Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Post autor: Xoltro »

Hej,

szukam gry jak w tytule - czyli euro z subtelną negatywną interakcją pomiędzy graczami, dobrze działające na 2 osoby (ale nie tylko). Najlepiej w jakimś fajnym settingu, z ładnymi grafikami, niekoniecznie fantasy, sci-fi.

Chodzi mi o coś w stylu
Diuna Imperium
Terraformacja Marsa
Puerto Rico

Każda z tych gier nie ma typowego walenia młotkiem po głowie przeciwnika, ale nie gra się samemu ze sobą, tylko ma się wpływ na rozgrywkę przeciwnika - trzeba mu przeszkadzać i oceniać jego możliwości na bieżąco.

Dobrze gdyby gra nie była jakoś super ciężka. W okolicach tego co wyżej wymieniłem, ew. troszeczkę ponad to.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 123 times
Been thanked: 378 times

Re: Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Post autor: kurdzio »

Xoltro pisze: 10 maja 2023, 13:44 Każda z tych gier nie ma typowego walenia młotkiem po głowie przeciwnika, ale nie gra się samemu ze sobą, tylko ma się wpływ na rozgrywkę przeciwnika - trzeba mu przeszkadzać i oceniać jego możliwości na bieżąco.
W gruncie rzeczy szukasz po prostu fajnego eurasa.

U nas sprawdziły się:
Zamki Burgundii - klasyk, wiadomo
Tiletum - nowość, ale wg mnie wpasowuje się idealnie
Brass Lancashire - szczególnie na mapie fanowskiej (zawartej w pudle)
Podwodne Miasta
Pięć Klanów
Arnak
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Post autor: preshiq »

Brass
Troyes
Goa

To są takie moje euraski z fajna interakcją
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Post autor: arturmarek »

To jest "moja" kategoria gier. Też gram sporo na 2 osoby, też lubię interakcję niebędącą niszczeniem. Kilka propozycji (kolejność przypadkowa):
Brass:L - już tutaj sporo osób pisało
Jakiś worker placement od Uwego: Mój ulubiony to Uczta dla Odyna, ale tam jest stosunkowo mało interakcji. Pola Arle są skrojone pod 2. Największą interakcję czułem chyba w Agricoli.
Szklany Szlak: nowe niedostępne, ale na rynku wtórnym można kupić w rozsądnej cenie. To jest gra, która ma najlepszą mechanikę wyboru akcji w grach planszowych, świetna interakcja.
Food Chain Magnate: na dwóch graczy jest trochę "szachowa", ale działa świetnie, no i interakcja ogromna. Może trochę za mało subtelna, chociaż nic wprost nie niszczy się przeciwnikowi (można go tak jednak zablokować, że nic nie zrobi w rundzie).
Gry Lacerdy: ja grałem w On Mars i Lisboa, ale z tego co się orientuję większość działa dobrze na 2. W grach jest ciekawa interakcja, z tych dwóch to chyba większa w On Mars, bo rywalizujemy o cele, technologie i jeszcze rywalizujemy na mapie. W Lisboa jest mechanizm podążania, też rywalizujemy o miejsca przy ulicach i, przede wszystkim, o karty celów.
Zamki Burgundii też dobrze dziłają na 2 i mają przyjemną interakcję. Jednak dla mnie to bardziej abstrakt niż Euro.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Post autor: karmazynowy »

Padły tutaj już bardzo dobre propozycje, więc tylko dopiszę te, w które sam cisnę na 2 osoby: Grand Austria Hotel, Marco Polo II, Trajan. Ze świezych premier potwierdzam - Tiletum jest świetne.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Post autor: Michito »

Ja bym polecił Ginkgopolis. Grałem tylko we 2, ale było bardzo ciekawie i w ten deseń który opisujesz. Wykonanie bardzo solidne, nieco suche i sterylny setting.
Spoiler:
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Euro z subtelną negatywną interakcją dobrze działające na 2 os.

Post autor: trixon »

Ziemia
Kawerna
Na skrzydłach
Podróże Darwina
ODPOWIEDZ