Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: gregoff »

Czy to nie jest zły temat do rozstrząsania tych spraw?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Kwestor
Posty: 250
Rejestracja: 13 lis 2019, 14:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 186 times
Been thanked: 90 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Kwestor »

gregoff pisze: 11 maja 2023, 13:52 Czy to nie jest zły temat do rozstrząsania tych spraw?
Jest, to jest OT wydzielony z planów wydawniczych. Ja bym tylko go może nieco lepiej nazwał, bo wygląda bardzo podobnie.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4614
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Mr_Fisq »

Portal będzie miał stoisko na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Widziałem dzisiaj jak się rozkładali.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Strk89
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2020, 20:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 25 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Strk89 »

Kolejny rok minął, kolejne alegramy za mną. Czemu Portal Games wystawia swoje tytuły na różnych konwentach w takich cenach? Zazwyczaj ceny ich gier to ok. 20-50% więcej niż cena w najtańszych sklepach. Inni wydawcy (prawie wszyscy, LDG stawiam tu za wzór) potrafią wystawić gry w 'cenach sklepowych', czasem nawet niższych niż aktualnie dostępne. Nie zawsze są to gry, które dopiero co wyszły, ale na pewno da się znaleźć dobre i ciekawe tytuły (nawet rebel zawsze wystawia palety wyprzedażowe, wśród których da się znaleźć ciekawe starsze gry). Widzę po znajomych, którzy znają aktualne ceny gier, że podczas konwentów omijają stoisko portalu z daleka, ponieważ nawet ich najstarsze hity (np. ONI) sprzedają 20-30% drożej niż cena w sklepach. Portal... czemu? Czy Portal nie wyszedłby lepiej, gdyby obniżyłby nieco ceny gier i sprzedałby więcej niż liczył na ludzi którzy nieznają cen rynkowych?
Awatar użytkownika
rand
Posty: 479
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 112 times
Been thanked: 82 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: rand »

Widocznie im się to nie opłaca. Może dobrze planują druki gier i nic im nie zalega? Ciężko stwierdzić dlaczego. Ich biznes, ich pieniądze, ja tam do nich zajrzałem ale tylko przelotem :wink: pieniądze wydałem u Kaczek i na wyprzedaży Rebela. Za dodatek z kociakami do Wyspy kotów zapłaciłem 35zl, gdzie w najtańszych sklepach cena to 89. To była wyprzedaż, ale dajmy na to Nimalie, którą zakupiłem za 50 zł. W sklepach jest za jakieś 55, ale to wystarczyło, żebym przychylnie spojrzał na ofertę, zwłaszcza że nie trzeba za przesyłkę płacić, do tego żona zadowolona :lol: według nie Portal na tym traci, ale to tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: walkingdead »

Mają teraz Black Week na stronie. Co tydzień inne gry wpadają do oferty promocyjnej, więc myślę, że jeśli chcą się czegoś pozbyć to właśnie w ten sposób.
Skoro na wydarzenia jeźdżą z inną polityką cenową to zakładam, że im się opłaca.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2047
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: tomp »

walkingdead pisze: 20 lis 2023, 07:11 Mają teraz Black Week na stronie. Co tydzień inne gry wpadają do oferty promocyjnej, więc myślę, że jeśli chcą się czegoś pozbyć to właśnie w ten sposób.
Skoro na wydarzenia jeźdżą z inną polityką cenową to zakładam, że im się opłaca.
byłem zdziwiony, że na stoisku (alegramy) nie mieli produktów, które mają w ofercie black week.
inni wydawcy mieli część produktów jak z przeceny - zazwyczaj rzeczy które zalegają od dłuższego czasu na magazynie albo chcą wypchnąć, np. karcianki od lucky duck za 15-25zł, czy też przeceny na "starocie" u galakty albo rebela.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Ardel12 »

Ja odwiedziłem ich stanowisko wczoraj, ale na GameFest i ceny grubo powyżej sklepowych. Od 16 mieli dodatkowe 5% rabatu co dalej dawało wysokie ceny nawet wliczając wysyłkę.

Pamiętam jak rok temu mieli promke na Escape Tales i cena była niższa niż w sklepach(kilka zł). Do tego mieli konkurs na dodatkowe 5% jak odgadnie się 10 tytułów z wycinków okładek. Udało się zrobić, ale sprzedający miał ból dupy, że chcę na promocyjny tytuł jeszcze ten rabat. Promka nie miała ograniczenia. Dla mnie nie było to miłe zachowanie, bo straciłem sporo czasu na odgadnięcie wszystkich tytułów.
Strk89
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2020, 20:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 25 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Strk89 »

walkingdead pisze: 20 lis 2023, 07:11 Mają teraz Black Week na stronie. Co tydzień inne gry wpadają do oferty promocyjnej, więc myślę, że jeśli chcą się czegoś pozbyć to właśnie w ten sposób.
Skoro na wydarzenia jeźdżą z inną polityką cenową to zakładam, że im się opłaca.
Pewnie masz rację ale patrząc na kupki gier w niedzielę (a więc w drugi dzień) w portalu czy np. w galakcie czy u kaczek to widać, że w Portalu wieże są ciągle tej samej wysokości (wiadomo, mogą dokładać, nie stoję u nich cały czas) a u innych zdecydowanie niższe. Różnice w kolejkach do płacenia również są odczuwalne. Zastanawiam się czy tok myślenia Portalu nie jest jednak taki: 'o kurcze, sprzedaliśmy niewiele gier, następnym razem żeby wyjazd nam się opłacił musimy podnieść trochę ceny gier'...
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2047
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: tomp »

Podwyżka cen w przypadku niskiej sprzedaży? Może jest jakiś sens w takiej logice. W mnie w firmie ostatnio jest "moda" na podnoszenie cen - ale głównie z tego powodu, że jest za mało wolnych specjalistów do przydzielenia do projektów. Odnośnie portalu to jest sprawa czy trzymać towar na magazynie (i generować koszty), czy też wymienić go na pieniądze.

Chyba brakuje im w ekipie osoby, która sprawdziłaby ceny rynkowe i ustaliła "punkt" w którym gry sprzedają się i jednocześnie przynoszą zysk.
(Zakładam, że transport, pakowanie, opłacenie obsługi to znaczące koszty - nawet jak wpada do budżetu marketingu, w sensie stoisko jako reklama).
Spoiler:
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
kuba32
Posty: 325
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 189 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: kuba32 »

tomp pisze: 20 lis 2023, 08:47 PS. Ukuje teorie spiskową, Portal nie chce sponsorować nowego rządu w postaci przychodu VAT.
Zawsze mnie fascynuje, jaka kombinacja neuronów musi zostać aktywowana, żeby w taki temat wrzucić politykę :lol:
NeXuS AlphA
Posty: 219
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times
Been thanked: 76 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: NeXuS AlphA »

tomp pisze: 20 lis 2023, 07:41byłem zdziwiony, że na stoisku (alegramy) nie mieli produktów, które mają w ofercie black week.
inni wydawcy mieli część produktów jak z przeceny - zazwyczaj rzeczy które zalegają od dłuższego czasu na magazynie albo chcą wypchnąć, np. karcianki od lucky duck za 15-25zł, czy też przeceny na "starocie" u galakty albo rebela.
Podzielam zdziwienie; sumarycznie bylo to stoisko gdzie najmniej czasu spędziłem i bylem bardzo zdziwiony. Tym bardziej że mowie to trochę jako w sumie planszówkowy zakupoholik :wink:
---
Śmiałem się ogólnie że do niektórych cen obecnych na targach została doliczona kilometrówka albo nie wiem. W moim poczuciu tego typu targi maja poszerzać grono kupujący, zachęcać ich do wejście w hobby. W sytuacjach gdy ceny są wyzsze od powszechnie dostępnych to zachęta jest mniejsza. Tym bardziej, ze obecne jest także w takich miejscach Planszeo które ma przecież tez pokazać gdzie można cos taniej kupić.
Owszem w tym przypadku był tez inpost co ułatwiało nie martwienie sie o transport, ale... Skoro i tak miałbym cos puszczac tą drogą to jeżeli nie jest to gra w dobrej cenie, to co za problem zamówić przez net i tak przyjdzie wlasnie np. Inpostem. Toteż impulsywność zakupów też spada...
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: arturmarek »

To ja też poteoretyzuję. Kiedyś, szczególnie w okolicach 20-lecia Portalu, śledziłem PlanszówkiTV i słuchałem 2Pionków. Odniosłem wtedy wrażenie, że Ignacy, widząc co się dzieje w USA, próbuje różnych zabiegów zwiększających zyski Portalu z ich gier. Jednym z nich była próba pominięcia niektórych pośredników z planszówkowego łąńcucha pokarmowego. Z tego co kojarzę, to wydawnictwo dostaje <50% ceny sprzedanej gry w sklepie, także gdyby udało się przekierować sprzedaż na swój sklep wydawniczy, to na pewno było by to z korzyścią dla Wydawnictwa.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: japanczyk »

Ale to jest fakt, nie teoria - dziwi jednak obecność na planszowych ewentach z cenami scd
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: tomb »

Może Portal chce być fair wobec swoich kontrahentów i nie wystawia w cenach, jakie oferuje swoim hurtowym odbiorcom? Generalnie taka zasada to bardzo dobra zasada.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Gdyby obowiazywala taka zasada, to kazdy kto sprzedaje cos na targach/konwencie w atrakcyjnej cenie, bylby "nie fair" i skazany na ostracyzm. A wydaje sie, ze jest odwrotnie.
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Strk89
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2020, 20:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 25 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Strk89 »

tomb pisze: 20 lis 2023, 14:08 Może Portal chce być fair wobec swoich kontrahentów i nie wystawia w cenach, jakie oferuje swoim hurtowym odbiorcom? Generalnie taka zasada to bardzo dobra zasada.
Czyli mówisz, że wszyscy inni wydawcy grają nie fair? :). Mi po prostu smutno jak widzę na konwentach brak kolejek do Portalu (głownie przez ich ceny) i patrzę na jakość ich gier. Mam kilka gier od nich na liście, chciałem bezpośrednio wesprzeć wydawcę ale kupię je po prostu w sklepie online na 70% ceny...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: tomb »

Piszecie z własnej perspektywy, z perspektywy klienta. Oczywiste jest, że chce się kupować taniej. Nie o to mi chodziło.

Nie znam cen konwentowych, nie znam skali sprzedaży. Ale to sklepy trzeba zapytać, co myślą, gdy wydawca sprzedaje produkt klientowi detalicznemu w podobnej cenie, w jakiej sprzedaje "w hurcie".

Zasada, żeby swój produkt sprzedawać w cenie nie będącej konkurencyjną dla swoich głównych kontrahentów jest zdrową i dobrą zasadą handlową.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

tomb pisze: 20 lis 2023, 14:36 Piszecie z własnej perspektywy, z perspektywy klienta. Oczywiste jest, że chce się kupować taniej. Nie o to mi chodziło.
Mysle, ze Cie rozumiemy i w pewnym sensie sie zgadzamy z tezą.
Nie znam tych tajnych shakehandow producent-sprzedawca.
Tylko czy nos jest dla tabakiery, czy tabakiera dla nosa? :mrgreen:

Moga sobie miec super relacje ze sklepami malymi i duzymi, moga sie przyjaznic z 5 najmocniej klikalnymi recenzentami, ale jesli to sie nie bedzie podobalo kupujacym, to gry pojda na przemial, a pracownicy na bruk. Portal juz wyrzucal na makulature swoje RPG i czasopisma, to chyba wie jak jest. Czasem wystarczy Klub Przyjaciol Portalu i budowanie wiernej bazy nalogowych kupowaczy, no ale to budujemy zdrowy biznes, czy sekte ;)

Paradoksem jest, ze Portal potrzebuje klientow, jak i (wciaz) sklepow. Ale tych drugich potencjalnie mogliby sie pozbyc, gdyby umieli w KSy lub uruchomili jakies rewolucyjne tricki sprzedazowe. Ale tak jak mowisz, nie znamy rozkladu i skali sprzedazy. Jest ryzyko, ze klasyczny sklep zewnatrzny, wciaz daje duzy obrot wydawcy. Pewnie na targach zabraklo tych lezakow magazynowych, bo nikomu nie chcialo sie wiezc palety Die Macher i Raising 5, aby z nia potem pelna wracac.

Edit: ciekaw jestem czy byly jakies plakaty/banery informujace o tej wyprzedazy BF w necie. Bo np Zapomniane Morza za 150 to chyba fajna cena, Tylko moze nikomu na targach nie zalezy, aby spacerowiczowi podsuwac taka oferte pod nos. Skoro mozna sprzedac cos z polki w SCD.


Dla mnie cala idea TARGÓW, na ktore zeby wejsc musze kupic BILET, a potem atrakcja ma byc KUPOWANIE, a finalnie wszyscy tam sie w branzy lubia i sa fair, wiec ceny sa SCD, nie miesci sie w glowie! Jak dodam jeszcze dojazd i nocleg w strefie pyrkon/essen itp to kompletnie wysiadam. I to ma wynagrodzic granie w jakis prototyp, nowosc lub autograf na pudelku? I don't get it... //tak tak, "ok boomer" :mrgreen:
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 490 times
Been thanked: 272 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Irka »

Pełna zgoda, poza ostatnim akapitem.
Ja się wybieram na targi nie po to, aby kupować, tylko żeby pooglądać komponenty i gadżety (te najwyżej mogę kupić, jak mi się z bliska spodobają). Czasem są tam unikalne gratis promki, prelekcje i malowanie figurek. No i gdzie indziej można spotkać tylu zakreconych ludzi? (Wtedy stwierdzam, że ze mną nie jest aż tak źle ;))
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Niby tak, skoro konwenty sa wciaz organizowane, mimo XXI wieku i internetu, to widac ma to sens i klientele. Wiec taktycznie sie wycofuje ze swoim swiatopogladem. Ale takie targi jak ze zlotej ery Targow Poznanskich, to juz chyba przezytek. Ewentualnie branza sie tam moze kisic we wlasnym sosie i podpisywac umowy handlowe.

Ktos chyba jednak wpadl na genialny pomysl, zeby postawic budke z biletami i wpuszczac ludzi z ulicy.
W sumie geniusz :lol: Ciekawostka: zdaje sie, ze impreza rebela nie byla biletowana, co na to reszta konwentow? Czy to fair? ;)
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
kulka
Posty: 143
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: kulka »

Ja się wybieram, żeby pograć w nowości i/lub w gry, które chciałem spróbować. Jak przypadniemy sobie do gustu, to chciałbym je zakupić w przystępnej cenie na miejscu, a nie szukać jeszcze taniej w Internecie. W zeszłym roku zakupiłem tak 3 gry (nawet byłem zdziwiony, że było taniej), w br. całe dwie (też taniej niż gdziekolwiek w Internecie). Stoisko Portalu ominąłem szerokim łukiem, niestety.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 490 times
Been thanked: 272 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Irka »

psia.kostka pisze: 20 lis 2023, 15:20 Ktos chyba jednak wpadl na genialny pomysl, zeby postawic budke z biletami i wpuszczac ludzi z ulicy.
Ja się cieszę, jak są bilety, bo jest szansa na mniejsze tłumy. Ktoś się wtedy trzy razy zastanowi, zanim weźmie drugą połówkę, dzieciaki i teściów na taką rozrywkę.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Irka pisze: 20 lis 2023, 15:41 Ktoś się wtedy trzy razy zastanowi zanim weźmie drugą połówkę, dzieciaki i teściów na taką rozrywkę.
Druga albo i trzecia polowke :mrgreen:
Macie racje, dobrej zabawy.
Spoiler:
A zeby mnie tak latwo nie wymoderowano :P to cala portalowa wrzutka na ceny tutaj, mysle jest przez brak spojnosci. Na BF potrafia wrzucic dobre ceny w online sklepie, w outlecie maja niezle obnizki (na wcale nie tak mocno oklepane pudla), wrzucaja od swieta dobre kody znizkowe u siebie. Natomiast donosy cenowe z konwentow sa slabe, ale tez nie z prozni, a z porownania do innych wydawnictw.
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: arturmarek »

Ciekawe to co piszecie. Ja na konwenty nie jeżdżę, więc ciężko mi odgadnąć motywacje. Jednak mam wrażenie, że jazda na konwent, żeby kupić taniej grę, to tak jakbym jechał z dziećmi do ZOO, żeby kupić pluszaki ze zwierzętami...

Na marginesie, elastyczność cenowa popytu produktów dostępnych on-line i stacjonarnie jest istotnie wyższa on-line. Także strategia próby sprzedaży drogo na konwentach (offline), a wojny cenowej w internecie, jest racjonalne. Oczywiście każdy przypadek jest inny: planszówki (szczególnie skomplikowane) to specyficzny towar, a konwent to nie sklep, także proszę z mojej wypowiedzi nie wyciągać wniosków, że portalowa strategia jest korzystna. Szczególnie, że to może nie być efekt żadnej strategii, tylko właśnie braku ogarnięcia tematu innych cen na konwent.
ODPOWIEDZ