Spis treści

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Spis treści

Post autor: Curiosity »

Miło mi zaprezentować Wam nowy projekt, który nosi roboczą nazwę "Spis treści". Najprościej mówiąc, chodzi w nim o to, żeby ułatwić przeglądanie tematów o konkretnych grach, które mają już kilkadziesiąt stron. Przy grach, które są dłużej na rynku, często powtarzają się pytania, na które już padły odpowiedzi, ale ciężko jest "przekopać się" przez kilkaset postów. Jest pomysł jak temu zaradzić. Jak to ma wyglądać?


W tym temacie, możecie podawać linki do konkretnych ważnych postów o wybranej grze, a potem ja wrzucę to do pierwszego posta głównego wątku o tej grze, w formie "Spisu treści" (indeksu).

Mam na myśli np. takie posty:

- Ktoś napisze ciekawą recenzję gry
- Jak wyżej, ale dotyczy dodatku/dodatków do gry
- Ktoś opisze jakąś fajną strategię
- Inne, np. ranking złoli w "Marvel United" :wink:
itd.

Liczba "Kategorii" jest właściwie nieograniczona i zależy bardziej od konkretnej gry. Gdyby to zadziałało, to w rozbudowanych wątkach, mających po kilkadziesiąt stron, byłoby się łatwiej poruszać. Każdy by sobie po prostu wszedł na pierwszą stronę, wyszukał to, na czym mu zależy, kliknął w odnośnik i już. No i być może skończyłyby się zadawane po raz setny te same pytania, np. "które dodatki najlepiej kupić, bo nie mam kasy na wszystkie". Dodatkowo, w tytule linku będzie xywa autora, bo ktoś może czyjeś zdanie cenić bardziej (a czyjeś mniej) i kliknie tylko w te wybrane odnośniki. Oczywiście zawsze warto zostawić przy takim wpisie "kciuka w górę". 8) No i w przypadku, kiedy mamy kilka wartościowych postów jeden pod drugim, to nie ma sensu podawać linka do każdego. Wystarczy pierwszy. Aha, można podawać własne posty.

Na próbę zrobiłem taki spis treści dla gry Too Many Bones. Oczywiście to nie wyczerpuje wszystkich możliwości, jeśli ktoś uważa, że są inne ważne, albo warte przeczytania posty, może je zgłosić tutaj.

PROSZĘ NIE PISAĆ W TEMACIE Z GRĄ, TYLKO TU, JAKO ODPOWIEDŹ NA TEGO POSTA. Wystarczy sam link i kategoria, ewentualnie tytuł gry. Resztę już ogarnę ja.

Dajcie znać, czy się Wam ten projekt podoba. Najlepiej przechodząc do konkretu i wrzucając linki do konkretnych postów 8)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Mr_Fisq »

Mi to się bardziej kojarzy z indeksem niż spisem treści, ale pomysł bardzo fajny :)
Sam kiedyś myślałem o FAQ'ach dla gier z podobnymi linkami, ale jakoś zapału zabrakło...
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Spis treści

Post autor: seki »

Może być trudne w realizacji na dłuższą metę ale pomysł bardzo dobry. Najłatwiej będzie wdrażać na bieżąco w nowych tematach do czego warto zachęcić autorów pierwszego wpisu i pozostałych moderatorów. Pytanie tylko czy ktoś z tego bądź co bądź sporego nakładu pracy będzie korzystać. Chętnie poczytał bym opinie użytkowników.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Spis treści

Post autor: detrytusek »

A może by od tej pory nakazać, ładnie poprosić by takie "ważne" opinie sam autor otagował? Np "recenzja", "jakość wydania" itp. Łatwiej by się tworzyło taką listę w pierwszym poście.
Drugie co mi przyszło do głowy to może z automatu da się wychwytywać posty z dużą liczbą lajków? Jest szansa, że tam jest coś wartościowego np recenzja (zamiast przekopywać się przez fyfdziesiąt stron wątku szukając pereł).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Spis treści

Post autor: Snaki »

Wygląda na sporo ręcznej roboty. Imo prościej by było zrobić podkategorie dla gier (jeśli budowa forum na to zezwala) w którym można by było zrobić tematy na konkretne tematy (kategorie jak wyżej nazwano) o danej grze.
Jak miałbym podać przykład to w taki sposób działa forum psnprofiles - każda gra (nie planszowa w tym wypadku :P) zamiast tematu ma kategorię
azazelmo
Posty: 882
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 148 times
Been thanked: 273 times

Re: Spis treści

Post autor: azazelmo »

A może postujący mógłby mieć opcję otagowania swojego posta? Nie wiem jakie by to były kategorie: „inserty”, „jakość wykonania”, „dostępność”, własne. I później dać możliwość filtrowania po tagach.
Nie wiem czy to by zadziałało.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Mr_Fisq »

Jeśli obecny silnik forum oferuje coś na kształt tagów, to ja chętnie wrócę z moim tematem tagowania gier:
viewtopic.php?t=77217
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Spis treści

Post autor: feniks_ciapek »

Też jestem za listą tagów i filtrowaniem albo automatycznyn uaktualnianiem indeksu. Nie wyobrażam sobie, żeby założyciel wątku musiał to ręcznie uzupełniać. Ale pomysł ogólnie dobry.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Spis treści

Post autor: raj »

Jak pokazał Ink, nie ma żadnego problemu ze stosowaniem tagów. Wyszukiwarka bez problemu je wyłapie.
Natomiast nie będę wprowadzał jakiś zasad i rygorów odnośnie ich stosowania.
Tak samo w przypadku pomysłu Curiosity nie chodzi o zmuszanie kogokolwiek do tworzenia takich "spisów treści". Jak autor wątku to zrobi to fajnie, jak nie, to moderator w wolnej chwili dorzuci takie wpisy. Ale znowu, bez jakiejś rygorystycznej formalizacji tej inicjatywy.

PS. Później wydzielimy te dyskusję do osobnego wątku.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Mr_Fisq »

raj pisze: 07 mar 2023, 11:56 Jak pokazał Ink, nie ma żadnego problemu ze stosowaniem tagów. Wyszukiwarka bez problemu je wyłapie.
jestem przekonany, że przed aktualizacją forum nie łapało mi hashy; jakoś umknął mi post Inka w tej kwestii.
Jeśli teraz działa to można zaproponować tagi jakimi można by oznaczać poszczególne treści.

Szybciej będzie dodać tag np. do posta z recenzją.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Cyel »

Myślę, że gdyby po otwarciu tematu z grą automatycznie wyskakiwał pop-up z informacją czy i kiedy dodruk/po polsku i jaki insert najlepiej grę pomieści, to moglibyśmy zmniejszyć liczbę śmieciopostów w każdym wątku tak na oko o 2/3.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Spis treści

Post autor: raj »

Cyel pisze: 07 mar 2023, 12:14 Myślę, że gdyby po otwarciu tematu z grą automatycznie wyskakiwał pop-up z informacją czy i kiedy dodruk/po polsku i jaki insert najlepiej grę pomieści, to moglibyśmy zmniejszyć liczbę śmieciopostów w każdym wątku tak na oko o 2/3.
Ciekawy pomysł ale nie do zrealizowania z przyczyn technicznych.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 433 times
Been thanked: 135 times

Re: Spis treści

Post autor: esubotowicz »

Super pomysł z indeksem, a szczególnie dobry z tagowaniem,
jeśli dowolny użytkownik mógby w dowolnej chwili zatagowac wybranego posta za pośrednictwem ikony, pod ktorą by była lista dostępnych dla danego wątku tagów, to na pewno poprawiłoby jakość (kompletność) tagowania oraz zmniejszyłoby pracę po stronie moderatora.
Moze trzeba by było gdzies (w pierwszym poście?) umieścić listę dostępnych tagów dla wątku.
Ogólnie pomysł bardzo dobry.
Ewa
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Mr_Fisq »

esubotowicz pisze: 07 mar 2023, 14:22 Super pomysł z indeksem, a szczególnie dobry z tagowaniem,
jeśli dowolny użytkownik mógby w dowolnej chwili zatagowac wybranego posta za pośrednictwem ikony, pod ktorą by była lista dostępnych dla danego wątku tagów, to na pewno poprawiłoby jakość (kompletność) tagowania oraz zmniejszyłoby pracę po stronie moderatora.
Moze trzeba by było gdzies (w pierwszym poście?) umieścić listę dostępnych tagów dla wątku.
Ogólnie pomysł bardzo dobry.
Pewnie z ikonami nie będzie tak prosto bo to już ingerencja w działanie forum.

IMHO należy też unikać sytuacji gdy w różnych tematach dostępne są różne tagi. Tagi powinny być w miarę proste - hasłowe i współdzielone między jak największą liczbą forów, żeby nie trzeba było się zastanawiać:
=> To jest post o insercie, w podforum zrób to sam, czyli moje wrażenia taguję jako #test, a nie #recenzja. etc.

Dobrze byłoby też najpierw ustalić i przemyśleć tagi, a dopiero później zacząć je wdrażać - oszczędzimy sobie czasu z poprawkami.
Na szybko przychodzą mi do głowy:

- związane z samą zawartością gry/rozgrywką, etc.:
#Recenzja - bardziej obszerne wrażenia z gry
#Porównanie - porównania do innych edycji, podobnych gier, etc.
#Strategia - wszelakie głębsze rozważania odnośnie strategi (w tym wygrywających)

- związane z cyklem wydawniczym:
#Dodruk - informacje o dodrukach lub ich braku
#Premiera- informacje związane z datą premiery gry
Wolałbym pewnie nawet jeden tag na obie kwestie ale nie mam pomysłu na hasło, najlepsze co mi przychodzi do głowy to:
#Druk

Z innych potencjalnie przydatnych to może tag pomocniczy:
#Dodatek - jeśli treść odnosi się w głównej mierze do dodatku/dodatków
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Spis treści

Post autor: detrytusek »

A jak traktować taką, hipotetyczną sytuację (która zdarza się chyba zawsze pod recenzją)? Recenzja, która ośmiela jeszcze być krytyczna. Kontratak przypuszczają obrońcy i się zaczyna przerzucanie argumentami na 2 strony. Te 2 strony to często jest uzupełnienie recenzji, więc warto też czytać.

Inna sytuacja, recenzja z całkowitej d... Ktoś zagrał, coś mu się wydaje co jest absolutnie nieprawdą albo grał niezgodnie z zasadami. Taka recenzja jest złem, więc promowanie jej w pierwszym poście jest bezsensu ale o tym dowiemy się dopiero studiując odpowiedzi.

I kto miałby to oceniać?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Mr_Fisq »

Sytuacja 1:
No i? Nie widzę problemu. Tag pozwala namierzyć istotny post w temacie, nikt nie zabrania Ci czytać odpowiedzi.

Sytuacja 2:
Teraz nie mam żadnego urzędu cenzorskiego, który by oznaczał takie treści typu: "UWAGA - RECENZJA ZAWIERA BŁĘDY".


Ja większy problem widzę w śmieszkach spamujących tagami w postach typu np,:
#Recenzja

Gra jest świetna! :mrgreen:
Edit: Ze względu na powyższe nie chciałbym zmiękczać wydźwięku tagu i stosować zamiast: #Recenzja => #Opinia
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Spis treści

Post autor: detrytusek »

Mr_Fisq pisze: 08 mar 2023, 09:57 Sytuacja 1:
No i? Nie widzę problemu. Tag pozwala namierzyć istotny post w temacie, nikt nie zabrania Ci czytać odpowiedzi.

Sytuacja 2:
Teraz nie mam żadnego urzędu cenzorskiego, który by oznaczał takie treści typu: "UWAGA - RECENZJA ZAWIERA BŁĘDY".


Ja większy problem widzę w śmieszkach spamujących tagami w postach typu np,:

O ile zgadzam się, że sytuację 1 można odpuścić to sytuacja 2 jest dla mnie problematyczna.

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia. Rozumiem, że edytowany będzie pierwszy post i tam naupychane linków? Wyobrażam sobie sytuację gdzie po czasie wszelkie uwagi będzie dostawał autor pierwszego posta, od ludzi którzy będą uważać...cokolwiek -> dopisz, usuń, nie zgadzam się...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Mr_Fisq »

detrytusek pisze: 08 mar 2023, 10:20 Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia. Rozumiem, że edytowany będzie pierwszy post i tam naupychane linków? Wyobrażam sobie sytuację gdzie po czasie wszelkie uwagi będzie dostawał autor pierwszego posta, od ludzi którzy będą uważać...cokolwiek -> dopisz, usuń, nie zgadzam się...
Jeśli tagowane będą posty to starczy dorzucić do pierwszego posta tematu pojedynczy link per tag, np.
Recenzje

Zostaje wtedy problem z cytowaniem tagów jak widać, pytanie czy to feature czy bug.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 433 times
Been thanked: 135 times

Re: Spis treści

Post autor: esubotowicz »

Mr_Fisq pisze: 08 mar 2023, 10:38
Jeśli tagowane będą posty to starczy dorzucić do pierwszego posta tematu pojedynczy link per tag, np.
Recenzje

Zostaje wtedy problem z cytowaniem tagów jak widać, pytanie czy to feature czy bug.
Właśnie taki link z rezultatami jest wg mnie bardzo przydatnym rozwiązaniem. Klik na link i mamy wszystkie posty jak z wyszukiwarki.
Jeśli nie mamy ikony do oznaczania, to może poprzez zgłaszanie wątku do otagowania?
wprawdzie to dołoży trochę pracy moderatorowi, ale pozwoli przy okazji na szybką ocenę zasadności zgłoszenia,
a także bedzie chyba nadal prostsze niż utrzymywanie spisu treści wg użytkowników.

Zgadzam sie tez w 100%, że tagi powinny być raczej uniwersalne.
Ewa
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Spis treści

Post autor: Mr_Fisq »

Temat tagów na razie proceduję w:
viewtopic.php?t=78898
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ