Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: Seraphic_Seal »

Szukam gry spełniającej następujące kryteria:
1) Rozgrywka nie więcej niż 30 minut, ewentualnie nawet 10-15 minut, żeby w pół godziny zrobić dwie partie.
2) Musi świetnie działać na dwóch graczy, najlepiej bez wirtualnego trzeciego gracza, fajnie jak będzie też się w to dobrze grało na 3 osoby
3) Do grania z dzieckiem, mocno ograna 8-latka (więc na pudełku, czy według bgg nie musi być 8+, spokojnie może być więcej). Przede wszystkim unikamy ścian tekstu i mocno skomplikowanych opisów działań
4) Żeby pomimo powyższego punktu nie zanudziła zaawansowanego dorosłego
5) Z założeniem na wiele partii, więc musi być serio dobra xd

Ogólnie szukam chyba gry, która przy spełnieniu powyższych warunków będzie jak najbardziej mięsista. Czyli albo duże pole do kombinowania raczej bez losowości, a jeśli gra ze sporą losowością to żeby miała mega klimat.

Bez jakiś większych ograniczeń co do mechaniki czy tematu. Co najwyżej wiem, że nie przejdą gry imprezowe i około-imprezowe gry karciane, gdzie przez całą partię mamy jedno wielkie losowe przepychanie (jakieś eksplodujące kotki, to ja go tnę itp). Mile widziane gry, które nie składają się w 100% z kart. Nie mamy nic przeciwko kooperacjom, nawet mocno lubimy, ale zakazane pustynie i inne wyspy już się przejadły, nie stanowią też już wyzwania.

Dawno nie graliśmy w wykreślanki, może też znajdzie się jakaś dedukcja, którą młoda ogarnie.

Zamierzam przyjrzeć się Hero Realms, bo deckbuilding ogólnie nam leży. A przynajmniej według bgg

Niestety ostatnio rzadko kiedy mamy więcej niż te 30 minut, żeby w coś pograć, więc pora znaleźć rozwiązanie
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: agt »

Little Big Fish, Santorini lub Rój?
Czy takie szachopodobne odpadają, bo nie ma klimatu?

Chyba trudno znaleźć mięsisty konkret i to niezanudzający zaawansowanego dorosłego w tak krótkim czasie gry. Tym bardziej, że w powyższych taki dorosły może mieć dużą przewagę w głowie..

Dominion, Mr. Jack, Król i zabójcy?
Pudełkowy czas się zgadza.

Dominion i Santorini też na 3 graczy.

7 CŚ Pojedynek?
Gejsze?

Wyprawa do El Dorado.
2-4 graczy. Na 2 spoko.
Czas pudełkowy 30-60 minut. Można na początek robić krótsze trasy (co zaburza rozgrywkę, ale coś za coś), do czasu nabrania wprawy i szybkości w grze.

Ciekawa jestem co napiszą inni..
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: helloween85 »

Ja bym polecił grę Władca Pierścieni: Konfrontacja. Działa tylko na 2 osoby, w 10 minut można się zmieścić z partią. Z synem jak miał 8 lat to graliśmy w to po kilka(naście) razy dziennie. Znajomość Władcy Pierścieni dodaje tej grze odrobinę "klimatu", ale nie jest ona wymagana ;)
sgor
Posty: 66
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 42 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: sgor »

Seraphic_Seal pisze: 06 mar 2023, 08:54
Dawno nie graliśmy w wykreślanki,
Polecam: Kolejowy szlak, Kartografów, ewentualnie Mur Hadriana (ale tutaj trzeba by mieć raczej mocno pozycję ograną, żeby zmieścić się w limicie 30 min.)

Sprytne karcianki od LDC: Pionierzy, Esy Floresy, Urbanista, Ranczer.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: arturmarek »

Władca Pierścieni: Konfrontacja: super gra pojedybkowa na mechanice Stratego
Patchwork: genialna gra ekonomiczna z dziwaczną tematyką i mechaniką polyomino
Azul: znakomity abstrakt, na dwie osoby mega-konfrontacyjny
Welcome to...: zaskakująco nielosowa wykreślanka (w wariancie "zaawansowanym", z rondami)
Kartografowie: kolejna interesująca wykreślanka
Spór o bór: bardzo szybka pokero-podobna dwuosobowa karcianka
adm1004a
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2022, 22:01
Lokalizacja: Gorzów WLkp.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: adm1004a »

ja grywam z 10-latkiem, ale jestem początkujący na arenie planszówek -moje doświadczenie jest raczej skromne. Mój młody z konfrontacji (gra do 60 minut) lubi star wars przeznaczenie - zbudował sobie talię i mnie tłucze (wyrwać można za grosze), a ja szukam sposobu jak go załatwić, wg. mnie bardzo fajna gra. lubi małe epickie podziemia, ale to inny gatunek (ale mi się nie nudzi), star wars rebelia ale to na 3h+. reszta gier które mam raczej grzeją półkę po 1-3 partii. graliśmy w mindbuga, bo młody go chciał, a jak pograł to mu nie siadł - deka przereklamowany. lubi virusa ale tu musi być 2+, żeby się coś działo. patrząc po tym jak młody tłucze w star wars przeznaczenie, zastanawiam się nad bardziej zaawansowanymi karciankami. czekam teraz na przesyłkę z Star Wars: The Deckbuilding Game, zobaczymy jak to mu siądzie. (lubimy SF, fantastyka mi nie leży, może poza brzdękiem) faktem jest, że młody preferuje gry w które wygrywa, a ja mu średnio pozwalam. Z kolegami to króluje AVEL ,Brzdęk,Virus, Wsiąść do pociagu i Catan. Fajna też jest Zakazana Pustynia - ograna kilka razy. tylko czasu nam brakuje na zabawę. to jest podstawowy kłopot. Czasem muszę dać młodemu wygrać żeby się nie sfrustrował. Jak wygra to taka gra dostaje od niego gwiazdkę i jest chętniej grana no i pełnia szczęścia i opowieści jaki miał plan żeby mnie załatwić ,i się udało zrealizować. Wadą jest to, że czeka aż ja rozgryzę zasady i mu wyjaśnię. Młodemu też siadła Terraformacja Marsa, ale mi absolutnie nie. Sam borykam się z wyborem gier do grania z młodym. Kłopotem są tez kontakty między młodzieżą bo preferują kompa niż osobistą interakcję. Żeby przyszli koledzy i pograli razem to się trzeba mocno natrudzić, ogranizacja spotkania raczej po mojej stronie, a mieszkamy na blokowisku, gdzie mieszka jego prawie cała klasa. Dziwne czasy nastały, komp Internet i ogień, tak wygląda spotkanie towarzyskie młodzieży. Dobrze, że jest kilku zapaleńców w moim mieście co organizują raz na jakiś czas wspólne granie dla mieszkańców, to chłopak ma możliwość osobistej rywalizacji face to face z innymi ludźmi.
Barbarzyńca
Posty: 501
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 314 times
Been thanked: 170 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: Barbarzyńca »

adm1004a pisze: 07 mar 2023, 11:03 lubimy SF, fantastyka mi nie leży
SF to fantastyka

NMSP
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: agt »

Barbarzyńca pisze: 07 mar 2023, 11:12 SF to fantastyka
No jak?

Edit: A, faktycznie. SF - fantastyka naukowa :)
Zaskoczyłam się, bo nigdy nie wnikałam, a raczej czułam to tak, że science fiction to bardziej kosmos, a fantastyka - smoki, elfy, krasnoludy.. :)
Zwracam honor.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2023, 11:42 przez agt, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: Seraphic_Seal »

Barbarzyńca pisze: 07 mar 2023, 11:12
adm1004a pisze: 07 mar 2023, 11:03 lubimy SF, fantastyka mi nie leży
SF to fantastyka

NMSP
zapewne chodziło o fantasy
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: Seraphic_Seal »

agt pisze: 07 mar 2023, 11:35 Edit: A, faktycznie. SF - fantastyka naukowa :)
Zaskoczyłam się, bo nigdy nie wnikałam, a raczej czułam to tak, że science fiction to bardziej kosmos, a fantastyka - smoki, elfy, krasnoludy.. :)
Zwracam honor.
Ogólnie na fantastykę składa się Sci-Fi, Fantasy i Horror
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
adm1004a
Posty: 18
Rejestracja: 27 lis 2022, 22:01
Lokalizacja: Gorzów WLkp.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Krótka ale treściwa gra na dwie osoby, do grania z dzieckiem

Post autor: adm1004a »

tak fantasy, dobrze minie rozszyfrowano
ODPOWIEDZ