Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: spongePepp »

Cześć,

Mam pytanie odnośnie zasad w Bestii, być może jakoś przeoczyłem to w instrukcji.

Czy jeżeli Bestia ruszy się na pole z łowcami, to musi położyć znacznik tropu na tym polu? Czy kładzie się je tylko wtedy, gdy to łowca zakończy ruch na jednym z pól Bestii i jej poprzednich ruchów?
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: Snaki »

Chyba jest dokładnie taki przykład w instrukcji. Na koniec ruchu stawiasz tam znacznik
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: wallace »

spongePepp pisze: 03 mar 2023, 12:14Czy jeżeli Bestia ruszy się na pole z łowcami, to musi położyć znacznik tropu na tym polu?
Tak. Jeżeli Bestia przechodzi i/lub staje na polu z Łowcami oraz z osadnikami (oraz obszary objęte aktywnymi strażnicami) musi położyć znacznik śladu.
akasha_wl
Posty: 172
Rejestracja: 08 sie 2019, 23:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: akasha_wl »

W instrukcji jest, że karty akcji Bestia i Łowcy odrzucają na wspólny stos, natomiast cześć kart ma efekt pozwalający wziąć kartę akcji z "własnego" stosu kart odrzuconych? Problem w tym, że nie mamy własnego indywidualnego stosu kart odrzuconych. Czy może ktoś mi to wyjaśnić?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

akasha_wl pisze: 04 mar 2023, 23:41 W instrukcji jest, że karty akcji Bestia i Łowcy odrzucają na wspólny stos, natomiast cześć kart ma efekt pozwalający wziąć kartę akcji z "własnego" stosu kart odrzuconych? Problem w tym, że nie mamy własnego indywidualnego stosu kart odrzuconych. Czy może ktoś mi to wyjaśnić?
Błąd tlumaczenia karty z tego co słyszałem - chodzi wtedy o ten wspólny stos.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

wallace pisze: 03 mar 2023, 20:31
spongePepp pisze: 03 mar 2023, 12:14Czy jeżeli Bestia ruszy się na pole z łowcami, to musi położyć znacznik tropu na tym polu?
Tak. Jeżeli Bestia przechodzi i/lub staje na polu z Łowcami oraz z osadnikami (oraz obszary objęte aktywnymi strażnicami) musi położyć znacznik śladu.
Skąd wniosek, że staje? W przypadku łowców mówimy konkretnie gdy stoją tam gdzie ona lub karta pasuje do jej toru ruchu. W przypadku osadników jest, gdy PRZEJDZIE PRZEZ :

"Jeżeli Bestia poruszy się przez obszar z osadnikiem lub Łowcą, po rozpatrzeniu
całego ruchu musi umieścić żeton tropów w każdym takim obszarze."

Poruszy przez to nie to samo co na nim stoi. Przynajmniej na moją logikę.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: Snaki »

Zasady w przypadku przemieszczania się przez pole z osadnikami i łowcami są takie same. Token się stawia pod koniec ruchu jeśli karty temu odpowiadają więc jak dla mnie nawet jak stoi na tym samym polu
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Obrazek

Po angielsku jest 'moves over' więc oznacza to również sytuację kiedy Bestia się zatrzyma na takim polu. Tak jak pisze Hardkor byłoby w przypadku jakby napisali 'moves through'.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Na 6 i 7 stronie są przykladowe ruchy Bestii, Łowcy i jeden przykład Przeszukania Obszaru i ewentualnego ataku.

Przykład:bestia wykonuje ruch w prawo i w górę. Łowca ma kartę że może wykonać 2 ruchy i decyduje się na ruch w prawo (więc bestia musi położyć żeton tropu), ale drugim ruchem jest znów w prawo i ja już tego nie rozumiem czemu znów bestia położyła tam żeton tropu skoro poszła do góry a nie w prawo.

Na 7 stronie jest przykład przeszukania i widać że bestia jest na innym polu niż łowca który dokonuje przeszukania i "ściąga" do siebie bestie.

Żeby zrozumieć o co mi chodzi trzeba otworzyć instrukcje na 6 i 7 stronie i zobaczyć tam 3 przykłady z obrazkami.

Oświęci mnie ktoś?
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: wallace »

Gargi pisze: 16 mar 2023, 18:36 Na 6 i 7 stronie są przykladowe ruchy Bestii, Łowcy i jeden przykład Przeszukania Obszaru i ewentualnego ataku.

Przykład:bestia wykonuje ruch w prawo i w górę. Łowca ma kartę że może wykonać 2 ruchy i decyduje się na ruch w prawo (więc bestia musi położyć żeton tropu), ale drugim ruchem jest znów w prawo i ja już tego nie rozumiem czemu znów bestia położyła tam żeton tropu skoro poszła do góry a nie w prawo.

Na 7 stronie jest przykład przeszukania i widać że bestia jest na innym polu niż łowca który dokonuje przeszukania i "ściąga" do siebie bestie.

Żeby zrozumieć o co mi chodzi trzeba otworzyć instrukcje na 6 i 7 stronie i zobaczyć tam 3 przykłady z obrazkami.

Oświęci mnie ktoś?
Przykłady ze strony 6 oraz 7 nie są ze sobą powiązane bezpośrednio, może je dzielić kilka tur graczy. Na stronie 7 w przykładzie ruchu Łowcy Bestia jest już ujawniona (wskazuje na to jej pionek) w miejscu gdzie dotarła na stronie 6 (np. zapolowała na znajdującą się tam owcę) i potem poszła dalej, stąd żetony tropów, co pokazuje przykład z dołu strony siódmej.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

Dziękuję za wyjaśnienie. Musisz sam przyznać że ten przykład z tą strzałka co bestia poszła na pole z łowcą może być mylący

Czemu w takim razie w ruchu łowcy jest bestia dalej na górze a łowca idąc dwa razy w prawo zbiera 2 tropy. To jest dla mnie dalej niezrozumiale
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: wallace »

Gargi pisze: 16 mar 2023, 19:39Czemu w takim razie w ruchu łowcy jest bestia dalej na górze a łowca idąc dwa razy w prawo zbiera 2 tropy. To jest dla mnie dalej niezrozumiale
Jeszcze raz, nie możesz przykładów ruchu Bestii oraz ruchu Łowcy ze stron 6 oraz 7 łączyć ze sobą, to dwa osobne przypadki. Na stronie 6 Bestia ruszyła się na wschód i północ, ale pionek jej dalej stoi w miejscu. Natomiast na stronie 7 pionek Bestii jest już w innym miejscu, coś musiało się dziać międzyczasie, Bestia z jakiegoś powodu ujawniła się w tym miejscu i wykonała ruchy, które są ujawnione przez tropy. Czytając przykład o ruchu Łowcy wyrzuć z pamięci przykład o ruchu Bestii. Tak to odbywa się w grze, pionek Bestii stoi w miejscu, a jej ruchy z tury na turę oznaczane są przez jej karty ruchu na torze ruchu. I jeśli dany Łowca wejdzie w miejsca gdzie Bestia przechodziła / lub stoi, to gracz nią grający umieszcza tropy. Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć.

Ale rzeczywiście, autorzy mogli w instrukcji albo bezpośrednio powiązać te przykłady, albo drugi już umieścić w innym miejscu mapy, aby nie sugerować powiązań. Potrafi to mylić.
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Bestia / Beast (Aron Midhall, Elon Midhall, Assar Pettersson)

Post autor: Cellstar »

Mam pytanie odnośnie pozycji Bestii i Łowcy po pierwszej nocy. Czy znowu figurki układa się jak na początku gry czy kontynuuje się z pozycji gdzie stały? jeżeli to drugie to rozumiem, że nie odrzuca się kart ruchu bestii jeżeli są jakieś na planszy?

W sumie w instrukcji nie ma tego wprost napisanego tylko mogę się domyślić, że jednak figurki zostają tam gdzie były.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast (Aron Midhall, Elon Midhall, Assar Pettersson)

Post autor: Hardkor »

Cellstar pisze: 04 kwie 2023, 10:25 Mam pytanie odnośnie pozycji Bestii i Łowcy po pierwszej nocy. Czy znowu figurki układa się jak na początku gry czy kontynuuje się z pozycji gdzie stały? jeżeli to drugie to rozumiem, że nie odrzuca się kart ruchu bestii jeżeli są jakieś na planszy?

W sumie w instrukcji nie ma tego wprost napisanego tylko mogę się domyślić, że jednak figurki zostają tam gdzie były.
Figurki zostają gdzie były, ruchów bestii nie odrzuca się.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Bestia / Beast (Aron Midhall, Elon Midhall, Assar Pettersson)

Post autor: wallace »

Cellstar pisze: 04 kwie 2023, 10:25Mam pytanie odnośnie pozycji Bestii i Łowcy po pierwszej nocy. Czy znowu figurki układa się jak na początku gry czy kontynuuje się z pozycji gdzie stały? jeżeli to drugie to rozumiem, że nie odrzuca się kart ruchu bestii jeżeli są jakieś na planszy?
Po fazie nocy następuje faza świtu, nie rozgrywasz "Początkowe obszary graczy" z instrukcji, kontynuuje się grę dalej z pozycji gdzie standy stoją, karty ruchu bestii zostają na planszy i wskazują rzeczywista pozycję bestii.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: Wosho »

Pytanie zeby zrobic ucieczke odrzucamy karte wiadomo, ale czy moge odrzucic karte przedmiotu/talentu i czy wroci ona na koniec dnia?
Wydawalo by sie ze zagranie/uzycie karty powoduje jej strate a tutaj odrzucamy dla ruchu ale kto wie..
filip91
Posty: 68
Rejestracja: 18 sty 2022, 19:42
Has thanked: 54 times
Been thanked: 35 times

Re: Bestia / Beast - pytania i wątpliwości

Post autor: filip91 »

Odrzucasz dowolną kartę aby się poruszyć.

Każdy rodzaj karty ma swój własny stos kart odrzuconych.
ODPOWIEDZ