Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 267
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 265 times
Been thanked: 108 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: preshiq »

Z perspektywy kogoś wchodzącego w hobby to "dobra zmiana" wg mnie. Sam pamiętam jak z początku patrzyłem właśnie na Top10 i kupiłem dzięki temu Zimna Wojnę, Agricole, Puerto Rico i Zamki Burgundii (nie wiem czy był w Top10, ale na pewno się mocno zbliżał).
Wg mnie dobrze ze są tam tego typu gry, w.sensie takie klasyczne euro (może poza Zimna Wojna, ona też jest specyficzna) bo jednak legacy czy kobyly jak Gloom, Twilight, itp mogą odstraszyć kogoś w tak zwanym drugim kroku (sam tak miałem z Zimna Wojna, nie byłem na to gotowy i szybko poszła pod młotek).
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 286 times
Been thanked: 122 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: vder »

Gizmoo pisze: 17 lut 2023, 14:32
vder pisze: 17 lut 2023, 10:48 jeżeli rzeczywiście gra dobra to i tak będzie kolejne.
Górnolotne stwierdzenie.
Nie mówię, że to sprawdza się na 100%, nie powiem też, że sprawdza się na 50%. Po prostu czasem to swierdzenie pozwala mi odpuścić dany tytuł - przynajmniej na dany moment. Zresztą to chyba nawet funkcjonuje w sieci jako `Tom Vasel's Law` (tak tego samego Toma Vasela co robi filmy od 2002 i o zgrozo dał Flamecraftowi '9' :twisted:)
Zreszta jak jakiś tytuł jest za długo niedostępny to raczej przerzucam zaneresowanie na coś innego niż, koniecznie szukam z drugiej ręki czy czekam na dodruk. Przykładowo Njusfjord dodruk zapowiadany juz od roku, a moze lepiej, pewnie w 2022 bym kupił, teraz będę sie zastanawiał jak wyjdzie (albo i nie, zey nie było :D).
Gizmoo pisze: 17 lut 2023, 14:32 Po pierwsze - Ileż doskonałych, wybitnych gier, nie miało przedruku przez problemy np. z licencją? Na ile klasyków będziesz czekał na przedruk? Czy za 10 lat będziesz jeszcze aktywnym w hobby? Będziesz miał ten sam gust?
Też jeśli w coś gram to powiedzmy w 80% przypadków jest to mój egzemplarz, więc mój głowny problem z grami typu 'nie bedzie przedruku bo nie ma licencji', jest taki, że grę sprzedawałem zanim kończył się nakład w cenach zblizonych do SCD (Starcraft, space hulk, Chaos). W pozostałych przypadkach przeciez nie będę płakał za grą, której nie znam - więc jestem w stanie z tym żyć.
Gizmoo pisze: 17 lut 2023, 14:32 Po drugie - wychodzi mnóstwo wybitnych gier w bardzo małych nakładach. Przez brak środków na marketing i niewielką ilość wydrukowanych egzemplarzy, trafiają do GARSTKI graczy. I lądują na samym dole tego nieszczęsnego rankingu.
Tu trudno mi się odnieść, ale raczej też to podpada pod opcję wyżej tj nie mogę 'tęsknić' za grą, skoro nie wiem czy istnieje. Czasem coś tam zamówię offowego z KSa, ale mi się nie udało w taką perełkę trafić.

Ogólnie zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku ciekaw byłbym konkretnych tytułów jakie masz na mysli.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: elayeth »

PytonZCatanu pisze: 17 lut 2023, 13:35
elayeth pisze: 17 lut 2023, 13:18 Wracając do tematu uważam, że wielu nowych graczy często szybko trafia na BGG i zaczyna testować top10 BGG. Być może warto by BGG w swoim rankingu (czyli zestawieniu tabelarycznym) podawało ciężkość gry (najlepiej w jakiejś uproszczonej wersji - właśnie dla nowych graczy)? Zgadzam się z tym, że od GH i Brassa nowi gracze mogą się lekko odbić.
BGG podaje ciężkość gry przy każdej grze.... :?:
Napisałem, że w rankingu/zestawieniu tabelarycznym… nie na podstępnie gry. Pokazują tam ratingi, ale fajnie byłoby pokazać też ciężar.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2613 times
Been thanked: 2539 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Gizmoo »

vder pisze: 17 lut 2023, 16:34 Ogólnie zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku ciekaw byłbym konkretnych tytułów jakie masz na mysli.
Tak pierwsze z brzegu, co wpada mi do głowy:

1. Goa, El Grande, Ora et Labora, Filary Ziemi, Cuba, Starcraft, Chaos w Starym Świecie.

2. Master of Respect, Clockwork Wars, Cavern Tavern, Skyway Robbery, King of The Hill.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Wracając na chwilę do starych gier. Oto lista najstarszych (data wydania przed 2000 rokiem) gier jakie kiedykolwiek dotarły do TOP25 po 2007 roku 🙂

1 Go -2000
2 Die Macher 1986
3 Modern art 1992
4 El Grande 1995
5 Catan 1995
6 Hannibal: Rome vs Carthage 1996
7 Tigris and Euphrates 1997
8 Samurai 1998
9 Paths of Glory 1999
10 Ra 1999

Klasyki które warto znać!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Kolega policzył:

Gloomahaven w lutym ponad 300 "10".
Brass Birmingham w lutym ponad ...... 600 "10" :lol:
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: SwistakCZC »

Tyle czytam negatywnych opinii o GH, również w tym temacie, że zawsze mnie dziwi że GH na TOP1 (ludzie dali ocenę nie skończywszy kampanii, a jak odkryli że nuda to już zapomnieli o rankingu? :D) #teamBrass, a tak serio spoko że się tam może w topce przewietrzyć, ale bez większych emocji, te rankingi BGG to jak na Filmwebie- gust większości niekoniecznie jest jakimkolwiek wyznacznikiem, czasem klasyki mają mniejsze grono fanów (bądź odbiorców nawet), bo pod pewnymi względami masom nie podchodzą, a że są klasykami to kto ma wiedzieć ten wie i elo ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Panie, panowie, dzieci i niebinarni.


PRZEPOWIEDNIA SiE DOKONAŁA. Witamy 8 legalny numer jeden !

Gloomahaven było nieprzerwanie numerem 1 od grudnia 2017 roku do lutego 2023.


Obrazek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: PytonZCatanu »

Dokonało się. :twisted:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No proszę, wystarczyło Phalanxom zabrać licencję i gra wskoczyła na 1 miejsce :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: MaciekK5454 »

W jednej przeglądarce mam nr 1 w drugie wciaz nr 2 :shock: Odswiezanie strony nic nie zmienia.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 725
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 181 times
Been thanked: 222 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bardopondo »

PytonZCatanu pisze: 18 lut 2023, 11:51 Dokonało się. :twisted:
Hehe, wciąż avg rating mniejszy, liczba głosów mniejsza a geek rating już wyższy, co Ty na to Pythonie?
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

Świętujmy, radujmy się i śpiewajmy hosanna :-P
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: gogovsky »

Czym, że gra o korzystaniu z cudzego węgla jest najlepsza?:D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: konradstpn »

PytonZCatanu pisze: 18 lut 2023, 11:51 Dokonało się. :twisted:
Przywraca wiarę w graczy :wink:
Gram, więc jestem.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: Miszon »

A to nie o piwie jest?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Fojtu »

Co tam się musi dziać w algorytmie, że GH ma wyższą średnią i ilość głosów a jest niżej :roll:
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Abizaas »

Fojtu pisze: 18 lut 2023, 13:28 Co tam się musi dziać w algorytmie, że GH ma wyższą średnią i ilość głosów a jest niżej :roll:
geek score = (sum of ratings + number of dummies * dummy value) / (number of ratings + number of dummies)

Generally speaking, we want to rank a game higher the better its score is. The first instinct would be to just sum up all the ratings users gave to that particular game, divide by the number of ratings, and rank games from highest to lowest. What I just described would be the arithmetic mean (or just average if you feel less fancy) of the ratings, which is simple and intuitive, but suffers from a sever defect: a game with a single rating of 10 would always sit on top of the ranking, well ahead of much beloved games with thousands of votes that couldn't possibly be all 10s.

The easiest fix is filtering out games with less than a certain number of ratings, say 100. That's a decent enough approach, but it heavily favors recent games with relatively few ratings. Some might consider this a feature, not a bug, but when your intention is to create a list of the best board games, you probably do want to give a nod to proven classics, and not just the latest hotness. How to balance out these ends of the spectrum is in the end a choice you have to make, and no matter what it is, People on the Internet™ will not like it.

The way both IMDb and BGG chose to tackle this issue is by essentially not trusting the ratings – at least not too much. The method boils down to assigning a new item in the database (be it movie or game) a predefined average by default, and only gradually trusting the ratings' average as thousands and thousands of users have cast their votes. More concretely the rankings are calculated by adding a number of dummy ratings with a chosen average value, say 5.5, to each game's regular ratings. The result is that initially each game will have a score close to 5.5, but as more users rate the game, that score will move closer and closer to the conventional mean.

BGG calls this their geek score. Mathematically speaking, it is a Bayesian average, and calculates as follows:

geek score = (sum of ratings + number of dummies * dummy value) / (number of ratings + number of dummies)

Tłumaczenie dla osób nieznających angielskiego (translator):
Spoiler:

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: PytonZCatanu »

Miszon pisze: 18 lut 2023, 13:11 Świętujmy, radujmy się i śpiewajmy hosanna :-P
Brassanna?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: PytonZCatanu »

bardopondo pisze: 18 lut 2023, 13:02
PytonZCatanu pisze: 18 lut 2023, 11:51 Dokonało się. :twisted:
Hehe, wciąż avg rating mniejszy, liczba głosów mniejsza a geek rating już wyższy, co Ty na to Pythonie?
Nic. Abizzas już wyjaśnił jak to działa, nie wiem co tu się oburzać 🙂
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: staniach21 »

gogovsky pisze: 18 lut 2023, 13:15 Czym, że gra o korzystaniu z cudzego węgla jest najlepsza?:D
Bardziej, że ciężkie ekonomiczne euro znów wyznacza top1, a nie plastikowe żołnierzyki. Dwa ruchy w prawo, dwa w lewo atakuj hehe
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Brass: Birmingham TOP 1 BGG!

Post autor: gogovsky »

staniach21 pisze: 18 lut 2023, 13:51
gogovsky pisze: 18 lut 2023, 13:15 Czym, że gra o korzystaniu z cudzego węgla jest najlepsza?:D
Bardziej, że ciężkie ekonomiczne euro znów wyznacza top1, a nie plastikowe żołnierzyki. Dwa ruchy w prawo, dwa w lewo atakuj hehe
Znaczy z trojga złego lepiej Brass, niż Twilight Struggle lub Pandemic :D Czy przypadkiem w tej swojej super strategii nie wróciłeś do punktu wyjścia? hehe
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: elayeth »

Też tego nie rozumiem. Nawet jak uwzględnimy „dummies” to nie wyjaśnia to prostego faktu. Jak to możliwe, że gra z niższą średnią oceną graczy i mniejszą ilością ocen ma wyższy geek ranking?

Chętnie dowiem się jak to dziala. Moim zdaniem GH musi mieć więcej ukrytych głosów „dummies” (co jest w sumie logicznym wyjaśnieniem tego „fenomenu”) lub coś się nie zaktualizowało. Tylko wtedy powyższy wzór wyjaśnia sytuację…
Ostatnio zmieniony 18 lut 2023, 14:33 przez elayeth, łącznie zmieniany 2 razy.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Fojtu »

Abizaas pisze: 18 lut 2023, 13:45
Fojtu pisze: 18 lut 2023, 13:28 Co tam się musi dziać w algorytmie, że GH ma wyższą średnią i ilość głosów a jest niżej :roll:
geek score = (sum of ratings + number of dummies * dummy value) / (number of ratings + number of dummies)
Wiem jak działa ranking :P

Dla stałej liczby dummies to nie ma sensu, gra z wyższą oceną i ilością głosów zawsze by była wyżej. Ale widocznie liczba dummies jest dynamiczna?
Ostatnio zmieniony 18 lut 2023, 14:29 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: PytonZCatanu »

Nikt nie zna dokładnie algorytmu Geek Ranking.
ODPOWIEDZ