Cytadela - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Cytadela

Post autor: ko2a »

Halmaris pisze:Nie, bo cel zabojcy sie nie ujawnia. Po prostu traci kolejke.
dobrze zrozumialem jesli:

Zabojca -> Kupca to po zagraniu generała -> osoba ktora miala kupca pokazuje ze go miala?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

ko2a pisze:
Halmaris pisze:Nie, bo cel zabojcy sie nie ujawnia. Po prostu traci kolejke.
dobrze zrozumialem jesli:

Zabojca -> Kupca to po zagraniu generała -> osoba ktora miala kupca pokazuje ze go miala?
Jeśli dobrze zrozumiałem...
Każda zabita postać ujawnia się dopiero po wyczytaniu wszystkich postaci. Dopóki nie zostanie wyczytana i ewentualnie rozpatrzona postać Generała (opcjonalnie: Królowej / Artysty), to każdy zabity siedzi cicho.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cytadela

Post autor: splocki »

romeck pisze:
ko2a pisze:
Halmaris pisze:Nie, bo cel zabojcy sie nie ujawnia. Po prostu traci kolejke.
dobrze zrozumialem jesli:

Zabojca -> Kupca to po zagraniu generała -> osoba ktora miala kupca pokazuje ze go miala?
Jeśli dobrze zrozumiałem...
Każda zabita postać ujawnia się dopiero po wyczytaniu wszystkich postaci. Dopóki nie zostanie wyczytana i ewentualnie rozpatrzona postać Generała (opcjonalnie: Królowej / Artysty), to każdy zabity siedzi cicho.
Postać ujawnia się w swojej kolejce, ale nic nie robi bo jest zabita.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: Peter128 »

Gracz, który ją [zabitą Postać] posiada nie mówi nic i nie zgłasza się, gdy jego postać zostanie wywołana. Zamordowana Postać traci swoją turę.
Warto zerkać do instrukcji, tam zwykle są wyjaśnienia co do zasad :D
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

splocki pisze: Postać ujawnia się w swojej kolejce, ale nic nie robi bo jest zabita.
Guzik prawda. Marsz do instrukcji (postać Zabójcy). Zabity siedzi cicho gdy zostanie wywołany i nie ujawnia się.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Cytadela

Post autor: b3r53rk3r »

Ok z tym Królem to wychodzi na to, że źle grałem :P W sumie nie było za dużo takich sytuacji, żeby ktoś mordował notorycznie Króla i blokował cyrkulację korony.

Tylko czemu służy to milczenie zabitego aż do samego końca rundy? Podnosi ciśnienie Zabójcy na pewno :D
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

b3r53rk3r pisze: Tylko czemu służy to milczenie zabitego aż do samego końca rundy? Podnosi ciśnienie Zabójcy na pewno :D
Bo jeśli ktoś ujawni zabitą postać w momencie wyczytywania, to łatwiej wywnioskować jakiej postaci w tej tej turze już nie będzie. A to ważna informacja. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: Peter128 »

Dodatkowo może mieć wpływ na akcję Magika ("skoro Wacek jest zabity, a był Architektem, to pewnie ma dobre karty").
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cytadela

Post autor: Bea »

romeck pisze:
b3r53rk3r pisze: Tylko czemu służy to milczenie zabitego aż do samego końca rundy? Podnosi ciśnienie Zabójcy na pewno :D
Bo jeśli ktoś ujawni zabitą postać w momencie wyczytywania, to łatwiej wywnioskować jakiej postaci w tej tej turze już nie będzie. A to ważna informacja. :)
No właśnie, kiedy i dlaczego ta informacja może być ważna?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

Bea pisze:
romeck pisze:
b3r53rk3r pisze: Tylko czemu służy to milczenie zabitego aż do samego końca rundy? Podnosi ciśnienie Zabójcy na pewno :D
Bo jeśli ktoś ujawni zabitą postać w momencie wyczytywania, to łatwiej wywnioskować jakiej postaci w tej tej turze już nie będzie. A to ważna informacja. :)
No właśnie, kiedy i dlaczego ta informacja może być ważna?
Przede wszystkim w rozgrywce dwuosobowej, gdzie gramy po dwie postaci na osobę. W rozgrywce 3+ trudno mi to uzasadnić, ale myślę, że coś by się znalazło.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Cytadela

Post autor: b3r53rk3r »

Bea pisze:
romeck pisze:
b3r53rk3r pisze: Tylko czemu służy to milczenie zabitego aż do samego końca rundy? Podnosi ciśnienie Zabójcy na pewno :D
Bo jeśli ktoś ujawni zabitą postać w momencie wyczytywania, to łatwiej wywnioskować jakiej postaci w tej tej turze już nie będzie. A to ważna informacja. :)
No właśnie, kiedy i dlaczego ta informacja może być ważna?
Może po prostu jak postać się pośmiertnie nie zgłosi to nie będzie żadnej wątpliwości co do tego czy może użyć swoich mocy w tej rundzie czy nie. Wyjątkiem tu jest zatem Król, który pośmiertnie dostanie koronę na końcu rundy.
Ale faktycznie może mieć to większe znaczenie przy grze we 2 osoby.
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Cytadela

Post autor: Arbaal »

Jeśli królowa zostanie zamordowana przez zabójce to otrzymuje 3 złota jeśli siedziała obok króla?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

Oczywiście, że nie. Skoro została zamordowana, to nie wykonuje swojej akcji i nie korzysta ze swojej zdolności.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
yoloswagerjagger
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2015, 00:26

Re: Cytadela

Post autor: yoloswagerjagger »

Mam pytanie odnośnie Zabójcy, Magika i Złodzieja.
Czy mogą oni budować dzielnice w swojej turze? Kiedyś ze znajomymi graliśmy tak, że nie mogli lecz teraz gdy czytam instrukcje nie jestem do końca pewny. :D
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Cytadela

Post autor: Shogman »

yoloswagerjagger pisze:Mam pytanie odnośnie Zabójcy, Magika i Złodzieja.
Czy mogą oni budować dzielnice w swojej turze? Kiedyś ze znajomymi graliśmy tak, że nie mogli lecz teraz gdy czytam instrukcje nie jestem do końca pewny. :D
Pewnie że mogą, czemu by nie? :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

Pewnie się zasugerowali tym, że skoro nie zbierają podatków za dzielnice w swoich kolorach, to i nie budują. Oczywiście to nieprawda, gdyż każda postać wykonuje normalną akcję, czyli kasa/dobieranie oraz opcjonalnie budowanie.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
yoloswagerjagger
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2015, 00:26

Re: Cytadela

Post autor: yoloswagerjagger »

Jakoś tak zawsze myśleliśmy, że skoro już się zabija i kradnie to dla jakiegoś balansu nie można budować xd
Dzieki za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
Lesny
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 56 times
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela

Post autor: Lesny »

Wystarczającym balansem jest to, że nie pobierają daniny z dzielnic.
Mam jeszcze pytanie: czy zabity ujawnia się normalnie w swojej turze, czy po ostatnim graczu, jeśli ma wybudowany szpital?
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

Doszliście do wniosku że można wybudować więcej niż 8 dzielnic, ale jakim sposobem?
Przecież instrukcja wyraźnie mówi że jak wybudujesz 8 dzielnicę jest to ostatnia runda i tym samym koniec gry.
8 dzielnic = kompletne miasto
Jest to logiczne z postacią generała który nie może zniszczyć 8 dzielnicy (bo masz już kompletne miasto) . Gdyby można mieć więcej niż 8 dzielnic to wówczas generał spokojnie mógłby niszczyć dzielnice powyżej 8, czyli zniszczyłby 9,10,11 itd. dzielnicę.
Podsumowując: instrukcja nic nie mówi o możliwości budowania dzielnic powyżej 8 (owszem nie mówi też że tego nie można robić), ale postać generała mówi wyraźnie: generał nie może zniszczyć 8 dzielnicy bo jest to KOMPLETNE miasto.
Instrukcja mówi o 8 dzielnicach, generał może zniszczyć dzielnice 1-7 natomiast 8 nie może, a zatem dla mnie nasuwa się logiczny wniosek: budowa miasta kończy się na docelowej 8 dzielnicy (gdybyś wybudował 9 dzielnicę ostatni gracz czyli generał mógłby ją ci zniszczyć, ale w opisie generała nic o tym nie napisano, 8 max a maxa nie masz prawa niszczyć).
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

Fioletowa dzielnica Cmentarz: Kiedy Generał zniszczy dzielnicę, możesz zapłacić sztukę złota, ...
No właśnie: Czyją dzielnicę i kiedy mam ją wykupić? Zaraz po zniszczeniu?
Doszedłem do wniosku że chodzi o zniszczenie mojej dzielnicy bądź kogoś innego, mogę wykupić swoją dzielnicę bądź kogoś innego którą zniszczył generał. A wykupić zaraz po zniszczeniu nie czekając na swoją turę (bo później bym musiał ją szukać w talii albo by ją trzeba gdzieś odkładać, rezerwować itp.).
Ale na 100% nie jestem pewien. Co wy na to?
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Cytadela

Post autor: rzaba »

Planszman pisze:Doszliście do wniosku że można wybudować więcej niż 8 dzielnic, ale jakim sposobem?
Przecież instrukcja wyraźnie mówi że jak wybudujesz 8 dzielnicę jest to ostatnia runda i tym samym koniec gry.
8 dzielnic = kompletne miasto
Jest to logiczne z postacią generała który nie może zniszczyć 8 dzielnicy (bo masz już kompletne miasto) . Gdyby można mieć więcej niż 8 dzielnic to wówczas generał spokojnie mógłby niszczyć dzielnice powyżej 8, czyli zniszczyłby 9,10,11 itd. dzielnicę.
Podsumowując: instrukcja nic nie mówi o możliwości budowania dzielnic powyżej 8 (owszem nie mówi też że tego nie można robić), ale postać generała mówi wyraźnie: generał nie może zniszczyć 8 dzielnicy bo jest to KOMPLETNE miasto.
Instrukcja mówi o 8 dzielnicach, generał może zniszczyć dzielnice 1-7 natomiast 8 nie może, a zatem dla mnie nasuwa się logiczny wniosek: budowa miasta kończy się na docelowej 8 dzielnicy (gdybyś wybudował 9 dzielnicę ostatni gracz czyli generał mógłby ją ci zniszczyć, ale w opisie generała nic o tym nie napisano, 8 max a maxa nie masz prawa niszczyć).
mozesz wybudowac wiecj niz 8 dzielnic

https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... ls-faq.pdf
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

rzaba dzięki za info.
No cóż w takim razie instrukcja pozostawia wiele do życzenia. Niby prosta gra i zasady ale przez tą nie do końca jasną instrukcję jest trochę motania i jak się sam przekonałem nawet logiczne myślenie i czytanie ze zrozumieniem też może nie pomóc w poprawnym zrozumieniu zasad.
Dobrze że jesteście! FENKS!!!
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

Ale nadal nie wiem czy generał może zniszczyć np. 9 dzielnicę?
Cytadelę kupiłem nie dawno za 85zł z przesyłką, kupa forsy jak za talię kart i trochę plastiku. Za 10zł więcej można kupić np. Splendor. Nie wiem skąd taka wysoka cena za Cytadelę, no ale się zrujnowałem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Cytadela

Post autor: warlock »

Planszman pisze:Ale nadal nie wiem czy generał może zniszczyć np. 9 dzielnicę?
Cytadelę kupiłem nie dawno za 85zł z przesyłką, kupa forsy jak za talię kart i trochę plastiku. Za 10zł więcej można kupić np. Splendor. Nie wiem skąd taka wysoka cena za Cytadelę, no ale się zrujnowałem.
Generał nie może zniszczyć nawet ósmej dzielnicy. :wink:
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Cytadela

Post autor: Planszman »

Generał nie może zniszczyć 8 dzielnicy bo instrukcja o tym wyraźnie mówi. Ale instrukcja nie mówi że można wybudować więcej niż 8 dzielnic np. 9,10 itd. o ile ci środków na to starczy. A okazuje się że można wybudować więcej niż 8 dzielnic.
Generał nie może ci zniszczyć 8 dzielnicy bo masz już kompletne miasto, ale gdybyś miał 9 dzielnic i generał w ostatniej rundzie niszczy ci tę 9 dzielnicę to masz na koniec gry 8 dzielnic, czyli nadal dysponujesz kompletnym miastem.
I kto mi podczas gry zarzuci że postąpiłem nie zgodnie z instrukcją? Masz 8 dzielnic? Masz, no to wszystko jest zgodne z instrukcją. :wink:
ODPOWIEDZ