Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: shuji »

Spoiler:
zabrakło Marka i już nikt nie potrafi zmontować materiału :D
Ostatnio zmieniony 04 maja 2023, 15:07 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: EsperanzaDMV »

Masakra, jaką sami wymyślacie sobie historię i dopasowujecie ją do swoich obserwacji (niekoniecznie zgodnych z tym, co myślą inni/jak to faktycznie było/wyglądało). Gdzieś biją dzwony, ale nie wiecie w jakim kościele.
1. "Coś wiem o sytuacji w Portalu, ale nie powiem" rozpoczęli Kości Piony i Bastiony w Dramkach, gdzie odnieśli się do rzuconego w eter podczas live'u z serii "Domówka u Kaczmara" tekstu Kuby Poczętego (byłego pracownika Portalu), który powiedział, że mógłby sporo opowiedzieć o pracy w Portalu, ale nie zrobi tego. Mógłby opowiedzieć, bo tam pracował, a co miał na myśli wyjaśnił później w komentarzach - o tym poniżej.
2. Kości Piony i Bastiony wstawiły jego wypowiedź jako fragment dramek, o którym Kuba się dowiedział, właśnie dokładnie w tym stylu, że miał rzekomo powiedzieć "coś wiem o Portalu, ale nie powiem"... i się wkurzył. Jak ktoś chce poczytać, to polecam komentarze pod tym materiałem.
3. Zatem w tej sytuacji "winą" Kaczmara było to, że był akurat hostem live'a, podczas której w/w słowa padły. Chyba, że faktycznie coś takiego powiedział, ale to wtedy poproszę konkretny materiał gdzie i kiedy to padło.
pcyzm pisze: 02 maja 2023, 19:20
czeczot pisze: 02 maja 2023, 18:10 Kaczmar na jakiś „problem”. Znał podobno co wyda LDG i wszędzie gdzie się dało się tym chwalił „wiem ale nie powiek”. Na jakim swoim live po ogłoszeniu premier był bardzo zniesmaczony ze wydawnictwo mu oficjalnie nie podziękowało na swoil live za dochowanie tajemnicy. Strasznie niedowartościowany facet.
Tu jeszcze był problem totalnie zbędnego podgrzewania oczekiwania na zapowiedzi LDG, na zasadzie JA już wiem, WY jeszcze nie, pospólstwo. No a potem głosy zawiedzionych, nie tyle zapowiedziami co różnicą między poziomem kosmicznym sugerowanym przez Kaczmara a realiami.
Nie "podobno", tylko faktycznie mówili z Pandą omawiając zapowiedzi, że je znał wcześniej. "wszędzie gdzie się dało się tym chwalił „wiem ale nie powiem”" - z tego co kojarzę oglądając jego materiały, to jedyne co można było się domyślać, to że LDG wyda Pagana - po naprawdę wielu ich materiałach i topkach z Pandą, gdzie mówili o tej grze i sugerowali, że pojawi się po polsku, to nawet ćwierćinteligent by się zorientował, że wyda tę grę LDG, którzy sami zapowiadali dodatkowo, że wydadzą w tym roku asymetryczną dwuosobową grę, a kolejni wydawcy nie ogłaszali tej gry w swoich zapowiedziach. Wystarczyło dodać 2+2 i było to oczywiste. Hype na inne gry zapowiedziane finalnie przez LDG podgrzewał też i Zaku (chociażby opowiadając o Vagrantsong jako najbardziej wyczekiwanej grze tego roku), czy Gambit, który również był pod wrażeniem zapowiedzi. Wszystko wskazuje też na to, że Ziemia jest skazana na sukces i pewnie wygra za rok plebiscyt na Grę Roku. Ludzie mają różne gusta, różne oczekiwania, ale normalne było, że część osób będzie ekscytować się zapowiedziami tak samo jak Kaczmar, Panda czy Zaku, a część nie. Ty to nazywasz "zbędnym podgrzewaniem", a moim zdaniem miał prawo, bo ze wszystkich zapowiedzianych gier w tym roku, to faktycznie żaden inny wydawca (podkreślam - z mojej perspektywy) nie ma tak dobrych zapowiedzi jak właśnie LDG, i już teraz wiem, że to właśnie Kaczki dostaną w tym roku najwięcej moich pieniędzy. Także serio nie kumam Waszych wypowiedzi. Brzmią, jakby to nie on miał jakiś problem, tylko jakbyście to Wy mieli problem z Kaczmarem :lol:
Natomiast faktycznie Kaczmar powiedział, że miał nadzieję, że podczas omawiania zapowiedzi Pagana, ktoś wspomni o nim i Pandzie, że trzymali to w tajemnicy tyle czasu - tutaj dokładny fragment - i ja to szczerze rozumiem. Gdyby nie Kaczmar, a w zasadzie to chyba bardziej Panda, to nie miałbym tej gry chyba w ogóle na radarze, a za sprawą ekscytacji Paganem Pandy (który m.in. dałby Pagana grę na nr 1 oczekiwanych zapowiedzi i opowiada o niej w samych superlatywach, na czele z porównaniami do genialnego Android Netrunner), to wiem już, że kupię pakiet all-in tej gry :D Coś jak Gambit opowiadający o Mage Knight czy Clash of Cultures zanim to wydał Portal czy Mage Wars Arena - gdyby nie Gambit, to nie interesowałbym się tak tymi grami, a za sprawą ich materiałów, to te gry wskoczyły mi na radar i mam je w kolekcji. Na MK od Portalu chyba jest nawet logo Gambita? Także tutaj trochę nie rozumiem co w tym złego, bo naprawdę dużo zrobili w temacie promocji Pagana. Gra będzie wydana dopiero w Q4, a już ma lepszy marketing niż (żeby wrócić do tematu tego wątku) Thorgal :D
Marbel
Posty: 209
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 99 times
Been thanked: 28 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Marbel »

Kwestor pisze: 04 maja 2023, 13:39 Wygląda na to, że Portal się znudził sklepami spoilerującymi ich przedsprzedaże i postanowił zespoilerować samemu tym razem :D

Jutro ruszają: Wilki, Age of Steam i King of Tokyo: Dark Edition

Źródło: YT Portalu:
Może dorzucą coś jeszcze? Jak na Portal to nietypowe ujawnianie w miniaturce przedsprzedaży. Trochę tych tytułów w tym roku ma od nich być, więc kto wie ;)
pcyzm
Posty: 679
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 204 times
Been thanked: 199 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: pcyzm »

EsperanzaDMV pisze: 04 maja 2023, 17:20 Także serio nie kumam Waszych wypowiedzi. Brzmią, jakby to nie on miał jakiś problem, tylko jakbyście to Wy mieli problem z Kaczmarem :lol:
Spokojnie, bo już trochę zalatuje fanboy'stwem. Kaczmar sam odpowiadał na te pytania o "przejhapowanie" zapowiedzi LDG w sesji Q&A, po prostu to nie były pojedyncze komentarze, sam się do tego odniósł. Z mojego punktu widzenia takie pompowanie nie było w ogóle potrzebne, line-up mocny, tylko... no nie na tyle żeby mówić coś w stylu "widzieliście Portal, Galaktę? To teraz padniecie". Niepotrzebne.

Po drugie, jako że jesteśmy w wątku Portalowym, dopiero za jakiś czas dowiemy się czemu " odpuścili" takie pewniaki przewidywane u nich jak Lacrimosa czy Revive. Przecież nam sam przedstawiciel LDG wspominał dobre tytuły euro, które mieli w ofercie, a sprzedały się poniżej oczekiwań. Zapowiedzi zapowiedziami, trzeba te nakłady jeszcze sprzedać w rozsądnej liczbie...
kuba32
Posty: 325
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 189 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: kuba32 »

EsperanzaDMV pisze: 04 maja 2023, 17:20 "Domówka u Kaczmara" tekstu Kuby Poczętego (byłego pracownika Portalu), który powiedział, że mógłby sporo opowiedzieć o pracy w Portalu, ale nie zrobi tego. Mógłby opowiedzieć, bo tam pracował, a co miał na myśli wyjaśnił później w komentarzach - o tym poniżej.
2. Kości Piony i Bastiony wstawiły jego wypowiedź jako fragment dramek, o którym Kuba się dowiedział, właśnie dokładnie w tym stylu, że miał rzekomo powiedzieć "coś wiem o Portalu, ale nie powiem"... i się wkurzył. Jak ktoś chce poczytać, to polecam komentarze pod tym materiałem.
Dzięki za podlinkowanie, jak się okazuje w komentarzach udział wzięło wielu wspomnianych w dramkach - Kaczmar, Kajetan i Jakub Poczęty. Ich komentarze utwierdziły mnie w przekonaniu że chłopaki z KPiB robią bardzo dobrą robotę, bo wspomniani panowie zakopali się po same uszy w swoich krzywych tłumaczeniach. Jeden puścił raz hejta, ale to się dla niego nie liczy, drugi odpisał "znajomemu" z którym pisał na priv także nikt nie ma prawa go oceniać, a trzeci nie wiedział że ktoś odczyta jego wiadomość i miał przecież coś innego na myśli...no ale ON jest standuperem, to on może rzucić dwuznacznym tekstem, byle prezes nie słyszał.
pcyzm
Posty: 679
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 204 times
Been thanked: 199 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: pcyzm »

kuba32 pisze: 04 maja 2023, 22:12 Dzięki za podlinkowanie, jak się okazuje w komentarzach udział wzięło wielu wspomnianych w dramkach - Kaczmar, Kajetan i Jakub Poczęty. Ich komentarze utwierdziły mnie w przekonaniu że chłopaki z KPiB robią bardzo dobrą robotę, bo wspomniani panowie zakopali się po same uszy w swoich krzywych tłumaczeniach.
Brawo, czytając te komentarze wszystkich zainteresowanych można odnieść wrażenie, że z tymi odejściami z Portalu to wykreowano jakiś mit, bo nagle jeden mówi, że odszedł głównie w rodzinne strony, drugi, że przecież sobie do dzisiaj żartuje z Trzewikiem, a tymczasem... no Kaczmar sugerował jednak coś innego. Nie rozumiem, po co w ogóle wchodzić w takie ploty. Kości, Piony i Bastiony nie chcę powiedzieć, że w tym przypadku są krystaliczni, ale ich główny format polega właśnie na "łapaniu" takich dramek na innych kanałach i forach i tutaj akurat dano im paliwo.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: walkingdead »

Patrząc na te wszystkie dramki i komentarze zastanawiam się skąd w środowisku taka potrzeba gnębienia Portalu i doszukiwania się tam niecnych praktyk i dramatów (za każdym jednym razem, kiedy ktoś odchodzi). Skąd w ludziach taka niezdrowa fascynacja potknięciami po stronie wydawnictwa, wręcz do tego stopnia, że niektórzy sami tworzą z pełnym przekonaniem teorie, które jak sie okazuje, maja się nijak do rzeczywistości.
Pracuję w branży, gdzie rotacja ludzi jest ogromna, a ci często zmieniają pracodawców po zakończonym projekcie. Duza dynamika w zakresie pracowników wcale nie musi oznaczać niegodziwości, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami tylko może być wynikową wypalenia konkretnym projektem, potrzebą sprawdzenia się w dopiero rozwijającej się firmie (bez ugruntowanej pozycji rynkowej) czy tysiącem powodów osobistych, które nie sa związane z pogarszająca sie sytuacja finansowa firmy albo jej polityką.

Rozumiem krytykowanie wydawnictwa za błedy i niedociągnięcia produkcyjne, ale ciągłe projektowanie dramatów tam gdzie ich nie ma jest dla mnie nieustającym zaskoczeniem. Zamiast sie cieszyc, ze mamy fajnie działające firmy w branży....

Coraz częściej mam wrażenie, ze to kwestia medialności i rozpoznawalności ludzi z Portalu. Dla mnie to jedyne wydawnictwo, które ma rozpoznawalnych medialnie szefów (nie znam chyba ani jednego szefa innych wydawnictw) i które ma tak rozbuchany marketing. Może to właśnie ten "hype" powoduje, ze wybacza im sie mniej, patrzy się im na ręce i tak wielu szuka potencjalnych dowodów na niepowodzenia Portalu.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2023, 08:29 przez walkingdead, łącznie zmieniany 1 raz.
Uncle_Grga
Posty: 549
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 83 times
Been thanked: 277 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Uncle_Grga »

A swoją drogą - czysto hipotecznie: pewnego piątkowego live'u Trzewik komunikuje: "Drogie urwisy, swoje zarobiłem, wypaliłem się, mam dość problemów z inflacją, podatkami, dostawcami, pracownikami, klientami.. nie chcę mi się. Zamykam PG. Projekty kończymy i włączamy napisy końcowe. Ja będę robił za introligatora, znaczy książki będę teraz oprawiał. Bo lubię. Ostatnie gry ukazują się wtedy, sklepik działa do wtedy, a apki cyfrowe kończą wsparcie z końcem roku. Teraz aukcja charytywna, potem Q&A i gasimy światło. Cześć i czolem".

I co robi hejter polski?

A. Otwiera szampana i celebruje: "nareszcie, świat planszowkowy będzie lepszy, znika ten wrzód na zdrowej polskiej tkance geekowskiej.."

B. Oburzony wskakuje na sociale i daje upust pokładom gniewu: "..absolutnie nieprofesjonalne, skandal, po raz kolejny PG/Trzewicxek pokazuje jakim jest #€&%%*/nie kupię ich gry już nigdy (nie kupowałem już wcześniej, ale teraz to już na pewno nie kupię), co za chamówa, wiadomo portalowy skok na kasę.."

C. Obiektywnie i symetrycznie zatroskany pisze: "nie jestem hejterem, moje wcześniejsze słowa byly powodowane troską o klienta, gwarantowane konsumenckim prawem, byly przejawem obiektywnej krytyki, ale to co teraz PG odwalił.. "

Zastanawiam się i nie jestem pewien.. :wink:

*Disclaimer to avoid shitstorm: post ma charakter ironiczny, wszystkich oburzonych z wyprzedzeniem informuję. Tak na wszelki wypadek.. :mrgreen:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: arturmarek »

Uncle_Grga pisze: 05 maja 2023, 07:48
Spoiler:
Zamknąć to kompletnie bez sensu, brand Portal Games jest na pewno sporo wart, więc gdyby się Trzewiczkowi znudziło to by sprzedał firmę. Dla graczy nieśledzących planszówkowych mediów, nieczytających forum itd. niewiele by się zmieniło. Dla przykładu Asmodee zostało kilka lat temu kupione przez grupę Ebracer i niewiele to zmieniło.
walkingdead pisze: 05 maja 2023, 05:18
Spoiler:
Ja nie śledzę tematów planszówkowych poza tym forum, więc pewnie mnie sporo omija. Jednak ja tutaj nie widzę gnębienia Portalu. Komentarze są naturalnym wynikiem marketingu (co sama zauważyłaś, ale i tak skrytykowałaś domniemaną krytykę). Oglądałem PlanszówkiTV dość regularnie w czasie kiedy Joanna była zatrudniania, ten temat był wspominany wielokrotnie przez Ignacego, było to oficjalnie ogłaszane itd. Także wtedy można było komentować "super, brawo", ale jak Joanna odchodzi to nie można się martwić, bo zostajesz ogłoszony hejterem... Portal przyjął (właściwie to chyba Ignacy) taki model, gdzie robi trochę showbiznesu przy "normalnym" wydawniczym biznesie. Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że ludzie na to reagują jak na showbiznes - to trzeba uznać za sukces Ignacego, bo to znaczy, że mu się udało. Jak prezenter przechodzi z TVX do TVY to chyba mało kto komentuje "po co o tym gadać, u mnie w korpo ludzie też przychodza i odchodzą", albo jak Leo Messi odchodzi z FCB do PSG.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10803
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3327 times
Been thanked: 3188 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: japanczyk »

walkingdead pisze: 05 maja 2023, 05:18 Pracuję w branży, gdzie rotacja ludzi jest ogromna, a ci często zmieniają pracodawców po zakończonym projekcie.
Tylko ze planszowki to nie jest branza z ogromna rotacja ;)
Odejscie dwoch waznych pracownikow wzbudza zainteresowanie - Joanna byla markowana przez Trzewiczka na jego nastepce jako lead designer Portal Games, Marek byl z Portalem 8 (sic!) lat - no to nie sa ludzie ktorych rotujesz

A zainteresowanie to tez wzbudza wieksze niz np. przejcie Michala Ozona z PHALANX do GCU, bo Portal jest mega medialny - maja najwieksza widocznosc w sieci, Trzewiczek jest twarza wydawnictwa, Rebel depcze po pietach, ale wciaz Portal pod wzgledem show jest numero uno
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: walkingdead »

Tak, oczywiście. Masz rację. Natomiast wzbudzanie zainteresowania to jedno (i to jest zrozumiałe), ale ciągłe insynuowanie nieprawidłowości to drugie.

A czy to nie jest branża z dużą rotacja? Moim zdaniem branża sie zmienia, pojawia sie wiecej "widocznych" wydawnictw, wiec i wiecej możliwości zmiany pracy.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: yrq »

W tej całej nakręconej dramie odnajduję tylko kolejne argumenty żeby nie śledzić polskiej sceny planszowej publicystyki. Plotki, prywaty, sensacje. Obrzydza mnie takie publiczne wyciąganie co kto komu dlaczego powiedział, a co miał naprawdę na myśli.

Póki powstają fajne gry i są wydawane bez błędów to dla mnie bez różnicy w jakiej atmosferze powstają. Tu jest pole do popisu - unikać złych tłumaczeń i wycofywania produktu z rynku, dostarczać zbiórki na czas i dopasowywać nowe tytuły do oczekiwań graczy. i to będę wytykał.

Co by nie było, dzięki Portalowi mamy na rynku wiele świetnych tytułów lokalizowanych i kręcone dramy są również miarą sukcesu firmy.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Ardel12 »

yrq pisze: 05 maja 2023, 09:05 Póki powstają fajne gry i są wydawane bez błędów to dla mnie bez różnicy w jakiej atmosferze powstają
W branży gier video było podobnie póki światła dziennego nie ujrzały materiały w jakich kołchozach ludzie pracowali w niektórych firmach i to tych topowych. Spanie pod biurkiem, praca 24/7, brak świąt, afery jak z Blizzarda itd. Oczywiście ja jako siedzący przed konsolą/PC gracz miałem to w tyłku, bo gry były świetne. Obecnie sam jestem pracownikiem i takie praktyki i mnie spotkały(overtime, nie molestowanie) i nie można tego po prostu zamiatać pod dywan. Atmosfera jest bardzo ważna w firmie i jeśli chcemy otrzymywać kolejne dobre pozycje, to nie powinniśmy machać na to ręką, bo każdy z nas ma swój limit.

Przyjrzałem się tej całej dramce i stanowisko jest jasne, że w Portalu nie było kwasów ani innych ogromnych problemów, przynajmniej taki obraz sytuacji płynie z wypowiedzi byłego pracownika(co ma po stokroć większą wartość niż domysły wysnuwane z niedopowiedzeń).
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: yrq »

Ardel12 pisze: 05 maja 2023, 09:47
yrq pisze: 05 maja 2023, 09:05 Póki powstają fajne gry i są wydawane bez błędów to dla mnie bez różnicy w jakiej atmosferze powstają
W branży gier video było podobnie póki światła dziennego nie ujrzały materiały w jakich kołchozach ludzie pracowali w niektórych firmach i to tych topowych. Spanie pod biurkiem, praca 24/7, brak świąt, afery jak z Blizzarda itd. Oczywiście ja jako siedzący przed konsolą/PC gracz miałem to w tyłku, bo gry były świetne. Obecnie sam jestem pracownikiem i takie praktyki i mnie spotkały(overtime, nie molestowanie) i nie można tego po prostu zamiatać pod dywan. Atmosfera jest bardzo ważna w firmie i jeśli chcemy otrzymywać kolejne dobre pozycje, to nie powinniśmy machać na to ręką, bo każdy z nas ma swój limit.
Na złą atmosferę i warunki pracy nie daję zgody. Chodziło mi o atmosferę jako otoczkę wokół premiery powstającej gry i szukanie argumentów jak odejście tej czy innej osoby jest z tym projektem powiązane.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

japanczyk pisze: 02 maja 2023, 19:32
czeczot pisze: 02 maja 2023, 17:07 Skąd Ty bierzesz takie informacje, pracujesz u nich w księgowości czy w US i masz ich CIT spółki ?
Z live'ow Portalu/Portalconu gdzie wprost o tym mowili
Wprost podał dochód / stratę Portalu? Podeślij link do tych dokumentów. Czy może opowiadał w swoim stylu wyolbrzymiając? Sądząc po ilości zapowiedzi gier przez Czachę, Galaktę czy LDG to oni chyba mają inne odczucia co do wielkości rynku.

Portal od kilku lat nie ma żadnej gry która by zrobił jakieś gigantyczne ŁĄŁ więc może stąd ich problem.
Wender pisze: 02 maja 2023, 20:36 Tak było. W 2022 zaliczyli mniejszy wzrost niż w 2021 (w porównaniu rocznym). Miało to miejsce po raz pierwszy w historii (albo pierwszy raz od bardzo dawna) a jako główny powód wskazali wojnę i fakt, że na ładnych parę miesięcy sprzedaż prawie całkowicie stanęła.
Co to jest mniejszy wzrost? Z 30% spadło im na 25% czy na 3%?

Zgadujecie i tyle

Co do odejścia Joanny to zdaje się ona skończyła jakieś "kosmiczne" studia i podejrzewam że w jej branży płacą zdecydowanie więcej niż za projektowanie zabawek.

Co do Marka to zdaje się w portalu jest spora rotacja pracowników. Sprawdźcie sobie ilu było już autorów Detektywa i ilu z nich dalej pracuje / współpracuje. Patrząc po tym jak ta seria obniżyła loty też bym ich wszystkich zwolnił. Po drugie nie ma pracowników nie zastąpionych.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10803
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3327 times
Been thanked: 3188 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: japanczyk »

czeczot pisze: 05 maja 2023, 22:20 Portal od kilku lat nie ma żadnej gry która by zrobił jakieś gigantyczne ŁĄŁ więc może stąd ich problem.
Ark Nova rzeczywiscie taki jakis niszowy szrot
Food Chain Magnate i Clash pof Cultures to tez jakies male nikomu nieznane gry
czeczot pisze: 05 maja 2023, 22:20 Co do Marka to zdaje się w portalu jest spora rotacja pracowników. Sprawdźcie sobie ilu było już autorów Detektywa i ilu z nich dalej pracuje / współpracuje. Patrząc po tym jak ta seria obniżyła loty też bym ich wszystkich zwolnił. Po drugie nie ma pracowników nie zastąpionych.
Ale wygadujesz rzeczy oderwane od rzeczywistosci
Seria Detektywa ma wielu autorow, bo kazdy scenariusz pisala inna osoba (z mniejszych), a glowna linia tez byla projektowana przez kilka osob...
Rotacja w Portalu ejst tak duza, ze Marek pracowal tam jedyne 8 lat >_<
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 173
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 99 times
Been thanked: 72 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Wender »

czeczot pisze: 05 maja 2023, 22:20 Co to jest mniejszy wzrost? Z 30% spadło im na 25% czy na 3%?

Zgadujecie i tyle
Nie zgadujemy tylko cytujemy właściciela firmy, przy okazji dementując teorie, które się tu pojawiły na temat strat.
Można sobie samemu posłuchać, nie jest trudno odnaleźć ten materiał ;)

https://www.youtube.com/watch?v=lTta8cLIa7o
czeczot pisze: 05 maja 2023, 22:20 Portal od kilku lat nie ma żadnej gry która by zrobił jakieś gigantyczne ŁĄŁ więc może stąd ich problem.
I dlatego takiej Ark Novy wyprzedały się na pniu dwa druki (pierwszy nie doczekał do premiery) a trzeci też zaraz zniknie ;) A to tylko pierwszy z brzegu przykład ;)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

japanczyk pisze: 05 maja 2023, 22:31 Ark Nova rzeczywiscie taki jakis niszowy szrot
Food Chain Magnate i Clash pof Cultures to tez jakies male nikomu nieznane gry
Ark Nova - Jak będą ja dodrukowywali przez 7 lat jak Blood Rage to będzie hitem.

Food Chain Magnate dalej moan kupić np w ale planszówki. Czym większy jest u nich rabat na grę tym więcej maja tego na magazynie. Rabat jest duży czyli nikt tego nie kupuje.

Clash pof Cultures - a po ile tego drukowali, po 500 pudełek?
O czym ty opowiadasz? Podajesz jakieś przykłady nie mając żadnych danych o ilościach a wnioski wysuwasz z tego co opowiada Trzewiczek który robi sobie w ten sposób marketing.
japanczyk pisze: 05 maja 2023, 22:31 Ale wygadujesz rzeczy oderwane od rzeczywistosci
Seria Detektywa ma wielu autorow, bo kazdy scenariusz pisala inna osoba (z mniejszych), a glowna linia tez byla projektowana przez kilka osob...
Rotacja w Portalu ejst tak duza, ze Marek pracowal tam jedyne 8 lat >_<
Jak by byli świetni to jeden by projektowali wszystko. Jacy byli dobrzy świadczą oceny kolejnych gier na BGG. Więc opowiadasz farmazony. Są słabi są zwalniani, wypalili się są zwalniani a może po prostu Markowi ktoś zaproponował wyższą pensje. To że Marek pracował 8 o czym niby ma świadczyć jak ta firma zatrudnia ponad 40 osób i nie licząc żony Trzewiczka to chyba jeden na dłuższy staż. Gwarantuje Ci że bez Marak portal będzie istniał dalej. Wiesz dlaczego? Już to napisałem - nie ma pracowników nie zastąpionych.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3209
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 416 times
Been thanked: 1007 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: psia.kostka »

Dobra, nie klocic sie juz. Macie smaczek weekendowy.
Spoiler:
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

Wender pisze: 05 maja 2023, 22:44
I dlatego takiej Ark Novy wyprzedały się na pniu dwa druki (pierwszy nie doczekał do premiery) a trzeci też zaraz zniknie ;) A to tylko pierwszy z brzegu przykład ;)
Jaki był nakład tej gry? Jaki był nakład dodruku. Bo łatwo sprzedać 500 na pniu a trudniej 10 000. Podaj liczbę to porozmawiamy czy to sukces czy nie. Ja jutro wydam grę w 5 egzemplarzach. Sprzedam po kolegach i ogłoszę że cały nakład sprzedałem w ciagu godziny.

Podaj kolejne przykłady. Oni wydają pewnie 70-80 tytułów rocznie wliczając dodatki. Ile z tego w zeszłym roku sprzedało się na pniu. Wymień. Na razie trochę ponad 1% było sukcesem.

Na Essen to jest powszechna praktyka. Wydawca bierze 100 pudelek i robi sobie z tego marketing. "Gra wyprzedana w ciagu pierwszego dnia" Tylko nikt nie podaje ile mieli kopi.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 939
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 331 times
Been thanked: 346 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: yrq »

czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:07
Wender pisze: 05 maja 2023, 22:44
I dlatego takiej Ark Novy wyprzedały się na pniu dwa druki (pierwszy nie doczekał do premiery) a trzeci też zaraz zniknie ;) A to tylko pierwszy z brzegu przykład ;)
Jaki był nakład tej gry? Jaki był nakład dodruku. Bo łatwo sprzedać 500 na pniu a trudniej 10 000. Podaj liczbę to porozmawiamy czy to sukces czy nie. Ja jutro wydam grę w 5 egzemplarzach. Sprzedam po kolegach i ogłoszę że cały nakład sprzedałem w ciagu godziny.

Podaj kolejne przykłady. Oni wydają pewnie 70-80 tytułów rocznie wliczając dodatki. Ile z tego w zeszłym roku sprzedało się na pniu. Wymień. Na razie trochę ponad 1% było sukcesem.

Na Essen to jest powszechna praktyka. Wydawca bierze 100 pudelek i robi sobie z tego marketing. "Gra wyprzedana w ciagu pierwszego dnia" Tylko nikt nie podaje ile mieli kopi.
Żebyś miał wyobrażenie, nakłady niezależnych językowo tytułów to najmniej 1000 egzemplarzy, coś z większą szansą na sukces to 2-3000 sztuk. Pewne hity w dobrej cenie to 5000. Woodcrafta podejrzewam, że wzięli z 1000-1500, mniej by się nie opłacało. Ark Novy szacuję 2000 w pierwszym rzucie, teraz drugie tyle.

Wydają dużo, szczególnie ostatnie lata to wzrost liczby lokalizacji - kiedyś ciągnęły ich własne produkcje. No i przecież - gra nie musi sprzedać się na pniu, żeby była sukcesem komercyjnym. Wyżej wymieniane AN, FCM, CoC to hity światowe. Fajnie, że są dostępne u nas, po polsku - FCM było bardzo trudno zdobyć i np. trzeba było zapisywać się na dodruki u Splottera. Dopiero bodaj po 8 druku rynek się w miarę nasycił.

A Essen to nie wiem skąd te dane o "powszechnej praktyce" - znam z doświadczenia jedną sytuację, gdy gra sprzedała się co prawda w dwa dni, ale nakład był sporo większy niż podawane przez Ciebie 100 sztuk. I z tego co obserwowałem np. Azul jest wyprzedawany na targach a przywożą tego mnóstwo.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 173
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 99 times
Been thanked: 72 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Wender »

czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:07
Wender pisze: 05 maja 2023, 22:44
I dlatego takiej Ark Novy wyprzedały się na pniu dwa druki (pierwszy nie doczekał do premiery) a trzeci też zaraz zniknie ;) A to tylko pierwszy z brzegu przykład ;)
Jaki był nakład tej gry? Jaki był nakład dodruku. Bo łatwo sprzedać 500 na pniu a trudniej 10 000. Podaj liczbę to porozmawiamy czy to sukces czy nie. Ja jutro wydam grę w 5 egzemplarzach. Sprzedam po kolegach i ogłoszę że cały nakład sprzedałem w ciagu godziny.

Podaj kolejne przykłady. Oni wydają pewnie 70-80 tytułów rocznie wliczając dodatki. Ile z tego w zeszłym roku sprzedało się na pniu. Wymień. Na razie trochę ponad 1% było sukcesem.

Na Essen to jest powszechna praktyka. Wydawca bierze 100 pudelek i robi sobie z tego marketing. "Gra wyprzedana w ciagu pierwszego dnia" Tylko nikt nie podaje ile mieli kopi.
Tak, na pewno było to 2 druki po 500 sztuk, żeby mogli się pochwalić, że się sprzedało ;) Trzeci to pewnie 250, żeby podtrzymać iluzję :D
A to, że nikt nie miał wątpliwości, że Ark Nova wygra Planoszowe Gram Prix i że dostała ponad 1500 głosów to też przypadek ;)

DmD też pewnie w takich ilościach ściągają żeby móc robić kolejne dodruki ;)

Dla ustalenia uwagi, 350 chętnych to była minimalna liczba chętnych, żeby można było mówić o dodruku Najeźdźców ze Scytii w ramach akcji dodruk, a ostatecznie zebrali ponad 500 osób ;)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: czeczot »

yrq pisze: 05 maja 2023, 23:19
Żebyś miał wyobrażenie, nakłady niezależnych językowo tytułów to najmniej 1000 egzemplarzy, coś z większą szansą na sukces to 2-3000 sztuk. Pewne hity w dobrej cenie to 5000. Woodcrafta podejrzewam, że wzięli z 1000-1500, mniej by się nie opłacało. Ark Novy szacuję 2000 w pierwszym rzucie, teraz drugie tyle.


A Essen to nie wiem skąd te dane o "powszechnej praktyce" - znam z doświadczenia jedną sytuację, gdy gra sprzedała się co prawda w dwa dni, ale nakład był sporo większy niż podawane przez Ciebie 100 sztuk. I z tego co obserwowałem np. Azul jest wyprzedawany na targach a przywożą tego mnóstwo.
Wyobrażenie mam lepsze niż ty. Znam te dane z opowieści trzewiczka i nie tylko jego już od długich lat. Po co mi jej przytaczasz?
ZGADUJESZ nakłady! To co ty przypuszczasz / zgadujesz nie ma jakiegokolwiek znaczenia.
Essen o tym nawet kilka razy opowiadał Trzewiczek. Ja nie mowę o Azul tylko o praktykach niektórych wydawców a nie wszystkich.
Wender pisze: 05 maja 2023, 23:23 Tak, na pewno było to 2 druki po 500 sztuk, żeby mogli się pochwalić, że się sprzedało ;) Trzeci to pewnie 250, żeby podtrzymać iluzję :D
Ja ci podaje liczby taka samo bzdurę jak te które ty zgadujesz. Ponieważ mam taka sama wiedzę o nich jak ty. Czyli prawie zerową
Wender pisze: 05 maja 2023, 23:23 A to, że nikt nie miał wątpliwości, że Ark Nova wygra Planoszowe Gram Prix i że dostała ponad 1500 głosów to też przypadek ;)
Planoszowe Gram Prix to jest plebiscyt. Ludzie głosują na grę która maja a nie na najlepszą. Jak ktoś ma ocenić która gra jest lepsza jak zagrał w 2-5 z 500 wydanych rocznie w Polsce? Wygrywa to co jest popularne a nie to co jest dobre. Jak już jesteśmy przy Portalu to sam trzewiczek nabijał się z niektórych jego wyników.
Wender pisze: 05 maja 2023, 23:23 DmD też pewnie w takich ilościach ściągają żeby móc robić kolejne dodruki ;)

Dla ustalenia uwagi, 350 chętnych to była minimalna liczba chętnych, żeby można było mówić o dodruku Najeźdźców ze Scytii w ramach akcji dodruk, a ostatecznie zebrali ponad 500 osób ;)
No i.... Catan sprzedali 3 000 000, Azula tutaj dokładnie nie pamietam ale 500 000.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 173
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 99 times
Been thanked: 72 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: Wender »

czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:00 O czym ty opowiadasz? Podajesz jakieś przykłady nie mając żadnych danych o ilościach a wnioski wysuwasz z tego co opowiada Trzewiczek który robi sobie w ten sposób marketing.
czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:32 Wyobrażenie mam lepsze niż ty. Znam te dane z opowieści trzewiczka i nie tylko jego już od długich lat. Po co mi jej przytaczasz?
ZGADUJESZ nakłady! To co ty przypuszczasz / zgadujesz nie ma jakiegokolwiek znaczenia.
Essen o tym nawet kilka razy opowiadał Trzewiczek.
Czyli jak ktoś wyciąga jakieś wnioski na podstawie tego co mówi Trzewik to źle, ale jak robisz to Ty to już dobrze? ;)
czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:41 Planoszowe Gram Prix to jest plebiscyt. Ludzie głosują na grę która maja a nie na najlepszą. Jak ktoś ma ocenić która gra jest lepsza jak zagrał w 2-5 z 500 wydanych rocznie w Polsce? Wygrywa to co jest popularne a nie to co jest dobre. Jak już jesteśmy przy Portalu to sam trzewiczek nabijał się z niektórych jego wyników.
To w końcu ją mają bo ją kupili? Czy nie mogą jej mieć bo druki mają po parę sztuk? Skoro, jak sam twierdzisz "Ludzie głosują na grę która maja" i oddano na nią ponad 1500 głosów, to co to oznacza dla jej nakładu? ;)
czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:41 No i.... Catan sprzedali 3 000 000, Azula tutaj dokładnie nie pamietam ale 500 000.
No i nie rozmawiamy tu o RC, Detektywie czy innym wieloletnim hicie, tylko o niszowym dodruku na życzenie ;)
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: (Oficjalny) Portal Games - plany wydawnicze 2023

Post autor: vnzk »

czeczot pisze: 05 maja 2023, 22:20 Portal od kilku lat nie ma żadnej gry która by zrobił jakieś gigantyczne ŁĄŁ więc może stąd ich problem.
czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:00 Ark Nova - Jak będą ja dodrukowywali przez 7 lat jak Blood Rage to będzie hitem.
Zgodnie z tym założeniem, trudno żeby Portal miał w ciągu kilku ostatnich lat grę, którą dodrukowuje od siedmiu lat :wink:

czeczot pisze: 05 maja 2023, 23:41 Planoszowe Gram Prix to jest plebiscyt. Ludzie głosują na grę która maja a nie na najlepszą. Jak ktoś ma ocenić która gra jest lepsza jak zagrał w 2-5 z 500 wydanych rocznie w Polsce? Wygrywa to co jest popularne a nie to co jest dobre.
Ale sam wyżej równasz hit z liczbą dodruków, co wynika z liczby sprzedanych egzemplarzy a co z kolei bezpośrednio wiąże się z popularnością. Zatem wyniki PGP mogą pokazywać hity.

A co do wątku głównego, nie rozumiem trochę, czemu odejście jednego człowieka od marketingu z kilkudziesięcioosobowej firmy (gdzie w ostatnich latach mogło odejść 10 osób a przyjść 20 kolejnych, z tym że tego nie ogłoszali na YT) wywołało dyskusję 'Portal ma się źle czy nie?'. Nawet jeśli wszyscy zgodnie stwierdzimy, że ma się gorzej (choć która firma obecnie nie ma zadyszki?), to co zmieni to w naszym codziennym podejściu do hobby? Zaczniemy wykupować każdy tytuł Portalu, bo zaraz mogą zamknąć biznes, więc zbraknie ich w sklepach? Wątpię, choć paradoksalnie, to pewnie mogłoby poprawić ich sytuację :wink: Przestaniemy kupować ich gry, bo zaraz mogą zamknąć biznes, więc tytuły przestaną być wspierane? Takie ryzyko jest przy niemal każdym wydawnictwie. Zniknięcie Lacerty (celowo nie mówię o zmianie profilu działalności, bo na ten moment nie pojawiła się żadna nowa wspieraczka) też było niemałym zaskoczeniem.
Swego czasu Portal opuścił Michał Oracz, Michał Herman odchodził z Egmontu i FoxGames, Jarosław Basałyga odchodził z Egmontu, FoxGames i Trefla. Każda z tych osób ma niemały wpływ na rynek planszówkowy a mimo to żadne z wydawnictw, które opuścili nie przestało istnieć.

A przecież przy kolejnej partii w Neuroshimę i tak prędzej będziecie myśleć o sieciarzu przeciwnika niż o Marku z sieci :wink:
ODPOWIEDZ