Transfery w wydawnictwach

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: pcyzm »

Kwestor pisze: 21 maja 2023, 17:56 musisz być super-znanym autorem, żeby o czymkolwiek decydować po podpisaniu umowy. A praktycznie każda umowa zawiera taki zapis, wydawca przecież podejmuje 100% ryzyka finansowego związanego z grą.
No i dla mnie Bruno Faidutti jest takim nazwiskiem, chociaż już może jego gwiazda blaknie. Jak kupiłem grę i po kilku partiach chciałem sprawdzić jedną rzecz na BGG to właśnie uderzyło mnie to, że autor wrzucił tam coś co wyglądało na patch w jednym temacie, no ale Portal oficjalnie tego bodaj nie komunikował. Więc albo uznali, że to co pisze autor jest... jego zdaniem, nie trzeba niczego prostować, albo, przeciwnie, spoko, że napisał, ale jakoś nie czują potrzeby tego udostępniania. No dla mnie już wtedy wyglądało to jak jakiś zgrzyt na linii z Bruno, a mogli przecież albo się przyłączyć do jego wersji albo zdementować i podkreślić, że ich zdaniem gra wygląda dokładnie tak jak powinna. Chociaż jak to teraz czytam to chyba rozumiem, dlaczego wybrali... milczenie. Może mimo wszystko chcieli dobre relacje.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2023, 20:25 przez pcyzm, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: Marek Ch. »

pcyzm pisze: 21 maja 2023, 18:35 No i dla mnie Bruno Cathala jest takim nazwiskiem (...)
Tyle, że to Bruno Faidutti :).
pcyzm
Posty: 681
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 205 times
Been thanked: 199 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: pcyzm »

Marek Ch. pisze: 21 maja 2023, 20:23
Tyle, że to Bruno Faidutti :).
Sorki, już poprawiłem ;)
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 466
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 834 times
Been thanked: 200 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: JollyRoger90 »

Hardkor pisze: 21 maja 2023, 17:17
Spoiler:
Historia Nemesis bardzo dobrze pokazuje to co tutaj właśnie piszesz
A mógłbyś przybliżyć tę historię?
Ku zaspokojeniu mojej ciekawości :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4440
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: Hardkor »

JollyRoger90 pisze: 22 maja 2023, 10:01
Hardkor pisze: 21 maja 2023, 17:17
Spoiler:
Historia Nemesis bardzo dobrze pokazuje to co tutaj właśnie piszesz
A mógłbyś przybliżyć tę historię?
Ku zaspokojeniu mojej ciekawości :)
Adam Kwapiński przyszedł do Rebela (chyba to był najpierw rebel, a potem dopiero Awaken z tego co kojarzę) z wydaniem gry. Miał już mocno zaawansowany prototyp i oni pomogli mu dodając masę usprawnien. Czy to, aby coś zrobić inaczej (lepiej) albo np ich pomysłem było dodanie tego klimatycznego skanera na karty. Pamiętam, że Adam kiedyś o tym opowiadał, ale nie pamiętam już szczegółów ani gdzie to robił.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: ENDryu »

Hardkor pisze: 21 maja 2023, 17:17
MichalStajszczak pisze: 21 maja 2023, 15:08 Generalnie wydawcy uważają, że lepiej wiedzą od autora, jak gra powinna wyglądać. Może dlatego, że to jednak wydawcy mają zwykle bliższy kontakt z dystrybutorami i chyba też z końcowymi klientami. A przede wszystkim wydawcy mają lepsze rozeznanie w sprawach produkcyjnych. Bo zdarza się, że autor wymyśli coś, co jest trudne i kosztowne w wykonaniu, a wydawca jest w stanie zaproponować jakieś alternatywne rozwiązanie.
Historia Nemesis bardzo dobrze pokazuje to co tutaj właśnie piszesz
Z Alien Artifacts też tak było. Gralem w prototyp, mialem gre na radarze do zakupu, po czym zostala tak zmieniona, ze nie mam ochoty w to grac. A zmiany po to, zeby "zadowolic" amerykanskiego konsumenta
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4440
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: Hardkor »

ENDryu pisze: 22 maja 2023, 12:06 Z Alien Artifacts też tak było. Gralem w prototyp, mialem gre na radarze do zakupu, po czym zostala tak zmieniona, ze nie mam ochoty w to grac. A zmiany po to, zeby "zadowolic" amerykanskiego konsumenta
Ale jak też tak było skoro przy Nemesis zmiany były na plus, a tutaj wnioskuje, że na minus?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: Asurmar »

Hardkor pisze: 22 maja 2023, 12:10
ENDryu pisze: 22 maja 2023, 12:06 Z Alien Artifacts też tak było. Gralem w prototyp, mialem gre na radarze do zakupu, po czym zostala tak zmieniona, ze nie mam ochoty w to grac. A zmiany po to, zeby "zadowolic" amerykanskiego konsumenta
Ale jak też tak było skoro przy Nemesis zmiany były na plus, a tutaj wnioskuje, że na minus?
To jest kwestia dyskusyjna, bo zdaniem Portalu to gra Alein Artifacts odniosła duży sukces w USA. Natomiast w Polsce sukcesu nie odniosła, możliwe, że własnie dlatego, że recenzenci napisali, że jest o wiele gorsza niż prototyp. Jako ciekawostkę mogę dodać, że co jakiś czas można uslyszeć że Ropka/Kijowska wspominają o wydaniu nowej gry, bazującej na prototypie. Ale nie wiem, jak im to idzie. Po traumatycznych historiach z Solar City ten duet nic już nie wydał. Osobiście bardzo bym się ucieszył gdyby coś jeszcze wydali.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: ENDryu »

Hardkor pisze: 22 maja 2023, 12:10
ENDryu pisze: 22 maja 2023, 12:06 Z Alien Artifacts też tak było. Gralem w prototyp, mialem gre na radarze do zakupu, po czym zostala tak zmieniona, ze nie mam ochoty w to grac. A zmiany po to, zeby "zadowolic" amerykanskiego konsumenta
Ale jak też tak było skoro przy Nemesis zmiany były na plus, a tutaj wnioskuje, że na minus?
Moim zdaniem na gorsze, ale tu kolega wyzej napisal, ze sukces w USA, wiec osiagneli co chcieli.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2023, 17:02 przez ENDryu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2070
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 274 times
Been thanked: 427 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: tomp »

wydaje mi się, że to również zależy od grupy docelowej. np. autor myślał o grupie ABC, ale wydawnictwo kierowało do XYZ. Zmiany małe i duże mogły być rożnie postrzegane przez takie grupy odbiorców. jednocześnie na plus lub minus.
Dodatkowo interesująca rzecz może zdarzyć się, jak dział marketingu ma inny zamysł niż developerzy wydawnictwa lub autor gry. Wtedy oczekiwania mogą już być bardzo zróżnicowane względem rzeczywistego produktu.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Transfery w wydawnictwach

Post autor: mineralen »

Autorzy (często) kierują grę do graczy natomiast wydawnictwa chcą jak najbardziej poszerzyć grono odbiorców. Dla autorów mogą być ważne walory artystyczne dzieła natomiast dla wydawców działających na kapitalistycznym wolnym rynku liczy się wyłącznie $$$. Oczywiście cele mogą być zbieżne i powstanie produkt przystępny i jednocześnie wysokiej jakości, ale może też tak nie być i często tak nie bywa. Widać to mocno szczególnie w produkcjach filmowych gdzie po naciskach ze strony korporacji mediowych z ambitnych projektów reżyserów i scenarzystów robi się nieoglądalną papkę.
ODPOWIEDZ