Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: konradstpn »

"Portal - wszystko źle" - emisja kolejnego odcinka.
Gość dokonał zmiany zawodowej. Pewnie był źle traktowany, mobbingowany, a może nawet za chwilę dołączy do MeToo. Portal zatrudnia- to z pewnością był to nieetyczny, ba nielegalny transfer od konkurencji. Portal wyprzedał grę, czyli niedoszacował nakład a później głupio pompuje pieniądze w jej marketing. W innym wypadku ubiegł innych łamane na podkradł hitowy tytuł i nie bał się wydać na naszym rynku. Pozycje zalegające w magazynie? Test wyboru z czterech: a) nie umie w marketing b) zrobił zbyt duży nakład c) zaporowa cena d) kompletny brak wyczucia w doborze gier do portfolio. Przy czym można zaznaczyć wszystkie odpowiedzi.
Wydarzy się cokolwiek i zaraz z czeluści wyłaniają się mistrzowie gier RPG i zaczynają snuć swoje bajania...
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: walkingdead »

Ja tylko jestem ciekawa skąd znacie te wszystkie liczby dot. nakładów? Pracujecie w wydawnictwie bądź u jakiegos dystrybutora? Te liczby sa gdzies publikowane oficjalnie przez wydawnictwa?
Czy to domysły i obserwacje?
pcyzm
Posty: 679
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 204 times
Been thanked: 199 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: pcyzm »

czeczot pisze: 05 maja 2023, 22:20 Sprawdźcie sobie ilu było już autorów Detektywa i ilu z nich dalej pracuje / współpracuje. Patrząc po tym jak ta seria obniżyła loty też bym ich wszystkich zwolnił.
No i sprawdzam fakty patrząc na BGG głównymi autorami są Ignacy Trzewiczek, Przemysław Rymer, Jakub Łapot, Weronika Spyra. Jakby robić wykres to seria zaliczyła odbicie do góry przy okazji ostatniego Batmana.

To kto z tego grona według Twojej wiedzy został "zwolniony"?
Awatar użytkownika
Kwestor
Posty: 250
Rejestracja: 13 lis 2019, 14:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 186 times
Been thanked: 90 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Kwestor »

walkingdead pisze: 06 maja 2023, 08:38 Ja tylko jestem ciekawa skąd znacie te wszystkie liczby dot. nakładów? Pracujecie w wydawnictwie bądź u jakiegos dystrybutora? Te liczby sa gdzies publikowane oficjalnie przez wydawnictwa?
Czy to domysły i obserwacje?
Nikt tu ich nie nie zna, a Ci co znają, nie mogą ich podać, bo są związani umowami. Ale to nie przeszkadza jednemu z użytkowników wymagać tych liczb od innych, bo inaczej im w nic nie uwierzy ;)
Ostatnio zmieniony 06 maja 2023, 11:27 przez Kwestor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: yrq »

walkingdead pisze: 06 maja 2023, 08:38 Ja tylko jestem ciekawa skąd znacie te wszystkie liczby dot. nakładów? Pracujecie w wydawnictwie bądź u jakiegos dystrybutora? Te liczby sa gdzies publikowane oficjalnie przez wydawnictwa?
Czy to domysły i obserwacje?
Praca w branży
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

walkingdead pisze: 06 maja 2023, 08:38 jestem ciekawa skąd znacie te wszystkie liczby dot. nakładów?
- Czesc osob pracuje w branzy. Ich wypowiedzi o "liczbach" sa duzo wiarygodniejsze ;)
- Sporo o tym Trzewik mowil w swoich prezentacjach, ogolnie o branzy.
- Mimo, ze nie podaje sie nakladu w instrukcji lub na pudelku, to czasem takie info mozna znalezc... na pudelku ;)
Obrazek

Obrazek

A potem z tak zdobytych danych mozna estymowac stale praktyki wydawcow dla wiekszosci tytulow.
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

pcyzm pisze: 06 maja 2023, 09:02
czeczot pisze: 05 maja 2023, 22:20 Sprawdźcie sobie ilu było już autorów Detektywa i ilu z nich dalej pracuje / współpracuje. Patrząc po tym jak ta seria obniżyła loty też bym ich wszystkich zwolnił.
No i sprawdzam fakty patrząc na BGG głównymi autorami są Ignacy Trzewiczek, Przemysław Rymer, Jakub Łapot, Weronika Spyra. Jakby robić wykres to seria zaliczyła odbicie do góry przy okazji ostatniego Batmana.

To kto z tego grona według Twojej wiedzy został "zwolniony"?
Osoby które już nie pracują / współpracują a odpowiadały za detektywa Jakub Poczęty (diuna) podobno nieprzyjemnie wyraża się o trzewiczku oraz Jakub Łapot. Przemysław Rymer nie jest z tego co kojarzę pracownikiem portalu. Czyli z 5 osób, bo ciężko wliczać w to Trzewiczka jako pracownika, 40% nie pracuje.

6,5 to nie jest odbicie, to jak na standardy BGG jest słaba ocena
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

psia.kostka pisze: 06 maja 2023, 11:37
A potem z tak zdobytych danych mozna estymowac stale praktyki wydawcow dla wiekszosci tytulow.
To dodruk czy pierwszy nakład ? Bo to ma duże znaczenia.
Factory of Ideas to raczej hitów nie wydawał więc 3000 kopi .....

I jeszcze jedno. Portal zatrudnia ponad 40 osób, tak się chwalił prezes. Kosz pracownika niech będzie 10 000 zł (wyplata, ZUS, podatek itd) to jest 400 000 zł miesięcznie kosztów!!!! Co miesiąc portal ogłasza 3 gry. Każdej wydrukował 2 000 kopi. Powiedzmy SCD to 200 zł Maża portalu to pewnie 25%. Czyli zarobił 100 000. A gdzie brakujące 300 000 ?

No chyba że pracują za 2 500 czyli pod odliczeniu ZUS, PIT 1500 na rękę

I jeszcze jedno do tych 400 000 kosztów dodajcie koszt utrzymania budynku (wynajem lub rata kredytu), koszty Energi, Leasing samochodów, paliwo, dywidendy właściciela itd.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: vnzk »

czeczot pisze: 08 maja 2023, 09:15 A gdzie brakujące 300 000 ?
Prawdopodobnie handel substancjami psychoaktywnymi na dużych zagranicznych konwentach. Logo z tabletką w strunowym woreczku jest zbyt oczywiste :wink:

A jeśli nie, to trzeba do nich napisać, że co kwartał generują prawie milion złotych straty, bo może tu nie zaglądają.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2023, 09:37 przez vnzk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: japanczyk »

czeczot pisze: 08 maja 2023, 09:15 I jeszcze jedno. Portal zatrudnia ponad 40 osób, tak się chwalił prezes. Kosz pracownika niech będzie 10 000 zł (wyplata, ZUS, podatek itd) to jest 400 000 zł miesięcznie kosztów!!!! Co miesiąc portal ogłasza 3 gry. Każdej wydrukował 2 000 kopi. Powiedzmy SCD to 200 zł Maża portalu to pewnie 25%. Czyli zarobił 100 000. A gdzie brakujące 300 000 ?
Twoje wyliczenia zawierja blad juz na wstepie, bo zapominasz o tym, ze procz noych gier Portal caly czas dodrukowuje stare (Zombicide wiecznie zywy, Robinson, CDMD i tak dalej)
+ przypomne https://boardgamegeek.com/blogpost/1220 ... -breakdown
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

japanczyk pisze: 08 maja 2023, 09:37

Twoje wyliczenia zawierja blad juz na wstepie, bo zapominasz o tym, ze procz noych gier Portal caly czas dodrukowuje stare (Zombicide wiecznie zywy, Robinson, CDMD i tak dalej)
+ przypomne https://boardgamegeek.com/blogpost/1220 ... -breakdown
Raz do roku jest dodruk. Blood Rage miał 5 dodruków czym chwali się Trzewiczek i to jest ich najczęściej dodrukowywana gra. Takich gier ile maja 5? 10? Niech będzie 24 z dodatkami.
Galakta podaje co dodrukowuje
http://galakta.pl/plany-wydawnicze/plan ... e-dodruki/
Nie podejrzewam żeby portal robił tego drastycznie więcej

Wg trzewiczka dodruki są po 500 - 1000 kopi.

Gry premiery 100 000 przychodu
Dodruki 1500 (uśredniłem) * 200 * 25% = 75 000 przychodu
Razem 175 000

Ktoś tu oszukuje w tym co opowiada.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: yrq »

Nie licz kasy w cudzej kieszeni, szczególnie gdy robisz to źle.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: japanczyk »

czeczot pisze: 08 maja 2023, 09:52 Ktoś tu oszukuje w tym co opowiada.
Nie znasz ani calosci kosztow, ani przychodow, twoje wyliczenia sa usrednione kompeltnie z czapy, bo Portal ma Portfolio od Czolka za 40 zl(ktore jak wspominali dodrukowuja co chwila), po Weather Machine za 600
Nie znasz marzy (przyjales ja sobie tez na podstawie Instytutu Badan z ...) i tak dalej
Wiec moze skonczmy te dyskusje w tym momencie, bo o ile ktos z portalu nie podzieli sie z toba sprawozdaniem finansowym to jest to bezcelowa dyskusja z wydumanego problemu
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

yrq pisze: 08 maja 2023, 09:55 Nie licz kasy w cudzej kieszeni, szczególnie gdy robisz to źle.
Policz sam, chętnie poznam swoje błędy szczególnie że mam z tym tematem do czynienia na codzień zawodowo.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

japanczyk pisze: 08 maja 2023, 10:04
Nie znasz marzy (przyjales ja sobie tez na podstawie Instytutu Badan z ...) i tak dalej
TO jest proste! Gra dla uproszenia kosztuje 100 zł. Ale planszowe w dniu premiery mają 30 kilka procent rabatu na gę ze zniżkami. Sprawdź sobie
Ich minimalna marża to 10-15%
Czyli kupili grę z rabatem 40-45%. Portal na tym zarabia 20-25% czyli kupuje grę od wydawcy za 40 zł. 40 zł to druk i zyska "autora"
Pewnie mogłem się pomylić o 5%.

Ja się tym zajmuje na codzień. I ogranicz swoje złośliwości co skąd przyjąłem
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: vnzk »

Może zmieńmy nazwę tematu na "Portal Games - HRy i księgowość"? Od kilkudziesięciu postów nie było nic o planowanych grach, więc obecny tytuł wątku może być mylący dla czytelnika.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: yrq »

czeczot pisze: 08 maja 2023, 10:04
yrq pisze: 08 maja 2023, 09:55 Nie licz kasy w cudzej kieszeni, szczególnie gdy robisz to źle.
Policz sam, chętnie poznam swoje błędy szczególnie że mam z tym tematem do czynienia na codzień zawodowo.
Nie podejmuję się liczenia.
Są różne kanały sprzedaży, z różnymi marżami i terminami płatności. Mają tytuły własne i lokalizowane. Sprzedają nie tylko na rynek polski. Oprócz głośnych premier cały czas robią dodruki j/w takiego Czółka czy Decrypto. I pewnie jeszcze coś pomijam.
czeczot pisze: 08 maja 2023, 10:12 TO jest proste! Gra dla uproszenia kosztuje 100 zł. Ale planszowe w dniu premiery mają 30 kilka procent rabatu na gę ze zniżkami. Sprawdź sobie
Ich minimalna marża to 10-15%
Czyli kupili grę z rabatem 40-45%. Portal na tym zarabia 20-25% czyli kupuje grę od wydawcy za 40 zł. 40 zł to druk i zyska "autora"
Pewnie mogłem się pomylić o 5%.
Mhm, no spoko.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: japanczyk »

vnzk pisze: 08 maja 2023, 10:16 Może zmieńmy nazwę tematu na "Portal Games - HRy i księgowość"? Od kilkudziesięciu postów nie było nic o planowanych grach, więc obecny tytuł wątku może być mylący dla czytelnika.
Watek wydzielony, a kolega czeczot odpocznie od dyskusji bo zrobil nerwowa atmosfere
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4402
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1326 times
Been thanked: 835 times
Kontakt:

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Hardkor »

czeczot pisze: 08 maja 2023, 10:04
yrq pisze: 08 maja 2023, 09:55 Nie licz kasy w cudzej kieszeni, szczególnie gdy robisz to źle.
Policz sam, chętnie poznam swoje błędy szczególnie że mam z tym tematem do czynienia na codzień zawodowo.
Skoro pracujesz w tym na co dzień to w jakim wydawnictwie pracujesz?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: walkingdead »

Hardkor pisze: 08 maja 2023, 11:09
Skoro pracujesz w tym na co dzień to w jakim wydawnictwie pracujesz?
Jeśli gość nie pracuje w Portalu to chyba można jego radosne obliczenia pominąć milczeniem.
Wydaje mi się, że znajomość jednego z wydawnictw od podszewki NADAL nie oznacza, że wszystkie wydawnictwa mają taką samą politykę sprzedażową, mają takie same pomysły na prowadzenie biznesu i operują takimi samymi budżetami.

No chyba, że to jest super wyjątkowa branża i działa inaczej. Nie wiem.
pcyzm
Posty: 679
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 204 times
Been thanked: 199 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: pcyzm »

czeczot pisze: 08 maja 2023, 08:57 Osoby które już nie pracują / współpracują a odpowiadały za detektywa Jakub Poczęty (diuna) podobno nieprzyjemnie wyraża się o trzewiczku oraz Jakub Łapot. Przemysław Rymer nie jest z tego co kojarzę pracownikiem portalu. Czyli z 5 osób, bo ciężko wliczać w to Trzewiczka jako pracownika, 40% nie pracuje.
Twoje słowa to: "też bym ich wszystkich zwolnił". Dlaczego sugerujesz "zwolnienie"? Jeśli chodzi o Jakuba Poczętego przeczytaj JEGO komentarz pod dyskusją o dramkach Kości, Piony i Bastiony zamiast szerzyć plotki. O to w tym wszystkim chodzi, bo nie kreować takiej atmosfery "skandalu"...
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 917
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 316 times
Been thanked: 377 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: sliff »

czeczot pisze: 08 maja 2023, 10:12 Ja się tym zajmuje na codzień. I ogranicz swoje złośliwości co skąd przyjąłem
"– Wiesz co, Stasiek? Jak sobie pomyślę jaki ze mnie inżynier, to aż się boję iść do lekarza!"

1. Jak można dojść od stwierdzenia "portal zatrudnia 40 osób" do przyjęcia za fakt że to 40 osób to na pełen etat na umowę o pracę i każdy z nich ma ponad średnią krajową ?
2. Założenia marży i sprzedanych egzemplarzy są też delikatnie mówiąc z D. Choćby średnie SCD dla tytułów aktualnie w przedsprzedaży to dużo wyżej niż 200zł.
3.Portal ma też sklep gdzie marża jest wyższa i wiele innych źródeł dochodu m.in. sprzedaż własnych licencji czy kickstater.
4.Część kosztów nie jest w marży a w cenie produkcji, tłumaczenia, grafiki, skład itp.

Zgodnie z dokumentami za 2021 portal miał 20mln przychodu i ponad 800k zysku. Ale nie, ktoś się 'zna' i będzie utrzymywał że jest po 200k straty miesięcznie bo tak...
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Atk »

konradstpn pisze: 06 maja 2023, 08:07 "Portal - wszystko źle" - emisja kolejnego odcinka.
Gość dokonał zmiany zawodowej. Pewnie był źle traktowany, mobbingowany, a może nawet za chwilę dołączy do MeToo. Portal zatrudnia- to z pewnością był to nieetyczny, ba nielegalny transfer od konkurencji. Portal wyprzedał grę, czyli niedoszacował nakład a później głupio pompuje pieniądze w jej marketing. W innym wypadku ubiegł innych łamane na podkradł hitowy tytuł i nie bał się wydać na naszym rynku. Pozycje zalegające w magazynie? Test wyboru z czterech: a) nie umie w marketing b) zrobił zbyt duży nakład c) zaporowa cena d) kompletny brak wyczucia w doborze gier do portfolio. Przy czym można zaznaczyć wszystkie odpowiedzi.
Wydarzy się cokolwiek i zaraz z czeluści wyłaniają się mistrzowie gier RPG i zaczynają snuć swoje bajania...
I to wszystko nawet nie ja napisałem 😂 czyli jest nas 2 rycerzy, a przynajmniej będziemy tej traktowani! 😜
pcyzm
Posty: 679
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 204 times
Been thanked: 199 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: pcyzm »

Atk pisze: 09 maja 2023, 12:22 I to wszystko nawet nie ja napisałem 😂 czyli jest nas 2 rycerzy, a przynajmniej będziemy tej traktowani! 😜
Bo jak ganić za błędy i wtopy to ganić. Ale jak widzę rozsiewanie takich plot to przychodzi samoistnie ochota wstąpienia w szeregi tych Paladynów Portalu... Często wystarczy sprawdzić samemu źródło i krytycznie spojrzeć na pewne "rewelacje".
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Atk »

pcyzm pisze: 09 maja 2023, 16:15
Atk pisze: 09 maja 2023, 12:22 I to wszystko nawet nie ja napisałem 😂 czyli jest nas 2 rycerzy, a przynajmniej będziemy tej traktowani! 😜
Bo jak ganić za błędy i wtopy to ganić. Ale jak widzę rozsiewanie takich plot to przychodzi samoistnie ochota wstąpienia w szeregi tych Paladynów Portalu... Często wystarczy sprawdzić samemu źródło i krytycznie spojrzeć na pewne "rewelacje".
Mysle podobnie, tyle że błędu póki wymieniają mi elementy też jakoś specjalnie mnie nie bulwersują jak innych w tym forum. Chciałbym mieć takich nieomylnych ludzi w firmie! Marzenie!
ODPOWIEDZ