Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: Mendaks »

Gra Orichalcum czy jak kto woli Oryszalk przeniesie nas do czasów mitologicznych.

Gracze na swoich planszach, będą rozbudowywać wyspę. Podczas swojej rundy dobierzemy kartę z akcją (wykonanie jej jest opcjonalne) oraz kaflem terenu. Mamy trzy rodzaje kafli, z jednym, dwoma oraz trzema terenami. Na tych terenach stawiać będziemy budynki oraz świątynie.

Podczas naszej tury możemy wykonać jedną z czterech akcji:

wydobycie - z każdej kopalni dostaniemy po jednym surowcu oryszalku
rekrutacja - z każdych koszar na naszej planszy rekrutujemy jednego hoplitę
budowa - dobieramy jeden z czterech dostępnych budynków i stawiamy go na odpowiednim terenie
walka - wysyłamy naszych hoplitów do walki z mitycznymi bestiami.

Podczas walki będziemy rzucać kośćmi. Ich ilość zależy od tego ilu hoplitów wyślemy do wali + 1. Każdy potwór ma określoną wartość, aby go pokonać musimy wyrzucić większą lub równą wartość na kościach lub czaszkę, która pozwoli na zabicie bestii bez względy na wyniki na pozostałych kościach.

Gra jest swego rodzaju wyścigiem. Wygrywa ten kto pierwszy zdobędzie 5 punktów. Punkty zdobywamy dzięki przychylności bogów, budowanym świątyniom lub możemy wymienić 5 surowców na 1 punkt.

Jak chcecie dowiedzieć się więcej to zapraszam na film.

Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: Seraphic_Seal »

Kto kupił w przedsprzedaży - lada moment powinna rozpocząć się wysyłka, paczki już pojawiają się w apce inpostu
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Mevlex
Posty: 84
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: Mevlex »

Polecam kupić w sklepie Rebela. Jak ktoś ma rabat to za +- 140 zł kupi.

Samej gry jestem ciekaw. Lubię gierki Bruno Cathali, więc liczę, że i ta siądzie.
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 152
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: tytus »

Ja od siebie mogę bardzo, ale to bardzo ten tytuł polecić - kupiłem wersję US od Pandosaursa od razu jak się ukazała po obejrzeniu kilku materiałów na YT.

Niski próg wejścia, ale na maksa sporo zabawy. Takie bezustanne przeciąganie liny. To jedna z tych gier, które tak po prostu dają nam sporo frajdy i to nie będąc jakimś mózgożernym molochem (choć miejsca na stole troszkę potrzeba).

Taki jedyny większy minus jaki dostrzegam, to dość mała ilość kart jakie pobieramy z rynku. Imo zdecydowanie za często - kiedy ryneczek zostaje pusty - trzeba te już wykorzystane przetasowywać. Serio, daliby kilkanaście sztuk więcej i nie byłoby to już takie uciążliwe. Skoro odczuwam to przy partiach 2-osobowych (tak grałem do tej pory, plus zacny wariant solo), to przy +3 graczy musi dawać w kość na dłuższą metę ;)

Nie zmienia to mojej ogólnej oceny, ode mnie 8.5/10 patrząc na to co najważniejsze, czyli na czysty fun z rozgrywki i to co ten tytuł oferuje. Plus ilustracyjnie totalny mój klimat, z resztą całe wykonanie TOP (choć już wyczuwam narzekania co poniektórych na lekko wyginające się planszetki graczy).

Szybki edit:
Aaaa! I serio. Nie trzeba było tłumaczyć tytułu, Orichalcum też u nas funkcjonuje jako nazwa. No i lepiej imo brzmi niż "Oryszalk" :D
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: Seraphic_Seal »

tytus pisze: 24 maja 2023, 20:31 Aaaa! I serio. Nie trzeba było tłumaczyć tytułu, Orichalcum też u nas funkcjonuje jako nazwa. No i lepiej imo brzmi niż "Oryszalk" :D
Nie pamiętam już na temat jakiego tytułu była dyskusja, ale padł jeden bardzo trafny argument. Gry, których docelowy odbiorca to gracz rodzinny lub dziecko (a ten tytuł pewnie będzie często do takich trafiał), powinny mieć tłumaczone tytuły i najlepiej, żeby ten tytuł był prosty językowo. Czemu? Taki 10-latek dużo pewniej rzuci "zagrajmy w Oryszalk" niż gdyby zobaczył na pudełku "Orichalcum". Wyraz niepolski, brzmiący w zdaniu nienaturalnie, i jeszcze jak to prawidłowo przeczytać? Czy z "c" zrobić "k"? Z "ch" zrobić "k" jak w angielskiej wymowie, czy jednak pójść w grekę? Z polskim oryszalkiem jest dużo prościej ;)

No i nie ma co narzekać, mogliśmy jak Czesi dostać Wyspy Tytanów xdd

A, już sobie przypomniałem o czym była wtedy ta dyskusja. Dobry Rok. Niektórym ten tytuł tak się nie podobał, że woleliby zostawić angielski tytuł "Creature Comforts".


Co do samej gry - zamówiłem w przedsprzedaży, niestety w sklepie czachy nie ma darmowej wysyłki. Co prawda biorą "tylko" 13 zł, ale wciąż za Oryszalk wyszło 172 zł. Widzę, tylko Gry bez Prądu wyłamują się cenowo, idzie tam dorwać trochę taniej. W innych sklepach może udałoby się co najwyżej dobić do darmowej wysyłki, ale sama gra bardzo podobnie. Cóż, będę się pocieszał tym drukowanym trybem solo.

Gra od razu przyciągnęła moją uwagę: mitologia grecka, super. Ładnie wydana, dawno nie grałem w nic nowego z "układania kafelków". Będzie w sam raz do grania z młodą. Trochę przestraszyło 7,3 na BGG (to oczywiście nie jest zła ocena, ale spodziewałem się trochę wyższej), ale i tak zamówiłem. W recenzjach można znaleźć sporo różnych zarzutów, sam przede wszystkim obawiałem się losowości w walce z potworami za pomocą kości, ale po ponownym przejrzeniu instrukcji - jest nad tym pewna kontrola, element statystycznego ryzyka, ale też porażka nie wydaje się jakoś bardzo dotkliwa.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1592
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: nidhog »

Seraphic_Seal pisze: 25 maja 2023, 08:41
Co do samej gry - zamówiłem w przedsprzedaży, niestety w sklepie czachy nie ma darmowej wysyłki. Co prawda biorą "tylko" 13 zł, ale wciąż za Oryszalk wyszło 172 zł. Widzę, tylko Gry bez Prądu wyłamują się cenowo, idzie tam dorwać trochę taniej. W innych sklepach może udałoby się co najwyżej dobić do darmowej wysyłki, ale sama gra bardzo podobnie. Cóż, będę się pocieszał tym drukowanym trybem solo.
W aleplanszówkach z obecnym kodem rabatowym i lojalka możesz kupić grę za 143,5 PLN. Przy założeniu, że możesz odebrac, w któryms punkcie odbioru za 1 pln, albo u kolegi z rabatem, który ma jakies zamówienie) różnica cenowa jest spora w stosunku do przedsprzedaży zachy
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: Seraphic_Seal »

Udało się zagrać 2 partie 2-osobowe (z dzieckiem)

Pierwsze wrażenia całkiem pozytywne (od samego początku też się na bóg wie co nie nastawiałem).

Przy pierwszej partii niestety nie kliknął mi się licznik w aplikacji, ale szacuję, że z rozkładaniem/tłumaczeniem/składaniem jakieś 1h25min. Druga partia już dużo szybsza, zarówno pod względem rozkładania/składania jak i rozgrywki - niecałe 40 minut.

W rozgrywce 2-osobowej bardzo mocny wydaje się budynek pozwalający posiadać dodatkowego tytana - bez większej ilości graczy będą oni dużo rzadziej rotować.

Losowość związana z rzutem kością podczas walki - niepotrzebnie się o nią martwiłem, nie stanowi tutaj problemu. Natomiast zgadzam się z innym problemem, który już krąży w sieci - gra ma sporo obsługi, a dość mało samej gry w grze. No i dali tylko 12 kart, a co turę (tury są dość szybkie) trzeba dołożyć bodajże 3-4 karty - częste tasowanie. I kurcze - nie mam ochoty kupować całej paczki koszulek, żeby wykorzystać tylko 12. A format kart nie jest bardzo popularny (80x120).

Gra oferuje dwie strony plansz graczy o różnych poziomach trudności, co może trochę poprawić "balans" między graczami. Gra jest dość ciasna - jest to wyścig, w którym kluczowe wydaje się skutecznie wykupywanie dodatkowych akcji.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Zgorzi
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2017, 11:37
Lokalizacja: M-c Podl., Krasnystaw, Kraków
Has thanked: 114 times
Been thanked: 14 times

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: Zgorzi »

Grał ktoś może w tryb solo i mógłby coś więcej o nim powiedzieć? Zastanawiam się nad zakupem w sklepie Czachy, bo możliwe będzie jeszcze dostanie dedykowanego trybu solo.
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 152
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times
Kontakt:

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: tytus »

Seraphic_Seal pisze: 31 maja 2023, 12:26 Losowość związana z rzutem kością podczas walki - niepotrzebnie się o nią martwiłem, nie stanowi tutaj problemu. Natomiast zgadzam się z innym problemem, który już krąży w sieci - gra ma sporo obsługi, a dość mało samej gry w grze. No i dali tylko 12 kart, a co turę (tury są dość szybkie) trzeba dołożyć bodajże 3-4 karty - częste tasowanie. I kurcze - nie mam ochoty kupować całej paczki koszulek, żeby wykorzystać tylko 12. A format kart nie jest bardzo popularny (80x120).
Powinienem mieć jeszcze te koszulki, bo sam ją zakoszulkowałem jak tylko przyszła z US. Jeśli chcesz, to podeślę ci listem/w pocztówce te 12 sztuk. Daj znać :)
Zgorzi pisze: 31 maja 2023, 14:47 Grał ktoś może w tryb solo i mógłby coś więcej o nim powiedzieć? Zastanawiam się nad zakupem w sklepie Czachy, bo możliwe będzie jeszcze dostanie dedykowanego trybu solo.
Nie wiem jak Czacha ogarnęła te planszetkę solo (ja ją samemu drukowałem jeszcze nim ogłosili polskie wydanie - może ktoś dać znać, czy tu jest normalnie wydrukowana planszetka?), ale gra w tym trybie działa nad wyraz sprawnie.

Po rzucie kostką dobieramy wskazaną przez wynik kartę z kaflem i kładziemy go w odpowiednie miejsce na planszetce "rywala". Jeśli w ten sposób okażę się, że "bot" zasłużył na kartę Tytana - przekładamy ją na jego planszę. Ilekroć zasłonimy odpowiednie miejsce na planszy, dajemy botowi też oryszalk albo hoplita. Potem rozwiązujemy efekty na samej karcie - dobieramy złoto/hoplitów/możemy zbudować budynek, kupić medalion. Walczymy też za niego z potworami.

Gra się szybko i przyjemnie, przeciąganie liny trwa również w najlepsze. Ja ten tryb lubię, ale przyznaję, że mam do tej gierki sporo słabości :)
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Orichalcum (Bruno Cathala, Johannes Goupy)

Post autor: Cellstar »

tytus pisze: 31 maja 2023, 21:25
Nie wiem jak Czacha ogarnęła te planszetkę solo (ja ją samemu drukowałem jeszcze nim ogłosili polskie wydanie - może ktoś dać znać, czy tu jest normalnie wydrukowana planszetka?), ale gra w tym trybie działa nad wyraz sprawnie.
Planszetka jak i instrukcja jest normalnie wydrukowana :)
ODPOWIEDZ