Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Alucard1982 »

Zawaterniok pisze: 17 mar 2023, 09:14 FOMO narasta, ale na mathandlu wpadła Kaskadia. Mam przeczucie, że ze względu na podobną tematykę i pewne wspólne elementy układanki przestrzennej odpuszczę Ziemię.
Polecam Ci spróbować Ziemię na BGA lub zapoznać się z instrukcją. Wydaje mi się, że wtedy nie będziesz stawiał obu tytułów obok siebie...
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Zawaterniok »

Alucard1982 pisze: 17 mar 2023, 10:24 Polecam Ci spróbować Ziemię na BGA lub zapoznać się z instrukcją. Wydaje mi się, że wtedy nie będziesz stawiał obu tytułów obok siebie...
W obie jeszcze nie grałem, więc na razie jest to czysta "śpekulacja" :P
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Alucard1982 »

W takim razie polecam kupić obie :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

Polska instrukcja: https://y8t6p8a4.map2.ssl.hwcdn.net/dow ... 3e67bd.pdf
W razie jakby link się nie klikał, to można wejść na stronę wydawcy i na dole jest odnośnik: https://luckyduckgames.com/pl/gry/412-ziemia
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 794
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: kurdzio »

Swoją drogą sporo literówek w tym pdfie, obawiam się że też tak będzie wyglądać wydrukowana instrukcja.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: tekknoboy »

A czy da się ten tytul przyrównać jakoś do Ekosystemu od Naszej Księgarni?
Widzę, że to inny ciężar gatunkowy i Ziemia to -już nawet z wygladu- bardziej rozbudowany tytul, ale tworzenie swojego poletka i zależności między kartami tak mnie się skojarzyły.
Ktoś chętny?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Miszon »

No właśnie ogólny opis gry raczej skłania do porównań z grami ciężkości i gatunku Kaskadii, ale opis zawiera zaskakujące zdanie:
Ziemia to gra karciana o tworzeniu synergicznych połączeń o prostych zasadach, ale wielu możliwościach i strategiach. Gracze wykonują swoje akcje równocześnie – co zapewnia dynamiczną rozgrywkę.

Gra dla zaawansowanych graczy
Dynamiczna rozgrywka – gracze wykonują akcje jednocześnie
Drewniane drzewa – rosną na twoich kartach
Rozgrywka
Miliony lat ewolucji i adaptacji flory i fauny doprowadziły do stworzenia fantastycznych form, bogatych ekosystemów i zróżnicowanych środowisk.

Teraz czas, byś stworzył własną wyspę – siatkę 4 × 4 kart, gdzie znajdzie się miejsce dla samowystarczalnego wzrostu, ekspansji i obiegu zasobów i gdzie nawet nieużyte karty staną się przydatnym kompostem.
pytanie, jak wydawca rozumie tych "zaawansowanych".
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: SetkiofRaptors »

Gutenberg z serii Granna EXPERT ma złożoność na bgg 2,64. ZIEMIA ma na bgg 2,8.

Wydawcy rozumieją to inaczej niż pasjonaci. Chcą poinformować ewentualnego kupca, że to nie chińczyk i nie warto od tego zaczynać. I to prawda, moim nieplanszowym znajomym pali mozg wszystko co ma więcej niż 3 minuty tłumaczenia.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Miszon »

No to jeśli jest 2.8 to już faktycznie całkiem zaawansowana gra. Porównując do gatewayów.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: karmazynowy »

Miszon pisze: 20 mar 2023, 08:46 No to jeśli jest 2.8 to już faktycznie całkiem zaawansowana gra. Porównując do gatewayów.
Z tego wynika, że gra złożonością jest gdzieś pomiędzy Na Skrzydłach Azja a 51 Stanem.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Zawaterniok »

Zagrałem na BGA i sama gra nie jest jakaś bardzo skomplikowana, ale jest dość dużo różnych ikonek i rzeczy na kartach. Są PZ, kiełki, znaczniki przyrostu, typy habitatu, rodzaje kart, typy i efekty kart. Do tego są jeszcze karty na planszetce z dodatkowymi efektami oraz karty fauny z ekstra punktowanymi celami w grze. Przy tym wszystkim mamy dosyć duże poletko do zabudowania, różne akcje do wyboru (każda uruchamia inny kolor kart), a z tyłu głowy cel w postaci zbudowania działającego silniczka. U początkujących graczy może to wywołać spory paraliż decyzyjny.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: pcyzm »

Miszon pisze: 20 mar 2023, 08:27 pytanie, jak wydawca rozumie tych "zaawansowanych".
Może i właściwej byłoby "średnio zaawansowanych", ale patrząc od jakich gier (i tym samym hobby na lata) potrafią odbić się początkujący kupując grę po okładce i tekście marketingowym z tyłu pudełka to popieram takie " bezpieczne" podejście wydawnictw.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Miszon »

Obejrzałem sobie wczoraj reckę Dice Tower i faktycznie nie jest to taka prosta gra (w zasadach, bo w gameplay mówią że tak). Trochę tego jednak jest do tłumaczenia, taki splendorowy gracz może się z początku poczuć przytłoczony.
A dodatkowo zaskoczyli mnie z ocenami, bo na 4 osoby oceniające, najniższą oceną była 9/10 (!).
Wygląda to na potencjalny killer wielu popularnych tytułow (Terraformowanie Marsa, Ark Nova, Everdell - choć różni się mechanicznie od wszystkich).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 244 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: salaba »

Ja mam natomiast bardzo mieszane uczucia. Jak się poczyta komentarze ludzi z BGG z zakładki raitings to przyznam, że te zachwyty były trochę na wyrost. Ponadto podobno jakość produkcji jest problemem - różne kolory rewersów kart w pudełku, jakieś problemy z jakością druku, elementy drewniane bardzo cienkie, a jak ktoś kupił insert to podobno został źle wymierzony i pudełko się nie zamyka do końca...

Chyba pierwsza gra, z której nie zamierzam zdejmować folii i poczekam na więcej opinii...
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

Ja z kolei jestem po lekturze instrukcji i mam wrażenie, że z tłumaczeniem nie będzie problemu. Wszystko sprowadza się do zapamiętania, które ikony co robią. Czyli bułka z masłem dla ludzi, którzy grają w gry Lehmanna.

Akcje do wykonania są tylko cztery, są jawne dla wszystkich, w dodatku inni gracze korzystają z tych akcji, więc jeden drugiego poprawi, naprowadzi. Nie widzę potencjalnych problemów.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Gatzky »

Mi po lekturze instrukcji bardzo zapadł w głowie pomysł linii akcji z tego tableau 4x4 (odpalanie rzędów po kolei od lewej do prawej). Po przeczytaniu instrukcji jestem na tak. Tylko nie wiem jak to zadziała w maszynce do mielenia surowców zwanej ziemią- czy to juz poziom gry gdzie jest na tyle dużo kart ze zawsze da się poukładać to w sposób korzystny niezależnie od siły kart w ręce, czy jednak dobra ręka na start zdefiniuje zwycięzcę.

Znacie może gry gdzie jest podobny mechanizm odpalania akcji w zależności od miejsca zagrania?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: konradstpn »

Wygląda na trochę cięższy Ekosystem/Niezwykłe ogrody. Interakcji tyle co wody na Diunie, choć tworzenie własnej wysepki zdaje się być dosyć przyjemne. Oceny Dice Tower od dłuższego czasu można traktować jedynie jako mało znaczącą ciekawostkę. Zdecydowanie do sprawdzenia przed zakupem.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

Gatzky pisze: 21 mar 2023, 09:55 czy to juz poziom gry gdzie jest na tyle dużo kart ze zawsze da się poukładać to w sposób korzystny niezależnie od siły kart w ręce, czy jednak dobra ręka na start zdefiniuje zwycięzcę.
W trakcie rozgrywki możesz sobie przesuwać już wyłożone karty, więc nie ma obawy, że dostaniesz taką, której nie dołożysz do tableau (nazwa "ramka" jest cokolwiek dziwna).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: SetkiofRaptors »

Wydaje mi się że gdyby startowa ręką definiowała zwycięzcę to gra byłby po prostu popsuta. A ogólnie oglądałem różne recenzje i takich uwag nie było, i nie chodzi tylko o Dice Tower który ewidentnie lubi po prostu taki typ gier.

Ja się cieszę bardzo na te grę i nie musi być dla mnie 9/10 aby zostać w kolekcji. Zupełnie nie ciągnie mnie do innych mielarek kart jak Ark Nova czy TM a tutaj przyciaga mnie wspaniały temat, piękne zdjęcia, symultanicznosć rund i naprawdę uczciwa cena. Chciałbym mieć taką grę w kolekcji, dla średniozaawansowanych, pasjansowatą, gdzie każdy czuje się miło i sobie mieli i mieli...

Zasady przeczytane, opinie wsluchane no i kupiłem.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

Na BGG znalazłem wątek autora gry, który porównuje "Ziemię" z Ark Nova, Terraforming Mars, Wingspan, Race/Roll for the Galaxy and Gizmos. I chociaż wiadomo, że jest trochę stronniczy (czego nie ukrywa), to czyta się to nawet nieźle. Autor jest otwarty na dyskusję. Polecam.

https://boardgamegeek.com/thread/304386 ... mars-tm-ar
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1177
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 274 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: siepu »

Nie tyle porównuje co czerpie inspiracje. Ale tak, dobra lektura.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

siepu pisze: 24 mar 2023, 19:00 Nie tyle porównuje co czerpie inspiracje.
Oczywiście, że porównuje. Wymienia najważniejsze cechy poszczególnych gier i zestawia je z cechami Ziemi. Pisze o czasie gry, regrywalności, liczbie unikatowych układów startowych, powtarzalnosci kart itd. Zresztą, tytuł wątku mówi wszystko: "Earth comparisons to..."
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1177
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 274 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: siepu »

Ok moja wina, pomyliłem z dziennikiem autora An Age Contrived, który niedawno czytałem (też bardzo dobry!).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: bogas »

Curiosity pisze: 24 mar 2023, 15:22 Na BGG znalazłem wątek autora gry, który porównuje "Ziemię" z Ark Nova, Terraforming Mars, Wingspan, Race/Roll for the Galaxy and Gizmos. I chociaż wiadomo, że jest trochę stronniczy (czego nie ukrywa), to czyta się to nawet nieźle. Autor jest otwarty na dyskusję. Polecam.

https://boardgamegeek.com/thread/304386 ... mars-tm-ar
No i proszę, już lecą porównania do Ark Nova, która przecież nie ma ani jednej oryginalnej mechaniki! Dla mnie to dobrze, bo AN bardzo lubimy i nic się w tym temacie nie zmienia, ale dla wielu będzie to problem, a może nawet, jeśli nie ból, to przynajmniej swędzenie w okolicach… pleców. Z tego co można poczytać i zobaczyć w Internetach to Ziemia musi mi i małżonce przypasować. Setki gier w Race for the Galaxy (na żywo), Ark Nova, która wdarła się do naszego TOP10 wszech czasów, Na skrzydłach, które jest fajną grą familijną ze świetnym tematem, fajny wygląd i brak „gupich” kosmosów i siania kukurydzy na Marsie… no to nie może się nie udać 8)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A zamawiacie sobie od LDG zestaw dodatków z Kickstartera ? Myślę, że te 40 zeta to całkiem fajna cena.
Jeszcze mam pytanie o to czy jest sens koszulkować karty?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ