Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 482
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 60 times
Been thanked: 167 times

Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: strid3rr »

Poszukuje wiedzy osób, które przeszły już proces ulepszania swoich drewnianych skrzyń. Liczę, że się podzielicie swoim doświadczeniem.

1. Olej, lakier, bejca, lakierobejca, farba, czy może coś jeszcze innego?
W tematach które przejrzałem pojawia się wiele metod, ale w sumie w żadnym nie było powiedziane dlaczego akurat taki, a nie inny sposób został wybrany.
Głównie chodzi mi o to, aby zabezpieczyć drewno, ale też żeby ten specyfik nie oddziaływał na zawartość, między innymi zapachem. Dla przykładu olej od razu kojarzy mi się z zatłuszczeniem komponentów, chociaż pewnie tak nie jest, a farba z zapachem, którym przesiąknie tektura.

2. Sposób na grawer/wypalanie grafiki.
Szukam też sposobu na przeniesienie grafiki na drewnianą powierzchnię, aby na podstawie takiego "szablonu" móc później wypalić wzór a la lutownicą. Kiedyś robiłem to za pomocą drukarki sublimacyjnej, ale obecnie już nie mam do niej dostępu. Wiadomo, że najłatwiej byłoby to zrobić po prostu laserem, ale nie mam nikogo znajomego, kto by się zajmował czymś takim, a firmy niechętnie się bawią w taką drobnicę.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2729
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: Yuri »

Nie znam się to się wypowiem :)

ad1 = jak dla mnie Altax. Niemniej zostawia zapach na dłuuuższy czas. Niemniej ja baaardzo lubię ten zapach, więc mnie to bynajmniej nie przeszkadza :)

ad2 = ja tylko laserem. Mam jednego magika, który robi z palca napisy, ale to ewenement. Reasumując, jak dla mnie tylko plik w maszyne i wypalanko.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 482
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 60 times
Been thanked: 167 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: strid3rr »

Yuri pisze: 23 maja 2023, 18:58 ad1 = jak dla mnie Altax.
Ale który konkretnie produkt, bo z tego co widzę Altax to ogólnie producent?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2729
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: Yuri »

strid3rr pisze: 23 maja 2023, 20:21
Yuri pisze: 23 maja 2023, 18:58 ad1 = jak dla mnie Altax.
Ale który konkretnie produkt, bo z tego co widzę Altax to ogólnie producent?
Mój faworyt:

https://allegro.pl/oferta/altax-olej-do ... ZeEALw_wcB
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 551
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 239 times
Been thanked: 289 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: andrzejstrzelba »

To może coś dodam od siebie bo już 3 skrzynki sam zrobiłem.
Do zabezpieczania drewna używam lakieru bezbarwnego akrylowego. Ważne (dla mnie) żeby był akrylowy, bo ten podczas malowania ma delikatny, neutralny zapach, a po wyschnięciu w ogóle nic nie czuję. Teraz używam Altax, ale może jakiś inny akrylowy dobrego producenta jak V33, Bondex czy Sadolin. Plusem akrylowego lakieru jest też to, że po malowaniu pędzel mogę umyć w łazience w umywalce, a nie rozcieńczalnikami jak w przypadku lakierów nitro czy innych śmierdzących.

Jeżeli chodzi o sprzęt to ja używam dokładnie tego modelu:
https://allegro.pl/oferta/pirograf-wypa ... 2496318875
i jestem zadowolony. Jest wystarczająco mocny żeby w szybko spalić drewno, ma wiele końcówek (ja używam trzech) i jest dosyć tani.
Wrzucam jedną z moich ostatnich skrzynek z tego miesiąca
Spoiler:
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 482
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 60 times
Been thanked: 167 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: strid3rr »

andrzejstrzelba pisze: 25 maja 2023, 08:24 Jeżeli chodzi o sprzęt to ja używam dokładnie tego modelu i jestem zadowolony. Jest wystarczająco mocny żeby w szybko spalić drewno, ma wiele końcówek (ja używam trzech) i jest dosyć tani.
Pirograf mam, teraz właśnie szukam sposobu na przeniesienie wzoru na wieko żeby móc go później wypalić. Już widziałem, że można coś kombinować z drukarką laserową, ale to też musiałbym specjalnie kupować, bo mam tylko atramentówkę.
Jakieś techniki decoupage z wikolem i ścieraniem papieru na mokro nie są czymś, co byłoby rozwiązaniem. Zresztą jak wikol, to już olejowanie drewna nie wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 551
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 239 times
Been thanked: 289 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: andrzejstrzelba »

Ja używam zwykłej kalki ze sklepu papierniczego. Drukuję sobie wzór na kartce na drukarce i krawędzie odbijam na drewnie przy pomocy kalki. Później delikatnie papierem ściernym ją wycieram tam gdzie jej nie spalę.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: Losiek »

Ja z kolei użyłem do zabezpieczenia sosnowej skrzynki wosków.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 482
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 60 times
Been thanked: 167 times

Re: Drewniana skrzynia / pudełko - porady DIY

Post autor: strid3rr »

Losiek pisze: 25 maja 2023, 13:26 Ja z kolei użyłem do zabezpieczenia sosnowej skrzynki wosków.
Wygląda zacnie, ale ja jestem za leniwy aby przechodzić tak wieloetapowy proces ;) Niemniej może kiedyś użyję wosku, chociaż czytałem, że ma tendencje do ścierania i po jakimś czasie znowu trzeba szlifować i ponownie woskować.
ODPOWIEDZ