Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: ElHarnas »

Witam,
Jestem po pierwszej rozgrywce i generalnie wszystko jest czytelne i jasne.
Mam tylko jedną wątpliwość, gdyż nie potrafię się tego doszukać w tekście.
Akcja bonusowa z pierwszego wolnego pola maszynisty - odrzucenie karty z gry. Wyłącznie z ręki czy również z talii kart odrzuconych?
Logicznym wydaje się opcja z kartą z ręki, jednak, na przykład, w ostatniej akcji pomocniczej z usuwaniem karty jest narysowana dłoń. W tym przypadku jej nie ma i to nie daje mi spokoju.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 964
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Apos »

ElHarnas pisze: 26 mar 2023, 11:10 Witam,
Jestem po pierwszej rozgrywce i generalnie wszystko jest czytelne i jasne.
Mam tylko jedną wątpliwość, gdyż nie potrafię się tego doszukać w tekście.
Akcja bonusowa z pierwszego wolnego pola maszynisty - odrzucenie karty z gry. Wyłącznie z ręki czy również z talii kart odrzuconych?
Logicznym wydaje się opcja z kartą z ręki, jednak, na przykład, w ostatniej akcji pomocniczej z usuwaniem karty jest narysowana dłoń. W tym przypadku jej nie ma i to nie daje mi spokoju.
Nie mam gry przed sobą, ale jest tam czerwony X? To oznacza, że taką kartę odkładasz do pudełka, a ta nie wraca do gry.
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: ElHarnas »

Apos pisze: 26 mar 2023, 11:23
ElHarnas pisze: 26 mar 2023, 11:10 Witam,
Jestem po pierwszej rozgrywce i generalnie wszystko jest czytelne i jasne.
Mam tylko jedną wątpliwość, gdyż nie potrafię się tego doszukać w tekście.
Akcja bonusowa z pierwszego wolnego pola maszynisty - odrzucenie karty z gry. Wyłącznie z ręki czy również z talii kart odrzuconych?
Logicznym wydaje się opcja z kartą z ręki, jednak, na przykład, w ostatniej akcji pomocniczej z usuwaniem karty jest narysowana dłoń. W tym przypadku jej nie ma i to nie daje mi spokoju.
Nie mam gry przed sobą, ale jest tam czerwony X? To oznacza, że taką kartę odkładasz do pudełka, a ta nie wraca do gry.
No tak, ale to akurat wiem. Pytanie czy wyrzucam z kart dostępnych na ręku w danej chwili czy z talii kart odrzuconych również mogę wybrać? Skoro mam zawsze prawo ten stos przeglądać.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 964
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Apos »

ElHarnas pisze: 26 mar 2023, 12:37
Apos pisze: 26 mar 2023, 11:23
ElHarnas pisze: 26 mar 2023, 11:10 Witam,
Jestem po pierwszej rozgrywce i generalnie wszystko jest czytelne i jasne.
Mam tylko jedną wątpliwość, gdyż nie potrafię się tego doszukać w tekście.
Akcja bonusowa z pierwszego wolnego pola maszynisty - odrzucenie karty z gry. Wyłącznie z ręki czy również z talii kart odrzuconych?
Logicznym wydaje się opcja z kartą z ręki, jednak, na przykład, w ostatniej akcji pomocniczej z usuwaniem karty jest narysowana dłoń. W tym przypadku jej nie ma i to nie daje mi spokoju.
Nie mam gry przed sobą, ale jest tam czerwony X? To oznacza, że taką kartę odkładasz do pudełka, a ta nie wraca do gry.
No tak, ale to akurat wiem. Pytanie czy wyrzucam z kart dostępnych na ręku w danej chwili czy z talii kart odrzuconych również mogę wybrać? Skoro mam zawsze prawo ten stos przeglądać.
Zawsze z ręki.
Firewind
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2020, 23:28
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Firewind »

ElHarnas pisze: 26 mar 2023, 11:10 Logicznym wydaje się opcja z kartą z ręki, jednak, na przykład, w ostatniej akcji pomocniczej z usuwaniem karty jest narysowana dłoń. W tym przypadku jej nie ma i to nie daje mi spokoju.
To dlatego, że ostatnia akcja pomocnicza działa wyjątkowo - najpierw dobierasz jedną kartę, potem wyrzucasz jedną z ręki. Wszystkie pozostałe "iksy" nie ma mają tego dobrania.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Koslaz »

Spoiler:
Strona 13 w instrukcji. Pokazana jest plansza pracowników i na drugim polu gaucho jest wyjaśnienie tej ikony (plus bonus pieniężny):
"Weź 2 peso oraz usuń 1 z kart
w ręce."
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: ElHarnas »

Koslaz pisze: 26 mar 2023, 18:30
Spoiler:
Strona 13 w instrukcji. Pokazana jest plansza pracowników i na drugim polu gaucho jest wyjaśnienie tej ikony (plus bonus pieniężny):
"Weź 2 peso oraz usuń 1 z kart
w ręce."
Kurde, człowiek niby szuka, a taki ślepy. Tak się skupiłem na maszyniście, że wyjaśnienie gaucho mi umknęło.
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: piterro88 »

Cześć :)
Po pierwszej rozgrywce nasunęły mi się pytania:
1/ Ostatni bonus w rzędzie maszynistów - czy musimy zapłacić za ulepszenie stacji, czy mamy to za darmo?
2/ Żeby móc skorzystać ze skrótu, to czy musi się znajdować żeton budynku lub rolnika w miejscu gdzie odchodzi skrót od głównego szlaku? W tekście nie ma takiego wymogu, ale przykład w instrukcji na str. 7 u góry tak to pokazuje.
3/ Wariant solo - jeśli Pedro przechodzi przez żetony rolników to dokładamy z banku peso przy ich polach?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Snaki »

piterro88 pisze: 14 kwie 2023, 14:41 Cześć :)
Po pierwszej rozgrywce nasunęły mi się pytania:
1/ Ostatni bonus w rzędzie maszynistów - czy musimy zapłacić za ulepszenie stacji, czy mamy to za darmo?
2/ Żeby móc skorzystać ze skrótu, to czy musi się znajdować żeton budynku lub rolnika w miejscu gdzie odchodzi skrót od głównego szlaku? W tekście nie ma takiego wymogu, ale przykład w instrukcji na str. 7 u góry tak to pokazuje.
3/ Wariant solo - jeśli Pedro przechodzi przez żetony rolników to dokładamy z banku peso przy ich polach?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
1. Dostajesz akcję ulepszenia więc płacisz
2. Nic nie musi, wystarczy że lokomotywa przejedzie za to pole
3. Nie grałem solo ale normalnie jak gracz nie ma kasy to nie płaci wcale więc pedro raczej tak samo
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Bulva »

Ad 2) zawsze grałem, że musi się tam znajdować budynek lub pole rolnika, ale faktycznie w zasadach nic o tym nie ma, więc chyba rzeczywiście można od razu "skręcić" w odgałęzienie ze skrótem (???)
Ad 3) na bgg jest "oficjalne" wyjaśnienie, że jeśli Pedro przechodzi przez żetony rolników to dokładamy z banku peso.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2023, 14:07 przez Bulva, łącznie zmieniany 1 raz.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Bulva »

Mam jeezcze jedno pytanie odnoście zasad gry z Pedro (solo):

Gdy Pedro umieszcza swój dysk na polu miasta (strona B), czy otrzymuje rówinież premie ? Wiadomo, że nie pobiera pesos, ani nie wykorzysta premii w postaci certfikatów, ale czy powinien wziąć karty celu lub karty bydła, jeśli zajmuje miejsce w mieście z taką nagrodą ???
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: piterro88 »

Bulva pisze: 15 kwie 2023, 14:05 Mam jeezcze jedno pytanie odnoście zasad gry z Pedro (solo):

Gdy Pedro umieszcza swój dysk na polu miasta (strona B), czy otrzymuje rówinież premie ? Wiadomo, że nie pobiera pesos, ani nie wykorzysta premii w postaci certfikatów, ale czy powinien wziąć karty celu lub karty bydła, jeśli zajmuje miejsce w mieście z taką nagrodą ???
Instrukcja mówi, że Pedro nie ma swojej talii stada, ale zbiera karty krów, celów i wyczerpania. Karty celów są na koniec liczone tak jakby zostały zrealizowane; za karty krów też dostaje punkty. Także według mnie Pedro pozyskuje bonusy (krowy, cele) z pól na planszach miast.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Bulva »

Zadałem to samo pytanie na BGG i odpowiedź była inna niż uważam ja i Ty. Że ponoć Pedro zbiera z miast tylko VP.
Ale to odpowiedź innego użytkownika i niczym konkretnym nie poparta, więc nadal do końca nie wiadomo jak to jest z tymi bonusami w miastach portowych ;-)
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Wozik »

Śledzimy:
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 136
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Zodd »

Pedro w pierwszej kolejności na dzielnicy miasta idzie gdzie ma więcej punktów zwycięstwa, a w drugiej kolejności bierze pole z większą liczbą peso (instrukcja solo, str 2, fragment o Buenos Aires i etapie 1).
Snaki pisze: 14 kwie 2023, 15:14 2. Nic nie musi, wystarczy że lokomotywa przejedzie za to pole
Nie musi przejechać za to pole. Zgodnie z instrukcją (str 7, część o wskakiwaniu do lokomotywy) aby móc skorzystać ze skrótu Twoja lokomotywa musi dotrzeć albo minąć odpowiednie pole na torach kolejowych (3, 6, 9, 12, 17 albo 23).
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Bulva »

... ok, ale to znowu nie odpowiada na pytanie, czy korzysta z dodtkowych bonusów, jesli znajdują się na tym polu miast ???
cyatat z bgg:
"Generalnie Pedro zawsze bierze wszystkie inne materiały, np. karty celów, karty krów itp.
Tak więc Pedro bierze również krowę lub kartę celu po stronie B map miast (i przesuwa swoją lokomotywę do przodu) podczas umieszczania swojego dysku, jeśli to miejsce jest zgodne z jego decyzją zgodnie z kryteriami opisanymi w instrukcji.
...
Głównym powodem, dla którego jest to traktowane zgodnie z opisem, jest: Na stronie 2 zasady solo jest napisane: „Pedro jest uważany za gracza do wszystkich celów”.
Więc jeśli zasady nie stanowią inaczej, Pedro zasadniczo zachowuje się tak, jak zrobiłby to prawdziwy gracz."
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 136
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Zodd »

Przegapiłem to pytanie chyba, więc uzupełniam.
Zgodnie z instrukcją Pedro bierze cele z załadunków na statki (str2 solo instrukcji, dolny ustęp zaczynający się od Ważne). Więc sądzę, że za miasta też zgarnia bonusy (autor solo chyba zapomniał o stronach B miast ^^). Jedynie nie otrzymuje kasy i żetonów wymiany. No i ignoruje budynki, z tym, że przechodząc przez Twój z łapką to płaci Ci (w sumie to bank Ci uiszcza opłaty wtedy), więc pewnie i z takiego samego względu bank umieszcza kasę za każdego farmera, którego Pedro zaliczył. O tej ostatniej rzeczy bardzo często zapominam sam, ale za każdą grą coraz mniej tych luk jest.
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Bulva »

Zodd pisze: 09 maja 2023, 22:07 ... autor solo chyba zapomniał o stronach B miast ^^...
... jestem tego raczej pewien :-) (bo w zasadzie innych nieścisłości w zasadch jest bardzo mało)

Poza tym, wszsystko co napisałeś jest raczej prawdziwe i całkowicie zgdza się z moją interpretacją.
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Skellig »

Hej
Jakoś nie mogę zrozumieć karty załadunku Pedro w końcowym etapie gry na poziomie średnim. Wklejam cytat z wersji angielskiej ale po polsku też nie mogłem załapać.

"Medium: Pedro loads
the 2nd most valuable
ship available (7/9 VP),
and after that (repeatedly)
the most valuable ship
(12 VP)."

Pedro robi załadunek na drugi najbardziej wartościowy dostępny statek (7/9 PZ), a następnie (wielokrotnie) na najbardziej wartościowy statek (12 PZ).

Jeśli tylko statek 7 PZ będzie dostępny to rozumiem że załaduje się na nim.
Jeśli tylko statek 9 PZ będzie dostępny to rozumiem że załaduje się na nim.
Jeśli mamy dostępne statki zarówno 7 jak i 9 PZ, to gdzie się załaduje? Na tym z 7PZ?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 100
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 50 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Koslaz »

Jeśli w grze są statki:
12VP (z tekstu wynika że ten jest zawsze),
9VP,
7VP,
reszta,
to który z nich jest "drugim najbardziej wartościowym dostępnym" statkiem?
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Bulva »

Ja zawsze grałem w ten sposób, że jeśli jest wybór 7/9 - to byłem łaskawy dla Pedra i dostawał 9.
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Skellig »

Koslaz pisze: 10 cze 2023, 22:39 Jeśli w grze są statki:
12VP (z tekstu wynika że ten jest zawsze),
9VP,
7VP,
reszta,
to który z nich jest "drugim najbardziej wartościowym dostępnym" statkiem?
Ok, tak rzecz ujmując to powinien się załadować na statek 9 PZ.
Nadal jest to dla mnie jakoś dziwnie napisane. Rozumiałbym zapis: "Pedro ładuje się na drugi najbardziej wartościowy dostępny statek" bez dopisku "7/9 PZ".
slavgne
Posty: 22
Rejestracja: 13 paź 2021, 10:19
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: slavgne »

Witam. Mam pytanie odnośnie kart wyczerpania. Kiedy usuwamy je i odkładamy na stos kart wyczerpania? Przy wejściu na Buenos, z karty z X z pola gaucho i maszynistki i z budynku H czy jeszcze w jakimś momencie?
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Skellig »

Wydaje mi się że tylko w tych momentach.

Przy dojściu do Buenos oraz (gdy chcemy) korzystając z akcji usunięcia karty (ikonka niebieskiej karty z czerwonym "X").
Sapieha
Posty: 54
Rejestracja: 01 wrz 2021, 11:38
Has thanked: 37 times
Been thanked: 8 times

Re: Great Western Trail: Argentyna - pytania o zasady

Post autor: Sapieha »

W czasie gry miałem zagwostkę: przykładowo, mam kartę celu, która wymaga ode mnie posiadania np. niebieskiego i zielonego żetonu rolnika na koniec gry. Jednocześnie, w trakcie gry zdobyłem żeton zawiadowcy, który daje mi punkty za każdą parę rolników. Pytanie - czy mając tylko te 2 żetony na koniec gry (niebieski i zielony), które zbierałem do karty celu, to czy punktują mi przy żetonie (czyli wykorzystuję je 2 razy)?
ODPOWIEDZ