Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: Darkstorm »

Na wstępie powiem, że nie mam pojęcia o malowaniu, ale postanowiłem zwashować figurki do Wojny o Pierścień.

Najpierw wykonałem kilka prób żeby zobaczyć jak to wyjdzie. Próby te są widoczne w pierwszej kolumnie. Najlepiej widać na pierwszej regularnej jednostce Saurona. Szczegóły się uwidoczniły a figurki nabrały ładnego połysku. Ponieważ byłem zadowolony z efektu postanowiłem zrobić tak całą armię. No i tu się coś popsuło. Widać to na pozostałych kolumnach figurek widocznych na zdjęciu.
Farbka przestała uwypuklać szczegóły, figurki już nie dostawały tego ładnego połysku tylko były matowe i w ogóle farbka przestała się zachowywać jak farbka kontrastowa.
Nie lakierowałem figurek po pierwszych próbach - połysk pochodził od farbki. Farbka nie została zostawiona otwarta.

Używana farbka to Baal Red od Citadel.
Czy ktoś poratuje i podpowie co tu się nawywijało?

Obrazek
Obrazek
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: autopaga »

Cytując klasyka: "O Panie a kto to panu tak skasztanił (edit - Fisq)." Pod farby contrasty podkład się biały daje. A po contraście fajnie jeszcze suchym pędzlem przejechać (to taka technika drybrush poczytaj/pooglądaj o tym).

To co masz będzie do zmycia tylko teraz uwaga bo niektóre rozpuszczalniki budowlane rozpuszczają plastik z którego są figurki nie dam sobie ręki uciąć, ale chyba nitro i aceton odpada.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3381
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: psia.kostka »

Jak wjechalo haslo "nitro" oraz podklad na gumoludy z WoP, to juz jest poziom eksperctwa, gdzie moge wziac udzial w radach/dyskusji 8)

Proces technologiczny wtrysku plastiku wymaga nasmarowania form, wiec produkt jest powleczony cienka warstewka oleista, co moze zniweczyc proby malowania. Wskazane jest mycie w mydelku i cieplej wodzie, i osuszenie na reczniku, aby tez nie nazbierac paprochow itp. To taka wiedza z ksiazki "ABC Modelarstwa - Samoloty" (sprzed XL lat :twisted: )

Czy do kontrastow potrzeba podkladu, to nie wiem, bo reklamuja ze rachu-ciachu, jedna warstwa i gotowe, ale rzeczywiscie chyba maluja po bialych figsach. np tu:
https://sklep.portalgames.pl/pl/p/Speed ... zatek/2324

I tu dochodzimy do sedna, czyli gumoleum WoP vs rozpuszczalnik do farby w sprayu. Te figsy to nie jest taki plastik jak 95% figureskow jakie znajdziesz w gierkach(wiec pechowo rozpoczales przygode). Jest miekki i gumowaty i wiele sprayow z puchy sprawia, ze figurki sie lepia i daja koszmary wlascicielom, mimo 5 warstw lakieru na wierzch. Obadaj temat zanim zaczniesz psikac.

Ad NITRO
No to raczej zezre wiekszosc tworzyw sztucznych. Np klejenie styropianu na butapren :twisted:

Tu byl moj wywod o NaOH, ale jednak szkoda nudzic, akrylowe farbki jakimis soft metodami usuniesz zapewne, szczegolnie, ze gumo-plastik masz na warsztacie. Musisz isc w temat "malowanie figurek WoP" :D
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: autopaga »

Faktycznie kolega dobrze pisze, raz miałem podobny problem z gumowymi figsami ze starego spartacusa. Aczkolwiek finalnie znalazłem lakier po którym przestały się lepić, chyba był to poliuretanowy matt varnish od vallejo.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: Darkstorm »

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas ale chyba się nie zrozumieliśmy.

Nie szukam informacji jak to zmyć ani nie mam problemu z lepkością, tylko dlaczego farbka kontrastowa po kilku figurkach, nagle przestała się zachowywać jak farbka kontrastowa. Podkład dla wszystkich "wersji" był taki sam a mimo to wygląda to jak zupełnie inna farba. Wszystkie figurki były tak samo umyte.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: Dako »

Darkstorm pisze: 26 mar 2024, 06:59 Dziękuję wszystkim za poświęcony czas ale chyba się nie zrozumieliśmy.

Nie szukam informacji jak to zmyć ani nie mam problemu z lepkością, tylko dlaczego farbka kontrastowa po kilku figurkach, nagle przestała się zachowywać jak farbka kontrastowa. Podkład dla wszystkich "wersji" był taki sam a mimo to wygląda to jak zupełnie inna farba. Wszystkie figurki były tak samo umyte.
Dla formalności zapytam czy farbka przed użyciem była dobrze rozmieszana?
Bo wygląda jakby rozpuszczalnik i pigment uległy rozwarstwieniu na początku była rzadka a dalej coraz gęstsza.
Generalnie kolor czerwony nie jest prostym kolorem do malowania ;)
Dawno temu pomalowałem całą czerwoną armię orków do WH40K ale to robiłem aerografem:
https://www.dakkadakka.com/core/gallery ... sp?u=47119
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: Darkstorm »

Dako pisze: 26 mar 2024, 07:20 [
Dla formalności zapytam czy farbka przed użyciem była dobrze rozmieszana?
Trząchałem przed otwarciem. Może za mało?
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: Dako »

Tylko spekuluję.
Ale jeśli masz taką możliwość to warto wrzucić do środka nierdzewną kulkę (która rozmiesza pigment) i spróbować dłużej potrząsać.
Ja swoim farbkom robię co jakiś czas "kurację wstrząsową" ;) pokazywałem tutaj:
viewtopic.php?p=1474481#p1474481
Choć są też bardziej humanitarne metody ;)
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: The Fifth Horseman »

Darkstorm pisze: 26 mar 2024, 06:59Nie szukam informacji jak to zmyć ani nie mam problemu z lepkością, tylko dlaczego farbka kontrastowa po kilku figurkach, nagle przestała się zachowywać jak farbka kontrastowa. Podkład dla wszystkich "wersji" był taki sam a mimo to wygląda to jak zupełnie inna farba. Wszystkie figurki były tak samo umyte.
Wygląda jakby była po prostu zgęstniała. Dodaj trochę contrast medium do słoiczka i mocno wymieszaj.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: wrojka »

Darkstorm pisze: 26 mar 2024, 08:17
Dako pisze: 26 mar 2024, 07:20 [
Dla formalności zapytam czy farbka przed użyciem była dobrze rozmieszana?
Trząchałem przed otwarciem. Może za mało?
Też zawsze trząchałem ostro i wydawało mi się że jest okej, ale dopiero gdy użyłem metalowych kulek to zauważyłem że pigment na spodzie pojemniczka (wystarczy spojrzeć od dołu) się rozbił i wymieszał. Można go rozbić też wykałaczką i wtedy ostro wstrząsać.

Jak jesteś z okolic Gdańsk-Wrzeszcz to mogę poratować i metalowymi kulkami i contrast medium :D
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: Darkstorm »

The Fifth Horseman pisze: 27 mar 2024, 16:53
Darkstorm pisze: 26 mar 2024, 06:59Nie szukam informacji jak to zmyć ani nie mam problemu z lepkością, tylko dlaczego farbka kontrastowa po kilku figurkach, nagle przestała się zachowywać jak farbka kontrastowa. Podkład dla wszystkich "wersji" był taki sam a mimo to wygląda to jak zupełnie inna farba. Wszystkie figurki były tak samo umyte.
Wygląda jakby była po prostu zgęstniała. Dodaj trochę contrast medium do słoiczka i mocno wymieszaj.
Chodzi o to?

https://dragoneye.pl/citadel-technical- ... .html#opis
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: The Fifth Horseman »

Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3381
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: psia.kostka »

wrojka pisze: 28 mar 2024, 10:14 Jak jesteś z okolic Gdańsk-Wrzeszcz to mogę poratować i metalowymi kulkami i contrast medium :D
Swietna propozycja z Twojej strony. Brawa za chec lokalnej pomocy! Choc nie wiem czemu od razu przyszla mi na mysl "wez procę, bedzie klawo" :mrgreen:

Moze to byc ta kwestia niewymieszanego pigmentu, ale skoro autor pisal, ze
Darkstorm pisze: 25 mar 2024, 23:00 nie mam pojęcia o malowaniu
to dosc fartowne byloby, ze uniknal klejenia sie gumoludow po sprayowaniu. Bo jednak logika poczatkujacego, to najczesciej "wezme tani spray podkladowy z marketu".
Darkstorm pisze: 26 mar 2024, 06:59 Podkład dla wszystkich "wersji" był taki sam
A to pedzelkiem robiles podklad akrylami, czy jednak bialy z puchy? Przyznaj sie jak z ta lepkoscia ;) Nie pytam tez, zeby sie pastwic, tylko jako rada/doswiadczenia dla kolejnych malarzy swietnego WoPa, (w tym mnie 8) )
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: Darkstorm »

psia.kostka pisze: 29 mar 2024, 06:02 A to pedzelkiem robiles podklad akrylami, czy jednak bialy z puchy? Przyznaj sie jak z ta lepkoscia ;) Nie pytam tez, zeby sie pastwic, tylko jako rada/doswiadczenia dla kolejnych malarzy swietnego WoPa, (w tym mnie 8) )
Podkład mam taki jak na zdjęciu. Rozprowadzany pędzelkiem. Z lepkością nie odczuwam żadnych problemów. Jak już o tym wspomniałeś to w jakimś minimalnym stopniu faktycznie różnią się pod tym względem od oryginałów ale to tak subtelna różnica, że bym jej nie zauważył jakbyście o tym nie wspomnieli.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3381
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Washowanie - help, co ja tu zepsulem?

Post autor: psia.kostka »

Teoria byla taka, ze to agresywny rozpuszczalnik do farb, czyli nosnik pigmentu w puszkach z tanim sprayem reaguje z nietypowym tworzywem tych figurek, ewentualnie z tym tlustym pozostalym po wtrysku osadem. Niektorzy twierdzili, ze samo umycie figsow niwelowalo im problem lepkosci :? Zalozylem stad, ze uzycie pedzelka i farby akrylowej rozpuszczalnej w wodzie bedzie neutralne dla tego plastiku.

Sa opowiesci, ze np latem figurki (pomalowane) potrafia sie skleic w pudelku w kolorowa mase-kulke :shock:

Strasznie dziwny ten material wybrali. Jedyny plus, ze "dzidy i sztandary" sie nie lamia ;)

Moze maznij sobie jakas inna figurke z twardszego plastiku tymi farbkami, to mialbys lepsza probe i satysfakcje niz walka z gumoludami. (w sensie jako warsztat malarski, bo rozumiem ze WoP jest celem)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
ODPOWIEDZ