Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Satino4
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2022, 12:55
Has thanked: 23 times
Been thanked: 6 times

Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Satino4 »

Hej,
Szukam tytułów gier podobnych do MTG lub Hearthstone, ale nie CCG. W MTG grałem wiele lat temu i mam duży sentyment do tej karcianki. Nawet zastanawiałem się nad powrotem, ale ceny zwalają z nóg. Żeby stworzyć pewną różnorodność rozgrywek musiałbym chyba posiadać kilka talii i wciągnąć w to znajomych -> a to byłby dla wszystkich spory wydatek. Wydaje mi się także, że na pewnym etapie już nie umiejętności wpływają na rozgrywkę a posiadane karty (im droższe tym lepsze). Najlepiej byłoby się umówić ze znajomymi na składanie talii w formacie pauper, wtedy koszt jest znacznie niższy, można sobie pozwolić na kilka talii, a główny wpływ na wygraną posiadają umiejętności stworzenia fajnej talii i samego prowadzenie gry. Ale... pytanie miało być inne :)

Czy możecie polecić jakieś gry karciane, podobne do MTG lub Hearthstone, ale żeby były zamkniętą całością, a nie nieskończonymi CCG? Bardzo podoba mi się mechanika zarządzania kartami, dobierania kart, proces tworzenia talii, a później wykorzystywania jej możliwości na stole przeciw drugiemu graczowi lub bossowi.

Znalazłem takie tytuły jak:

1. Hero Realms - chyba najczęściej pojawiający się tytuł w podobnych zapytaniach
2. Blue Moon Legends
3. Allegiance: A Realm Divided
4. Yomi
5. Rune Age
6. Heroes of Graxia
7. Aeon's End - inna mechanika, bo tutaj jest kooperacja przeciw bossowi, ale gameplay wydaje się bardzo ciekawy
8. Star Realms - inny klimat, bo sf, ale jestem otwarty, może warto spróbować

Dzięki za pomoc!
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1427 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Cyel »

Star Realms to rąbanka, trochę jakbyś w MtG grał wszystkie mecze Red Aggro vs Red Aggro. Odmóżdżająco odprężająca, nie przeczę, ale czy tego właśnie szukasz?

Android Netrunner może?

Ostatnio zmieniony 05 kwie 2023, 10:06 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Zawaterniok »

Hero Realms i Star Realms, to praktycznie to samo. Ponoć dodatki do Hero wprowadzają jakieś zmiany na plus, ale to by się musiał ktoś ograny wypowiedzieć. Z podobnych gier ostatnio wyszło Star Wars Deckbuilding Game. Dodatkowo jest Terrors of London - trochę bardziej skomplikowane. Za to super grafiki i klimat potworów w wiktoriańskiej Anglii.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: sliff »

EKHM... Dziadek i Ojciec wszystkich deckbuilderów Dominion.

I zasadniczo wszystko co ma na BGG w mechanikach deckbuilding albo LCG. Z jeszcze niewymienionych tutaj: Shards of inifinity, Arkham Horror, Marvel Champions, Summoner wars.
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1427 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Cyel »

Dominion to jednak taki smętny pasjans a nie ostro-interaktywna nawalanka jak MTG, klimatu też tam ze świecą szukać. Nie polecam, zwłaszcza przy wymaganiach autora tematu.


Warmachine*:High Command jest spokojnie do kupienia też z drugiej ręki w niedużej cenie. A wyszło do tej gry nie tak dużo zestawów by polowanie na nie w celu skompletowania było szczególnie trudne. Zresztą i z podstawki można wyciągnąć sporo grania.

*-i/lub Hordes:High Command

Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
OnTheSky
Posty: 17
Rejestracja: 02 sie 2019, 09:29
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: OnTheSky »

Jesli chcesz MTG ale nie CCG to mozesz zawsze uderzyc... w CCG ale kupujac tylko gotowe produkty. Polecam Final Fantasy TCG gdzie 2 fajne decki kosztuja 90zl. Fragmencik tego co dzisiaj MTG wola za produkty.

Gra jest bardzo podobna do MTG, lecz system many jest rozwiazany lepiej (masz mozliwosc odrzucic karte by wygenerowac 2 mana jej koloru). Jest oczywiscie wiecej zmian, lecz calosc przypomina MTG i nie jest gra gorsza, tylko mniej popularna.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Gizmoo »

Mindbug. Zaskakująco zabawna i szybka, autor ten sam i do tego kosztuje grosze.

Osobiście bardzo lubię Star Wars: Destiny (Przeznaczenie), ale tutaj dodatkowo mamy jeszcze kości. Za to element budowania talii jest prześwietny i zbliżony do MTG. Budowanie talii tutaj sprawia mi równie dużo frajdy, co samo granie i żałuję, że nie mam większej puli kart. Plusem jest dosyć niski próg wejścia, bo zasady są proste do ogarnięcia, w przeciwieństwie do MTG, gdzie nauka trochę trwa.

No i jeżeli nie chcesz inwestować majątku, to zawsze są dostępne stare systemy karciane, które nie są już kontynuowane - np. Legenda Pięciu Kręgów, ale to dosyć złożona karcianka. Zresztą, jak odpowiada Ci format LCG, to rynek jest wręcz przesycony propozycjami i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli twoim celem jest gra, którą można szybko wyciągnąć na stół i nauczyć każdego, to Mindbug będzie jak znalazł. ;)
Satino4
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2022, 12:55
Has thanked: 23 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Satino4 »

Dzięki za podpowiedzi, o niektórych tytułach nawet nie słyszałem, więc tym bardziej dziękuję. Próg wejścia, trudność samej gry i język nie są nam straszne :)
LCG są ciekawą propozycją, można na bieżąco uzupełniać kolekcję, bez konieczności jednorazowego, większego wydatku.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 141
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: The Fifth Horseman »

Satino4 pisze: 05 kwie 2023, 09:46 Hej,
Szukam tytułów gier podobnych do MTG lub Hearthstone, ale nie CCG. W MTG grałem wiele lat temu i mam duży sentyment do tej karcianki. Nawet zastanawiałem się nad powrotem, ale ceny zwalają z nóg. Żeby stworzyć pewną różnorodność rozgrywek musiałbym chyba posiadać kilka talii i wciągnąć w to znajomych -> a to byłby dla wszystkich spory wydatek. Wydaje mi się także, że na pewnym etapie już nie umiejętności wpływają na rozgrywkę a posiadane karty (im droższe tym lepsze). Najlepiej byłoby się umówić ze znajomymi na składanie talii w formacie pauper, wtedy koszt jest znacznie niższy, można sobie pozwolić na kilka talii, a główny wpływ na wygraną posiadają umiejętności stworzenia fajnej talii i samego prowadzenie gry. Ale... pytanie miało być inne :)

Czy możecie polecić jakieś gry karciane, podobne do MTG lub Hearthstone, ale żeby były zamkniętą całością, a nie nieskończonymi CCG? Bardzo podoba mi się mechanika zarządzania kartami, dobierania kart, proces tworzenia talii, a później wykorzystywania jej możliwości na stole przeciw drugiemu graczowi lub bossowi.
W MTG masz też format Cube Draft - czyli draft z przygotowanej puli kart - no i oprócz Paupera jest też Artisan (pozwala też na Uncommony). Są też gotowe produkty takie jak Magic Game Night gdzie masz komplet kilku casualowych talii.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1618
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: nidhog »

The Fifth Horseman pisze: 07 kwie 2023, 11:56
Satino4 pisze: 05 kwie 2023, 09:46 Hej,
Szukam tytułów gier podobnych do MTG lub Hearthstone, ale nie CCG. W MTG grałem wiele lat temu i mam duży sentyment do tej karcianki. Nawet zastanawiałem się nad powrotem, ale ceny zwalają z nóg. Żeby stworzyć pewną różnorodność rozgrywek musiałbym chyba posiadać kilka talii i wciągnąć w to znajomych -> a to byłby dla wszystkich spory wydatek. Wydaje mi się także, że na pewnym etapie już nie umiejętności wpływają na rozgrywkę a posiadane karty (im droższe tym lepsze). Najlepiej byłoby się umówić ze znajomymi na składanie talii w formacie pauper, wtedy koszt jest znacznie niższy, można sobie pozwolić na kilka talii, a główny wpływ na wygraną posiadają umiejętności stworzenia fajnej talii i samego prowadzenie gry. Ale... pytanie miało być inne :)

Czy możecie polecić jakieś gry karciane, podobne do MTG lub Hearthstone, ale żeby były zamkniętą całością, a nie nieskończonymi CCG? Bardzo podoba mi się mechanika zarządzania kartami, dobierania kart, proces tworzenia talii, a później wykorzystywania jej możliwości na stole przeciw drugiemu graczowi lub bossowi.
W MTG masz też format Cube Draft - czyli draft z przygotowanej puli kart - no i oprócz Paupera jest też Artisan (pozwala też na Uncommony). Są też gotowe produkty takie jak Magic Game Night gdzie masz komplet kilku casualowych talii.
Ja bym poparł przedmówce. Jeśli podoba Ci się MtG, ale nie podobają koszty gry - wejdź na allegro i poszukaj aukcji z commonami. Są np 400 commonów za 11 pln :)
Oczywiście nie pozwoli, to na niesamowite comba, ale może dać sporo zabawy i pozwoli zapoznać się z zasadami.

Keyforge tez jest fajną alternatywą, aczkolwiek jest pozbawiony mechaniki budowani talii. Tez rozwiązanie dośc budzetowe.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Gizmoo »

The Fifth Horseman pisze: 07 kwie 2023, 11:56 W MTG masz też format Cube Draft
Stworzenie dobrej, zbalansowanej "kostki", jest kosztownym i pracochłonnym zajęciem. Owszem, można wrzucić do jednego kubła cokolwiek, ale grać w to się będzie słabo.

Cube ma jeszcze jedną wadę - wymaga od draftujących wysokich umiejętności. I nie chodzi nawet o ewaluację kart, ale również o świadomość tego, co jest zawartością "kostki". To super format, ale sero wymaga ogrania.

Dobra, pauperowa kostka, też nie jest prosta w złożeniu.

Zamkniętych, pojedynkowych gier jest na rynku mnóstwo. Np. Elekt. Jak chcesz różne frakcje, to masz Untamed. Bardzo ciekawy jest też Unmatched. Jest jeszcze Summoner Wars i Mage Wars Arena i Mage Wars Academy. Pojedynkowych systemów jest obecnie tyle, że nie ma moim zdaniem sensu wchodzić w medżika, jeżeli nie chce się grać turniejowo.

Byłem związany z MTG przez prawie 30 lat. Nadal mam talie do Moderna i Commandera, ale ostatnio jakoś nie mam do niego entuzjazmu. Po prostu uważam, że są lepsze gry. ;)
Satino4
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2022, 12:55
Has thanked: 23 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Satino4 »

Gizmoo pisze: 07 kwie 2023, 14:54 Stworzenie dobrej, zbalansowanej "kostki", jest kosztownym i pracochłonnym zajęciem. Owszem, można wrzucić do jednego kubła cokolwiek, ale grać w to się będzie słabo.
Chyba jestem bardzo do tyłu z MTG, nigdy nie słyszałem o formacie Cube Draft.
The Fifth Horseman pisze: 07 kwie 2023, 11:56 W MTG masz też format Cube Draft - czyli draft z przygotowanej puli kart - no i oprócz Paupera jest też Artisan (pozwala też na Uncommony). Są też gotowe produkty takie jak Magic Game Night gdzie masz komplet kilku casualowych talii.
Jak cenowo wyglądają decki do Aristana?
Sprawdzałem decki do Paupera i według wycen indywidualnych kart wychodzi, że dobrej jakości deck kosztuje ok 150,00 zł (talia + sideboard).

A jest jakaś nazwa dla formatu, gdzie stosuje się tylko commony, uncommony i rary? I ponownie, jakie są widełki cenowej takich talii?
Gizmoo pisze: 07 kwie 2023, 14:54 Zamkniętych, pojedynkowych gier jest na rynku mnóstwo. Np. Elekt. Jak chcesz różne frakcje, to masz Untamed. Bardzo ciekawy jest też Unmatched. Jest jeszcze Summoner Wars i Mage Wars Arena i Mage Wars Academy. Pojedynkowych systemów jest obecnie tyle, że nie ma moim zdaniem sensu wchodzić w medżika, jeżeli nie chce się grać turniejowo.
Sprawdzę powyższe tytuły, Elekt wygląda bardzo fajnie.
Gizmoo pisze: 07 kwie 2023, 14:54 Pojedynkowych systemów jest obecnie tyle, że nie ma moim zdaniem sensu wchodzić w medżika, jeżeli nie chce się grać turniejowo.

Byłem związany z MTG przez prawie 30 lat. Nadal mam talie do Moderna i Commandera, ale ostatnio jakoś nie mam do niego entuzjazmu. Po prostu uważam, że są lepsze gry. ;)
Pamiętam moje zaskoczenie, gdy pierwszy raz pojechałem na turniej... byłem przekonany, że moja talia jest wybitna, bo wówczas (to było jakieś 15 lat temu) koszt zawartych kart był dosyć spory... no i była, ale nie na turnieje :mrgreen:
Było też mnóstwo znajomych, którzy grali... aż się łezka w oku kręci na te wspomnienia :)
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 141
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: The Fifth Horseman »

Satino4 pisze: 11 kwie 2023, 09:01Chyba jestem bardzo do tyłu z MTG, nigdy nie słyszałem o formacie Cube Draft.
Jest raczej casualowy, w tle telepał się przynajmniej od 16 lat jak nie dłużej. https://mtg.fandom.com/wiki/Cube_Draft
A jest jakaś nazwa dla formatu, gdzie stosuje się tylko commony, uncommony i rary?
Nie.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: Grellenort »

Jeśli angielski nie jest przeszkodą:

Mage Wars Arena/Academy - obecnie na wyprzedaży na stronie wydawcy - najlepsza karciana symulacja pojedynku magów jaka powstała i zdania tego będę bronić do odwołania, brać, póki można.

Summoner Wars Second Edition - to co wyżej, ale w nieporównywalnie prostszej, szybszej i przystępniejszej wersji, jeśli wysoki próg wejścia mógłby odstraszyć współgraczy.

Obie 1vs.1, przy czym z dodatkiem do MW pt. Battlegrounds Domination robi się z tej gry tytuł dla 2-4 graczy.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 141
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Gry podobne do MTG, Hearthstone - nie CCG

Post autor: The Fifth Horseman »

Kolega niedawno zapoznał mnie z Res Arcana. Zasoby, koszty, aktywacja kart są podobne do MTG ale pula kart jest zamknięta a rozgrywka jako taka to bardziej krzyżówka MTG i Splendoru.
ODPOWIEDZ