Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: mczlonka »

Cześć,

wiem, że takich tematów jest na tym forum bardzo dużo, ale zwracam się z gorącą prośbą do prawdziwych Poławiaczy Pereł o polecenie mniej znanej/niszowej gry lub w celu poszerzenia kolekcji:

- sprytnej, prostej ale nie prostackiej,
- na 2 osoby lub bardzo dobrze działającej w tym składzie,
- najlepiej rywalizacyjnej (choć przyjmę każdą propozycję),
- dużo interakcji,
- krótkiej, najlepiej do 30min,
- zajmującej mało miejsca na stole (nie mającej za dużo komponentów, np. pełnowymiarowej planszy),
- najlepiej w małym pudełku, żeby była mobilna,
- najlepiej po polsku lub niezależnie językowo,
- nie za trudnej (BGG complexity rating < 2.5, choć przyjmę każdą propozycję),
- wykorzystującej inne mechaniki (o ile jeszcze jakieś zostały) aniżeli są wykorzystane w tych grach, które posiadam.


Moja kolekcja:

7 Cudów Świata: Pojedynek z dodatkami
Azul: Mistrz Czekolady
Botanik
Capital Lux 2: Pocket (ENG)
Fantastyczne światy
Gejsze
Hero Realms z dodatkami
Jaipur
Mindbug (planuję dokupić dodatek)
Radlands
Santorini (ENG/PL) z dodatkiem
Splendor Pojedynek
Tiny Epic Galaxies BLAST OFF (ENG)
Unmatched z dodatkami
Zwierzęcy Front (planuję dokupić dodatek)


Nie interesuje mnie, bo albo grałem i dana gra wyleciała z kolekcji albo są to gry w mniejszym lub większym stopniu podobno do którejś z już posiadanych:

Battle Line/ Spór o Bór (Schotten Totten)
Calico
Caper: Europe
DC Deck-Building Game
Dragon Castle
Gry LCG
Gry Roll&Write
Gry Uwe Rosenberga dla 2 graczy (np. Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec)
Jambo
Kaskadia
Mandala
Neuroshima Hex 3.0
Onitama
Papierowe Morze (Sea Salt & Paper)
Patchwork
Pozostałe Azule
Race for the Galaxy
Raptor
Reef
Res Arcana
Rodzina gier Aeon's End
Rodzina gier Carcassonne
Rodzina gier Dominion
Rodzina gier Kingdomino
Rodzina gier Mr. Jack
Rodzina gier Osadnicy: Narodziny Imperium
Rodzina gier Undaunted
Rój
Seasons
Star Realms, Ascension, Shards of Infinity
Syndykat Zbrodni (Blitzkrieg!: World War Two in 20 Minutes), Cezar
Tajniacy: Duet
Tak
Targi
The Duke
War Chest
Watergate
Władca Pierścieni: Konfrontacja
Zaginione Miasta


To co wpadło mi w oko, więc proszę o komentarz do tych co już w nie grali:

Star Wars: The Deckbuilding Game (pomimo że mam Hero Realms, ale to SW :))
Point City (czekam na PL, chyba lepsza wersja Point Salad)
Czaszki z Sedlec (nie wiem czy nie za proste)
Leśne Rozdanie (nie wiem czy nie za długie, na to co oferuje)

oraz nowości (2023), o których jeszcze mało wiem, ale planuję obejrzeć gameplaye:

Trailblazers (ładne Carcassone?)
Fugitive (Second Edition) (choć nie wiem czy nie za proste)
General Orders: World War II (ciekawie to wygląda, tylko że dużo tekstu na kartach)
Silver & Gold Pyramids (wiem, że to wykreślanka, ale na kartach i od PW-H)
21 Giochi Minuti (mix mechanik, ale po włosku instrukcja)
Sail (jedyny co-op, ale rysunki od Santiago :))
Ostatnio zmieniony 26 lis 2023, 17:11 przez mczlonka, łącznie zmieniany 2 razy.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: Cyel »

Wiem że nie jest to gra ani mało znana, ani zupełna nowość, ale czy dobrze widzę, że na Twojej liście brak Neuroshimy Hex?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Beerior
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 136 times
Been thanked: 25 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: Beerior »

Polecam Watergate!
akurczak
Posty: 60
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 146 times
Been thanked: 31 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: akurczak »

Nieźle pasują Innowacje, ale polska edycja już chyba tylko do dostania z drugiej ręki.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: Barbarzyńca »

2 de Mayo. Spełnia chyba wszystkie punkty poza niezależnością jezykową, ale kart jest tam kilka na krzyż i chyba na bgg są polskie wkładki do koszulek.

Coin Age Specyficzny abstrakt strategiczny. Drukujesz mikroplanszę i grasz bilonem.

.boop Logiczna/abstrakt. Kotki rozpychają się po kołdrze. Rewelacyjna rzecz.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2023, 03:20 przez Barbarzyńca, łącznie zmieniany 1 raz.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: agt »

Jekyll i Hyde
Kahuna
nomalas
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2021, 22:55
Has thanked: 47 times
Been thanked: 10 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: nomalas »

Kakao z dodatkiem Czekolada

Prosta, ale nie prostacka. Krótkie tłumaczenie zasad i jeszcze krótszy setup. Kafelkowiec z interakcją, ale bez chamstwa. Partia w pół godziny na luzie
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: kurdzio »

Zamek od dr Knizi z klasyków, czyli dwuosobowe Carcassonne (ale z opisu wynika że raczej graliście?)

Dracula vs Van Helsing z nowości od wydawnictwa Muduko, można sprawdzić na BGA.
https://sklep.muduko.com/pl/p/DRACULA-v ... ELSING/345

Również czekam na Point City, a Leśne Rozdanie także można sprawdzić na BGA, ja zakup odpuściłem.
I dzięki za ten temat, na pewno będzie inspirujący :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: karmazynowy »

Beer & Bread spełnia wymagania, jednak ma trochę tekstu na kartach.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
rodan77
Posty: 762
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: rodan77 »

Sobek dla 2 graczy.
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: koloX »

Szmal nie jest nowy ale jest szybki prosty i nie prostacki. Poręczna karcianka wymagająca tworzenia kombosów dających kasę. Najlepiej sprawdza się na dwie osoby gdyż występujący w niej element losowy jest wtedy najbardziej zredukowany. Gra korzystająca z różnych zasobów mózgu - trzeba kojarzyć, zapamiętywać, wyczuwać przeciwnika. Zaskakująco dobrze zbalansowana jak na to że każda karta jest inna a ich moce różne. Gdyż często o zwycięstwie decyduje minimalna ilość szmalu.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: jacobPL »

1) Watergate już ktoś polecił (mini wersja Zimnej Wojny).
2) Dorzuciłbym pojedynkowego Elekta z dodatkami (piękne grafiki, dużo negatynwej interakcji, sprytna, do 1h, chodzi też na 4 os.).
3) W szczególności polecam z drugiej ręki poszukać topowej wg mnie małej 2-os. Metallum. Polscy autorzy, kompaktowa, smaży zwoje, area control, programowanie akcji, rewelacja!
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: poooq »

Samurai Knizi bardzo miło działa na dwóch graczy, odczucia pomiędzy GO a szachami, daje możliwość rozgrywki też dla 3 i 4. Przyjemna i satysfakcjonująca partia.
Legendy Blue Moon tego samego projektanta: karciany pojedynek z przeciąganiem liny, siedem talii w jednym pudełku plus wszystkie do tej pory wydane promki i dodatki. Mega opłacalny zakup.
Claim trick-taking (zbieranie lew) z dodatkowymi twistami. Można zakupić Claim2 i grać w 4 osoby.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: sliff »

Fox in the forest, Botanik
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: mczlonka »

Dziękuję wszystkich za polecone tytuły. Postaram się napisać co nieco o Waszych propozycjach. Przy okazji zaktualizuję swój pierwszy post o tytuły, o których zapomniałem.
Cyel pisze: 25 lis 2023, 23:40 Wiem że nie jest to gra ani mało znana, ani zupełna nowość, ale czy dobrze widzę, że na Twojej liście brak Neuroshimy Hex?
Nie mam pojęcia jak to się stało, że zapomniałem umieścić ją na liście. Oczywiście dawno temu zagrywałem się w ten tytuł dosyć często, aktualnie całość (miałem kilka dodatków) została wyparta przez serię Unmatched.
Beerior pisze: 26 lis 2023, 00:08 Polecam Watergate!
W ten tytuł również grałem. Bardzo ciekawe przeciąganie liny, jednak wyleciała z kolekcji - trochę za dużo miejsca na stole zajmuje, aczkolwiek z głębi serca również ją polecam!
akurczak pisze: 26 lis 2023, 00:31 Nieźle pasują Innowacje, ale polska edycja już chyba tylko do dostania z drugiej ręki.
Dobra gra, ale nieco zbyt skomplikowana i zbyt długa na to, czego szukam.
Barbarzyńca pisze: 26 lis 2023, 02:10 2 de Mayo. Spełnia chyba wszystkie punkty poza niezależnością jezykową, ale kart jest tam kilka na krzyż i chyba na bgg są polskie wkładki do koszulek.

Coin Age Specyficzny abstrakt strategiczny. Drukujesz mikroplanszę i grasz bilonem.

.boop Logiczna/abstrakt. Kotki rozpychają się po kołdrze. Rewelacyjna rzecz.
Żadnego tytułu nie kojarzę – sprawdzę z pewnością!
agt pisze: 26 lis 2023, 02:54 Jekyll i Hyde
Kahuna
Obie znam, ale żadna nie przypadła mi do gustu.
nomalas pisze: 26 lis 2023, 07:06 Kakao z dodatkiem Czekolada

Prosta, ale nie prostacka. Krótkie tłumaczenie zasad i jeszcze krótszy setup. Kafelkowiec z interakcją, ale bez chamstwa. Partia w pół godziny na luzie
Znam podstawkę, ale również mi nie podeszła. Ogólnie mam problem z kafelkowcami :(
kurdzio pisze: 26 lis 2023, 07:17 Zamek od dr Knizi z klasyków, czyli dwuosobowe Carcassonne (ale z opisu wynika że raczej graliście?)

Dracula vs Van Helsing z nowości od wydawnictwa Muduko, można sprawdzić na BGA.
https://sklep.muduko.com/pl/p/DRACULA-v ... ELSING/345

Również czekam na Point City, a Leśne Rozdanie także można sprawdzić na BGA, ja zakup odpuściłem.
I dzięki za ten temat, na pewno będzie inspirujący :)
Tak, Zamek graliśmy. Przejadło mi się już Carcassonne, niezależnie od odsłony.
W Dracula vs Van Helsing grałeś? Polecasz? Jakoś umknęło mi to, a to jeden z moich ukochanych rysowników! :)
A Leśne Rozdanie odpuściłeś z jakiego powodu?
karmazynowy pisze: 26 lis 2023, 11:15 Beer & Bread spełnia wymagania, jednak ma trochę tekstu na kartach.
Zdecydowanie zajmuje za dużo miejsca na stole.
rodan77 pisze: 26 lis 2023, 12:42 Sobek dla 2 graczy.
Sprawdzę :)
koloX pisze: 26 lis 2023, 12:49 Szmal nie jest nowy ale jest szybki prosty i nie prostacki. Poręczna karcianka wymagająca tworzenia kombosów dających kasę. Najlepiej sprawdza się na dwie osoby gdyż występujący w niej element losowy jest wtedy najbardziej zredukowany. Gra korzystająca z różnych zasobów mózgu - trzeba kojarzyć, zapamiętywać, wyczuwać przeciwnika. Zaskakująco dobrze zbalansowana jak na to że każda karta jest inna a ich moce różne. Gdyż często o zwycięstwie decyduje minimalna ilość szmalu.
Tytuł kojarzę, ale zasugerowałem się tym co jest napisane na BGG, czyli że najlepiej chodzi na 4 osoby. Ale skoro mówisz, że we dwóch równie dobrze się w nią gra, to sprawdzę :)
jacobPL pisze: 26 lis 2023, 12:59 1) Watergate już ktoś polecił (mini wersja Zimnej Wojny).
2) Dorzuciłbym pojedynkowego Elekta z dodatkami (piękne grafiki, dużo negatynwej interakcji, sprytna, do 1h, chodzi też na 4 os.).
3) W szczególności polecam z drugiej ręki poszukać topowej wg mnie małej 2-os. Metallum. Polscy autorzy, kompaktowa, smaży zwoje, area control, programowanie akcji, rewelacja!
Watergate - j.w.
Elekt – super tytuł! Jednak zbyt skomplikowana i zbyt długa na to, czego szukam.
Metallum - obawiam się, że na tą chwilę nie do dostania, aczkolwiek obejrzę sobie gameplay :)
poooq pisze: 26 lis 2023, 14:19 Samurai Knizi bardzo miło działa na dwóch graczy, odczucia pomiędzy GO a szachami, daje możliwość rozgrywki też dla 3 i 4. Przyjemna i satysfakcjonująca partia.
Legendy Blue Moon tego samego projektanta: karciany pojedynek z przeciąganiem liny, siedem talii w jednym pudełku plus wszystkie do tej pory wydane promki i dodatki. Mega opłacalny zakup.
Claim trick-taking (zbieranie lew) z dodatkowymi twistami. Można zakupić Claim2 i grać w 4 osoby.
Sprawdzę wszystkie tytuły :)
sliff pisze: 26 lis 2023, 14:40 Fox in the forest, Botanik
Botanika mam. Fox in the Forest kojarzyłem, ale póki co nie mogę się przekonać do mechaniki Trick-taking. Mimo wszystko obejrzę gameplay.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: antonio3333 »

Nie wiem czy to ma być na już czy możesz poczekać, ale wydaje mi się że takim dobrym tytułem byłby Kelp, który dopiero funduje się (w sumie już się ufundował i to bardzo dobrze). Sprytna gra z hidden movement gdzie wcielacie się w Rekina polującego na ośmiornicę lub ośmiornicę która chce pożywić się i uciec rekinowi. Ja będę wspierał, bo wydaje mi się mega pod względem mechaniki jak i oprawy graficznej.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: Barbarzyńca »

.boop możesz popróbować na bga
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: kurdzio »

mczlonka pisze: 26 lis 2023, 17:01 W Dracula vs Van Helsing grałeś? Polecasz? Jakoś umknęło mi to, a to jeden z moich ukochanych rysowników! :)
A Leśne Rozdanie odpuściłeś z jakiego powodu?
Draculę testowałem na BGA - pozycja bardzo przyjemna, niestety w tego typu grach jestem raczej słaby, brakuje mi zapału żeby poznawać sposoby na ogranie przeciwnika. Mechanika wydaje się satysfakcjonująca, zwłaszcza jeśli wykiwamy współgracza :)

Leśne Rozdanie wbrew pozorom potrafi rozrosnąć się na stole i trwa odrobinę za długo jak na stosunkowo prosty set collection. Końcowe liczenie punktów jest trochę upierdliwe, ale to już raczej czepialstwo. Poza tymi uwagami bawiłem się bardzo dobrze, zakup odpuściłem z prozaicznego powodu - nie poczułem potrzeby posiadania takiej gry. Jeśli jednak szukamy pozycji opartej na set collection, to jest to dobry kierunek, można dojrzeć w niej coś więcej.
antonio3333 pisze: 26 lis 2023, 17:18 Nie wiem czy to ma być na już czy możesz poczekać, ale wydaje mi się że takim dobrym tytułem byłby Kelp, który dopiero funduje się (w sumie już się ufundował i to bardzo dobrze). Sprytna gra z hidden movement gdzie wcielacie się w Rekina polującego na ośmiornicę lub ośmiornicę która chce pożywić się i uciec rekinowi. Ja będę wspierał, bo wydaje mi się mega pod względem mechaniki jak i oprawy graficznej.
Zwróciłem uwagę na tę grę podczas dzisiejszego Board News - ja wsparcie odpuszczam, ale gra zostaje na radarze, wydaje się bardzo interesująca :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
sgor
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 44 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: sgor »

mczlonka pisze: 26 lis 2023, 17:01 Elekt – super tytuł! Jednak zbyt skomplikowana i zbyt długa na to, czego szukam.
Gra ma naprawdę proste zasady (a wg BGG minimalnie wyższą trudność niż podane przez Ciebie 2.5) i na 2 os. my spokojnie ogrywamy w 30 min.
Jak patrzę na Twoją listę wymagań to spełnia wszystkie (może poza ostatnia, bo tu nie jestem pewien) punkty.

No i - chociaż to nie jest kluczowe - gra polskiego autora.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: tomp »

The British Way: Counterinsurgency at the End of Empire
(tylko 2 osoby)
to już tytuł 2.5+. chociaż po ograniu powinien być łatwiejszy, początek nauki wydaje się schodami.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Pompex
Posty: 40
Rejestracja: 02 paź 2023, 20:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: Pompex »

To może Bohaterowie Tenefyru. Bardzo fajna karcianka kooperacyjna. Trochę deck building, trochę dungeon crawl. Gra od 1 do 4 graczy.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: cezaras »

Orion Duel - typowa logiczna, ale z jakąś taką lekkością - do spróbowania na BGA
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: agt »

Pompex pisze: 27 lis 2023, 11:13 To może Bohaterowie Tenefyru. Bardzo fajna karcianka kooperacyjna. Trochę deck building, trochę dungeon crawl. Gra od 1 do 4 graczy.
Czy tam czuć przygodę?
Pompex
Posty: 40
Rejestracja: 02 paź 2023, 20:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: Pompex »

agt pisze: 27 lis 2023, 14:11
Pompex pisze: 27 lis 2023, 11:13 To może Bohaterowie Tenefyru. Bardzo fajna karcianka kooperacyjna. Trochę deck building, trochę dungeon crawl. Gra od 1 do 4 graczy.
Czy tam czuć przygodę?
Czuć,jak najbardziej.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Mało znane 2-osobówki lub zupełne nowości

Post autor: vcrproszek »

Sprawdź jeszcze te 2 pozycje :
Sztuka wojny - obecnie chyba tylko z drugiej ręki
King is Dead
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
ODPOWIEDZ