Rebel przejmuje licencje Brassa

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3370
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 433 times
Been thanked: 1044 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: psia.kostka »

Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx.
Bo kazdy kto zrobil wrogie przejecie, mowi: "zrobilem wrogie przejecie" 8)

Fajnie sie to spina z #1 BGG. Rebel zapewni wreszcie naklad, ktory obnizy ceny (np uzywek) i zagwarantuje powszechna dostepnosc dla ludu.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Tringa »

nidhog pisze: 21 lut 2023, 09:53
eveni pisze: 21 lut 2023, 09:47
Tringa pisze: 21 lut 2023, 09:16 W wywiadzie Phalanxa u PN mówili, że Roxley wykorzystał lukę w umowie, aby ją zakończyć wcześniej.
Prawdy pewnie się nie dowiemy :(
Luka w umowie: Jeśli przyjdzie wydawnictwo i zamówi naraz więcej niż Wy w ostatnich 3 dodrukach, to tracicie prawa do gry ;)
Trudno mi to sobie wyobrazić. To co, Rebel po prostu uderzył do Roxley, że zrobi większe nakłady i żeby wykopali Phalanx? To brzmi jak coś bardzo nieetycznego.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: konradstpn »

Tringa pisze: 21 lut 2023, 10:22
nidhog pisze: 21 lut 2023, 09:53
eveni pisze: 21 lut 2023, 09:47
Prawdy pewnie się nie dowiemy :(
Luka w umowie: Jeśli przyjdzie wydawnictwo i zamówi naraz więcej niż Wy w ostatnich 3 dodrukach, to tracicie prawa do gry ;)
Trudno mi to sobie wyobrazić. To co, Rebel po prostu uderzył do Roxley, że zrobi większe nakłady i żeby wykopali Phalanx? To brzmi jak coś bardzo nieetycznego.
Cały świat biznesu z zasady jest nieetyczny oczywiście z wyłączeniem branży planszówkowej 😉
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3370
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 433 times
Been thanked: 1044 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: psia.kostka »

Tringa pisze: 21 lut 2023, 10:22 Rebel po prostu uderzył do Roxley, że zrobi większe nakłady i żeby wykopali Phalanx? To brzmi jak coś bardzo nieetycznego.
Big money. Top BGG. To nie jakis Cynowy Szlak.
Graczami raczej byli w tej zabawie Asmodee i Roxley.

PS
Teraz juz chyba wszyscy wiecie, kto ostatnio dawal "1" Gloomhaven :lol:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 566 times
Been thanked: 912 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Galatolol »

Skoro już tak patrzymy, to czy dla Asmodee tych potencjalnie kilkanaście tysięcy egzemplarzy to faktycznie "big money"?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3370
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 433 times
Been thanked: 1044 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: psia.kostka »

Posiadanie w portfolio #1 gry chyba jest warte swieczki i mozna sie schylic po kilkanascie tysiecy egzemplarzy. "grosz do grosza, bedzie kokosza"

A "big money" to bardziej w kontekscie szukania etycznosci w biznesie.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Warrtain
Posty: 139
Rejestracja: 12 cze 2022, 20:50
Has thanked: 174 times
Been thanked: 23 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Warrtain »

Galatolol pisze: 21 lut 2023, 10:40 Skoro już tak patrzymy, to czy dla Asmodee tych potencjalnie kilkanaście tysięcy egzemplarzy to faktycznie "big money"?
Jedna sprawa to big money a druga to jednak posiadanie w katalogu gry top 1, to też robi spory marketing.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1622
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: nidhog »

Warrtain pisze: 21 lut 2023, 10:46
Galatolol pisze: 21 lut 2023, 10:40 Skoro już tak patrzymy, to czy dla Asmodee tych potencjalnie kilkanaście tysięcy egzemplarzy to faktycznie "big money"?
Jedna sprawa to big money a druga to jednak posiadanie w katalogu gry top 1, to też robi spory marketing.
Pytanie czy mała ilość sprzedanych egzemplarzy w stosunku do potencjału, nie wynika właśnie z opieszałości w druku (ilości zamówionych egzemplarzy).
Asmodei lubi marki, które same się sprzedają. Euro z topki bgg ( do tego bardzo dobre) to kura znosząca złote jaja.
Rebel ma w swoim asortymencie takie cuda - TM, Everdell, WDP. Podejrzewam, że w zamyśle ma to byc nie gra dla casuali, a gra dla casuali z aspiracją. Taki nastepny krok.
A top1 będzie się sprzedawał :)
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: azazelmo »

Mimo wszystko miło byłoby zobaczyć oba Brassy na wystawce w Empiku. Chyba cyknąłbm zdjęcie nawet, choć nie jestem sentymentalny. To byłby taki mały krok milowy dla społeczeństwa.
Awatar użytkownika
Warrtain
Posty: 139
Rejestracja: 12 cze 2022, 20:50
Has thanked: 174 times
Been thanked: 23 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Warrtain »

azazelmo pisze: 21 lut 2023, 11:14 Mimo wszystko miło byłoby zobaczyć oba Brassy na wystawce w Empiku. Chyba cyknąłbm zdjęcie nawet, choć nie jestem sentymentalny. To byłby taki mały krok milowy dla społeczeństwa.
Z jednej strony tak ale raczej mało kto z doświadczonych graczy kupuje gry w Empiku, a tak to kupi ktoś bo ładna okładka i odbije się od hobby. W Empiku nie ma zbyt dobrego podziału gier ze względu na poziom zaawansowania.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: japanczyk »

Szkoda tylko, ze cena ma pojsc w gore
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Elo »

Warrtain pisze:
Z jednej strony tak ale raczej mało kto z doświadczonych graczy kupuje gry w Empiku, a tak to kupi ktoś bo ładna okładka i odbije się od hobby. W Empiku nie ma zbyt dobrego podziału gier ze względu na poziom zaawansowania.
Dlaczego miałby się odbić? Nie przesadzasz trochę z tym poziomem skomplikowania?
venomik
Posty: 541
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 251 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: venomik »

Tringa pisze: 21 lut 2023, 10:22 To co, Rebel po prostu uderzył do Roxley, że zrobi większe nakłady i żeby wykopali Phalanx? To brzmi jak coś bardzo nieetycznego.
W tej hipotetycznej sytuacji - jeśli podpisujesz umowę z zapisem 'jeśli przyjdzie ktoś i obieca większy druk niż ja, to przejmują licencję', po czym przychodzi ktoś, kto obiecuje większy druk, przez co przejmuje licencje - to do kogo można mieć pretensje?
Ostatnio zmieniony 21 lut 2023, 12:31 przez venomik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Tringa »

Ciężko mi uwierzyć, że ktoś by podpisał taką umowę...
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
Warrtain
Posty: 139
Rejestracja: 12 cze 2022, 20:50
Has thanked: 174 times
Been thanked: 23 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Warrtain »

Elo pisze: 21 lut 2023, 11:37
Warrtain pisze:
Z jednej strony tak ale raczej mało kto z doświadczonych graczy kupuje gry w Empiku, a tak to kupi ktoś bo ładna okładka i odbije się od hobby. W Empiku nie ma zbyt dobrego podziału gier ze względu na poziom zaawansowania.
Dlaczego miałby się odbić? Nie przesadzasz trochę z tym poziomem skomplikowania?
Z tego co widziałem przeglądając jakieś tytułu z ciekawości w Empiku to 90% kupujących to były starsze osoby kupujące coś na urodziny wnuczków, kolejna sprawa że Brass od tak na półce w Empiku będzie kosztować pewnie 350 PLN patrząc jakie tam mają ceny innych gier.
ednyfed
Posty: 58
Rejestracja: 06 maja 2020, 00:05
Has thanked: 4 times
Been thanked: 34 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: ednyfed »

Niezłe korpo-zagranie ze strony Asmodee. Zdobyli tytuł numer 1 na BGG (ciekawe ile z tych jedynek dla Gloomhaven to pracownicy Asmodee :lol: ) i jednocześnie odcięli jedną finansową nogę Phalanxowi (jeszcze Scythe im pozostał). O ile dobrze pamiętam to szef Phalanxa na live Planszowych Newsów wspominał jednak o jednostronnym wypowiedzeniu umowy i staraniu się o odszkodowanie (nawet obecny na czacie wydawca LDG zapewniał, że to nie ich sprawka). Na wczorajszym live Rebela mówili co innego. Słowo przeciw słowu. Ciekawe. Pytanie retoryczne - kogo stać w tej sytuacji na lepszych prawników - Phalanx czy Rebela. Pewnie już od kilku lat podgryzali tę gałąź i nagabywali Roxley. Przynajmniej wiadomo czego będzie dotyczył piątkowy live Trzewiczka. :lol:
Czy się cieszyć z tego, że Brass może trafić na witrynę w Empiku? Ludzie kupują wzrokiem, więc pewnie i pudełko będzie dwa razy wyższe z dużą ilością powietrza (ewentualnie funkcjonalnym insertem rodem z GWT ).
Nie wiem co można poprawić komponentowo w stosunku do wydania Phalanxowego (jakościowo jest naprawdę dobrze). Może dwuwarstwowe planszetki. To byłoby nawet ciekawe rozwiązanie.
Kto Brassa chciał, to mógł brać ciemno w przedsprzedaży. Przez jakiś tydzień po dodruku ceny też się utrzymywały na stabilnym poziomie.
Podsumowując - gra świetna, sytuacja niesmaczna, nie wiem czy mam ochotę kupować gry z logo 'Rebel' na pudełku.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1622
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: nidhog »

ednyfed pisze: 21 lut 2023, 13:20 Niezłe korpo-zagranie ze strony Asmodee. Zdobyli tytuł numer 1 na BGG (ciekawe ile z tych jedynek dla Gloomhaven to pracownicy Asmodee :lol: ) i jednocześnie odcięli jedną finansową nogę Phalanxowi (jeszcze Scythe im pozostał). O ile dobrze pamiętam to szef Phalanxa na live Planszowych Newsów wspominał jednak o jednostronnym wypowiedzeniu umowy i staraniu się o odszkodowanie (nawet obecny na czacie wydawca LDG zapewniał, że to nie ich sprawka). Na wczorajszym live Rebela mówili co innego. Słowo przeciw słowu. Ciekawe. Pytanie retoryczne - kogo stać w tej sytuacji na lepszych prawników - Phalanx czy Rebela. Pewnie już od kilku lat podgryzali tę gałąź i nagabywali Roxley. Przynajmniej wiadomo czego będzie dotyczył piątkowy live Trzewiczka. :lol:
Czy się cieszyć z tego, że Brass może trafić na witrynę w Empiku? Ludzie kupują wzrokiem, więc pewnie i pudełko będzie dwa razy wyższe z dużą ilością powietrza (ewentualnie funkcjonalnym insertem rodem z GWT ).
Nie wiem co można poprawić komponentowo w stosunku do wydania Phalanxowego (jakościowo jest naprawdę dobrze). Może dwuwarstwowe planszetki. To byłoby nawet ciekawe rozwiązanie.
Kto Brassa chciał, to mógł brać ciemno w przedsprzedaży. Przez jakiś tydzień po dodruku ceny też się utrzymywały na stabilnym poziomie.
Podsumowując - gra świetna, sytuacja niesmaczna, nie wiem czy mam ochotę kupować gry z logo 'Rebel' na pudełku.
Ja bym nie powiedział, że niesmaczna. Nie chciałbym hate'ować Phalanx, ale jeśli żyjesz Scythe, Brass i Viticulture ( w tej kolejności) i dajesz sobie zabrać jedno z większych dochodów – to kto jest winny?

Phalanx nazwał to luka prawną w umowie. A pewnie był zapis o wynikach finansowych . tego się pewnie nie dowiemy. Podejrzewam, że skoro była luka w umowie – to po co gadki o odszkodowaniach? Za co? Za raport utraconych zysków?
Mi jest wybitnie obojętne kto ma Brassa – aby był na rynku, bo na to zasługuje.
A z Rebelem na okładce pewnie będzie go więcej na rynku, bo jednak Rebela stać na duże druki ( co przekłada się na niższe koszty jednostkowe). Więc SCD może i będzie wysokie, ale cena po sklepach planszówkowych pewnie porównywalna.

A jeszcze wracając do niesmaczności. Sytuacja analogiczna do wykupienia świetnego i drogiego zawodnika z jednego klubu do drugiego. Obchodzi głownie fanów tego klubu, ale to po prostu biznesowa decyzja.


Edit
Curiosity - zacytowałem całość, bo odnosiłem się do całości, a nie tylko do niesmaczności. Każdy wątek łącznie z obecnością w Empiku, jedna finansowa nogą czy mowa o odszkodowaniu. Nie usuwaj cytatu, bo to już była nadgorliwość, a jak wiemy nadgorliwość gorsza od faszyzmu ;)
Ostatnio zmieniony 21 lut 2023, 14:10 przez nidhog, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
ednyfed
Posty: 58
Rejestracja: 06 maja 2020, 00:05
Has thanked: 4 times
Been thanked: 34 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: ednyfed »

Oczywiście nie wiemy jak wyglądała sytuacja. Biorąc pod uwagę przepaść jaka dzieli Asmodee i Phalanx, możliwe że Ci drudzy nie mieli w tej sytuacji nic do powiedzenia. Prawa rynku, ot co. Na krótką metę sytuacja jest dobra dla konsumenta (graczy). Na długą (w kontekście monopolizacji rynku) już nie tak bardzo.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3370
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 433 times
Been thanked: 1044 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: psia.kostka »

nidhog pisze: 21 lut 2023, 13:35 Nie chciałbym hate'ować Phalanx, ale jeśli żyjesz Scythe, Brass i Viticulture ( w tej kolejności) i dajesz sobie zabrać jedno z większych dochodów – to kto jest winny?
A Phalanx to pewnie mial tyle do gadania, co Polska w sprawie nowych granic w 1945 :mrgreen:

Planszowa Jałta! :D

A jeszcze zastanawia mnie ta nowa fabryka dla Brassa i dosc odlegly termin druku, skoro Phalanx juz niby zapowiadal. Czy ta roszada wydawnictw odbywa sie tylko na polskim rynku, czy moze Asmodeusz wchlania Brassa (a moze cale Roxley) globalnie, stad ta zmiana fabryki?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Wojtek.k
Posty: 275
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: Wojtek.k »

ednyfed pisze: 21 lut 2023, 13:20 Pytanie retoryczne - kogo stać w tej sytuacji na lepszych prawników - Phalanx czy Rebela.
Tylko, że stronami teoretycznej sprawy są Roxley i Phalanx. Sprawa pewnie toczyła by się w Kanadzie, więc trochę by to kosztowało.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: Odi »

I niekoniecznie stroną jest Rebel, raczej Asmodee.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Darkstorm »

konradstpn pisze: 20 lut 2023, 21:49
Każde przejęcie Brassa jest wrogie
Ja bym powiedział inaczej: każde przejęcie przez Asmodee jest potencjalnie wrogie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: rastula »

jak sobie przypomnę, że za Brass B. w wersji delux dałem 54 usd (w tym już shipping) :P...to sobie myślę ile jeszcze pośladki graczy wytrzymają "uzasadnionego wzrostu kosztów" ...:D
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: karp »

Odi pisze: 21 lut 2023, 15:06 I niekoniecznie stroną jest Rebel, raczej Asmodee.
To jest jedno i to samo? Jaki sens ma zaklinanie rzeczywistości, że "Polski rebel cacy- nigdy byc nic takiego nie zrobił", skoro widzieliśmy takich przejęć licencji już dziesiątki w ostatnich latach?

Nie ma najmniejszego sensu o Rebelu myśleć jako o starym, polskim Rebelu- a Asmodee Polska.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: Odi »

karp pisze: 21 lut 2023, 16:45
Odi pisze: 21 lut 2023, 15:06 I niekoniecznie stroną jest Rebel, raczej Asmodee.
Nie ma najmniejszego sensu o Rebelu myśleć jako o starym, polskim Rebelu- a Asmodee Polska.
No przecież właśnie to napisałem.
ODPOWIEDZ