Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
grafi1984
Posty: 40
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:42
Has thanked: 21 times
Been thanked: 1 time

Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: grafi1984 »

Witam,

doradźcie proszę jaka gra najlepiej pasowałaby do moich preferencji:

- budżet około 300 zł;
- czas gry max 3h;
- średni próg wejścia;
- przy sporej głębi, mała liczba mikrozasad o których trzeba ciągle pamiętać;
- mile widziana negatywna interakcja;
- wiele dróg do zwycięstwa;
- łatwy powrót do gry po pewnym czasie, bez długiego przypominania zasad;
- dobre skalowanie.

Mam i lubię:
- Hanse Teutonicę;
- Kemeta;
- Tzolikna.

Na moim radarze mam:
- Barrage;
- Projekt Gaja;
- Scythe;
- Władcy Ziemii;
- Ankh;

Jeszcze do nie dawna numerem jeden była gra Władcy Ziemii, ale na forum poczytałem o problemach tej gry i entuzjazm opadł...
Z góry dziękuję za opinię, a może jakieś inne pomysły...
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: mineralen »

Najważniejsze pytanie - na ile osób?
grafi1984
Posty: 40
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:42
Has thanked: 21 times
Been thanked: 1 time

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: grafi1984 »

Tak jak pisałem, zależy mi dobrym skalowaniu, żeby najlepiej działało w pełnym składzie (4-5 osób), ale można był z satysfakcją zagrać we dwójkę.

Co do uzupełnienia jeszcze informacji pierwsza gra jaka trafiła na radar to Root, głównie ze względu na cenę, ale trochę przeraża mnie próg wejścia...
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: Zawaterniok »

W Roocie masz inne zasady do każdej armii (i musisz o nich wszystkich pamiętać podczas rozgrywki), więc Ci to chyba nie podejdzie pod Twoje kryteria.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: grzeslaw90 »

grafi1984 pisze: 16 mar 2023, 11:59 Na moim radarze mam:
- Barrage;
- Projekt Gaja;
- Scythe;
- Władcy Ziemii;
- Ankh;
Z tych wszystkich to najlepiej skaluje się Ankh. Ma niski próg wejścia ale wymaga masteringu. Sama podstawka ma niezłą regrywalność ze względu na scenariusze i strażników ale jak z czasem do niej dokupisz dodatki to masz 5-7 bogów więcej, dużo większy wybór strażników i w przypadku Faraona dochodzi kolejna warstwa co mocno zmienia rozgrywkę (podobny efekt jak ma Ta-Seti na Kemeta).
grafi1984
Posty: 40
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:42
Has thanked: 21 times
Been thanked: 1 time

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: grafi1984 »

grzeslaw90 pisze: 16 mar 2023, 12:30
grafi1984 pisze: 16 mar 2023, 11:59 Na moim radarze mam:
- Barrage;
- Projekt Gaja;
- Scythe;
- Władcy Ziemii;
- Ankh;
Z tych wszystkich to najlepiej skaluje się Ankh. Ma niski próg wejścia ale wymaga masteringu. Sama podstawka ma niezłą regrywalność ze względu na scenariusze i strażników ale jak z czasem do niej dokupisz dodatki to masz 5-7 bogów więcej, dużo większy wybór strażników i w przypadku Faraona dochodzi kolejna warstwa co mocno zmienia rozgrywkę (podobny efekt jak ma Ta-Seti na Kemeta).


No właśnie ze względu na Kemeta i posiadanie dodatku Ta-Seti ten Ankh jest niżej u mnie w prywatnym rankingu...
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: itsthisguyagain »

grafi1984 pisze: 16 mar 2023, 11:59 Witam,
(...)
Na moim radarze mam:
- Barrage;
- Projekt Gaja;
- Scythe;
- Władcy Ziemii;
- Ankh;

Jeszcze do nie dawna numerem jeden była gra Władcy Ziemii, ale na forum poczytałem o problemach tej gry i entuzjazm opadł...
Z góry dziękuję za opinię, a może jakieś inne pomysły...
Barrage jest trudną grą - nie w sensie zasad ale przez złe decyzje można się udupić. Tzn bez szans na zwycięstwo tylko tracić punkty co turę. Same zasady są bardzo eleganckie i proste ale zależy z kim będziesz grać. Ostatnio pokazałem Barrage dosyć ogranym znajomym i poi drugiej rundzie musieliśmy przerwać bo za bardzo narzekali, że się przez pierwsze ruchy załatwili i gra jest dla nich niefajna (w sensie ta konkretna rozgrywka) Słabo się skaluje - najlepszy na 4 osoby na 3 jeszcze ujdzie na 2 nie polecam.

Projekt Gaja nie grałem ale grałem trochę w Terra Mystica i jeśli PG to lepsza wersja TM to to by był idealny wybór pod twoje kryteria. Dobrze się skaluje na każdą ilość graczy.

Ja nie lubię Scythe bo uważam, że to miałka gra o mieleniu surowców bez głębi i duszy. Sporo ludzi lubi i ceni ale ja nie polecam. Odnośnie skalowania to Scyte jest najlepszy w zero ilość graczy a najgorszy na 1 i więcej graczy.

Władcy Ziemii o ile jest bardzo fajną grą z kombinowaniem to jest też trudną grą - często stan gry jest nieczytelny jest kilka wyjątków od ogólnych zasad. Spoko gra na 3+ graczy.

W Ankh nie grałem więc mogę się jedynie wypowiedzieć na podstawie innych gier Langa, w które grałem. Jeśli Ankh jest lepszy od Blood Rage (a tak słyszałem od znajomych) to śmiało mogę polecić w ciemno.

PS a zastanawiałeś się nad Diuna: Imperium z dodatkiem? Wyszłoby ok 300 zł a myślę, że grałbyś jak wariat.
grafi1984
Posty: 40
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:42
Has thanked: 21 times
Been thanked: 1 time

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: grafi1984 »

Dzięki za konkretną odpowiedź, tak więc na shortistę wpada Projekt Gaja oraz Ankh...

"PS a zastanawiałeś się nad Diuna: Imperium z dodatkiem? Wyszłoby ok 300 zł a myślę, że grałbyś jak wariat."

Mam, ale jeszcze nie grałem :(
Który dodatek masz na myśli?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: Abizaas »

Jeżeli problemy omawiane w wątku od Dominant Species Cię zniechęcą (głównie narzekano na losowość doboru pożywienia na planszę, przed fazą planowania) to Barrage z losowym odsłanianiem bardzo istotnych kontraktów w ogóle Ci nie podejdzie. Moim zdaniem forumowicze przesadzają, Władcy Ziemi to gra bliska ideału która działa dobrze nawet w dwójkę - choć jest szachowo.

Od siebie polecam Dominant Species, Projekt Gaja (dość wysoki próg wejścia, ale pozostałe kategorie spełnione) i Food Chain Magnate.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 628
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: trixon »

Moje typy:
-Carnegie - dość czytelna gra i po przyswojeniu zasad raczej łatwo wrócić
-Endeavor - gra ma dość proste zasady podstawowe do wytłumaczenia. Moduły i dodatek lekko podkręcają poziom trudności
-Kawerna - potrafię wrócić do tej gry nawet po kilku miesiacach bez czytania instrukcji. Nie wiem czy to kwestia intuicyjności zasad czy tego, że sporo grałem w Agricolę. Może warto sprawdzić, póki jeszcze jest na rynku w fajnej cenie.
-Pipeline - tu już troszkę gra skręca w klimaty Lacerdy, jednak bez nadmiernej ilości mikrozasad. Nie wiem jak teraz z dostępnością, ale masz możliwość i język angielski nie zniechęca to warto spróbować.
-Bonfire - jeden z lepszych w mojej ocenie Feldów. Pomimo dużej ilości mechanik nie mam problemu z powrotami do tej gry.
-Teotihuacan - podobna złożoność do Tzolkina. Grałem raz dość dawno temu, mile wspominam i sporo z niej jeszcze pamiętam. Poczytaj nt. skalowalności, bo w przypadku mniejszej ilości graczy wchodziły chyba jakieś dodatkowe kostki NPC (coś jak z pionkami w tzolkinie)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: grzeslaw90 »

grafi1984 pisze: 16 mar 2023, 12:33
grzeslaw90 pisze: 16 mar 2023, 12:30
grafi1984 pisze: 16 mar 2023, 11:59 Na moim radarze mam:
- Barrage;
- Projekt Gaja;
- Scythe;
- Władcy Ziemii;
- Ankh;
Z tych wszystkich to najlepiej skaluje się Ankh. Ma niski próg wejścia ale wymaga masteringu. Sama podstawka ma niezłą regrywalność ze względu na scenariusze i strażników ale jak z czasem do niej dokupisz dodatki to masz 5-7 bogów więcej, dużo większy wybór strażników i w przypadku Faraona dochodzi kolejna warstwa co mocno zmienia rozgrywkę (podobny efekt jak ma Ta-Seti na Kemeta).


No właśnie ze względu na Kemeta i posiadanie dodatku Ta-Seti ten Ankh jest niżej u mnie w prywatnym rankingu...
Nie zrozum mnie źle - są to dwie zupełnie różne gry i sam mam obie w formie full serwis. Nie ma między nimi podobieństw oprócz piachu. Porównywałem jedynie poziom impactu na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: Cięższa gra (Scythe, Projekt Gaja, Dominant Species...)

Post autor: itsthisguyagain »

grafi1984 pisze: 16 mar 2023, 13:00 Dzięki za konkretną odpowiedź, tak więc na shortistę wpada Projekt Gaja oraz Ankh...

"PS a zastanawiałeś się nad Diuna: Imperium z dodatkiem? Wyszłoby ok 300 zł a myślę, że grałbyś jak wariat."

Mam, ale jeszcze nie grałem :(
Który dodatek masz na myśli?
IX
ODPOWIEDZ