Planszówkowe Spekulanctwo

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: MichalStajszczak »

kci83 pisze: 29 mar 2023, 13:33 To, że ty nie byłaś o niej przekonana, a inna osoba do niej była, ale nie mogła jej wtedy kupić bo spekulant wykupił ostatnie sztuki? Czy nie sądzisz, że mogłoby dojść do sytuacji w której gra byłaby dostępna normalnie w sklepie jeszcze przez te 1,5 roku, gdyby nie wykup ich przez spekulanta i specjalne zawyżenie jej ceny?
Jak pisałem wcześniej, spekulant nie kupuje gier po to, by je niszczyć, więc osoba do gry przekonana może ją kupić od spekulanta.
Nie wiem, czy zdarzyła się sytuacja, że spekulant wykupił cały nakład w przedsprzedaży. Chyba nie, bo taki temat na forum z pewnością by się pojawił. Nie rozumiem więc użalania się nad losem osoby, która zorientowała się, że jest "przekonana do gry" dopiero wtedy, gdy gry w sklepach zabrakło.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: BOLLO »

Gizmoo pisze: 29 mar 2023, 13:26 Karolu, po Twoich ostatnich wpisach złapałem się za głowę. Obrażasz tutaj ludzi (świadomie, bądź nieświadomie), wojujesz i zarzucasz forumowiczom hipokryzję. Serio?

Jezus zdaje się nie znosił handlarzy. Ale był wyrozumiały dla swoich "prześladowców". (choć może nie dla kupców, bo na tych poszedł z biczem i zrobił niezłą rozróbę :lol: ). Czasami wystarczy mieć więcej empatii, zrozumieć innych, a nawet nadstawić drugi pośladek. ;) Na pewno zakładając po raz setny kontrowersyjny temat, nie polepszasz tutaj atmosfery.

Ja wchodzę na to forum, by się odstresować, podyskutować o grach, umówić się na granie, czasem może sprzedać w coś, co kiedyś sprawiało mi przyjemność, ale przez większe ogranie i doświadczenie, kurzy mi się na półce. Czy na prawdę jedyna forma dyskusji, to "troll tematy"? Puszczenie bąka w perfumerii? Ja nie mam ochoty się stresować. Wolę jak dobra kawa podnosi mi ciśnienie. Tylko błagam nie odpisuj mi teraz "nie chcesz to nie czytaj". Bo wchodząc w jakiś temat mam nadzieję na dyskusję na poziomie. Czytając po raz kolejny takie wpisy włącza się we mnie system obronny i staram się żartować. Bo tego nie da się już traktować poważnie.

Jeżeli chcesz się przyczynić do rozwoju tego forum, naszej planszówkowej braci, to zapraszam do dyskutowania o GRACH.

Ile wątków założyłeś w dziale "Gry planszowe i karciane - konkretne tytuły"? Ile razy opisywałeś tam swoje wrażenia z rozgrywek?

Piszę to z troski, bo znamy się kupę lat. Ale ostatnio bardziej zależy mi na atmosferze na forum, którego czuję się częścią, również od dłuższego czasu.

Dla mnie cały ten wątek wytoczył z ludzi tyle jadu, że dla dobra ogółu powinien w całości pójść do kasacji. Toksyczności mam wystarczajaco w pracy i na co dzień.
Kuba ....szanuję Ciebie jak i całe forum. Możesz mi wierzyć lub nie ale ja też tu chciałbym odpocząć a czasem znaleźć odpowiedz na pytania które mnie nurtują. Nic nie poradzę na to że nie znam odpowiedzi jedynie na takie kontrowersyjne. Troche przypomina mi to Kaczmara który ma wyrobioną własną markę a i tak nie potrafi się ugryźć w język bo coś mu nie pasuje. Wie że dostanie po głowie ale jest sobą i dyskutuje z ludzmi. No właśnie dyskutuje, bo tu jest forum a na forum można się wypowiadać. Niektórym jednak to umyka że to miejsce gdzie się rozmawia a nie przepycha łokciami bo silniejszy i bardziej cool. Pomylili fora. Wątki o grach zakładałem, wrażenia przedstawiam na kanale bo wolę taką formę przekazu bo pisać nie umiem. Tak więc uwierz mi że chcę to hobby propagować. Robiętak jak najlepiej potrafię a że nie spina się to z interesem innych to no cóż....znasz mnie więc wiesz jaki jestem naprawdę.
Za troskę dziękuję jak zawsze.
Probe9 pisze: 29 mar 2023, 13:38 Autor stworzył wątek, w którym pożalił się, że został nazwany spekulantem.
W kontekście czasów PRL...pisałem. Nawet dałem przykład pralki aby być lepiej zrozumianym. Zatem zadam ponownie to samo pytanie czy w tych czasach można mówić o spekulacji w naszym hobby nawiązując do czasów PRL?
loaru
Posty: 298
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 63 times
Been thanked: 113 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: loaru »

Nie mam problemu z przepłacaniem za gry trudno dostępne, natomiast nie rozumiem, jak można probować aktywnie funkcjonować w pewnej społeczności i jednocześnie na niej żerować :mrgreen:

Nie wiem co chciałeś Bollo osiągnąć tym tematem, czy po prostu chodzi o atencję i nie ważne jak, byle by gadali? Czy też pochwalić się nosem do „biznesu”, jak to skupujesz ostatnie egzemplarze gier na OLX tylko po to, żeby manipulować ceną dla planszowej braci?

Tak czy inaczej gratuluję sukcesu, pierwszy raz skorzystałem z opcji ignorowania użytkowników na tym forum 8)
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: autopaga »

Powtarzam Uczta dla Odyna była w sprzedaży przez 3 lata, Agata mówiła w livie PN. Ogłoszenie końca nakładu wywołało normalną reakcję rynku.
Ha to jest ciekawe zagadnienie, a co jeżeli spekulant wystawia ucztę dla odyna na aukcji od 1zł bez ceny minimalnej? Jest to moralne czy nie?
Jest to w sumie forma która rozstrzyga, komu na grze zależy najbardziej. Wiem że dochodzi kwestia że dla tego co zarabia 20x więcej niż inny uczestnik licytacji pieniądz może się inaczej liczyć, ale lepszej metody do oceny komu na grze najbardziej zależy i jest "jej godzien" nie znam.

W przypadku ogłoszenia końca nakładu może być 5 chętnych na 1 kopię, którzy chcą poznać grę, dlaczego czas ma być decydującym czynnikiem komu przysługuje?
Ostatnio zmieniony 29 mar 2023, 14:04 przez autopaga, łącznie zmieniany 2 razy.
Probe9
Posty: 2448
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 636 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Probe9 »

BOLLO pisze: 29 mar 2023, 13:50 W kontekście czasów PRL...pisałem. Nawet dałem przykład pralki aby być lepiej zrozumianym. Zatem zadam ponownie to samo pytanie czy w tych czasach można mówić o spekulacji w naszym hobby nawiązując do czasów PRL?
Oczywiście, że nie, bo jak pewnie zauważyłeś, mówimy o dwóch różnych systemach gospodarczych. Więc ta sama spekulacja będzie w nich wywierała różne skutki (różny jest również próg wejścia do zabawy w spekulacje). Ale jeżeli zapytasz czy spekulacja za PRL była czymś złym, a teraz jest czymś dobrym (neutralnym) to odpowiedź brzmi - nie, bo zawsze psuje rynek, w jednych warunkach bardziej, w innych mniej.

P.S Ja to bym się zresztą zastanowił, czy nie uznać spekulacji w PRL za coś lepszego, z uwagi na "szczególne okoliczności".
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 860 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: raj »

No dobra, widzę, że co miało zostać powiedziane zostało już powiedziane, temat już opuścił strefę dyskusji i zmierza w stronę pyskówki.
W związku z tym - zamykam go.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 860 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: raj »

Bollo twierdzi, że ma nowe istotne fakty w postaci maila do Portalu, więc warunkowo odblokowuję temat, ale jak będzie pyskówka to zamknę już na stałe.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4403
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1332 times
Been thanked: 835 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Hardkor »

raj pisze: 05 kwie 2023, 12:54 Bollo twierdzi, że ma nowe istotne fakty w postaci maila do Portalu, więc warunkowo odblokowuję temat, ale jak będzie pyskówka to zamknę już na stałe.
Jestem w drodze do #Knurów. Mam dobre informacje. Szczegóły o 12:00
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Arius »

Hardkor pisze: 05 kwie 2023, 13:48
raj pisze: 05 kwie 2023, 12:54 Bollo twierdzi, że ma nowe istotne fakty w postaci maila do Portalu, więc warunkowo odblokowuję temat, ale jak będzie pyskówka to zamknę już na stałe.
Jestem w drodze do #Knurów. Mam dobre informacje. Szczegóły o 12:00
You made my day :)
Zaiste zacne.
Temat totalnie z czapy. Bollo chwali się byciem spekulantem i się obraża, za to że go tak nazwano.
Mam znajomego, który jak usłyszał o kończącym się nakładzie to wykupywał gry i potem sprzedawał 2 razy drożej. I tak, to jest spekulanctwo. Smutne, ale prawdziwe. Tak jest świat skonstruowany i jest to element rynku. Nie wiem za co się tu obrażać.

Kupowanie na KSie i sprzedawanie drożej nijak się ma do spekulowania.
Główna różnica to taka, że pierwszym przypadku kupujący sprawia, że towar znika z rynku a potem wystawia drożej.
W drugim kupujący na KS kolejnych kopii nie sprawiają, że towar znika z rynku. Wręcz odwrotnie, zwiększają liczbę kopii, które na rynku się pojawią. Proste i klarowne.

Bollo twierdzenie, że skoro Kuba darmowy egzemplarz sprzedał powyżej ceny, to zachował się fatalnie jest totalnie od czapy.

Ponieważ kluczowe jest to, że specjalnie z premedytacją swoją aktywnością ograniczałeś liczbę egzemplarzy na rynku. Twoje intencje były zupełnie inne niż Japańczyka.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2023, 13:59 przez Arius, łącznie zmieniany 1 raz.
rodan77
Posty: 738
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: rodan77 »

Hardkor pisze: 05 kwie 2023, 13:48
raj pisze: 05 kwie 2023, 12:54 Bollo twierdzi, że ma nowe istotne fakty w postaci maila do Portalu, więc warunkowo odblokowuję temat, ale jak będzie pyskówka to zamknę już na stałe.
Jestem w drodze do #Knurów. Mam dobre informacje. Szczegóły o 12:00
Albo:
"Przykra sprawa. Nie lekceważę jej. W poniedziałek odniosę się do niej publicznie w Białymstoku"
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: psia.kostka »

ma nowe istotne fakty w postaci maila do Portalu

Obrazek

Dajesz Bollo, bo nuda na dzielni.
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: rutra1992 »

Arius pisze: 05 kwie 2023, 13:58
Hardkor pisze: 05 kwie 2023, 13:48
raj pisze: 05 kwie 2023, 12:54 Bollo twierdzi, że ma nowe istotne fakty w postaci maila do Portalu, więc warunkowo odblokowuję temat, ale jak będzie pyskówka to zamknę już na stałe.
Jestem w drodze do #Knurów. Mam dobre informacje. Szczegóły o 12:00
You made my day :)
Zaiste zacne.
Temat totalnie z czapy. Bollo chwali się byciem spekulantem i się obraża, za to że go tak nazwano.
Mam znajomego, który jak usłyszał o kończącym się nakładzie to wykupywał gry i potem sprzedawał 2 razy drożej. I tak, to jest spekulanctwo. Smutne, ale prawdziwe. Tak jest świat skonstruowany i jest to element rynku. Nie wiem za co się tu obrażać.

Kupowanie na KSie i sprzedawanie drożej nijak się ma do spekulowania.
Główna różnica to taka, że pierwszym przypadku kupujący sprawia, że towar znika z rynku a potem wystawia drożej.
W drugim kupujący na KS kolejnych kopii nie sprawiają, że towar znika z rynku. Wręcz odwrotnie, zwiększają liczbę kopii, które na rynku się pojawią. Proste i klarowne.

Bollo twierdzenie, że skoro Kuba darmowy egzemplarz sprzedał powyżej ceny, to zachował się fatalnie jest totalnie od czapy.

Ponieważ kluczowe jest to, że specjalnie z premedytacją swoją aktywnością ograniczałeś liczbę egzemplarzy na rynku. Twoje intencje były zupełnie inne niż Japańczyka.
Myślę że w obu przypadkach intencja było "zarobić", czy jak kiedyś mawiali "kupić taniej sprzedać drozej, odczuć poprawę, papiery tak rozpisać by to było legalne".

No i oczywiście pamiętajmy ze sklepom jest bardzo na rękę trzymać pojedyncze sztuki różnych gier aż jeden z drugim po 3 latach się zdecydują w końcu kupić xD
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: BOLLO »

Dziękuję Raj za odblokowanie tematu.


Było sporo mowy o psuciu rynku dla wydawcy więc skusiłem się i napisałem do Portal (ich znam najlepiej więc miałem śmiałość) o informacje jak oni to widzą.
Wklejam treść :

JA
Hej toczę na forum gry planszową ciekawą dyskusję o spekulantach w planszowym hobby. Chodzi o skupowanie gier z 2giej ręki, o zamawianie w przedsprzedaży kilku kopii w celu odsprzedania drożej oraz zamawiania u wydawcy kilku szt gry którą szacuje się że będzie hitem i cena podskoczy do góry. Za przykład z pierwszej ręki podam grę "Władcy Ziemi" która kosztowała w przedsprzedaży 200pln. Po wydaniu i ciepłym przyjęciu 250 a aktualnie bo nakład się wyczerpał (Phanalx źle oszacował ilości)ponad 300pln.

Pytanie do Ciebie. Czy z waszego punktu widzenia jako wydawnictwo ma znaczenie KTO kupi wasz druk gry? Czy jak jedna osoba kupi 10 000 kopii w jednym dniu jest czymś gorszym niż sprzedawanie przez rok danego tytułu 10 000 pojedynczym innym osobom?
Czy sprzedaż gier jednej osobie (i możliwość zrobienia dodruku) psuje w jakikolwiek sposób rynek gier planszowych? Jak wy jako wielkie wydawnictwo się na to zapatrujecie.
Będę wdzięczny za odpowiedź. bardzo pomoże ona rozwiązać problem w dyskusji.

P.S Będę 01/04 na OneMoreGame we Wrocławiu. Będziesz?
PORTAL
Cześć Karol,

Hipotetyczna sytuacja z 1 osobą kupującą 10k gier jest klarowna: oczywiście lepiej sprzedać grę 10k osób. Pierwszy powód z brzegu: z jedną osobą wydawca nie zbuduje społeczności, a spośród tych 10k jakiś procent wejdzie z wydawcą w interakcję i taką społeczność graczy stworzy. A społeczność - zwłaszcza w naszej branży zbudowanej wokół hobby - jest super ważna.

Mam wrażenie, że zjawisko na szczęście jest względnie marginalne i w większości przypadków nie prowadzi do popsucia rynku. To zupełnie nie ta skala jak Stany i rynek kart kolekcjonerskich, gdzie faktycznie bywają sytuacje, że fan nie jest w stanie kupić kopii, bo "profesjonalista" w chwili otwarcia wykupi cały nakład w sklepie.

Stawałbym tu murem z Phalanxami: mamy sytuację ogólną, w której trzeba grać bezpiecznie, i rynek, na którym nie sposób oszacowac popyt (jesli gra gamerska przyjmie się dobrze, wydawca może liczyć na parę tysięcy sprzedanych kopii. Ale jeśli to super hit, powinien wydrukować "o jedno zero" więcej. A przecież kalkulacje przy inwestycji w wydanie muszą uwzględniać warianty o skali nie od "wporzo" do "hitu", tylko zaczynać już od "kiepskiego" przyjęcia).

Takich sytuacji u nas nie ma a kupno kilku egzemplarzy przez jedną osobę jedynie napędza myślę każde wydawnictwo bo gra i tak ostatecznie trafi do docelowego klienta. Co do skupowania gier z drugiej ręki to odrębna kwestia i tu rynek rządzi się własnymi prawami. Jak jest klient to i jest cena. Nie ma w tym nic złego.

I tu wracamy do społeczności jako ratunku przed patologią skupowania gier: Gracz ze społeczności, śledzący wydawcę, może wziąć udział w tym pierwszym, przedsprzedażowym rzucie. Dla niego gry nie zabraknie. Każda inna strategia (na przykład gracza polującego na najniższe ceny w sklepach internetowych, gracza polującego na grę na wyprzedażach, itp) to już ryzyko. Jeśli się uda - gracz kupuje grę taniej od tego "ze społeczności". Ale jesli nie, skazany jest na zakup z drugiej ręki. Zatem działa tutaj prawo "kto pierwszy, ten lepszy".
Mam nadzieję, że nie bredzę. To pierwszy otwarty dziś mail - i być może się jeszcze nie dobudziłem :)


Tak, jestem na OMG. Do zobaczenia!
Może nieco za bardzo przeholowałem z tą hiperbolą 10k szt kupioną przez jedną osobę, bo to widać byłby istotny problem na wydawcy. Jednak już kilka a i zapewne kilkanaście szt kupionych w przedsprzedaży czy wyprzedaży nie stanowi już żadnego problemu. Wręcz pomaga. Tak więc można wywnioskować że wydawca cieszy się kiedy gra trafi do każdego z osobna ale nie widzi problemy jak kilka kopii będą u jednej osoby bo prędzej czy później i tak trafi to do obiegu wtórnego.

I proszę wybaczyć moją nieobecność w tym temacie jeżeli będą jakieś kwestie poruszane stricto do mnie. Odniosę się do nich po świętach.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Arius »

rutra1992 pisze: 05 kwie 2023, 14:04 Myślę że w obu przypadkach intencja było "zarobić", czy jak kiedyś mawiali "kupić taniej sprzedać drozej, odczuć poprawę, papiery tak rozpisać by to było legalne".

No i oczywiście pamiętajmy ze sklepom jest bardzo na rękę trzymać pojedyncze sztuki różnych gier aż jeden z drugim po 3 latach się zdecydują w końcu kupić xD
I tego, że intecją jest zarobić nikt o zdrowym rozsądku nie powinien krytykować.
Ale zarabianie w sposobów takowy, że najpierw wykupuje by zostać monopolistą i dyktować warunki, czy w tym przypadku być spekulantem, już jest coś, co jest odbierane negatywnie. I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie.

Jak po 3 latach ze sklepu wykupi spekulant, czy klient to dla sklepu żadna różnica. Chyba, że w opcjach kupna byłaby możliwość odznaczenia opcji jestem spekulantem i wtedy sklep cenę razy 150% ustawia :)

I żeby było jasne i klarowne: to mi się nie podoba, chyba że sam bym tak zarabiał, to wtedy zmienię zdanie :)
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2023, 14:23 przez Arius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
612
Posty: 432
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 560 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: 612 »

Ja tylko chciałem zgłosić postulat nadania Bollo rangi "Spekulant z Sherwood". Jak zbiorę pod tym postem 10 polubień to zgłoszę wniosek formalny do administracji forum w tej sprawie.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: rutra1992 »

Arius pisze: 05 kwie 2023, 14:19
rutra1992 pisze: 05 kwie 2023, 14:04 Myślę że w obu przypadkach intencja było "zarobić", czy jak kiedyś mawiali "kupić taniej sprzedać drozej, odczuć poprawę, papiery tak rozpisać by to było legalne".

No i oczywiście pamiętajmy ze sklepom jest bardzo na rękę trzymać pojedyncze sztuki różnych gier aż jeden z drugim po 3 latach się zdecydują w końcu kupić xD
I tego, że intecją jest zarobić nikt o zdrowym rozsądku nie powinien krytykować.
Ale zarabianie w sposobów takowy, że najpierw wykupuje by zostać monopolistą i dyktować warunki, czy w tym przypadku być spekulantem, już jest coś, co jest odbierane negatywnie. I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie.
I jak bardzo jest możliwe że taki Bollo zostanie monopolista? Musiałby wykupić wszystkie egzemplarze gry, nie tylko te które są aktualnie dostępne. No chyba że uważasz że ja jestem monopolisty skoro na olx mam wystawione gry których nie ma W TYM MOMENCIE nikt inny.

Problemy z monopolem generalnie wynikają z wysokiej bariery wejścia (np. chcesz konkurować z pkp, proszę bardzo zapłać pkp za najem torów tyle ile oni biorą za tą trasę lub wybuduj swoje tory), a nie z tago że jakiś produkt / usługa jest oferowana przez jedną osobę. To jest case z większością niszowych rzeczy / usług (np. mój kumpel ma Ładę, w Warszawie jest jeden gość który podejmuje się jej napraw, ale wynika to z bardzo małego popytu, a nie złego monopolisty blokującego rynek).

A biznes i etyka nie mają zbyt wiele wspólnego ze sobą, równie dobrze można dywagować, bo niedługo dojdziemy do tego ze większość z nas powinna rzucić pracę bo przecież ona jest nieetyczna w ten czy inny sposob
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: psia.kostka »

Arius pisze: 05 kwie 2023, 14:19 I tego, że intecją jest zarobić nikt o zdrowym rozsądku nie powinien krytykować.
Tylko moje zarabianie jest dobre, zarabianie sasiada nie jest dobre. To oczywiste.
Ja zarabiam, bo sie znam i jestem sprytny. On zarabia, bo spekuluje i jest chciwy.
I żeby było jasne i klarowne: to mi się nie podoba, chyba że sam bym tak zarabiał, to wtedy zmienię zdanie :)
Jak Kali zarabiac na planszowkach uzywanych, nowych, KSach to dobrze. Jak obcy zarabia to zle.
"I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie"
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 416 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: miker »

612 pisze: 05 kwie 2023, 14:20 Ja tylko chciałem zgłosić postulat nadania Bollo rangi "Spekulant z Sherwood". Jak zbiorę pod tym postem 10 polubień to zgłoszę wniosek formalny do administracji forum w tej sprawie.
Dajesz, 12 lajków. Zgłaszasz wniosek :lol:

A swoją drogą komentując maila do Portalu i odpowiedź (zgaduję Ignacego).

Aby odpowiedź Portalu miała sens, należałoby przytoczyć pierwszego posta 1:1.
Ale nawet wtedy byłaby to opinia jednej osoby, z jednego wydawnictwa. Dodatkowo wyciąganie wniosku o pomocy wydawnictwie przy odsprzedaży z zyskiem jego produktów na podstawie odpowiedzi, która mówi, że budowanie społeczności jest bardzo ważne dla wydawnictwa, to już w ogóle ciekawa retoryka. No chyba, że mówimy o społeczności wokół Bollo. To wtedy tak, wtedy działa :lol: :lol: :lol:

Jak dla mnie to nie było sensu odblokowywać tego tematu, aby publikować te „breaking news!”…
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: BOLLO »

612 pisze: 05 kwie 2023, 14:20 Ja tylko chciałem zgłosić postulat nadania Bollo rangi "Spekulant z Sherwood". Jak zbiorę pod tym postem 10 polubień to zgłoszę wniosek formalny do administracji forum w tej sprawie.
Odrzucam postulat. Sam sobie go nadałem kilka stron temu więc jedynie pozwalam co najwyżej dodać przedrostek Sir. :mrgreen:
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Arius »

rutra1992 pisze: 05 kwie 2023, 14:32
Arius pisze: 05 kwie 2023, 14:19
rutra1992 pisze: 05 kwie 2023, 14:04 Myślę że w obu przypadkach intencja było "zarobić", czy jak kiedyś mawiali "kupić taniej sprzedać drozej, odczuć poprawę, papiery tak rozpisać by to było legalne".

No i oczywiście pamiętajmy ze sklepom jest bardzo na rękę trzymać pojedyncze sztuki różnych gier aż jeden z drugim po 3 latach się zdecydują w końcu kupić xD
I tego, że intecją jest zarobić nikt o zdrowym rozsądku nie powinien krytykować.
Ale zarabianie w sposobów takowy, że najpierw wykupuje by zostać monopolistą i dyktować warunki, czy w tym przypadku być spekulantem, już jest coś, co jest odbierane negatywnie. I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie.
I jak bardzo jest możliwe że taki Bollo zostanie monopolista? Musiałby wykupić wszystkie egzemplarze gry, nie tylko te które są aktualnie dostępne. No chyba że uważasz że ja jestem monopolisty skoro na olx mam wystawione gry których nie ma W TYM MOMENCIE nikt inny.

Problemy z monopolem generalnie wynikają z wysokiej bariery wejścia (np. chcesz konkurować z pkp, proszę bardzo zapłać pkp za najem torów tyle ile oni biorą za tą trasę lub wybuduj swoje tory), a nie z tago że jakiś produkt / usługa jest oferowana przez jedną osobę. To jest case z większością niszowych rzeczy / usług (np. mój kumpel ma Ładę, w Warszawie jest jeden gość który podejmuje się jej napraw, ale wynika to z bardzo małego popytu, a nie złego monopolisty blokującego rynek).

A biznes i etyka nie mają zbyt wiele wspólnego ze sobą, równie dobrze można dywagować, bo niedługo dojdziemy do tego ze większość z nas powinna rzucić pracę bo przecież ona jest nieetyczna w ten czy inny sposob
Jak zwykle wyraziłem się nieprecyzyjnie. Bollo nie zachowuje się jak monopolista tylko jak spekulant. Monopolistę podałem jako kolejny przykład zachowań, które są podobne.

Biznes i etyka mogą mieć ze sobą wiele wspólnego.
Aż tak bardzo ma Twoim miejscu bym nie odpływał.
Nie widzę powodów by piekarza, który tak jak setki innych piekarzy sprzedaje chleb w podobnej cenie traktować jako osobę nieetyczna.

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 14:35 Jak Kali zarabiac na planszowkach uzywanych, nowych, KSach to dobrze. Jak obcy zarabia to zle.
"I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie"
Ja tylko dodam, że ten emotikon na końcu miał oznaczać żartobliwe i ironiczne intencje tego zdania.
I tyle :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: MichalStajszczak »

Ciekawe, że pojawiały się w tym wątku wypowiedzi, sugerujące szkodliwość działań "spekulanta" dla sklepu:
BasiekD pisze: 27 mar 2023, 23:46 50 klientów to 50 szans dla sklepu na założenie przez nich konta, zapisanie się do newslettera, wybór tego sklepu przy kolejnych zakupach, dorzucenie do koszyka innych rzeczy albo akcesoriów, stworzenie społeczności wokół sklepu. 50 korzyści. Kasa teraz, kasa w przyszłości.
a jednocześnie nikt nie domaga się usunięcia istniejącego na forum od wielu lat wątku, który ma ponad 100 tysięcy odsłon, utrudniając sklepom "budowanie społeczności" i narażając je na straty, czy może raczej znaczne obniżenie zysków.
Awatar użytkownika
612
Posty: 432
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 560 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: 612 »

psia.kostka pisze: 05 kwie 2023, 14:35 Jak Kali zarabiac na planszowkach uzywanych, nowych, KSach to dobrze. Jak obcy zarabia to zle.
"I to jest kwintesencja tego problemu w tym temacie"
Nie, to nie jest kwintesencja tego problemu. Ale takie ujęcie sprawy pięknie wpisuje się w ogólnopolskie piekło debaty publicznej, w której nieistotna jest próba obiektywnego spojrzenia na problem, tylko jego oceny przez pryzmat zachowań "tych drugich". Albo się zgodzimy, że działanie na szkodę innych zawsze jest moralnie naganne, albo będziemy jego moralność relatywizować na podstawie tego co robią inni.
Awatar użytkownika
612
Posty: 432
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 560 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: 612 »

BOLLO pisze: 05 kwie 2023, 14:57
612 pisze: 05 kwie 2023, 14:20 Ja tylko chciałem zgłosić postulat nadania Bollo rangi "Spekulant z Sherwood". Jak zbiorę pod tym postem 10 polubień to zgłoszę wniosek formalny do administracji forum w tej sprawie.
Odrzucam postulat. Sam sobie go nadałem kilka stron temu więc jedynie pozwalam co najwyżej dodać przedrostek Sir. :mrgreen:
Za późno, lud zadecydował, vox populi vox dei, roma locuta causa finita, wniosek złożony!
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: psia.kostka »

612 pisze: 05 kwie 2023, 15:14 Albo się zgodzimy, że działanie na szkodę innych zawsze jest moralnie naganne, albo będziemy jego moralność relatywizować na podstawie tego co robią inni.
No i dokladnie o to chodzi.
Pytam o tych wszystkich sprzedawaczy Talismanow, Descentow i innych wyprzedanych gierek, co to sie "dorobili niechcacy". Kazdy handlarz maly i duzy ma dokladnie to samo za uszami - żądza pieniadza. Ale ponoc tylko spekulant jest tym zlym...
Arius pisze: 05 kwie 2023, 14:59 Ja tylko dodam, że ten emotikon na końcu miał oznaczać żartobliwe i ironiczne intencje tego zdania.
Jasne, nic osobistego.
Tylko ze w tym zarciku zawarta byla esencja tutejszej hipokryzji. Na planszowkach da sie zarabiac i wielu forumowiczow to robi. Niby przypadkiem. A spekulant nie przypadkiem, wklada w to czas, pieniadze i pomyslunek. I tez zarabia, bo moze.
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 626
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 236 times
Been thanked: 344 times

Re: Planszówkowe Spekulanctwo

Post autor: Nilis »

Nie wiem czy ja dobrze widzę. BOLLO napisał do wydawnictwa odnośnie planszówkowego spekulanctwa w postaci. "Czy kupienie kilki egzeplarzy w przedsprzedaży o sprzedanie ich drożej psuje rynek itp."

Wcześniej gwiazda forum pisała że chciał kupić 5x Ucztę dla Odyna czy inne gry z końcówki nakładu. Dostał negatywne odpowiedzi i teraz piszę że tu chodzi o kupowanie w przedsprzedaży. Rozumiecie coś z tego?
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Zablokowany