Manhattan

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Manhattan

Post autor: Maras »

Wszedłem właśnie w posiadanie Manhattanu (nie wyspy) ale gry Andreasa Seyfartha Speil des Jahres 1994 i mam pewne wątpliwości co do rozgrywki.
Instrukcja wydaje się być prosta i przejrzysta a jednak. Moje wątpliwości dotyczą Budowy Wieżowców.
Wg instrukcji
"Elementy budowy można układać bez ograniczeń na wolnym polu budowy ewentualnie na własnej wieży".
Czy w takim razie na własnych wieżach nie obowiązuje zasada ilości pięter?
Budowanie na obcych wieżach jest możliwe po spelnieniu jednego warunku: Po ułożeniu elementu gracz układający musi posiadać co najmniej tyle pięter w tej wieży, ile posiadał dotychczasowy właściciel. Nieistotnym jest, na którym miejscu w wieży tę piętra sa ulokowane."
Tu nurtuje mnie sołwo "dotychczasowy" rozumie, że nie ostatni. Wtedy miało by to sens. Jeżeli gracz położyłby np zieloną trójkę (budynek trzy piętrowy) potem inny czarną 4 to trzeci może położyć tylko albo budynek z trzema piętrami albo z czterema w innym kolorze i na tym koniec budynku?

Dla przykładu układ wieży: czarna 1 na to niebieska 1+ zielona 2+ czarna 2+ siwa 3+ czarna 4 - w sumie 13 elelementów
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Manhattan - zasady gry

Post autor: mst »

Maras pisze:Jeżeli gracz położyłby np zieloną trójkę (budynek trzy piętrowy) potem inny czarną 4 to trzeci może położyć tylko albo budynek z trzema piętrami albo z czterema w innym kolorze i na tym koniec budynku?
Zasada ilości pięter obowiązuje zawsze przy czym liczymy wszystkie piętra w całej wieży, nie tylko te z ostatnio dołożonego modułu. W powyższym przykładzie trzeci gracz może położyć tylko budynek 4-piętrowy ale zielony może położyć każdy budynek (bo 3+1=4 czyli tyle pięter ile posiada dotychczasowy właściciel czyli czarny). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Manhattan - zasady gry

Post autor: Maras »

mst pisze:
Maras pisze:Jeżeli gracz położyłby np zieloną trójkę (budynek trzy piętrowy) potem inny czarną 4 to trzeci może położyć tylko albo budynek z trzema piętrami albo z czterema w innym kolorze i na tym koniec budynku?
Zasada ilości pięter obowiązuje zawsze przy czym liczymy wszystkie piętra w całej wieży, nie tylko te z ostatnio dołożonego modułu. W powyższym przykładzie trzeci gracz może położyć tylko budynek 4-piętrowy ale zielony może położyć każdy budynek (bo 3+1=4 czyli tyle pięter ile posiada dotychczasowy właściciel czyli czarny). :)
No właśnie z teraz ma to sens. Nie na darmo Seayfarth wymyśłił 3 punkty za wysokość stawainych budynków w rundzie.
dzięki mst
ODPOWIEDZ