góry, a ten sztuczny, przerośnięty potworek spada na dół :)

Aha.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: miker »

SetkiofRaptors pisze: 20 lut 2023, 13:58 Aha.
:lol:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: arturmarek »

Mi się zdaje, ze to musi być "coś więcej" niż hate-głosowanie. Biorąc pod uwagę, że GH oceniło więcej osób, to teraz "powinno" więcej dawać jedynki Brassowi. Może dużo osób, które grało w GH nie oceniało go (bo np. nie skończyli kampanii), a teraz pod wpływem zmian w rankingu dają oceny (niekoniecznie 1, ale spora liczba 5, a nawet 8 obniża rating). Ten spadek o jakieś 0.2 jest chyba bezprecedensowy. Ja pamiętam duże spadki 7th Continent, ale chyba w żadnym miesiącu nie spadł o aż 0.2.

Nie rozumiem tego deprecjonowania rankingu BGG. Pewnie, że są osoby ogrywające kilkaset nowych gier rocznie, śledzące plany wydawnicze 10 polskich i 30 zagranicznych wydawnictw. Poświęcają na to hobby (nie licząc grania) 10h tygodniowo. Dla mnie BGG to bardzo często pierwszy filtr do zakupu gry. TOP100 mniej więcej kojarzę, więc ten "głowny" ranking w tym momencie mi w niczym nie pomaga, ale już zaawansowane wyszukiwanie i patrzenie na średnią ocenę już jak najbardziej.

Moim zdaniem każda gra w TOP100 BGG jest w "swojej kategorii" przynajmniej bardzo dobra. Oczywiście, że jeśli szukam gry do pogrania z żoną po tym jak uśnie niemowlak i kupie na tę okazję Twilight Imperium 4th edition, bo jest wysoko w rankingu BGG, to się rozczaruję...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 8&sfnsn=mo

Świetny wpis statystyczny od Planszowych Sucharów!


W skrócie :
Obrazek
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: SetkiofRaptors »

Czyli faktycznie jest to mikro-wojenka wyłączenie w lutym 2022 (bo nie ma innego powodu, np zbiegu nowych edycji czy reprintów, aby nagle tyle osób zaczęło ogrywać te gry). Żenujące zachowanie użytkowników którego niestety nie sposób ukarać.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: konradstpn »

Znowu zmiana. Niniejszym ogłaszam mobilizację dla wszystkich fanboyów GH choć nadchodzi chyba nieuniknione.
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ