Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 18 lut 2023, 14:29 Nikt nie zna dokładnie algorytmu Geek Ranking.
Strzelam, że osoba która go napisała zna :P No ale biorąc pod uwagę niektóre inne zakątki BGG to kto wie, może ranking jest zagadką dla wszystkich :lol:

Ja zakładam, że jest coś ekstra w stylu: za każde 10000 głosów ekstra 100 dummies.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: PytonZCatanu »

Fojtu pisze: 18 lut 2023, 14:30
PytonZCatanu pisze: 18 lut 2023, 14:29 Nikt nie zna dokładnie algorytmu Geek Ranking.
Strzelam, że osoba która go napisała zna :P No ale biorąc pod uwagę niektóre inne zakątki BGG to kto wie, może ranking jest zagadką dla wszystkich :lol:
Tzn tak, nigdy nie ujawniono publicznie DOKŁADNEGO algorytmu. Są różne strzały, ale to tylko próby dedukcji, nic pewnego. Wiadomo tylko MNIEJ WIĘCEJ jak działa. Ja też obstawiam że liczba głupich głosów jest ruchoma.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: elayeth »

Fojtu pisze: 18 lut 2023, 14:30 Ja zakładam, że jest coś ekstra w stylu: za każde 10000 głosów ekstra 100 dummies.
To już gdybanie, ale GH ma 72 głosy ponad równe 55k… mogą dodawać dummies co np 5k… i wtedy przy przekroczeniu 55k i tak małej różnicy to wyszło…
Uncle_Grga
Posty: 557
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Uncle_Grga »

Brass to je tako gro, co najsamprzód fedrujesz wungiel abo kopiesz ruda, a potym idziesz na piwo, ja..? Blank gryfno. I ganz gut, że je tera na przodku.. :mrgreen:

Ps. A poważniej - powszechnie wiadomo, że to wysoko oceniany i lubiany tytuł. Pierwszy plac to jakiś symboliczny, umowny wyraz powszechnego uznania. Czy zmieni to ocenę fanów? Nie.. czy spowoduje, że fani GH będą słabiej oceniać GH? Też nie.. Więc w zasadzie niewiele się zmieniło..

U nas sprawa ma więcej rumiencow, no bo to Phalanx stracił licencję, no bo rynek wtórny lrzyczy miliony monet, no bo spekulujemy: kto wyda? Kiedy wyda..

Taki ruch na bazarku.. I fajnie :mrgreen:
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Gosterq »

Nie spowoduje, że fani GH będą słabiej oceniać GH, ale spowoduje, że fani GH będą słabiej oceniać Brassa i vice versa - internety 😊 review bombing jest na każdym portalu z różnymi rankingami. Ludzie to z gruntu ludzie...
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 442
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 220 times
Been thanked: 205 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: wrojka »

staniach21 pisze: 18 lut 2023, 13:51 ciężkie ekonomiczne euro znów wyznacza top1, a nie plastikowe żołnierzyki. Dwa ruchy w prawo, dwa w lewo atakuj hehe
Kiedyś byłem fanem GH, ale z każdym kolejnym czytaniem tego komentarza przypominam sobie bardziej czemu ta gra stała się w moich oczach zimnym, szarym glutem bez smaku. Ten system gdzie mamy wszystkie karty dostępne do zagrania sprawiał, że każdy scenariusz grało się tak samo, tak optymalnie. Na domiar złego grałem Spellweaver(ką?), która kręciła tą karuzelę 2x co scenariusz. Dziś jedyne dobrego co mogę powiedzieć o GH, to że dało laikom (takim jak ja) namiastkę D&D bez konieczności GameMastera, czytania sterty książek, wymyślania kampanii i postaci przez długie godziny zanim przyjdzie nam ubić pierwszego goblina.

Cieszę się, że zostało zrzucone z #1 przez Wsiąść do pociągu: Wungiel, Stal i Fabryki .
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Dość naturalnie w obecnej sytuacji pojawiają się porównania do Gloomahaven. Zgadzam się z tezą, że lepiej dla hobby ogólnie że Brass będzie numerem 1. Dla nowicjuszy BGG jest naturalną latarnią, a Brass jest na pewno bardziej przystępny do zagrania nóż Gloomahaven.

Natomiast nie kupuje pojawiający się ciągle stwierdzeń, jako to Gloomahaven jest powtarzalny.... Mogę zrozumieć jeszcze to z ust graczy ameri, ale od graczy euro?

Przecież każda partia Brassa, ale też GWT, czy tam Zamków Burgundii itp. to partia w ta samą grę z pewnymi zmiennymi. Oczywiście potoczy się inaczej niż ostatnio, ale to ta sama gra z kubkiem zmiennych. Natomiast Gloomahaven ma wiadro zmiennych - karty, postacie, poziom, scenariusz itp. Powiedziałbym że każda misja to raczej walka "w systemie Gloomahaven" niż misja w ramach tej samej gry. Wiadro zmienności.

Więc jeśli szukamy w grach bóg wie jakiej różnorodności, to Brass (i każde euro) klęka przed Gloomahaven.
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: MaciekK5454 »

Bez względu co kto uważa na temat GH i BB, to mimo wszystko jest to dziwne, że gra która ma 20tys głosów więcej oraz wyższy średni rating jest na drugim miejscu. Albo wzór który to oblicza bierze pod uwagę jakiś współczynnik związany z czasem (np starsze głosy są inaczej liczone niż nowsze) albo mamy tu jakiś błąd systemu. Kilka razy już widziałem taka sytuację, choć jest ona raczej bardzo rzadka. Natomiast tutaj mamy przypadek dość drastyczny, bo dotyczy dużej różnicy liczby głosów oraz pierwszego miejsca.
gogovsky
Posty: 2202
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: gogovsky »

PytonZCatanu pisze: 18 lut 2023, 19:58 Dość naturalnie w obecnej sytuacji pojawiają się porównania do Gloomahaven. Zgadzam się z tezą, że lepiej dla hobby ogólnie że Brass będzie numerem 1. Dla nowicjuszy BGG jest naturalną latarnią, a Brass jest na pewno bardziej przystępny do zagrania nóż Gloomahaven.

Natomiast nie kupuje pojawiający się ciągle stwierdzeń, jako to Gloomahaven jest powtarzalny.... Mogę zrozumieć jeszcze to z ust graczy ameri, ale od graczy euro?

Przecież każda partia Brassa, ale też GWT, czy tam Zamków Burgundii itp. to partia w ta samą grę z pewnymi zmiennymi. Oczywiście potoczy się inaczej niż ostatnio, ale to ta sama gra z kubkiem zmiennych. Natomiast Gloomahaven ma wiadro zmiennych - karty, postacie, poziom, scenariusz itp. Powiedziałbym że każda misja to raczej walka "w systemie Gloomahaven" niż misja w ramach tej samej gry. Wiadro zmienności.

Więc jeśli szukamy w grach bóg wie jakiej różnorodności, to Brass (i każde euro) klęka przed Gloomahaven.
Wiadro cukierków z 30 różnymi papierkami, a w środku to samo :D I tu jest problem każdy scenariusz w Gloomie to to samo :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

MaciekK5454 pisze: 18 lut 2023, 22:20 Bez względu co kto uważa na temat GH i BB, to mimo wszystko jest to dziwne, że gra która ma 20tys głosów więcej oraz wyższy średni rating jest na drugim miejscu. Albo wzór który to oblicza bierze pod uwagę jakiś współczynnik związany z czasem (np starsze głosy są inaczej liczone niż nowsze) albo mamy tu jakiś błąd systemu. Kilka razy już widziałem taka sytuację, choć jest ona raczej bardzo rzadka. Natomiast tutaj mamy przypadek dość drastyczny, bo dotyczy dużej różnicy liczby głosów oraz pierwszego miejsca.
Może te niskie oceny decydują? Tam zdaje się GH ma jeszcze wyższą przewagę procentową (1800 głosów poniżej 5!).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 182 times
Been thanked: 226 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: bardopondo »

Hmmm. Bez sensu byłby wpływ dummy votes na gry, które mają po kilkadziesiąt tys. głosów, mają one przecież urealniać zawyżone wyniki ezoterycznych tytułów.

Ciekawy będzie pochód w górę GWT Argentina, gra ma średnią 8,7 przy mniej niż 1 k głosów.

Kiedyś czytałem, że skrajne oceny czyli 1 i 10 mają mniejszą wagę niż oceny mniej gorliwe a co za tym idzie, bardziej prawdopodobne, że uczciwe. Wiadomo kto wystawia 10 lub 1 a kto wystawa 3 , 4 ,czy 8 i 9 - noty te mniej są naznaczone afektem a bardziej przez to rzetelne.
I to by się potwierdzało przy zbadaniu rozkładu głosów na te dwa tytuły - Gloomhaven ma zdecydowanie przegiętą medianę w kierunku dychy - aż 41 % głosów to 10, podczas gdy w Brassie więcej jest 9-tek.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

Czyli wygląda na to, że GH ma nie tylko dużo 1, ale też 10. Skrajne emocje lub walka antygenów z fanami ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Otorek »

Rzuciłem okiem i Gloom w statystykach ma wyższe odchylenie standardowe - może to ma wpływ na ranking?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

gogovsky pisze: 18 lut 2023, 22:47
Spoiler:
Wiadro cukierków z 30 różnymi papierkami, a w środku to samo :D I tu jest problem każdy scenariusz w Gloomie to to samo :D
A w Brassie?
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

W Brassie grasz z ludźmi, a nie z botem, ludzie nie grają zawsze tak samo.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Miszon pisze: 19 lut 2023, 07:28 W Brassie grasz z ludźmi, a nie z botem, ludzie nie grają zawsze tak samo.
1 i 30 partia w Brassa będą miały więcej wspólnego niż 1 i 30 partia w Gloomahaven. Mi wydaje się to oczywiste.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

Trudno mi oceniać, bo grałem tylko w Szczęki Lwa i to tylko te pierwsze treningowe misje. Ale to mi wystarczyło, żeby uznać że nic nowego się tam już nie wydarzy. W Brassa grałem tylko 2 razy, ale w podobnych ciężkością i charakterem grach, zawsze była jakaś różnorodność rozgrywek.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Cyel »

Miszon pisze: 19 lut 2023, 08:29 Trudno mi oceniać, bo grałem tylko w Szczęki Lwa i to tylko te pierwsze treningowe misje. Ale to mi wystarczyło, żeby uznać że nic nowego się tam już nie wydarzy.
Oj ! :shock:

Oj, oj...

Czy to nie natura misji treningowych, że wprowadzają kolejne koncepty krok po kroku i nie ma w nich wszystkiego?

Czy pierwsze dwie misje StarCrafta gdzie uczysz się ruszać 5 ludków mają taką samą głębię jak dwie ostatnie gdzie budujesz bazę z pełni opcji?

Czy pierwsza misja Doom Eternal gdy strzelasz tylko z pistoletu i strzelby do podstawowych przeciwników daje Ci odpowiednie pojęcie ile jest frajdy z używania całego arsenału przeciw hordom różnych demonów w dalszej części?

Itd, milion przykładów.

W Brassie (bardzo dobra gra, bez zarzutów) zmarnowanym potencjałem pod względem różnorodności rozgrywek było dla mnie wydrukowanie takich samych układów map po obu stronach planszy. Skoro już to robili, mogli się pokusić o inne różnice niż tylko estetyczne... Regrywalność Concordii mnóstwo zyskuje dzięki różnym mapom.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Abizaas »

Review bombing rozpoczęty. Brassik już na drugim miejscu. Nawet znalazłem pewną osobę z Słupska która w tym miesiącu wystawiła swoją pierwszą jedynkę - Brassowi, bo jego ulubiona gra to Gloomhaven :D ludzie są niemożliwi. Znalazlem tez konto z jedynymi dwoma ocenami, GH i Brass, zalozone w lutym 2023 :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 lut 2023, 12:08 przez Abizaas, łącznie zmieniany 1 raz.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Żenujące zachowania z obu stron. Najbardziej lubisz GH/Brassa, daj mu dyche i tyle....
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

Cyel pisze: 19 lut 2023, 09:17
Miszon pisze: 19 lut 2023, 08:29 Trudno mi oceniać, bo grałem tylko w Szczęki Lwa i to tylko te pierwsze treningowe misje. Ale to mi wystarczyło, żeby uznać że nic nowego się tam już nie wydarzy.
Oj ! :shock:

Oj, oj...

Czy to nie natura misji treningowych, że wprowadzają kolejne koncepty krok po kroku i nie ma w nich wszystkiego?
no to dopóki wprowadzali coś nowego, to grałem, jak już weszło wszystko to grę odłożyłem na półkę, gdzie przeleżała 9 miesięcy. Najwyraźniej jej ostateczny kształt mnie nie przyciągał do stołu.
I teraz jeśli duży GH ma to samo, ale więcej i dłużej, to nie dziwię się, że jest to gra dla specyficznego grona graczy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: elayeth »

A propos tej nieścisłości, o której bylo wyżej… wychodzi na to, że BGG waży jeszcze głosy użytkowników ilością ich ocen i te oceny użytkowników, którzy mają mało ocen różnych gier są mniej warte. Wniosek jest taki, że użytkownicy oceniający Brassa oceniają średnio więcej gier niż ci grający w GH… co ma jakis sens.

Wypowiedź użytkownika z BGG:
There's a secret component to BGG's ranking algorithm which weights some user ratings more heavily than others. If it deems you a "shill" (few games rated, mostly 10s or 1s) it pays less attention to your opinion than if you've rated lots of games with a broader distribution. Because of this, spite rating Brass a 1 in response to its new rank won't have much impact.

A tak w ogóle to GH wróciło na #1. :wink:
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 199 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Darkstorm »

Tiaaa widać wysyp nowych 1 u Brassa.
Żenujące.
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: aeiou871 »

Darkstorm pisze: 19 lut 2023, 17:19 Tiaaa widać wysyp nowych 1 u Brassa.
Żenujące.
a dla Gloomhaven tego nie widzisz? 74 "jedynki" z lutego 2023, dla Brassa - 58. Fanatycy obu stron dają popis.
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: MaciekK5454 »

Czy ta rywalizacja w ogóle ma jakikolwiek sens? Dawanie jedynek takim grom jak BB czy GH to jakiś totalny absurd, mam wrażenie że tu wchodzą w grę jakieś motywacje czysto pozasportowe.
ODPOWIEDZ