Planszówkowe Spekulanctwo

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: mineralen »

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 14:35
Jak Kali zarabiac na planszowkach uzywanych, nowych, KSach to dobrze. Jak obcy zarabia to zle.
"I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie"
Było już w tym wątku chyba kilkadziesiąt postów udowadniających, że zarabianie na KSach i zarabianie na skupowaniu i odsprzedaży to dwie zupełnie różne formy handlu. Jednakże cześć ludzi tutaj, nazwę ich pro-spekulatywna usilnie chce pokazać, że wszyscy co krytykują spekulację to hipokryci chociaż w rzeczywistości nimi nie są.

To mogłaby być ciekawa dyskusja, ale niestety nie może wyjść poza pewien punkt gdzie jedna strona stara się bardzo zamglić definicję omawianej tu spekulacji przez rozszerzenie jej znaczenia. Przez to cała dyskusja kręci się w kółko.

I napiszę to jeszcze raz, choć było to napisane w tym wątku już nie raz:
Handel KSami wygląda tak:
Zamawiasz u producenta (który wyprodukuje tyle ile jest zamówień, więc w teorii mogło by być to nieskończenie wiele)-> sprzedajesz
Omawiana spekulacja wygląda tak:
Skupujesz końcówkę nakładu-> sprzedajesz.

Problem nie leży w sprzedaży tylko w skupowaniu. Jakby nasz bohater skupował gry a potem zamurował w piwnicy to też by to było niefajne.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: psia.kostka »

Wiem, ze KS to inny przypadek. Ale chec zysku jest ta sama. Nie powiecie mi ze handlarze KSami dbaja o powiekszenie puli gier w PL. Chodzi o pieniadze, tak jak spekulantowi.

Wcale nie trzeba wykupywac koncowek. Naklady sa tak male, ze mozna "zaopatrywac sie" w przedsprzedazy. Jesli chcesz trzymac gry 6miesiecy z powodow fiskalnych to i tak czasu nie tracisz. Rynek sie oproznia i masz towar, sa chetni na niego i jest zysk. Taki sam zysk jak na sprzedawaniu starych niedostepnych uzywek, czym trudni sie prawie kazdy gracz.

Poza tym ile sztuk jednego tytulu moze taki prywatny gracz przytulic? 5-10-20 max. To niby psucie rynku lub nierowne szanse? Zartujecie.

A to mityczne wykupienie koncowek w sklepach. Marudza ci, co licza ze beda ostatnimi sprawiedliwymi co bedzie na nich czekal egzemplarz, az im sie zachce. Ile to jest koncowka, 3-5 sztuk w calej Polsce? To jak ograsz 5 slimakow-marzycieli w tym wyscigu, to juz ostrzenie kosy lub gilotyna? Goracy towar to sie sprzedal, wielkie halo, ze sie skonczylo w sklepie. Trafi do ludzi w zawyzonej cenie. Moze bogaci tez maja prawo do niedostepnych gier, a nie tylko szybcy na okazjach? Spekulant tworzy klub dla swoich elitarnych kientow, widac slimaki ich tam nie obchodza. Trudno, ich klub - ich prawo.
mineralen pisze: 05 kwie 2023, 15:43 To mogłaby być ciekawa dyskusja
Dzieki za nie-wprost powiedzenie, ze nudze :)
Daj dobry przyklad i podaj ciekawy argument pro spekulacji. Dyskutujmy :) Czy tylko anty spekulacyjne argumenty sa ciekawe i godne publikacji?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
mirukan
Posty: 1580
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 87 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: mirukan »

Może cytatem :
"Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień".

Tak sobie myćlę ilu z nas hobbystów nie kupiło gry z myślą że "w razie co " to ją sprzeda a uzyskane środki przeznaczy na kolejną grę :) .. Toż to czyste spekulanctwo :wink: . Lub nie zamieni tej zakupionej gry z innym hobbystą . Ilość posiadanych egzemplarzy tej gry nie ma tu znaczenia. A co z tymi którzy kupują grę by odsprzedać ją koledze bo tamten takiej nie ma ? Przecież odsprzedając ją po kosztach osiągają ZYSK!!! Zyskiem jest wdzięczność kolegi i poniekąd zobowiązanie by w podobnej sytuacji on trobił to samo dla nas. .
To są oburzające praktyki spekulantów!
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: psia.kostka »

Wykupuje ostatnie 5 Western Legends z Urwisa po 60zl, sprzedaje w ciagu tygodnia po 160zl. Szybki wstretny spekulacyjny flip. Godna pozalowania chciwosc.

Albo nie, jednak mam serce i zostawiam te gierki dla slimakow-marzycieli, niech sobie kupia jak wroca z fabryki wieczorem. Slimak kupuje WL + 2 dodatki za 100, ogrywa rok z ziomalami i wystawia dzis na olx za 300zl uzywke.

Moj Zysk jest gorszy niz twoj? :roll:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: detrytusek »

mineralen pisze: 05 kwie 2023, 15:43
Spoiler:
#juzniewarto
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Abiger »

Spoiler:
Szkoda wysiłku, on nic nie zrozumiał i dalej będzie powtarzał te same argumenty, odnoszące się do kwestii nie wskazywanych tu jako problem, oraz budował sobie wygodne dla argumentacji przykłady i rozprawiał o mięczakach.

Próba Bollo z pytaniem do wydawnictwa wydaje mi się absurdalna i rozpaczliwa zarazem, a w dodatku jest argumentem w raczej pobocznym aspekcie ten dyskusji.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: mineralen »

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:11 Wiem, ze KS to inny przypadek. Ale chec zysku jest ta sama. Nie powiecie mi ze handlarze KSami dbaja o powiekszenie puli gier w PL. Chodzi o pieniadze, tak jak spekulantowi.
Tak, handlarze KSamk dbają o powiększenie puli gier w PL. Oczywiście głównym celem jest zarobek a powiększenie puli jest środkiem do celu, ale ten środek wpływa pozytywnie na nasze podwórko.
psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:11 Wcale nie trzeba wykupywac koncowek. Naklady sa tak male, ze mozna "zaopatrywac sie" w przedsprzedazy.
No… nie. Jeżeli nakład jest na wyczerpaniu, a premiera była niedawno to jest sygnał dla spekulanta, że zysk jest niemal pewny.
Powodzenia dla spekulantów, którzy kupili w przedsprzedaży Aquaticę albo setki innych gier, które się wyprzedawały latami. Nakłady nie są małe zawsze. Różnie z tym bywa, często są za duże.

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:11
Poza tym ile sztuk jednego tytulu moze taki prywatny gracz przytulic? 5-10-20 max. To niby psucie rynku lub nierowne szanse? Zartujecie.
Oczywiście to jak to wyglada u nas ciężko nazwać takim poważnym określeniem jak psucie rynku. Zwróć uwagę na to co pisali inni ludzie o rynku LEGO czy kart kolekcjonerskich. Ale może to dobrze, że ze strony środowiska jest taki ostracyzm, proceder się nie zwiększy a zatem psucie rynku nie będzie poważne.

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:11 A to mityczne wykupienie koncowek w sklepach. Marudza ci, co licza ze beda ostatnimi sprawiedliwymi co bedzie na nich czekal egzemplarz, az im sie zachce.
Tak, chcę kupować gry kiedy mi się zachce. Nie chcę mieć narzuconego z góry FOMO, że jak nie kupię tego jak najszybciej to będę bulił drugie tyle u „przedsiembiorcy”.
psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:11 Trafi do ludzi w zawyzonej cenie. Moze bogaci tez maja prawo do niedostepnych gier, a nie tylko szybcy na okazjach?
A bogaty nie ma prawa kupić jak jest normalnie w sklepie? Czy bogaczowi nie przystoi, bo jest za tanio i dopiero może poczuć się wyjątkowy kiedy kupi za dwukrotność ceny od spekulanta?
psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:11
Spekulant tworzy klub dla swoich elitarnych kientow, widac slimaki ich tam nie obchodza. Trudno, ich klub - ich prawo.
Powiedz, że to był żart. Proszę, powiedz, że to był tylko żart i nigdy byś normalnie tak nie pomyślał.
psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:11
Dzieki za nie-wprost powiedzenie, ze nudze :)
Daj dobry przyklad i podaj ciekawy argument pro spekulacji. Dyskutujmy :) Czy tylko anty spekulacyjne argumenty sa ciekawe i godne publikacji?
Nie chodzi mi, że tylko argumenty anty są ciekawe. Nie, ani te ani te nie są ciekawe kiedy widzę te same argumenty na każdej stronie, bo dyskusja nie porusza się do przodu przez zamglenie definicji spekulacji.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Arius »

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:23 Wykupuje ostatnie 5 Western Legends z Urwisa po 60zl, sprzedaje w ciagu tygodnia po 160zl. Szybki wstretny spekulacyjny flip. Godna pozalowania chciwosc.

Albo nie, jednak mam serce i zostawiam te gierki dla slimakow-marzycieli, niech sobie kupia jak wroca z fabryki wieczorem. Slimak kupuje WL + 2 dodatki za 100, ogrywa rok z ziomalami i wystawia dzis na olx za 300zl uzywke.

Moj Zysk jest gorszy niz twoj? :roll:
Jak rozumiem ogrywa przez rok z ziomalami, a jednak wystawia dziś?
Anachrony bardziej by pasowało do tego przykładu.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: goldsun »

No więc - co kto sobie wyciągnie z tego maila? ;-)
Bo ja tam widzę:
- bardzo jawnie napisany argument, który tu również się pojawiał - wykupywanie gry przez pojedyncze osoby powoduje brak budowania społeczności wokół wydawcy - to nie jest pozytywne zjawisko. I to jest tam jawnie napisane, w jednym z pierwszych zdań.
oraz
- problem spekulacji/wykupywania gier w Polsce jest znikomy, ale w stanach jak najbardziej już istnieje
Ja dla mnie Portal w tym mailu bardzo wyraźnie napisał, że spekulacje/wykupywanie gier NIE jest dobrym zjawiskiem i tylko jak na razie jest marginalny, dlatego jest nieodczuwalny.
Serio niektórzy tego nie widzą? ;-) Czy po prostu wolicie zamykać oczy i udawać, że "śmiało, jakoś to będzie"? Ewentualnie bronią tego ci którzy faktycznie robią to samo, więc głupio im stawać "po drugiej stronie"?

Spekulacja/wykupywanie przez jedną osobę oczywiście problemu jeszcze nie stanowi. Nikt tu nie mówił inaczej.
Natomiast im więcej takich osób będzie, tym problem będzie większy.
I znowu wrócę na chwilę do Lego - skrajnym przypadkiem jest, że powstała już społeczność spekulantów (SIC!) wokół Lego. Mają swoje grupki na fb, swoje strony, nawet swoje poradniki i swoje aplikacje do monitorowania "okazji". Są coraz bardziej zorganizowani. Tak, w Polsce też. Nie wiem na ile są skuteczni, bo nie monitoruję, ale nie znam nikogo, kto siedzi w tym hobby dłużej, kto byłby z tego zadowolony (poza tymi, którym uda się coś drożej sprzedać).

No ale ... niektórzy po prostu muszą się uczyć na własnych błędach ...
Plus pewnie dodatkowy argument - przecież to, że ja tego nie wykupię, to pewnie wykupi ktoś inny, więc to bez różnicy. Tylko ja zawsze uważam, ze zmiany dobrze jest zaczynać od samego siebie.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2023, 16:53 przez goldsun, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: psia.kostka »

Arius pisze: 05 kwie 2023, 16:39 ogrywa przez rok z ziomalami, a jednak wystawia dziś?
A wiesz kiedy byla wyprzedaz Urwisa/Funiverse? Jak nie wiesz, to sprawdz.
"Dzis" odnosi sie do dzisiejszych wycen Western Legends przez ziomali z "braci planszowkowej"
Anachrony bardziej by pasowało do tego przykładu.
Haha, smieszne... not.

Dobra, kreccie ten swoj ostracyzm jednostronny. Udanych handelkow, koniecznie detalicznych!
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: mineralen »

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 16:23 Wykupuje ostatnie 5 Western Legends z Urwisa po 60zl, sprzedaje w ciagu tygodnia po 160zl. Szybki wstretny spekulacyjny flip. Godna pozalowania chciwosc.

Albo nie, jednak mam serce i zostawiam te gierki dla slimakow-marzycieli, niech sobie kupia jak wroca z fabryki wieczorem. Slimak kupuje WL + 2 dodatki za 100, ogrywa rok z ziomalami i wystawia dzis na olx za 300zl uzywke.

Moj Zysk jest gorszy niz twoj? :roll:
Odpowiedź: tak.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: nahar »

Byle tylko Ci wszyscy spekulanci pamiętali o trzymaniu 6 miesięcy. Choć nie wiem czy działalność takiego spekulanta, nawet jak trzyma dany tytuł 6 miesięcy nie ma charakteru działalności gospodarczej. IMO ma bo celem skupu tych gier jest ich odsprzedaż z zyskiem.

Co do spekulanctwa to mam wrażenie, że ogólnie na forum już tylko takie oferty są w dziale sprzedam. Gry OOP w cenach z kosmosu bo OOP (bez znaczenia czy to tytuł był sensowny czy nie był). Gry nie OOP też w cenach z kosmosu bo ktoś kupił za 250 zł i chce za 250 zł sprzedać. Nie wiem czy wynika to z niskich dochodów, z przekonania, że nie sprzedam mojej ukochanej kolekcji za bezcen czy z czegoś jeszcze innego? Czy nikt nie chce czuć się stratny bo: AM chodzi po sześćset to przeca nie sprzedam za 400 zł.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: rutra1992 »

mineralen pisze: 05 kwie 2023, 15:43
psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 14:35
Jak Kali zarabiac na planszowkach uzywanych, nowych, KSach to dobrze. Jak obcy zarabia to zle.
"I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie"
Było już w tym wątku chyba kilkadziesiąt postów udowadniających, że zarabianie na KSach i zarabianie na skupowaniu i odsprzedaży to dwie zupełnie różne formy handlu. Jednakże cześć ludzi tutaj, nazwę ich pro-spekulatywna usilnie chce pokazać, że wszyscy co krytykują spekulację to hipokryci chociaż w rzeczywistości nimi nie są.

To mogłaby być ciekawa dyskusja, ale niestety nie może wyjść poza pewien punkt gdzie jedna strona stara się bardzo zamglić definicję omawianej tu spekulacji przez rozszerzenie jej znaczenia. Przez to cała dyskusja kręci się w kółko.

I napiszę to jeszcze raz, choć było to napisane w tym wątku już nie raz:
Handel KSami wygląda tak:
Zamawiasz u producenta (który wyprodukuje tyle ile jest zamówień, więc w teorii mogło by być to nieskończenie wiele)-> sprzedajesz
Omawiana spekulacja wygląda tak:
Skupujesz końcówkę nakładu-> sprzedajesz.

Problem nie leży w sprzedaży tylko w skupowaniu. Jakby nasz bohater skupował gry a potem zamurował w piwnicy to też by to było niefajne.
Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o skupowanie to byłby podobny hejt na kolekcjonerow którzy mają nieograniczonej półki wstydu idące w dziesiątki, jeśli nie setki. A jakoś się to nie dzieje, także to chyba nie (tylko) o to chodzi.

Abiger za psia.kostke się nie wypowiem, ale ja bardzo dobrze rozumiem, co mówicie i po prostu się z tym nie zgadzam. Nikt tu nie wykupuje towarów przed innymi i nie daje innym możliwości zakupu. Nawet nie wykupuje ilości hurtowych, także porównanie Bolla do spekulanta z PRL jest bez sensu. Oczywiście jest on spekulantem w znaczeniu gracza na rynku , ale jest nim też osoba kupującą z kickstartera (do tego wcale nie trzeba wykupować resztek nakładu). Równie dobrze ja moge powiedzieć że Wy nie próbujecie zrozumieć, czemu np sklep miałby Wam jakaś grę trzymać przez kilka lat aż się zdecydujecie.

I jak wcześniej został mój tekst o kamieniu przywołany, to go rozwine. Uważam za hipokryzje czepianie się spekulacji na pojedynczych sztukach gier, gdy sam nie raz kupowałem grę z myślą że "dobra cena, a raczej na niej nie strace". Nie raz też potem sprzedałem tą grę z zyskiem po tym jak przeleżała rok-dwa na półce zbierając kurz. Innym razem otworzyłem grę zagrałem 1-3 razy i też sprzedałem z zyskiem. Osobie która kupi to ode mnie nie robi różnicy, w jakim celu to kupiłem. Innym razem sprzedałem ze stratą. Taka była aktualnie cena na rynku. I spekulant zrobił dokładnie tak samo, więc nie widzę powodu żebym miał go "kamienowac".
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: preshiq »

Ja już nie wiem o czym jest ten wątek? O tym jedna osoba fizyczna potrafi zepsuć rynek ? No wiadomo że nie będzie w stanie.
Czy o tym że takie akcje w wykonaniu "propagatora" gier są mega słabe? To też wiadomo - jest.

Możemy zamykać temat ?
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: mineralen »

rutra1992 pisze: 05 kwie 2023, 17:06

Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o skupowanie to byłby podobny hejt na kolekcjonerow którzy mają nieograniczonej półki wstydu idące w dziesiątki, jeśli nie setki. A jakoś się to nie dzieje, także to chyba nie (tylko) o to chodzi.


Czy kolekcjonerzy skupują po minimum kilka egzemplarzy każdego tytułu w który nie grają? Nie wydaje mi się.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: rutra1992 »

mineralen pisze: 05 kwie 2023, 17:26
rutra1992 pisze: 05 kwie 2023, 17:06

Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o skupowanie to byłby podobny hejt na kolekcjonerow którzy mają nieograniczonej półki wstydu idące w dziesiątki, jeśli nie setki. A jakoś się to nie dzieje, także to chyba nie (tylko) o to chodzi.


Czy kolekcjonerzy skupują po minimum kilka egzemplarzy każdego tytułu w który nie grają? Nie wydaje mi się.
A co bardziej wpłynie na ceny i dostępność gry o nakładzie 500 sztuk?

A) spekulant kupujący ostatnie 5 sztuk
B) 100 kolekcjonerow trzymajacych gry na półce

Różnica w liczbie spekulantów i kolekcjonerow jest porażająca i to Ci drudzy głównie wpływają na ceny. Spekulację na grach się opłacają bardzo średnio choćby dlatego ile gra planszowa zajmuje i ile może dać zysku z tego zajmowanego m2 (dużo mniej niż wspominane lego czy CCG o których pisał portal). Dlatego uważam że spekulanci na planszowkach NIGDY nie będą statystycznie istotna grupa (mierząc procentem posiadanych egzemplarzy gry) a więc to nie oni będą dyktować warunki cenowe.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3377
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: psia.kostka »

nahar pisze: 05 kwie 2023, 17:05 Byle tylko Ci wszyscy spekulanci pamiętali o trzymaniu 6 miesięcy. Choć nie wiem czy działalność takiego spekulanta, nawet jak trzyma dany tytuł 6 miesięcy nie ma charakteru działalności gospodarczej. IMO ma bo celem skupu tych gier jest ich odsprzedaż z zyskiem.
Sluszna troska. Ale zdaje sie, ze "szlachetni" handlarze KSami podpadaja pod ten sam paragraf #szybkiflip

A jeszcze zarcik o intencjach, bo to podobno bylo kluczowe:

Spekulant jest zly, bo ma zle intencje, monopolizuje/niszczy/wykupuje rynek. Nie wazne, ze ten towar idzie do ludzi, graczy. Zle intencje - zly czlowiek.

Handlarz KSami jest dobry, bo dostarcza gier na polski rynek. Nie wazne, ze intencje ma zle, bo zwyczajnie chce sie dorobic, dziala w szarej strefie i wyleszcza kolegow-graczy na cenie premium. Dobre KSy - dobry czlowiek.

mineralen pisze: 05 kwie 2023, 17:26
rutra1992 pisze: 05 kwie 2023, 17:06 Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o skupowanie to byłby podobny hejt na kolekcjonerow którzy mają nieograniczonej półki wstydu idące w dziesiątki, jeśli nie setki. A jakoś się to nie dzieje, także to chyba nie (tylko) o to chodzi.

Czy kolekcjonerzy skupują po minimum kilka egzemplarzy każdego tytułu w który nie grają? Nie wydaje mi się.
Ja mam w kolekcji po jednej sztuce w folii wiecej gier niz ma Bollo na handel w multipackach. Ale ja mam dobre, kolekcjonerskie intencje, prawda? Nikomu gier nie braknie przez moja kolekcje, prawda? :D
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: raj »

preshiq pisze: 05 kwie 2023, 17:08 Ja już nie wiem o czym jest ten wątek? O tym jedna osoba fizyczna potrafi zepsuć rynek ? No wiadomo że nie będzie w stanie.
Czy o tym że takie akcje w wykonaniu "propagatora" gier są mega słabe? To też wiadomo - jest.

Możemy zamykać temat ?
Tak.

Dobra, mail niczego specjalnego nie wniósł, wszyscy pozostali przy swoich stanowiskach, to zamykam temat już na stałe.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Zablokowany