Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: schizofretka »

Rebel premium.
Nóż krążkowy to swoją drogą, ale na myśl o wymierzaniu przyłożenia linijki do każdej koszulki z kilkuset kard mi głowa eksploduje.

Jak rozumiem, trymer tnie po jednej? Wtedy tym bardziej konieczny jest jakiś regulowany narożnik, by każdą kolejną ustawiać tak samo.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zioombel »

Ile milimetrów chcesz tego uciąć?
Czy dobrze rozumiem, że na gilotynie chciałbyś ciąć kilka koszulek na raz?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

schizofretka pisze: Jak rozumiem, trymer tnie po jednej? Wtedy tym bardziej konieczny jest jakiś regulowany narożnik, by każdą kolejną ustawiać tak samo.


Stukał Lucjan Szołajski
Trymer przetnie spokojnie ~10 na raz. Jedyny problem jest taki że koszulki są śliskie i utrzymanie ich w jednej bryle jest bardzo trudne.
Ja układam obok siebie 5 sztuk z kartami w środku i wtedy przycinam. Całość nabierała wtedy sztywności i koszulki nie marszczą się podczas cięcia.

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: schizofretka »

Różnie, ale czasem tylko jeden, albo i to nie.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: hipcio_stg »

Ja na gilotynie dociskam liniałem przy krawędzi cięcia i nie mam problemu ani z marszczeniem, ani z przesuwaniem. Nawet czasami odpalam sobie latarkę w tel i kładę pod kartkę, aby widzieć linię cięcia. Ścinałem też białe krawędzie po cięciu gilotyną. Bez najmniejszego problemu. Trymerów nie znam, ale nie podobały mi się podczas zakupu.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: schizofretka »

A dociśniesz ryzę lub co gorsza plik koszulek bez mikronowego przesunięcia? No nic, nie jest to ani wielkie ani drogie a użyteczne, więc nie ma co kręcić nosem chyba.


Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

A zobaczysz mikronowe przesunięcie? :roll:
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: hipcio_stg »

schizofretka pisze:A dociśniesz ryzę lub co gorsza plik koszulek bez mikronowego przesunięcia? No nic, nie jest to ani wielkie ani drogie a użyteczne, więc nie ma co kręcić nosem chyba.


Stukał Lucjan Szołajski
Z założenia jeżeli wycinam cokolwiek do grania to robię to z przyjemnością. Jeżeli robię to z przyjemnością to robię to dokładnie i pojedynczo. Nawet obcinam ranty grubości włosa. Ma być starannie i tyle. Czas nie gra dla mnie roli, a sprzętem, którym dysponuję jestem w stanie to zrobić. Nie czuję cięcia więcej niż jednej kartki choćby ze względu na tolerancję pobierania papieru przez drukarki. Jak mam później i tak poprawiać każdą z osobna to na czym zaoszczędzę? na pewno nie na czasie.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kali »

Jeśli już mam ciąć ryzę, to idę do nieco bardziej zaawansowanego punktu ksero, żeby mi to przecięli porządnym urządzeniem. Z moich wyliczeń - wychodzi to najtaniej - w zależności od miasta 1-2 zł za linię cięcia. Choć bodajże w Rzeszowie da się pociąć ryzę z 20 liniami cięcia za 5 zł.
I nie ma mikronowych przesunięć.

Jeśli chodzi o gilotynę - swego czasu szukałem informacji o tym ustrojstwie. Wyszło mi, że tanich nie ma co kupować. Podstawowe problemy z tańszymi urządzeniami:
- szybko się tępią,
- potrafią poszarpać kartki,
- nie da się równo wyciąć kilku kartek, bo podczas dociskania noża papier potrafi się przesunąć.

Podytałem praktyków wykorzystujących te urządzenia i zasugerowali, że podstawą jest:
- dobry docisk,
- idealna symetria noża
- odpowiedni stop, z którego nóż został wykonany,
- stabilny ogranicznik (to do czego dokładamy cięty materiał)
- bardzo stabilne mocowanie noża.
Koszt urządzenia jako tako spełniającego te parametry to coś około 2500, oczko wyżej to około 4500 zł.
Odpuściłem i używam noża do papieru.

Jeśli miałbym ciąć koszulki to zrobiłbym pewnie wypraskę z drewna, w którą idealnie mieściłaby się koszulka i ciął zestawem nóż + linijka.
Większej ilości i tak nie da się przeciąć jednocześnie jak ma być równo, bo koszulki są śliskie i grubsze na brzegach, co będzie powodowało ich rozjeżdżanie się.
Możliwe, że patent z trymerem i kartami w koszulkach dałby radę, ale ułożyć równo to też jak dla mnie niezłe wyzwanie, więc i tak pewnie ciąłbym pojedynczo.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 347
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 244 times
Been thanked: 54 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: narandil »

mój ostatni projekt: Tiny Epic Defenders PL wersja Deluxe
Spoiler:
Spoiler:

korzystając w większości z grafik z fanowskiej wersji na bgg przetłumaczyłem prawie wszystkie karty. Mogłem tłumaczyć z oficjalnych pnp ale szczerze mówiąc to oka one nie cieszą. Choć grafiki regionów i kart hordy z nich użyłem. A teraz to można grać! Nie dość że bajecznie wygląda to jeszcze regrywalność w postaci przeróżnych bohaterów, końcowych bosów, regionów, potworów i artefaktów jest wielce zadowalająca jak na ''tiny'' grę :) Mechanicznie bardzo przypomina Ghost Stories tyle, że jest mniej złożona i nie ma tej beznadziejnie losowej kości :)

ps. jak zawsze chętnych do zrobienia swojej kopii zapraszam na PW po pliki ;) niestety wydawnictwo nie zgodziło się na udostępnienie plików w sieci, bo jak mówią planują dodatek w tym roku i liczą na polską licencję ...
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 237
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: ravenone »

W pracy mam drukarkę laserową, a papier foto samoprzylepny wszędzie sprzedają pod atramentówki.
Czy ktoś wie, jak się taki papier zachowa pod laserówką? Szkoda mi kupować 50 sztuk, gdy się okaże, że wydruk wyjdzie z pupy;).
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: mauserem »

ravenone pisze:W pracy mam drukarkę laserową, a papier foto samoprzylepny wszędzie sprzedają pod atramentówki.
Czy ktoś wie, jak się taki papier zachowa pod laserówką? Szkoda mi kupować 50 sztuk, gdy się okaże, że wydruk wyjdzie z pupy;).
nie rób tego! wydruk w ogóle nie wyjdzie za to drukarka laserowa będzie do "pupy" - jest spora szansa, że na wałku grzejnym laserówki papier po prostu się sfajczy i przylepi do wałka (wymiana gwarantowana). Kup papier dedykowany do laserówek. Chyba że nie masz skrupułów co do firmowej drukarki ;) wtedy eksperymentuj ile wlezie :D
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

mauserem pisze:
ravenone pisze:W pracy mam drukarkę laserową, a papier foto samoprzylepny wszędzie sprzedają pod atramentówki.
Czy ktoś wie, jak się taki papier zachowa pod laserówką? Szkoda mi kupować 50 sztuk, gdy się okaże, że wydruk wyjdzie z pupy;).
nie rób tego! wydruk w ogóle nie wyjdzie za to drukarka laserowa będzie do "pupy" - jest spora szansa, że na wałku grzejnym laserówki papier po prostu się sfajczy i przylepi do wałka (wymiana gwarantowana). Kup papier dedykowany do laserówek. Chyba że nie masz skrupułów co do firmowej drukarki ;) wtedy eksperymentuj ile wlezie :D
to zalezy od drukarki i od papieru. Ja drukowałem laserem na naklejkach wiele razy i nie miałem problemów.
Ale jakbym wiedział że mogę uwalić drukarkę to nie wiem czy bym testował. :)
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kisiel365 »

Nabyłem ostatnio insert do gier z warboxa i chyba miałem zbyt wygórowane oczekiwania, ale nie zachwyca (surowa, cięta laserem sklejka z wypalonymi wzorami). Czym to najlepiej potraktować, żeby nadać temu jakiś sensowny wygląd z lekkim przyciemnieniem i uwypukleniem naturalnego koloru? W necie co strona to inna opinia i sam już nie wiem, czy wosk, olej, bejca, lakierobejca czy lakier się do tego nada. Czy może ktoś poradzić jak stosunkowo niewielkim kosztem wykończyć tą surowiznę? Czy od wosku i oleju nie będzie tłuste w dotyku i zacznie brudzić elementy gry?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Najtańsza powinna byc lakierobejca.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

Z olejem bym uważał. Używałem tego do drewnianego blatu i miecza bokuto do kenjutsu, i jednak trochę tłuste jest na początku. Z woskiem może być podobnie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kisiel365 »

Skusiłem się na neutralną lakierobejcę na bazie rozpuszczalnika jak wyschnie druga warstwa z obu stron i skleję to wrzucę tutaj zdjęcia.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: misioooo »

Moja małżonka meble sama poprawia po fabrykach/tartakach. Nakłada bejcę (lakierobejce wg niej to szit - kiedyż używała) w kolorku jaki tam sobie chce. Potem na to wosk dobrze wciera. Czeka aż wyschnie i potem jeszcze dokładnie poleruje. Nic się nie klei, nic nie brudzi - ale proces kilka ładnych dni zajmuje.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: sigmarpriest »

Ktoś wie gdzie można zamówić podkładkę pod myszkę z własnym wzorem taką jak jest np. w LE:Alien?
Wiem że jest na playmaty.pl, ale chciałbym zamówić trochę mniejszą ~25x20cm
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

co myślicie o tokenach aluminiowych? jakieś pomysły na to? bo tak się zastanawiam czy są gotowce? czy może trzeba samemu wytapiać? albo wybijać w jakiejś prasie? no i kolor, jaki?
w USA coś takiego znalazłem: https://www.drinktokens.com/natural-aluminum-page.htm
ale u nas w EU nie bardzo
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

sigmarpriest pisze:Ktoś wie gdzie można zamówić podkładkę pod myszkę z własnym wzorem taką jak jest np. w LE:Alien?
Wiem że jest na playmaty.pl, ale chciałbym zamówić trochę mniejszą ~25x20cm
Napisz do nich z pytaniem czy zrobią ci mniejszą i za ile. Dla mnie bez problemu zrobią matę 724 x 368 mm, choć jest większa niż to co mają w ofercie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: wirusman »

Ave Jupiter pisze:co myślicie o tokenach aluminiowych? jakieś pomysły na to? bo tak się zastanawiam czy są gotowce? czy może trzeba samemu wytapiać? albo wybijać w jakiejś prasie? no i kolor, jaki?
w USA coś takiego znalazłem: https://www.drinktokens.com/natural-aluminum-page.htm
ale u nas w EU nie bardzo
Sądzę, ze Aluminium będzie Ci lapska budził.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

wirusman pisze:
Ave Jupiter pisze:co myślicie o tokenach aluminiowych? jakieś pomysły na to? bo tak się zastanawiam czy są gotowce? czy może trzeba samemu wytapiać? albo wybijać w jakiejś prasie? no i kolor, jaki?
w USA coś takiego znalazłem: https://www.drinktokens.com/natural-aluminum-page.htm
ale u nas w EU nie bardzo
Sądzę, ze Aluminium będzie Ci lapska budził.
złośliwa uwaga? bo, tak jakby inne rzeczy (typu kleje, PCV, etc.) nie brudziły łapsk...
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

Ave Jupiter pisze:
wirusman pisze:
Ave Jupiter pisze:co myślicie o tokenach aluminiowych? jakieś pomysły na to? bo tak się zastanawiam czy są gotowce? czy może trzeba samemu wytapiać? albo wybijać w jakiejś prasie? no i kolor, jaki?
w USA coś takiego znalazłem: https://www.drinktokens.com/natural-aluminum-page.htm
ale u nas w EU nie bardzo
Sądzę, ze Aluminium będzie Ci lapska budził.
złośliwa uwaga? bo, tak jakby inne rzeczy (typu kleje, PCV, etc.) nie brudziły łapsk...
W trakcie gry?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: KamradziejTomal »

Niezabezpieczone aluminium będzie rdzewieć po kontakcie z potem. Chyba że to uszlachetniony stop albo poddawany obróbce galwanicznej (nie widzę na tamtej stronce żadnej wzmianki o tym). Jeżeli też nie było obróbki galwanicznej to ewentualne malowanie także będzie niewesołe bo farba po prostu zejdzie z nich od razu - chyba że to będzie jakaś super wersja penetrująca aluminium.

To tak tylko informacyjnie - lepiej o tym pamiętać.

Natomiast odnośnie brudzenia się od aluminium to mi nic o tym nie wiadomo raczej w drugą stronę. Jeżeli na powierzchni monet byłby jakiś nalot po produkcyjnym to alkohol + szmatka usuną wszystkie pozostałości.

W Polsce szukałbym może jakiś przybytków robiących medale na zamówienie, może oni zrobią to w rozsądnej cenie.

EDIT: To jeszcze w ramach samoróbek, poniżej zdjęcia insertów do Bora Bora i Tzolk'in wykonane z pianki kartonowej. Generalnie jeżeli ktoś ma dużo gier, które chciałby poorganizować a cena wejściowa noży, maty, itp. go nie przeraża to uważam, że każdy może z powodzeniem zrobić coś fajnego i użytecznego. Mi wszystko wyszło praktycznie krzywo albo nierówno albo utytłane klejem i do tego jest za wysokie o kilka mm a naprawdę uważam, że świetnie spełnia swoją rolę:

Bora Bora:

https://imgur.com/BnBHBID

https://imgur.com/GqSi29m

https://imgur.com/XgrX4Um

Tzolk'in:

https://imgur.com/pFz2Sql

https://imgur.com/sdu0mbS

https://imgur.com/SVS4BxX

https://imgur.com/yeGTxQ0
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
ODPOWIEDZ