Small World vs Cyklady (wydzielony)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Small World vs Cyklady (wydzielony)

Post autor: Gambit »

azazelmo pisze: 23 lut 2023, 08:47 To chyba pierwsza gra jaką sprzedałem ze swojej kolekcji. Wszyscy, którzy polecają tę pozycje robią ludziom wielką krzywdę. Jak dla mnie gniot. Znacznie lepszą robotę robią np. Cyklady. Mam do dzisiaj - proste zasady, kolorowo, figurynki. Dobry haczyk na początkujących.
Cyklady mnie tak potwornie nudzą, że strach. Small World co prawda w kolekcji już nie mam (a miałem podstawkę z kilkoma dodatkami), ale nadal chętnie zagram. Na pewno chętniej niż w Cyklady.
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: azazelmo »

Gambit pisze: 23 lut 2023, 11:36
azazelmo pisze: 23 lut 2023, 08:47 To chyba pierwsza gra jaką sprzedałem ze swojej kolekcji. Wszyscy, którzy polecają tę pozycje robią ludziom wielką krzywdę. Jak dla mnie gniot. Znacznie lepszą robotę robią np. Cyklady. Mam do dzisiaj - proste zasady, kolorowo, figurynki. Dobry haczyk na początkujących.
Cyklady mnie tak potwornie nudzą, że strach. Small World co prawda w kolekcji już nie mam (a miałem podstawkę z kilkoma dodatkami), ale nadal chętnie zagram. Na pewno chętniej niż w Cyklady.
Jasne, to nasze subiektywne odczucia.
Mnie Cyklady kojarzą się właśnie z emocjami.
Kiedy graliśmy 1 na 1 z żoną, to jak najechałem jej metropolię, to wlazła pod stół, a innym razem jak graliśmy z kuzynami, to były takie tarcia, że więcej do planszówki nie siedliśmy. Ale fakt - to było dawno. Może teraz nudzilibyśmy się bardziej. Jednak w kolekcji zostały Cyklady.
Estetyka Cyklad też bardziej do mnie przemawia. Zabawny styl SW w ogóle do mnie nie trafia.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: Gambit »

azazelmo pisze: 23 lut 2023, 12:58 Jasne, to nasze subiektywne odczucia.
Mnie Cyklady kojarzą się właśnie z emocjami.
Kiedy graliśmy 1 na 1 z żoną, to jak najechałem jej metropolię, to wlazła pod stół, a innym razem jak graliśmy z kuzynami, to były takie tarcia, że więcej do planszówki nie siedliśmy. Ale fakt - to było dawno. Może teraz nudzilibyśmy się bardziej. Jednak w kolekcji zostały Cyklady.
Estetyka Cyklad też bardziej do mnie przemawia. Zabawny styl SW w ogóle do mnie nie trafia.
No i widzisz. Można to napisać normalnie, bez rzucania tekstami o "robieniu innym krzywdy przez polecanie Small Worlda". :D
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: azazelmo »

Gambit pisze: 23 lut 2023, 13:08
Spoiler:
No i widzisz. Można to napisać normalnie, bez rzucania tekstami o "robieniu innym krzywdy przez polecanie Small Worlda". :D
Oho, coś czuję, że było i w Twoich „polecajkach”. To są zawsze subiektywne listy, ale te dla początkujących mogą trafić na naiwnych, którzy kupią i będą żałować. Tak było ze mną pare lat temu.
Ktoś napisał, że SW to była polecana gra 10 lat temu. Prawda, ale te filmy ciągle wiszą. Może trzeba robić aktualizację, a stare ściągać.
Tak czy inaczej jednemu podejdzie, innemu nie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 70
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: Wazanaczole »

czytając te forum, największą krzywdą czynioną innym jest polecanie i niepolecanie gier. każdy kto ma na to ochotę, powinien po prostu zagrać i się przekonać, bez bagażu opinii innych osób z różnym stopniem planszówkowego wypalenia
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: Gambit »

azazelmo pisze: 23 lut 2023, 13:26 Oho, coś czuję, że było i w Twoich „polecajkach”. To są zawsze subiektywne listy, ale te dla początkujących mogą trafić na naiwnych, którzy kupią i będą żałować. Tak było ze mną pare lat temu.
Ktoś napisał, że SW to była polecana gra 10 lat temu. Prawda, ale te filmy ciągle wiszą. Może trzeba robić aktualizację, a stare ściągać.
Tak czy inaczej jednemu podejdzie, innemu nie. Pozdrawiam.
Nadal spokojnie polecę ludziom Small Worlda. Nie bardzo wiem czemu mają być "naiwni"? Bo gra jest lekka i niewymagająca? Bo nie ma figurek? Bo Tobie nie podeszła, więc nikomu innemu też nie powinna? W opór nie rozumiem takiego podejścia. Nie lubisz gry - spoko, masz pełne prawo. Ale nie deprecjonuj osób, którym się ona podoba, albo które chcą w ogóle spróbować w nią zagrać.
I tak, od czasu premiery SW wyszło sporo innych gier, które pewnie też polecę, jednak nie znaczy to, że tę konkretną skreślam z listy.
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: azazelmo »

Gambit pisze: 23 lut 2023, 13:39
Spoiler:
Nadal spokojnie polecę ludziom Small Worlda. Nie bardzo wiem czemu mają być "naiwni"? Bo gra jest lekka i niewymagająca? Bo nie ma figurek? Bo Tobie nie podeszła, więc nikomu innemu też nie powinna? W opór nie rozumiem takiego podejścia. Nie lubisz gry - spoko, masz pełne prawo. Ale nie deprecjonuj osób, którym się ona podoba, albo które chcą w ogóle spróbować w nią zagrać.
I tak, od czasu premiery SW wyszło sporo innych gier, które pewnie też polecę, jednak nie znaczy to, że tę konkretną skreślam z listy.
Chodziło mi o to, że ludzie szukających gier na początek są naiwni, bo nie sprawdzą sobie forum, forum bgg, wideo z zasadami i rozgrywką, tak jak to zrobią „doświadczeni” planszówkowicze. Wezmą, co jest polecane. A nie, ż grający/lubiący SM są naiwni.
Nie chcę się kłócić - pisałem, że to są subiektywne listy, wiem przecież, że nikt nie poleca gier ze złej woli. Ja po prostu poleciłbym Cyklady a Ty Smallworlda. Tak pięknie się różnimy.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Small World vs Cyklady (wydzielony)

Post autor: Elo »

+1 dla Cyklad. Small World mnie wymęczył. Podstawową różnicą między nimi jest to, że Small World nie nadaje się dla osób, które lubią poczucie, że coś budują. Dla mnie jest to frustrująca mechanika, gram sobie jakąś rasą, przejmuję tereny żeby zaraz ją porzucić na rzecz innej :/ Cyklady pod tym względem są przeciwieństwem. Tam się buduje i ma się coraz więcej i nowe możliwości.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: shod »

Wazanaczole pisze: 23 lut 2023, 13:36 czytając te forum, największą krzywdą czynioną innym jest polecanie i niepolecanie gier. każdy kto ma na to ochotę, powinien po prostu zagrać i się przekonać, bez bagażu opinii innych osób z różnym stopniem planszówkowego wypalenia
Raczej się mylisz mylisz i uważałbym z tak pewnymi stwierdzeniami. Polecanie i nie polecanie gier ma sens o ile jest poparte jakimiś argumentami i osoba korzystająca z tych poleceń ma świadomość danych argumentów. Ja już wole kupować bardziej świadomie, nie tracić czasu na coś co mi się nie spodoba i nie bawić się zbyt częste odsprzedawanie. Oczywiście popieram zagrać i się przekonać przed ew. zakupem, ale nie zawsze jest taka możliwość.

Co do Cyklad vs Smallworld to każda z nich może się podobać, bo każdy ma swoje jakieś wymagania, które mu podejdą. Jednemu licytacja i długie budowanie mocarstwa a innemu szybkei działania i ciągła zmiana sytuacji na planszy oraz orgomna regrywalność.
ODPOWIEDZ