Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
HaBe
Posty: 13
Rejestracja: 03 maja 2022, 13:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: HaBe »

Dorzucę kolejne wątpliwości dotyczące zasad.

Pytanie 1
Punkt 17 sekcji "Rozstawienie gry" mówi o tym, że zaczynając od Pierwszego Gracza zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdy gracz wybiera 1 obszar na planszy i podbija go. Następnie zaczynając od ostatniego gracza przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, każdy gracz ponownie wybiera 1 obszar na planszy i również podbija go.
Podczas podboju obszaru należy:
• umieścić 2 Wyznawców, Skrzydlaka, 1 poziom Fortecy i Znacznik Twierdzy w narożnym obszarze (co zostało zaprezentowane na zdjęciu poglądowym w instrukcji na str. 6-7);
• umieścić 1 Wyznawcę w dowolnym obszarze przylegającym do Katedry (na zdjęciu poglądowym w instrukcji nie widzę żadnego Wyznawcy zielonego Gracza i czerwonego Gracza umieszczonego w dowolnym obszarze przylegającym do Katedry. Widzę jedynie 1 Wyznawcę niebieskiego Gracza, ale obszar ma oznaczenie 17A, co sugeruje, że to obszar nie narożny podbity przez niebieskiego Gracza, w którym należałoby umieścić 2 Wyznawców);
• umieścić 2 Wyznawców w dowolnym innym obszarze (co również zostało zaprezentowane na zdjęciu poglądowym w instrukcji na str. 6-7 w przypadku zielonego Gracza i czerwonego Gracza. W przypadku niebieskiego Gracza, nie widzę żadnego obszaru z 2 Wyznawcami).
Notabene, w instrukcji trybu solo w sekcji "Rozstawienie" w punkcie 4 jest mowa o dwóch startowych obszarach Gracza i Króla Koszmarów, a następnie w zdaniu czwartym instrukcja nakazuje, aby w pozostałych obszarach rozmieścić figurki tak, jak opisano w zasadach dla 2 graczy. Jednakże na wszystkich obszarach przylegających do Katedry umieszczono jedynie Cienie.
Czy błędne są zdjęcia poglądowe umieszczone w obu instrukcjach czy też błędny jest sposób umieszczania Wyznawców podczas podboju obszarów opisany w instrukcji?
Jeśli błędne są zdjęcia poglądowe w instrukcji to, czy wybierając na etapie rozstawienia gry obszar nie narożny jestem też ograniczony w swoim wyborze i nie mogę wybrać obszarów przylegających do Katedry (tam przecież mogę umieścić jedynie 1 Wyznawcę)?

Pytanie 2
Dotyczy sekcji "Wykonywanie Akcji i Reakcji", a konkretnie Akcji "Wykonanie Rytuału". Instrukcja wyjaśnia, że opłacając wspinaczkę, Gracz musi usunąć jednego ze swoich Wyznawców z obszaru odpowiadającego symbolowi widocznemu na stopniu, na który próbuje wejść, ale niektóre stopnie mają dwa lub więcej symboli, wymagają one wielu Wyznawców, aby można było wejść.
Moje zastrzeżenia budzi opisany w instrukcji przykład na str. 15.
Jeśli każdy symbol widoczny na kolejnym stopniu Toru Rytuałów musi zostać opłacony osobno, to w jaki sposób Znacznik Rytuału niebieskiego Gracza mógł przesunąć się z szarego Stopnia na niebieski Stopień po wydaniu zaledwie 1 Wyznawcy skoro tenże niebieski Stopień posiada dwa symbole? (mowa oczywiście o pierwszym zdaniu przykładu opisującym początkowy ruch Znacznika Rytuału).

Pytanie 3
Również dotyczy sekcji "Wykonywanie Akcji i Reakcji" i Akcji "Wykonanie Rytuału".
Na Karcie Startowej Akcji "Wykonanie Rytuału" jest mowa o możliwości wydania swoich Wyznawców i jednostek będących w Limbo, aby wspiąć się stopniach szarych, niebieskich lub czerwonych.
Natomiast w sekcji "Limbo" jest mowa o tym, że podczas wspinaczki z użyciem Wyznawców z Limbo, Gracz musi wydać 3 z nich (zwracając ich do swojej rezerwy), aby wspiąć się o 1 stopień szary, niebieski.
Czy zatem wydając Wyznawców z Limbo mogę wspinać się Znacznikiem Rytuału tylko po szarych i niebieskich stopniach czy też po szarych, niebieskich i czerwonych? I na marginesie, po co na Karce Startowej Akcji jest mowa o wydawaniu swoich Wyznawców i jednostek, skoro jedyną Jednostką Gracza są właśnie Wyznawcy? Cieniami przecież nie mogę wspinać się na Torze Rytuału. Cienie to jednostki neutralne i nigdy nie stanowią puli Gracza. Poza tym w instrukcji mowa jest o tym, że wyeliminowane Cienie trafiają do zasobów, a pożarte na boczną Planszę Pożartych Jednostek.

Pytanie 4
Również dotyczy sekcji "Wykonywanie Akcji i Reakcji" i Akcji "Wykonanie Rytuału" i już było zadawane przez moich Przedmówców.
Czy wspinaczkę Znacznikiem Rytuału po Torze Rytuału na kolejny stopień, na którym znajduje się więcej niż jeden symbol mogę opłacać Wyznawcami z obszarów i Limbo w dowolnej konfiguracji (np. 1 Wyznawca z obszaru z właściwym symbolem + 3 Wyznawców z Limbo bądź 6 Wyznawców z Limbo by pokryć koszt dwóch symboli)?
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: CheshireCat »

Mietkins pisze: 08 cze 2023, 04:02 wszystkie pożarte jednostki normalnie trafiają do otchłani.
Hmm a to jest gdzieś w instrukcji napisane i mi czort ogonem zakrył ten tekst? Bo słowo Limit jakos inaczej rozumiem. Ale tak że każdy wykonuje akcje dalej aż do równej liczny tur to wiem i to znalazłem w instrukcji.
Awatar użytkownika
Mietkins
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2022, 00:43
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Mietkins »

CheshireCat pisze: 08 cze 2023, 16:27
Mietkins pisze: 08 cze 2023, 04:02 wszystkie pożarte jednostki normalnie trafiają do otchłani.
Hmm a to jest gdzieś w instrukcji napisane i mi czort ogonem zakrył ten tekst? Bo słowo Limit jakos inaczej rozumiem. Ale tak że każdy wykonuje akcje dalej aż do równej liczny tur to wiem i to znalazłem w instrukcji.
Masz racje użycie słowa limit wprowadza zamęt i do końca nie jestem w stanie stwierdzić jak ta zasada dokładnie działa, kieruje się logiką i wcześniejszym opisem gdzie słowo limit nie zostało użyte. Jest napisane : Pożarta jednostkę umieszcza się na bocznej planszy pożartych jednostek. Kiedy określona liczba jednostek zostanie pożarta, uruchamiany jest koniec gry. Nie ma nigdzie bezpośrednio napisane że nie można dokładać kolejnych jednostek a tylko to że odpala to koniec gry. W zdaniu z słowem limit można to dwojako rozumieć co przemawia za tym że użyli go w innym kontekście. : Po osiągnięciu limitu określonego przez obecne w grze karty koszmarów, następuje koniec gry. Dla mnie w tym zdaniu nacisk jest na ilość na karcie koszmaru po osiągnięciu której następuje zainicjowanie końca gry. Tak to interpretuje. Można by użyć bardziej precyzyjnego zdania nie dającego nam wątpliwości. A tak musimy nad tym dywagować. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mietkins
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2022, 00:43
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Mietkins »

HaBe pisze: 08 cze 2023, 14:34 Dorzucę kolejne wątpliwości dotyczące zasad.

Pytanie 1
Punkt 17 sekcji "Rozstawienie gry" mówi o tym, że zaczynając od Pierwszego Gracza zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdy gracz wybiera 1 obszar na planszy i podbija go. Następnie zaczynając od ostatniego gracza przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, każdy gracz ponownie wybiera 1 obszar na planszy i również podbija go.
Podczas podboju obszaru należy:
• umieścić 2 Wyznawców, Skrzydlaka, 1 poziom Fortecy i Znacznik Twierdzy w narożnym obszarze (co zostało zaprezentowane na zdjęciu poglądowym w instrukcji na str. 6-7);
• umieścić 1 Wyznawcę w dowolnym obszarze przylegającym do Katedry (na zdjęciu poglądowym w instrukcji nie widzę żadnego Wyznawcy zielonego Gracza i czerwonego Gracza umieszczonego w dowolnym obszarze przylegającym do Katedry. Widzę jedynie 1 Wyznawcę niebieskiego Gracza, ale obszar ma oznaczenie 17A, co sugeruje, że to obszar nie narożny podbity przez niebieskiego Gracza, w którym należałoby umieścić 2 Wyznawców);
• umieścić 2 Wyznawców w dowolnym innym obszarze (co również zostało zaprezentowane na zdjęciu poglądowym w instrukcji na str. 6-7 w przypadku zielonego Gracza i czerwonego Gracza. W przypadku niebieskiego Gracza, nie widzę żadnego obszaru z 2 Wyznawcami).
Notabene, w instrukcji trybu solo w sekcji "Rozstawienie" w punkcie 4 jest mowa o dwóch startowych obszarach Gracza i Króla Koszmarów, a następnie w zdaniu czwartym instrukcja nakazuje, aby w pozostałych obszarach rozmieścić figurki tak, jak opisano w zasadach dla 2 graczy. Jednakże na wszystkich obszarach przylegających do Katedry umieszczono jedynie Cienie.
Czy błędne są zdjęcia poglądowe umieszczone w obu instrukcjach czy też błędny jest sposób umieszczania Wyznawców podczas podboju obszarów opisany w instrukcji?
Jeśli błędne są zdjęcia poglądowe w instrukcji to, czy wybierając na etapie rozstawienia gry obszar nie narożny jestem też ograniczony w swoim wyborze i nie mogę wybrać obszarów przylegających do Katedry (tam przecież mogę umieścić jedynie 1 Wyznawcę)?

Pytanie 2
Dotyczy sekcji "Wykonywanie Akcji i Reakcji", a konkretnie Akcji "Wykonanie Rytuału". Instrukcja wyjaśnia, że opłacając wspinaczkę, Gracz musi usunąć jednego ze swoich Wyznawców z obszaru odpowiadającego symbolowi widocznemu na stopniu, na który próbuje wejść, ale niektóre stopnie mają dwa lub więcej symboli, wymagają one wielu Wyznawców, aby można było wejść.
Moje zastrzeżenia budzi opisany w instrukcji przykład na str. 15.
Jeśli każdy symbol widoczny na kolejnym stopniu Toru Rytuałów musi zostać opłacony osobno, to w jaki sposób Znacznik Rytuału niebieskiego Gracza mógł przesunąć się z szarego Stopnia na niebieski Stopień po wydaniu zaledwie 1 Wyznawcy skoro tenże niebieski Stopień posiada dwa symbole? (mowa oczywiście o pierwszym zdaniu przykładu opisującym początkowy ruch Znacznika Rytuału).

Pytanie 3
Również dotyczy sekcji "Wykonywanie Akcji i Reakcji" i Akcji "Wykonanie Rytuału".
Na Karcie Startowej Akcji "Wykonanie Rytuału" jest mowa o możliwości wydania swoich Wyznawców i jednostek będących w Limbo, aby wspiąć się stopniach szarych, niebieskich lub czerwonych.
Natomiast w sekcji "Limbo" jest mowa o tym, że podczas wspinaczki z użyciem Wyznawców z Limbo, Gracz musi wydać 3 z nich (zwracając ich do swojej rezerwy), aby wspiąć się o 1 stopień szary, niebieski.
Czy zatem wydając Wyznawców z Limbo mogę wspinać się Znacznikiem Rytuału tylko po szarych i niebieskich stopniach czy też po szarych, niebieskich i czerwonych? I na marginesie, po co na Karce Startowej Akcji jest mowa o wydawaniu swoich Wyznawców i jednostek, skoro jedyną Jednostką Gracza są właśnie Wyznawcy? Cieniami przecież nie mogę wspinać się na Torze Rytuału. Cienie to jednostki neutralne i nigdy nie stanowią puli Gracza. Poza tym w instrukcji mowa jest o tym, że wyeliminowane Cienie trafiają do zasobów, a pożarte na boczną Planszę Pożartych Jednostek.

Pytanie 4
Również dotyczy sekcji "Wykonywanie Akcji i Reakcji" i Akcji "Wykonanie Rytuału" i już było zadawane przez moich Przedmówców.
Czy wspinaczkę Znacznikiem Rytuału po Torze Rytuału na kolejny stopień, na którym znajduje się więcej niż jeden symbol mogę opłacać Wyznawcami z obszarów i Limbo w dowolnej konfiguracji (np. 1 Wyznawca z obszaru z właściwym symbolem + 3 Wyznawców z Limbo bądź 6 Wyznawców z Limbo by pokryć koszt dwóch symboli)?
1. Nie da się zaprzeczyć że jest to nie jasne. Gdzieś jest popełniony błąd w opisie, z tego co pamiętam w prototypie było tak że kolejnych 2 wyznawców musisz umieścić na polu połączonym z twoją twierdzą a nie w dowolnym miejscu, i nie stawiało się już żadnego wyznawcy przy katedrze. Niestety twórcy muszą to sprostować bo nijak nie da się tego rozstrzygnąć, jedynie mogę powiedzieć że nie ma to wpływu na rozgrywkę ;), dopóki sprawa się nie wyjaśni można grać po swojemu ;).

2. Tu nie ma o czym rozmawiać popełnili błąd w przykładzie ale zasady są jasne i klarowne.

3. Tu jeśli chodzi o zasady sprawa też jest prosta (błąd w instrukcji). Wydając jednostki z limbo można wspiąć się na takie kolory na jakie zezwala akcja a zezwala na wspięcie sie na każdy kolor przy wydaniu trzech wyznawców ( stara zasada: zapis na kartach jest ważniejszy niż zasady w instrukcji). Nie czepiajmy się błędów typu wyznawcy, jednostki jeśli nie wprowadzają one niejasności ;), tu wszystko jest zrozumiałe.

4. Tu sprawa jest prosta wydając 3 wyznawców z limbo wchodzisz na stopień bez względu ilu potrzebuje symboli, one są brane pod uwagę wyłącznie w przypadku opłacania kosztu wyznawcami z planszy. 3 wyznawców z limbo działa dokładnie tak samo jak moc z karty która mówi żebyś się wspiął, nie interesują cię wtedy symbole. I tak wspinając się na czerwony poziom, gdzie masz aż 4 symbole potrzebujesz tylko 3 wyznawców z limbo, dokładnie tyle samo co na każdy inny kolor stopnia.
Pozdrawiam.
Wisimito
Posty: 54
Rejestracja: 15 paź 2020, 10:07
Has thanked: 46 times
Been thanked: 22 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Wisimito »

od Czachy:

"FAQ - Katedra Koszmarów
Jesteśmy w trakcie przygotowywania FAQ do "Katedry Koszmarów", gdzie zbierzemy Wasze pytania dotyczące czy to zasad czy mechaniki i odpowiemy na nie w sposób mamy nadzieję, wyczerpujący i satysfakcjonujący, udostępniając jednocześnie plik w formacie -pdf- na naszej stronie w sekcji "instrukcje i pliki".
Plan mamy ambitny - chcemy, żeby pierwszego lipca FAQ już służył Wam pomocą 💪
Jednocześnie do końca tygodnia (niedziela) czekam na ewentualne dodatkowe pytania, które nasunęły się Wam podczas grania a nie zostały jeszcze zadane na grupie - proszę je wysyłać na kuba@czachagames.pl
pozdrawiam 🙂 i miłego grania"
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Jdn »

Wisimito pisze: 19 cze 2023, 16:54 od Czachy:

"FAQ - Katedra Koszmarów
Jesteśmy w trakcie przygotowywania FAQ do "Katedry Koszmarów", gdzie zbierzemy Wasze pytania dotyczące czy to zasad czy mechaniki i odpowiemy na nie w sposób mamy nadzieję, wyczerpujący i satysfakcjonujący, udostępniając jednocześnie plik w formacie -pdf- na naszej stronie w sekcji "instrukcje i pliki".
Plan mamy ambitny - chcemy, żeby pierwszego lipca FAQ już służył Wam pomocą 💪
Jednocześnie do końca tygodnia (niedziela) czekam na ewentualne dodatkowe pytania, które nasunęły się Wam podczas grania a nie zostały jeszcze zadane na grupie - proszę je wysyłać na kuba@czachagames.pl
pozdrawiam 🙂 i miłego grania"
Na Facebooku pisali jeszcze, że mają za cel wydać ten FAQ około 1lipca.
Zadałem też pytanie na angielskiej wersji zbieraczki i odpisał mi jej twórca, że za polska wersję w pełni odpowiada Czacha, a w angielskich mają za mało informacji zwrotnych by dodać FAQ.
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Jdn »

Z ważniejszych rzeczy polecam przeczytać co wypłynęło w wątku na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/310302 ... 2#42514362
Skrót:
Mamy inne karty koszmarów niż wersja angielska. My mamy dwa razy to samo z obu stron, a eng ma dwa różne poziomy gry.
gabens29
Posty: 446
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:53
Has thanked: 226 times
Been thanked: 12 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: gabens29 »

Mietkins
Spoiler:
Znalazłeś może odpowiedź na to pytanie?
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Jdn »

Jdn pisze: 26 cze 2023, 20:17 Z ważniejszych rzeczy polecam przeczytać co wypłynęło w wątku na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/310302 ... 2#42514362
Skrót:
Mamy inne karty koszmarów niż wersja angielska. My mamy dwa razy to samo z obu stron, a eng ma dwa różne poziomy gry.
W poniedziałek Czacha ma dać oficjalny komunikat co dalej z kartami koszmarów. Czy wydrukują poprawkę czy nie? Ciekawe jak FAQ bo teraz czekamy aż wyjdzie po angielsku i wtedy oni przetłumaczą dopiero.
Torquemada666
Posty: 784
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Torquemada666 »

Jeszcze takie babole

Obrazek
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Jdn »

Ciekawa odp na bgg się trafiła o Limbo:
You can always take your Followers back from Limbo if you need them, but it will not gain you any steps on the Ritual track.

Czyli można z Limbo dobierać jak potrzebujesz wyznawców do czegoś innego.

Ciekawie sprawa wygląda z kartami bo tam to chyba nawet ang są nie dokończone zdania:
Odp autora o kartę C01:
The C01 card has in fact incomplete description. Moving the Dreamer to any Night space always takes place at the end of the turn.
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Jdn »

Mietkins pisze: 07 cze 2023, 16:31
CheshireCat pisze: 07 cze 2023, 14:31 Obrazek
Odrzuć 1,ale 1 czego?;> 1 kartę(najpewniej) czy 1 wyznawcę
W każdym takim przypadku chodzi o twoich wyznawców. Pozdrawiam.
I tutaj chodzi o kartę. W eng wersji jest:
Discard 1 card to build 1 Fort Level in an area under your control.

I ktoś mi ładnie uzupełnił jeszcze,że nie chodzi o karty snów:
You have to spend an additional development card in order to use D39.

Oczywiście nie ma tego poprawionego w poprawkach do kart w wersji PL :/
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: prib4 »

To fajnie Czacha poprawki robi :D
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: jnowaczy »

Obrazek

Mam prosbe o pomoc w rozwiklanie co tu jest napisane

- w instrukcji odnosnie przygotowania gry napisane jest by nie umieszczac w zmiennym czasie trwania zadnej czesci katedry na planszy glownej. Tutaj jest by przed gra wykonac okreslona liczbe krokow . Jakich kroków ???? z czego te kroki ???? co to krok 1 a co to krok 2 i jakie sa jeszce kroki ??. Przy 2 graczach to co ja ma w koncu wykonac ???
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: Jdn »

W skrócie masz albo nie dorzucić na start części katedry w zależności od wersji gry którą grasz i ilości graczy. Zobacz youtube.
MajsterGawerit
Posty: 1
Rejestracja: 28 paź 2021, 13:58

Katedra Koszmarów - pytania o zasady

Post autor: MajsterGawerit »

Dzień dobry.

Mam pytanie jak interpretować:

1. "Pożryj 1 jednostkę , aby wydać komendę koszmarowi" - zastanawiam się czy jako zagrywający kartę mogę pożrec dowolną jednostkę (swoją lub przeciwnika) czy tylko swoją?

2. Jak w konflikcie zginą wszystkie jednostki na obszarze (będzie pusty) kto zwycięża? Czy to jest traktowane jako remis i aktywny gracz decyduje?
ODPOWIEDZ