1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
wynarator
Posty: 35
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:08
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: wynarator »

Dzień dobry,
szukam gry planszowej (karcianki odpadają) dla dwóch graczy, która:

- jest ciekawa wizualnie, klimatyczna (abstrakcyjne odpadają)
- dostępna w sprzedaży
- PL/ENG
- umiarkowany poziom trudności (do bggowego ~3.7)
- asymetryczne starcia to duży plus
- do 300 zł, ale wiadomo - im taniej tym lepiej ;)

Idealnie te warunki spełniają gry które już posiadam i uwielbiam, np.:
- Stronghold
- ORP Orzeł
- Nieustraszeni: Afryka Północna
- Twilight Struggle

Bardzo by mnie interesowały gry o tematyce wojennej, o ile nie będzie to skomplikowana tekturowa żetonoza a la GMT, nie interesują mnie gry fantasy, na nieustraszonych: stalingrad czekam w wersji PL.

Fajnie wygląda i rozważam np.
- Sniper Elite
- Blitzkrieg! WW2 in 20 minutes
- Mur Hadriana

Świetnie wygląda Seal Team Flix, ale jest niedostępny :(

Ogólnie jestem otwarty na szeroką tematykę non-fiction.

Ktoś coś może polecić? :mrgreen:
Cyel
Posty: 2555
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1412 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: Cyel »

Niektóre z pozycji powyżej wydają się zdecydowanie bardziej strategiczne niż taktyczne.

Ja rzucę Dropfleet Commander. Zasugerowałbym SW:Armada jako mające bardziej eleganckie zasady, ale kolega nie chce fantasy a SW to jakby nie było fantasy tylko w kosmosie. Za to Dropfleet Commander to rasowe s-f. Starter do kupienia za 200+PLN, waga wdg BGG 3,20
https://boardgamegeek.com/boardgame/185 ... -commander

Klimat walki w stylu powieści Michała Cholewy - wygaszanie sygnatur cieplnych, cichy bieg, skanowanie w poszukiwaniu przeciwnika itp.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 626
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 287 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: trixon »

Nie wiem czy się kwalifikuje: Polis?
Awatar użytkownika
kalay
Posty: 38
Rejestracja: 23 paź 2015, 15:16
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 2 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: kalay »

Może seria Unmatched? :)
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 19 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: Zawaterniok »

W Murze Hadriana raczej więcej strategii. No i to taki wykreślany pasjans. Tam nie będziesz miał żadnej interakcji z drugim graczem. Możesz grać pojedynczo, a możesz na hali w 100 osób i każdy sobie będzie w milczeniu wypełniał arkusz. Nie znaczy to, że ta gra nie jest przyjemna :)

A Neuroshima Hex? To jest co prawda klimat postapo, ale masz stosunkowo szybkie, mózgożerne pojedynki 1vs1. Są różne armie. Każdą się gra inaczej. Jest mnóstwo dodatków z dodatkowymi frakcjami. No i dużo taktycznych decyzji.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 717
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: vder »

labirynt - wojna z terroryzmem 2001 Pl lub En w zależnosci od budżetu
AmdyPL
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2022, 10:51

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: AmdyPL »

Zainteresuj się grą Alone (klimat dead space) ;)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 659
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 240 times
Been thanked: 357 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: Otorek »

Z nieprzesadnie skomplikowanych wojennych proponowałbym:

- Old School Tactical
- Commands and Colors
- Donnerschlag od Vuca Simulations (to żetonówka ale zasady mają jedynie 10 stron, choć warto nadmienić, że instrukcja nie jest najlepsza, jest kilka błędów na planszetkach posiłków. Teoretycznie errata ze strony wydawcy rozwiązuje większość, choć nie wszystkie wątpliwości)
- z żetonozy GMT mógłbym jeszcze polecić Salerno 43 - nie jest przytłaczająca, mało żetonów
- Atlantic Chase
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2023, 09:00 przez Otorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4617
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1409 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: Mr_Fisq »

Dwa grosze do powyższego - dla mnie C&C było zbyt abstrakcyjne (Napoleon, Samurai) za to bardzo dobrze sprawdziło się Salerno:

- Zasady w miarę do ogarnięcia.
- Żetonów trochę jest, ale nie jest to jakaś straszna nawałnica.
- Jest asymetria starcia.
- Ja w tej grze czułem klimat.
- Ma ciekawy krótki scenariusz.
- Mieści się swobodnie w budżecie - możesz nawet dokupić do niej usztywnioną planszę, bo zgaduję że nie jesteś przyzwyczajony do cienkich papierowych map.

Ew. tego samego autora niedługo powinno się pojawić: North Africa '41.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 19 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: Zawaterniok »

A Memoir 44? Tam masz takie typowo taktyczne starcia. Jest prosta, szybka, są dodatkowe misje i tematyka II WŚ. Możesz sobie obczaić na Board Game Arena.
Thonar
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2022, 08:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: Thonar »

Ja bym jeszcze polecił:

Wygnańcy: Oblężenie - Gra wydana bardzo ładnie i klimatycznie, jest masa figurek, a sposób rozbudowywania twierdzy wygląda fenomenalnie (nakładanie kafelków na mapę). Niby posiada możliwość grania w większym gronie, ale wszyscy zgodnie uznaliśmy, że gra się najlepiej przede wszystkim 1vs1 albo solo. Jest asymetryczna (jeden gracz oblęża, drugi broni twierdzy), na początku wydaje się dosyć skomplikowana, co po kilku partyjkach staje się sporym plusem, bo odkrywa się różne rozwiązania, taktyki i strategie. Tematycznie jest to dosyć mroczne low fantasy (wątki nadnaturalne to jedynie możliwość hodowania bestii do szturmu przez najeźdźcę). Kolejnym plusem jest bardzo mała (prawie jej brak) losowość, wszystko zależy od zagrywek graczy. Jedynym minusem jest fakt, że obecnie jest dostępna jedynie z drugiej ręki, ale za to można znaleźć ją już w cenie około 150 zł za zafoliowany jeszcze egzemplarz.

Drako - Specyficzna, ale dosyć ciekawa, niewielka gra pojedynkowa. Na serię Drako składają się dwie gry - Rycerze i Trolle oraz Smok i Krasnoludy (jedna nadal dostępna w sklepach, druga do zdobycia z drugiej ręki), które się łączą i pozwalają na więcej kombinacji. W skrócie, są to trochę "szachy na sterydach". Rozgrywka polega na przemieszczaniu swoich bohaterów/bohatera na zmiany i atakowaniu się nawzajem/bronieniu/uciekaniu - w zależności, kim grasz. Każda z frakcji ma inne postaci, skille, a także cele rozgrywki. Przykładowo, krasnoludów jest trzech, a Smok jeden. Gracz kontrolujący krasnoludów musi upolować smoka, a Smok musi przetrwać określoną ilość tur. Rozgrywka jest dosyć krótka i ma szybkie tempo, ale gra wymaga pomyślunku, opracowania taktyk, a ponadto ma całkiem przyjemny klimat. Mimo niewielkich rozmiarów jest bardzo ciekawie pomyślana (każda jednostka, czyli przykładowo każdy z trzech Rycerzy ma unikalne zdolności), a ponadto dosyć tania.

Alone - Jeżeli nie przeszkadza Wam klimat grozy i Sci-Fi, to gra jest naprawdę świetna. Mroczna i bardzo klimatyczna, asymetryczna rozgrywka, gdzie jeden z graczy kontroluje ostatniego ocalałego na stacji kosmicznej, drugi zaś jest jego prześladowcą. Klimat Aliena wręcz wylewa się z tej gry. W dodatku gra ma bardzo ciekawą kampanię do rozegrania dla dwóch graczy. Rozgrywka w dużym skrócie polega na tym, że ocalały musi wykonać cele danego scenariusza, a "Alien" do tego nie dopuścić. Błądzenie po korytarzach mrocznej stacji, zapalanie świateł, ukrywanie się, podczas gdy drugi gracz próbuje nas osaczyć zza swojej zasłonki, zastawia pułapki i przemieszcza się wrogimi stworami jest w tej grze zrealizowane w bardzo, baaardzo klimatyczny sposób.

Wszystkie te trzy gry ograliśmy naprawdę wielokrotnie, i krótko podsumowując: Po Drako sięgamy, gdy chcemy bardziej luźnie i szybko pograć, faktycznie gra przypomina troszkę szachy, gdzie może nie skupiamy się mocno na klimacie (nie mniej jednak jest on obecny) tylko taktycznym przechytrzeniu wroga. Gra jest prosta w swej mechanice, niewielka i dynamiczna. Gdy chcemy troszkę "pomóżdżyć", nieśpiesznie porozkminiać nad bardzo ładną, klimatyczną planszą, to zdecydowanie z wyżej wymienionych wybieramy Wygnańców. Natomiast ciemnymi wieczorami najlepiej rozgrywa się pojedynki w Alone, gdzie gęsty, ciężki klimat osaczenia i osamotnienia wylewa się z gry. Wszystkie trzy planszówki są asymetryczne i najlepiej sprawdzają się 1v1 (w Drako można grać tylko 1v1).
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: shuji »

jeśli chodzi o taktyczne 1v1 to nie znajdziesz nic lepszego niż neuroshima hex. Wkręcicie się, to jest mnóstwo dodatków, jak je opanujecie to pójdziecie grać turniejowo (to jedna z niewielu planszówek która mega zyskuje na graniu w turniejach).

Podstawka kosztuje poniżej stóweczki.
Rada od doświadczonego gracza - nie kupujcie edycji molocha.

Jak stronghold siadł to może też stronghold undead?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: 1v1 taktyczna klimatyczna gierka

Post autor: rastula »

OP pisze, że nie interesują go gry fantasy...tymczasem forum...

Obrazek

ja bym zaproponował PAX Pamir - na 2 graczy bardzo taktyczny jest (choć oczywiście to inna gra niż 3-4 graczy)

nie wiem dlaczego nie masz Undaunted Normandy?

Heroes over Normandie - u nas (w Polsce) się słabo przyjęło...ale zaleta że kopia pl drogo nie chodzi...

za grosze również Lincoln od Wallacea i Phalanxa

Warchest...no wiem...niby abstrakt ale wojska na żetonach są a gra zacna :)

Watergate - jeśli mindset Twilight S. pasuje powinno się bardzo spodobać
ODPOWIEDZ