Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Ważna wiadomość dla fanów BB:
Spoiler:
🙂
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: arturmarek »

Bardzo się cieszę, że Brass wylądował na szczycie listy BGG. W sumie nie grałem w tę wersję Brassa, bo gram 2-osobowo i wystarcza mi Lancashire, to od ponad roku, śledząc dynamikę zmian ratingów, czekałem na ten dzień. Nie twierdzę, że Brass jest lepszy od Gloomhavena, czy Pandemica Legacy, czy Zimnej Wojny, ale cieszę się, że "normalna" planszówka jest na szczycie.

Dzięki rankingowi BGG Agricola była moją pierwszą "nowoczesną grą planszową". Wcześniej grałem w wiele klasycznych karcianek i planszówek, do zeszłego roku posiadałem nawet swój egzemplarz Stratego z poprzedniego tysiąclecia, gdzieś zagrałem w Catana. Jednak kiedyś przeglądając internet trafiłem na coś związanego z nowoczesnymi planszówkami, doszperałem do BGG i praktycznie w ciemno kupiłem TOP1 i zaproponowałem żonie jako alternatywę wieczoru z serialem/filmem. Dzięki temu dzisiaj wieczorna planszówka to nasza najczęstsza forma spędzania czasu w domu.

Osoby, które nie mają specjalnie pojęcia o planszówkach, gdzieś tam grały w kierki z dziadkami, gdzieś na firmowym evencie zagrali w Tajniaków, znają Monopoly i Risk, usłyszą, że nowoczesne planszówki są ciekawe i odnajdą BGG i kupią TOP 1 to dostaną to czego szukają biorąc Brassa. Myślę, że od Gloomhavena odbiła by się większość niedoświadczonych graczy. Pandemic Legacy mógłby siąść, ale większość nei wiedziałaby na co się pisze: że to kampania, że to kooperacja, że trzeba mieć stałą ekipę itd. Twilight Struggle to taki hit or miss, to, że to 2-osobówka mogłoby zdziwić ludzi. Kupiłem kiedyś znajomym AH LCG, coś tam grywają w planszówki, ale raczej lekko-imprezowe albo u kogoś. No i po jakimś czasie pytam ich czy próbowali, a oni na to, że nie mieli okazji, pytam coo to znaczy, a oni, że nie mieli ekipy... Na co ja im mówię, że to gra dla max dwóch osób, co ich bardzi zdziwilo :)

Może ktoś ma podobne doświadczenia?
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Pluck »

Trudno się z Tobą nie zgodzić co do większości uwag.
Jedyne wyzwanie dla laika kupującego BB jest to, że gra może okazać się zbyt trudna. Lepiej mieć łatwiejsze wejście w świat nowoczesnych gier planszowych a dopiero potem zabierać się za cięższe tytuły. I tak, wiem, są oczywiście o wiele trudniejsze eurasy, ale na początek i tak proponowałbym coś z niższą barierą wejścia.

No i cieszę się bardzo, że BB jest na topie :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4444
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Hardkor »

Ale brass dalej nr 2, brakuje mu 0.001
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Coen »

Jeszcze nie jest, przynajmniej u mnie ;)
Spoiler:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Falstart!

Brakuje 0.001 🙂
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 16 lut 2023, 14:16 Gloomahaven wyprzedza Brass Birmingham o 0.001!
I to po tym, jak Brass Birmingham przeleżał u mnie 2 lata na półce wstydu. W końcu zagrałem i oceniłem na 9.9? Przypadek?
Nie sądzę :wink: :lol:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: arturmarek »

Przez chwilę był, pewnie przez kilka dni będą się wymieniać, a to fani Gloomhavena zaczną dawać 1 Brassowi, a to na odwrót, ale po kilku dniach ustabilizuje się kolejność na kolejne....

Właśnie jak myślicie? Czy coś już wydanego ma szanse zająć miejsce Brassa na szczycie? Moim zdaniem nie, potencjalni kandydaci:

Ark Nova: za niska średnia ocena, Gloomhaven przez długo miał średnią powyżej 9 (nie BGG rating, tylko średnią ocenę)
Frosthaven: chyba nie ma szans być aż tak popularna (w sensie liczby graczy) co Gloomhaven. Moim zdaniem Ci co się odbili od Gloomhavena, albo trochę "męczyli" pod koniec nie będą wchodzić we Frosta. Z drugiej strony fani GH mogą wybrzydzać na zmiany i nie dawać tak ochoczo ocen 10.
Oathsworn: nie sądzę, aby fenomen Gloomhavena został powtórzony. Wielka, droga gra z 55k ocenami jest chyba nie do powtórzenia.

Nie widzę na horyzoncie innych konadydatów. Gra, poza tym, że musi być wybitna, to musi być wystarczająco ciężka i duża, żeby geekowa brać dawała oceny 10 (to nie przypadek, że w TOP100 prawie nie ma małych gier), ale też na tyle przystępna żeby zagrało tylu graczy, aby dziesiątki tysięcy oceniło...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Patrząc na pierwsze reakcje GWT Argentyna będzie na bank w top100 (na razie geek ranking 8.7 z 700+ ocen). Czy to materiał na 1?

Orginalne GWT jest bardzo lubiane, ja nie wykluczam takiego scenariusza 🙂

Chciałem też zwrócić uwagę, że latach wymianek Puerto Rico
i Agircoli przyszły ery Twilight Struggle, Pandemica i Gloomahaven. Brass będzie pierwszym klasycznym dość euro od 2015 roku (grudzień ostatnim miesiącem Puerto Rico).
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: MaciekK5454 »

Hardkor pisze: 16 lut 2023, 15:28 Ale brass dalej nr 2, brakuje mu 0.001
I 20 tysiecy głosów ;)

Mnie jedna rzecz sie nie do końca podoba w tym rankingu. Że jest on mieszaniną danych historycznych i aktualnych. Jeżeli jakaś gra była bardzo popularna kiedyś i zystkała dużo pozytywnych głosów wtedy, to ona wciąż będzie wysoko w rankingu, nawet, jeżeli aktualnie już mało kto w nią gra, mało kto by ją kupił i ma dużo następców. Czy gdyby gry typu Puerto Rico, czy Zamki Burgundii zostały wydane dzisiaj, czy nadal by osiągnęły tak wysoki wynik? To są bardzo dobre gry, ale dziś po prostu byłoby im trudniej dobrnąć do tak wysokich miejsc. Być może są obecnie gry, które nigdy się nie przebiją do czołówki, tylko dlatego, że zostały wydane dziś. Gdyby wydane były 10 lat temu, mogłyby się przewinąć w top 10. Chodzi mi o to, że nowym grom jest trudniej przebić się przez ranking, gdzie wiele miejsc jest zajmowanych przez gry, które szczyt swojej popularności już mają za sobą.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

MaciekK5454 pisze: 16 lut 2023, 16:51
Hardkor pisze: 16 lut 2023, 15:28 Ale brass dalej nr 2, brakuje mu 0.001
I 20 tysiecy głosów ;)

Mnie jedna rzecz sie nie do końca podoba w tym rankingu. Że jest on mieszaniną danych historycznych i aktualnych. Jeżeli jakaś gra była bardzo popularna kiedyś i zystkała dużo pozytywnych głosów wtedy, to ona wciąż będzie wysoko w rankingu, nawet, jeżeli aktualnie już mało kto w nią gra, mało kto by ją kupił i ma dużo następców. Czy gdyby gry typu Puerto Rico, czy Zamki Burgundii zostały wydane dzisiaj, czy nadal by osiągnęły tak wysoki wynik? To są bardzo dobre gry, ale dziś po prostu byłoby im trudniej dobrnąć do tak wysokich miejsc. Być może są obecnie gry, które nigdy się nie przebiją do czołówki, tylko dlatego, że zostały wydane dziś. Gdyby wydane były 10 lat temu, mogłyby się przewinąć w top 10. Chodzi mi o to, że nowym grom jest trudniej przebić się przez ranking, gdzie wiele miejsc jest zajmowanych przez gry, które szczyt swojej popularności już mają za sobą.
Tak, tylko że nie.

Mamy inflację nowych gier hajpowanych ksami. Najlepszym grom zajmowało miesiące aby piąć się w BGG, tymczasem dziś KS z małą ilością głosów od wspierających grubym hajsem po kilku tygodniach melduje się w okolicy 200-300 miejsca.

Świetnie, że stare uznane gry mimo tego potrafią się długo bronić przed spadkiem. Obecnie w top100 mamy 30 gier starszych niż 2015 rok.
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 201 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Darkstorm »

Kibicuję Brassikowi.
A jaka jest różnica między Geek Rating a Avg rating?
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Pluck »

BGG FAQ:

There are three rating systems you will see on the site:
User Rating (aka Your Rating): The rating you gave to the game. When viewing the ratings section of a game page you can see the individual ratings each user gave that particular game. You will see this rating listed in advanced searches and your game collection.
Average Rating: The average of all the ratings from registered BGG users, calculated by adding up the individual ratings and dividing by the number of ratings. You will see this rating listed in advanced searches and near the top of game pages.
BGG Rating (aka Geek Rating): BoardGameGeek's ranking charts are ordered using the BGG Rating, which is based on the Average Rating, but with some alterations. To prevent games with relatively few votes climbing to the top of the BGG Ranks, artificial "dummy" votes are added to the User Ratings. These votes are currently thought to be 100 votes equal to the mid range of the voting scale: 5.5, but the actual algorithm is kept secret to avoid manipulation. The effect of adding these dummy votes is to pull BGG Ratings toward the mid range. Games with a large number of votes will see their BGG Rating alter very little from their Average Rating, but games with relatively few user ratings will see their BGG Rating move considerably toward 5.5. This is known as "Bayesian averaging" and a quick search of both BGG and/or the Web will reveal much discussion on the topic. You will see this rating listed in advanced searches, your game collection, and near the top, most right corner of game pages.
The "User Rating" is arguably the one you will use the most, and the "Average Rating" will be the most helpful when looking for a good, well received game. With both of these rating systems you will see a number between 1 and 10. Each user is encouraged to rate games based on their own opinion of the game. As such, different users may assign different meanings to the 1-10 scale. There is no official or set algorithm in place by which users are expected to follow.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

MaciekK5454 pisze: 16 lut 2023, 16:51
Hardkor pisze: 16 lut 2023, 15:28 Ale brass dalej nr 2, brakuje mu 0.001
I 20 tysiecy głosów ;)

Mnie jedna rzecz sie nie do końca podoba w tym rankingu. Że jest on mieszaniną danych historycznych i aktualnych. Jeżeli jakaś gra była bardzo popularna kiedyś i zystkała dużo pozytywnych głosów wtedy, to ona wciąż będzie wysoko w rankingu, nawet, jeżeli aktualnie już mało kto w nią gra, mało kto by ją kupił i ma dużo następców. Czy gdyby gry typu Puerto Rico, czy Zamki Burgundii zostały wydane dzisiaj, czy nadal by osiągnęły tak wysoki wynik? To są bardzo dobre gry, ale dziś po prostu byłoby im trudniej dobrnąć do tak wysokich miejsc. Być może są obecnie gry, które nigdy się nie przebiją do czołówki, tylko dlatego, że zostały wydane dziś. Gdyby wydane były 10 lat temu, mogłyby się przewinąć w top 10. Chodzi mi o to, że nowym grom jest trudniej przebić się przez ranking, gdzie wiele miejsc jest zajmowanych przez gry, które szczyt swojej popularności już mają za sobą.
szczerze mówiąc, to jest odwrotnie: mało która stara gra jest w stanie konkurować z nowościami. Mamy inwazję nowych rzeczy w czołówce, a stare stopniowo spadają, ktoś gdzieś zresztą wrzucał jakieś statystyki, że z roku na rok wzrasta średnia ocena, swoista inflacja ocen nastąpiła, napędzana walką o rankingi, ks-ami i marketingowym hajpem.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: hipcio_stg »

MaciekK5454 pisze: 16 lut 2023, 16:51
Hardkor pisze: 16 lut 2023, 15:28 Ale brass dalej nr 2, brakuje mu 0.001
I 20 tysiecy głosów ;)

Mnie jedna rzecz sie nie do końca podoba w tym rankingu. Że jest on mieszaniną danych historycznych i aktualnych. Jeżeli jakaś gra była bardzo popularna kiedyś i zystkała dużo pozytywnych głosów wtedy, to ona wciąż będzie wysoko w rankingu, nawet, jeżeli aktualnie już mało kto w nią gra, mało kto by ją kupił i ma dużo następców. Czy gdyby gry typu Puerto Rico, czy Zamki Burgundii zostały wydane dzisiaj, czy nadal by osiągnęły tak wysoki wynik? To są bardzo dobre gry, ale dziś po prostu byłoby im trudniej dobrnąć do tak wysokich miejsc. Być może są obecnie gry, które nigdy się nie przebiją do czołówki, tylko dlatego, że zostały wydane dziś. Gdyby wydane były 10 lat temu, mogłyby się przewinąć w top 10. Chodzi mi o to, że nowym grom jest trudniej przebić się przez ranking, gdzie wiele miejsc jest zajmowanych przez gry, które szczyt swojej popularności już mają za sobą.
Gdyby Zamki Burgundii miały niską ocenę pewnie nigdy bym ich nie znalazł... Straciłbym kawał planszówkowego życia. Natomiast na Puerto Rico się naciąłem. Niby wszystko na papierze się zgadzało to po zakupie nie zaskoczyło. Szybko się pozbyłem.
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 201 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Darkstorm »

Ech, dałbym 10 by pomóc w rankingu ale to byłoby wbrew moim przekonaniom. Dla mnie to "tylko" mocna 9. Ale kibicuję gorąco i życzę 1 miejsca :D
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bardopondo »

sposób obliczania wciąż pozostaje dla mnie zagadką
Gloomhaven ma średnią ocen 8.67 a B:B 8.66.
Liczbę głosów natomiast Gloomhaven ma większą od Brassa o 20 841, czyli raczej sporawo.
Geek ranking juz niemal ten sam :?
kivu
Posty: 224
Rejestracja: 08 sie 2012, 09:53
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: kivu »

arturmarek pisze: 16 lut 2023, 15:51 Przez chwilę był, pewnie przez kilka dni będą się wymieniać, a to fani Gloomhavena zaczną dawać 1 Brassowi, a to na odwrót, ale po kilku dniach ustabilizuje się kolejność na kolejne....

Właśnie jak myślicie? Czy coś już wydanego ma szanse zająć miejsce Brassa na szczycie? Moim zdaniem nie, potencjalni kandydaci:

Ark Nova: za niska średnia ocena, Gloomhaven przez długo miał średnią powyżej 9 (nie BGG rating, tylko średnią ocenę)
Frosthaven: chyba nie ma szans być aż tak popularna (w sensie liczby graczy) co Gloomhaven. Moim zdaniem Ci co się odbili od Gloomhavena, albo trochę "męczyli" pod koniec nie będą wchodzić we Frosta. Z drugiej strony fani GH mogą wybrzydzać na zmiany i nie dawać tak ochoczo ocen 10.
Oathsworn: nie sądzę, aby fenomen Gloomhavena został powtórzony. Wielka, droga gra z 55k ocenami jest chyba nie do powtórzenia.

Nie widzę na horyzoncie innych konadydatów. Gra, poza tym, że musi być wybitna, to musi być wystarczająco ciężka i duża, żeby geekowa brać dawała oceny 10 (to nie przypadek, że w TOP100 prawie nie ma małych gier), ale też na tyle przystępna żeby zagrało tylu graczy, aby dziesiątki tysięcy oceniło...
Co do FH, zbiera dużo lepsze opinie i wsparło go naprawdę dużo osób - tylko obecnie jest w fazie KS Delivery i pewnie dopóki nie trafi do normalnej dystrybucji to aż tak wysoko w rankingu nie zajdzie. No i cena może jednak trochę blokować, np w porównaniu do ceny Brassa
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: arturmarek »

MaciekK5454 pisze: 16 lut 2023, 16:51 Mnie jedna rzecz sie nie do końca podoba w tym rankingu. Że jest on mieszaniną danych historycznych i aktualnych. Jeżeli jakaś gra była bardzo popularna kiedyś i zystkała dużo pozytywnych głosów wtedy, to ona wciąż będzie wysoko w rankingu, nawet, jeżeli aktualnie już mało kto w nią gra, mało kto by ją kupił i ma dużo następców. Czy gdyby gry typu Puerto Rico, czy Zamki Burgundii zostały wydane dzisiaj, czy nadal by osiągnęły tak wysoki wynik? To są bardzo dobre gry, ale dziś po prostu byłoby im trudniej dobrnąć do tak wysokich miejsc. Być może są obecnie gry, które nigdy się nie przebiją do czołówki, tylko dlatego, że zostały wydane dziś. Gdyby wydane były 10 lat temu, mogłyby się przewinąć w top 10. Chodzi mi o to, że nowym grom jest trudniej przebić się przez ranking, gdzie wiele miejsc jest zajmowanych przez gry, które szczyt swojej popularności już mają za sobą.
Ranking jak ranking, reguły są dość jasne. Możesz sobie przefiltrować przez gry wydane w 2022 i będziesz miał czego szukasz. Ja wychodzę z założenia, że większość ludzi aktualizuje swoje oceny raz na jakiś czas, więc co to ma za znaczenie, że gra wyszła 20 lat temu, jeśli ja ją oceniam na 10?

Po drugie mozna odwrócić pytanie.... Czy gdyby gry typu Gloomhaven, czy Pandemic Legacy zostały wydane 20 lat temu, czy nadal by osiągneły wysoki wynik?

No i jeszcze można przywołać Brassa:B. To jest stara gra, lekko odświeżona, która wspięła się na szczyt BGG. Oryginalny, stary Brass (jeszcze nie Lancashire) był znacznie niżej w rankingu. Także bardziej bym się skłaniał do opinii, że stare gdy mają ciężko w rywalizacji z nowościami.
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: MaciekK5454 »

PytonZCatanu pisze: 16 lut 2023, 17:07 Świetnie, że stare uznane gry mimo tego potrafią się długo bronić przed spadkiem. Obecnie w top100 mamy 30 gier starszych niż 2015 rok.
Miszon pisze: 16 lut 2023, 21:57 Mamy inwazję nowych rzeczy w czołówce, a stare stopniowo spadają
kivu pisze: 17 lut 2023, 08:24 Ja wychodzę z założenia, że większość ludzi aktualizuje swoje oceny raz na jakiś czas,
Odpowiem zbiorczo, albo raczej doprecyzuję moje wątpliwości. Czy faktycznie stare gry spadają? Mam wrażenie, że tylko wtedy, jeżeli te nowe gry są odpowiednio dohypowane i przebiją je ilością głosów/oceną. Innymi słowy, wydaje mi się, że jak jakaś gra z jakiegoś powodu doczłapała się do wysokiego miejsca, to raczej już tam zotanie. Nie sądze że większość ludzi aktualizuje swoje oceny, choćby dlatego, że pewnie dużo jest userów, którzy kiedyś dwno zagłosowali a potem zmienili hobby i już tam nie zagląda. Ale oceny zostają. Żeby było jasne, nie dyskutuje tutaj nad zasadnością takiego czy innego miejsca, a nad systemem, który powoduje, że nowe gry mają trudniej dobić do czołówki dziś, niż miałyby np. 10 lat temu. Choćby z racji tego, że muszą rywalizować także z grami, które być może straciły już swoją popularność/jakość, ale ich miejsce utrzymywane jest przez stare głosy. Jeżeli moja hipoteza jest słuszna, to ten stan będzie się pewnie pogłębiał w kolejnych latach.

Nie traktujcie tego co pisze jako jakiś zarzut, czy moje objawienie, ale pewną wątpliwość, którą chciałbym przedyskutować i zobaczyć jakie inne osoby mają spojrzenie na tę kwestię.
arturmarek pisze: 17 lut 2023, 09:15 Możesz sobie przefiltrować przez gry wydane w 2022 i będziesz miał czego szukasz.
O, to mnie zaciekawiło. Nie wiedziałem, że jest taka możliwość, że można w rankignu filtrować gry po latach. Mógłbym prosić o podpowiedź jak się to robi? Byłoby to dla mnie przydatne.

Sugeruje też przerzucenie tych kilka postów na ten temat do odpowiedniego wątku.
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Fojtu »

MaciekK5454 pisze: 17 lut 2023, 10:09
arturmarek pisze: 17 lut 2023, 09:15 Możesz sobie przefiltrować przez gry wydane w 2022 i będziesz miał czego szukasz.
O, to mnie zaciekawiło. Nie wiedziałem, że jest taka możliwość, że można w rankignu filtrować gry po latach. Mógłbym prosić o podpowiedź jak się to robi? Byłoby to dla mnie przydatne.

Sugeruje też przerzucenie tych kilka postów na ten temat do odpowiedniego wątku.
Jak klikniesz w searchbar, to jest tam opcja advanced search:
https://boardgamegeek.com/advsearch/boardgame

Ja przeglądając czasem gry szukam np:
Rok 2021-2023
Ponad 2000 głosów
Weight powyżej 3

I w ten sposób mam przegląd nowości, które mnie interesują
Yappen
Posty: 183
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 80 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Yappen »

MaciekK5454 pisze: 17 lut 2023, 10:09
arturmarek pisze: 17 lut 2023, 09:15 Możesz sobie przefiltrować przez gry wydane w 2022 i będziesz miał czego szukasz.
O, to mnie zaciekawiło. Nie wiedziałem, że jest taka możliwość, że można w rankignu filtrować gry po latach. Mógłbym prosić o podpowiedź jak się to robi? Byłoby to dla mnie przydatne.

Sugeruje też przerzucenie tych kilka postów na ten temat do odpowiedniego wątku.
Wybierasz na BGG advanced search, tam gdzie normalnie wpisujesz nazwę. Jest tam sporo opcji m.in. Year Released Range. Ewentualnie tutaj bezpośredni link: https://boardgamegeek.com/advsearch/boardgame
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: vder »

MaciekK5454 pisze: 17 lut 2023, 10:09
Odpowiem zbiorczo, albo raczej doprecyzuję moje wątpliwości. Czy faktycznie stare gry spadają? Mam wrażenie, że tylko wtedy, jeżeli te nowe gry są odpowiednio dohypowane i przebiją je ilością głosów/oceną. Innymi słowy, wydaje mi się, że jak jakaś gra z jakiegoś powodu doczłapała się do wysokiego miejsca, to raczej już tam zotanie. Nie sądze że większość ludzi aktualizuje swoje oceny, choćby dlatego, że pewnie dużo jest userów, którzy kiedyś dwno zagłosowali a potem zmienili hobby i już tam nie zagląda. Ale oceny zostają. Żeby było jasne, nie dyskutuje tutaj nad zasadnością takiego czy innego miejsca, a nad systemem, który powoduje, że nowe gry mają trudniej dobić do czołówki dziś, niż miałyby np. 10 lat temu. Choćby z racji tego, że muszą rywalizować także z grami, które być może straciły już swoją popularność/jakość, ale ich miejsce utrzymywane jest przez stare głosy. Jeżeli moja hipoteza jest słuszna, to ten stan będzie się pewnie pogłębiał w kolejnych latach.

Nie traktujcie tego co pisze jako jakiś zarzut, czy moje objawienie, ale pewną wątpliwość, którą chciałbym przedyskutować i zobaczyć jakie inne osoby mają spojrzenie na tę kwestię.
A moim zdaniem jest wręcz odwrotnie :D - odpowiednia kampania na KS jakieś sweet focie i gra wędruje w górę rankingu - niech przykładem będzie flamecraft, który imho oprócz uroczych grafik, nic zupełnie nie wnosi, ani do gier rodzinnych ani do gier w ogóle, ale gdzies tam koło 300 miejsca jest ze średnią ocen 7.6. Powiedziałbym, ze to kwestia czasu spędzonego w hobby i rzeczywiście im dłuzej - tym mniej rzeczy jest Cię w stanie zaskoczyć/zauroczyć. Ja na przykład zacząłem się łapać na tym, że rzadko kupuję pierwsze wydania, bo jeżeli rzeczywiście gra dobra to i tak będzie kolejne.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: arturmarek »

MaciekK5454 pisze: 17 lut 2023, 10:09
O, to mnie zaciekawiło. Nie wiedziałem, że jest taka możliwość, że można w rankignu filtrować gry po latach. Mógłbym prosić o podpowiedź jak się to robi? Byłoby to dla mnie przydatne.

Sugeruje też przerzucenie tych kilka postów na ten temat do odpowiedniego wątku.
Wrzucanie tutaj screenów jest trochę problematyczne, mam nadzieję, że opis będzie jasny:

1. Klikasz w pole Search na BGG i powinna wyskoczyć u dołu opcja kliknięcia w Advanced Search
2. Po kliniknięciu w Advanced search dostajesz wiele opcji filtrowania, między innymi Release Date.

Polecam przy każdym filtrowaniu dawać filtr średniej oceny z liczbą ocen (np. ocena >6.0 i >1000 głosów)
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

MaciekK5454 pisze: 17 lut 2023, 10:09
Odpowiem zbiorczo, albo raczej doprecyzuję moje wątpliwości. Czy faktycznie stare gry spadają? Mam wrażenie, że tylko wtedy, jeżeli te nowe gry są odpowiednio dohypowane i przebiją je ilością głosów/oceną. Innymi słowy, wydaje mi się, że jak jakaś gra z jakiegoś powodu doczłapała się do wysokiego miejsca, to raczej już tam zotanie. Nie sądze że większość ludzi aktualizuje swoje oceny, choćby dlatego, że pewnie dużo jest userów, którzy kiedyś dwno zagłosowali a potem zmienili hobby i już tam nie zagląda. Ale oceny zostają. Żeby było jasne, nie dyskutuje tutaj nad zasadnością takiego czy innego miejsca, a nad systemem, który powoduje, że nowe gry mają trudniej dobić do czołówki dziś, niż miałyby np. 10 lat temu. Choćby z racji tego, że muszą rywalizować także z grami, które być może straciły już swoją popularność/jakość, ale ich miejsce utrzymywane jest przez stare głosy. Jeżeli moja hipoteza jest słuszna, to ten stan będzie się pewnie pogłębiał w kolejnych latach.

Nie traktujcie tego co pisze jako jakiś zarzut, czy moje objawienie,
Spójrz sobie, gdzie są obecnie gry, które były dawniej na pierwszym miejscu lub choćby w top10. Jest tak jak mówisz: nowości są obecnie mocno nahypowane, panuje kult nowości, nikt nie recenzuje starych gier, bo i po co, skoro już ich recenzje gdzieś są. Ale nowi gracze patrzą w pierwszej kolejności na nowości, a nie na stare rzeczy. I to prawda, że rzadko aktualizuje się oceny: często gra dostaje 10 w momencie jak wpłaca ktoś kasę na KS, a potem tej oceny nie zmienia jak już zagra.

No i jeszcze zdefiniujmy "stare gry", bo może myślimy o czymś innym ;) . Dla mnie to takie sprzed 2015, kiedy to chyba wybuchła na dobre inwazja nowych gier w rankingach. Takich starych gier w top100 jest 30.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ