Rebel przejmuje licencje Brassa

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: eveni »

Wydawnictwo Rebel właśnie ogłosiło wydanie dwóch Brass-ów (info: program No i namówił yt Rebel.pl). Gry pojawią się albo pod koniec roku albo na początku następnego. Będą wersję retail i KS (z pokerowymi żetonami).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: seki »

Wersja ksowa zaskakująca. Ale szczerze mówiąc polecał bym bardziej zwykłą i dokupić iron clays. Sam mam właśnie wersję z kampanii, pudełko z iron clays trzymam osobno bo wykorzystuje do innych gier a niestety Roxley doszli do dziwnych wniosków, że jeśli w wersji deluxe są iron clays to nie będą dawać żetonów tekturowych. Tym sposobem trzeba pamiętać, że bez iron clays grać się nie da
venomik
Posty: 524
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 225 times
Been thanked: 244 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: venomik »

Grałem dwa razy w Birmingham - tam jest jakieś miejsce na pokerowe żetony? Jako co?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: staniach21 »

venomik pisze: 20 lut 2023, 21:25 Grałem dwa razy w Birmingham - tam jest jakieś miejsce na pokerowe żetony? Jako co?
Pokerowe żetony to zamiennik kartonowych monet, by zrobić wersje DELUXE. Raczej źle rozumiem "tam jest jakieś miejsce", ale dodam, że pudełko ż żetonami ma 10cm zamiast 5 jest dużo większe i cięższe. Polecam kupić IRON CLAYS dodatkowo i korzystać we wszystkich ekonomicznych grach, a Brassy kupować w wersji standardowej 5cm, która jest mała zgrabna i lekka :D
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: eveni »

Z ciekawostek Wydawnictwo Roxley szuka nowej fabryki do produkcji obu gier. Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx. Skończyła się umowa, gra trafiła na rynek, Rebel pozyskał tytuł.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: konradstpn »

eveni pisze: 20 lut 2023, 21:35 Z ciekawostek Wydawnictwo Roxley szuka nowej fabryki do produkcji obu gier. Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx. Skończyła się umowa, gra trafiła na rynek, Rebel pozyskał tytuł.
Każde przejęcie Brassa jest wrogie
Gram, więc jestem.
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: azazelmo »

eveni pisze: 20 lut 2023, 21:35 Z ciekawostek Wydawnictwo Roxley szuka nowej fabryki do produkcji obu gier. Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx. Skończyła się umowa, gra trafiła na rynek, Rebel pozyskał tytuł.
Może jakość planszy będzie lepsza. Moja się strasznie rysowała. Z ciekawostek: kupiłem Lancashire wersję angielską i jakość jest lepsza niż Birmingham PL (miałem „edycję” Gra Roku. Żetony nie sypią się na rogach, a plansza, nadal matowa, nie rysuje się. Ciekawe jak to zrobi Rebel. Ja sprzedałem swojego Brassa B. właśnie z powodu tych wad, ale chętnie odkupię wersję Rebela jeśli jakość będzie lepsza.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4406
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1332 times
Been thanked: 836 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Hardkor »

eveni pisze: 20 lut 2023, 21:20 Będą wersję retail i KS (z pokerowymi żetonami).
O kurde to jestem zaskoczony mega. Ciekawy jestem ceny wersji KS :) Na pewno będzie drożej niż moja kupiona, ale jednak zaskoczenie mocne. Co do osób zastanawijących się nad wersją KS - lepiej wziąć osobno iron clays o ile gracie dużo w euro. Jak gracie mało jak ja (preferuje ameri, ale brassa kocham) wolę wersję KS bo mam irony od razu w pudle i wygodniejsze jest to dla mnie.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 148
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 437 times
Been thanked: 72 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: oduck »

Ja dodam od siebie, że żetony (niekoniecznie iron clays, chociaż te ładnie pasują stylistycznie) nie są tylko fanaberią, bo moim zdaniem ułatwiają odkładanie wydanej kasy na planszę - jeden na drugim, a nie w rozsypującym się stosiku.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: japanczyk »

eveni pisze: 20 lut 2023, 21:35 Z ciekawostek Wydawnictwo Roxley szuka nowej fabryki do produkcji obu gier. Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx. Skończyła się umowa, gra trafiła na rynek, Rebel pozyskał tytuł.
Co oznacza, ze PHALANX dal ciala na astronomicznym wrecz poziomie
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4406
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1332 times
Been thanked: 836 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Hardkor »

japanczyk pisze: 20 lut 2023, 23:52
eveni pisze: 20 lut 2023, 21:35 Z ciekawostek Wydawnictwo Roxley szuka nowej fabryki do produkcji obu gier. Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx. Skończyła się umowa, gra trafiła na rynek, Rebel pozyskał tytuł.
Co oznacza, ze PHALANX dal ciala na astronomicznym wrecz poziomie
W sumie wie ktoś jak to wygląda? Jest przetarg i po prostu Rebel sypną większą kasą za licencje czy jak?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: japanczyk »

Hardkor pisze: 21 lut 2023, 00:03 W sumie wie ktoś jak to wygląda? Jest przetarg i po prostu Rebel sypną większą kasą za licencje czy jak?
To raczej nie przetarg :P Ale zazwyczaj liczy sie renoma w branzy i obsluga produktu, wiec dla Roxley Rebel to na pewno dobry aprtner handlowy
Bardziej kwestia tego, ze PHALANX jeszcze w styczniu pisal, ze spoko, spoko - bedzie dodruk, a tu klops
Szkoda, ze rok czekania, bo z checia wymienie EN Deluxe na PL
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Pluck »

Rebel raczej nie “dostal” BB z powodu renomy, a raczej kupil licencje, bo dal wiecej kasy.
flissak
Posty: 265
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 78 times
Been thanked: 46 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: flissak »

Renoma często idzie w parze z sukcesem na rynku, a co za tym idzie z posiadaną gotówką.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Odi »

japanczyk pisze: 20 lut 2023, 23:52
eveni pisze: 20 lut 2023, 21:35 Z ciekawostek Wydawnictwo Roxley szuka nowej fabryki do produkcji obu gier. Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx. Skończyła się umowa, gra trafiła na rynek, Rebel pozyskał tytuł.
Co oznacza, ze PHALANX dal ciala na astronomicznym wrecz poziomie
Naprawdę nie sądzę, że ktoś w Phalanx po prostu "zapomniał" o umowie na ich najlepszy tytuł w portfolio. To była decyzja biznesowa Roxleya. Po prostu szukali wydawnictwa z większym budżetem marketingowym, sieciami sprzedaży (empiki, markety), które sprzeda Brassa nie tylko geekom, ale też casualom. To może chodzić o wolumeny rzędu kilkunastu tysięcy sztuk. Nie bez znaczenia pewnie jest to, że Asmodee może zapewnić sprzedaż w wielu różnych krajach pod szyldem swoich oddziałów. Niewykluczone, że będziemy obserwować kolejne zmiany lecencjobiorców.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4406
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1332 times
Been thanked: 836 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Hardkor »

Odi pisze: 21 lut 2023, 07:09 Po prostu szukali wydawnictwa z większym budżetem marketingowym, sieciami sprzedaży (empiki, markety), które sprzeda Brassa nie tylko geekom, ale też casualom.
Przecież casuale zginą przy brassie. To jest moim zdaniem bardzo ciężka gra do nauczenia.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Odi »

Hardkor pisze: 21 lut 2023, 08:04
Odi pisze: 21 lut 2023, 07:09 Po prostu szukali wydawnictwa z większym budżetem marketingowym, sieciami sprzedaży (empiki, markety), które sprzeda Brassa nie tylko geekom, ale też casualom.
Przecież casuale zginą przy brassie. To jest moim zdaniem bardzo ciężka gra do nauczenia.
Czy ja pisałem o uczeniu? Ja pisałem o sprzedawaniu ;)

Terraformacja Marsa też nie jest łatwa, a jest w empikach, marketach, księgarniach...
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Darkstorm »

Hardkor pisze: 21 lut 2023, 08:04
Przecież casuale zginą przy brassie. To jest moim zdaniem bardzo ciężka gra do nauczenia.
Moim zdaniem demonizujesz. Zasady nie są specjalnie skomplikowane i nie jest ich tak wiele, instrukcja nie jest gruba i nieźle napisana...
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: azazelmo »

+1
Też tak uważam. W wypadku obu Brassów stopień trudności determinują współgracze.
Ba! Wspomniana tu Terraformacja Marsa ma dużo trudniejsze zasady, a jest w każdym większym markecie.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Abizaas »

Brass to co najwyżej średnio trudna gra. Zasad nie ma wiele a na te mniej intuicyjne istnieje ikonografia na planszy. Tak jak piszą inni - Ark Nova czy Terraformacja są trudniejsze do zrozumienia.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: konradstpn »

Z pewnością Brass stanowił wielkie obciążenie dla Phalanxów. Ciągłe wysyłki z magazynu oraz kolejne dodruki frustrowały jak mało co i zużywały całą energię wydawnictwa. Skrzętnie zatem wykorzystali fakt, że kończy się licencja i teraz będą mogli z ulgą odetchnąć, realizując swobodnie swoje autorskie projekty. Rebel oczywiście za żadne skarby nie chciał przejąć tytułu po swoich przyjaciołach, bo to przecież nieetyczne, wątpliwe moralnie itp. Miał również świadomość, że posiada znacznie lepsze pozycje w swoim portfolio. Powodowany wyższą koniecznością i dbając o szeroko pojęte dobro graczy ugiął się pod wpływem tysięcy listów napływających do wydawnictwa i ,jak to ujął WCH, podjął się odpowiedzialnej misji niesienia kaganka oświaty planszówkowej. To przecież takie oczywiste i naprawdę nie ma sensu tworzyć teorii spiskowych.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Tringa »

eveni pisze: 20 lut 2023, 21:35 Z ciekawostek Wydawnictwo Roxley szuka nowej fabryki do produkcji obu gier. Wg słów Wojtka Chuchli nie było żadnego wrogiego przejęcia od Phalanx. Skończyła się umowa, gra trafiła na rynek, Rebel pozyskał tytuł.
Nie znam się to się wypowiem. W wywiadzie Phalanxa u PN mówili, że Roxley wykorzystał lukę w umowie, aby ją zakończyć wcześniej. Sami byli pewni tego dodruku i dlatego go ogłosili.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: vnzk »

Darkstorm pisze: 21 lut 2023, 08:40 Moim zdaniem demonizujesz. Zasady nie są specjalnie skomplikowane i nie jest ich tak wiele, instrukcja nie jest gruba i nieźle napisana...
Najtrudniejsza cześć to moim zdaniem kliknięcie definicji "Twojej sieci" i różnic w dystrybucji zasobów. Ostatnio tłumaczyłem BB żonie (która 3 lata temu odbiła się właśnie podczas tłumaczenia zasad). Po zagranej partii na pytanie, która gra jest bardziej złożona, Brass czy Ark Nova, powiedziała, że bez wątpliwości Ark Nova. Wiadomo, dowód anegdotyczny, ale złożoność gry jest chyba zawsze kwestią indywidualnych odczuć. Z kolei wyższą wagę na BGG ma Brass.

Z drugiej strony, to jaką szansę ma gra by trafić do "empikowego" klienta zależy też pewnie od tematyki. Zasiedlanie Marsa jest aktualnym tematem, zabudowywanie planszy lasami i miastami działa na wyobraźnię. Brass jest o sprzedawaniu przedsiębiorstw w jednym z regionów Wielkiej Brytanii dwieście lat temu :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: eveni »

Tringa pisze: 21 lut 2023, 09:16 W wywiadzie Phalanxa u PN mówili, że Roxley wykorzystał lukę w umowie, aby ją zakończyć wcześniej.
Prawdy pewnie się nie dowiemy :(
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1592
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: nidhog »

eveni pisze: 21 lut 2023, 09:47
Tringa pisze: 21 lut 2023, 09:16 W wywiadzie Phalanxa u PN mówili, że Roxley wykorzystał lukę w umowie, aby ją zakończyć wcześniej.
Prawdy pewnie się nie dowiemy :(
Luka w umowie: Jeśli przyjdzie wydawnictwo i zamówi naraz więcej niż Wy w ostatnich 3 dodrukach, to tracicie prawa do gry ;)
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
ODPOWIEDZ