Amun-Re - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Amun-Re - pytania o zasady

Post autor: Omar »

Wiem że na BGG jest instrukcja po angielsku ale w niej nie ma rysunków i oznaczeń jak w niemieckiej instrukcji. Czy ktoś może wie gdzie mogę znaleźć tą "fajniejszą" i oficjalną instukcje a nie po prostu czyjeś tłumaczenie.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Amun Re - Instrukcja

Post autor: Don Simon »

Omar pisze:Wiem że na BGG jest instrukcja po angielsku ale w niej nie ma rysunków i oznaczeń jak w niemieckiej instrukcji. Czy ktoś może wie gdzie mogę znaleźć tą "fajniejszą" i oficjalną instukcje a nie po prostu czyjeś tłumaczenie.
Moge Ci zrobic ksero mojej instrukcji i przyniesc do OKO.

albo

Moge zeskanowac swoja angielska instrukcje i gdzies ja wrzucic o ile jest to legalne.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Omar »

Jestem już po przeczytaniu instrukcji z BGG i jednak chyba wszystko już wiem. Więc przepraszam za zamieszanie i dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

http://www.riograndegames.com/uploads/G ... eRules.pdf

ogolnie rio grande zmienil strone i na nowej do wielu gier sa reguly. pytanie tylko czy nie zdejmie strony w wyniku dosc duzego szumu ze ukradl wszystkie praktycznie zdjecia ktore sa na nowej stronie, nie patrzac nawet czy dotycza wersji riogrande czy niemieckich...
brazil
Posty: 15
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brazil »

A ja mam kilka wątpliwości dotyczących zasad.

1. Jak to jest z tym limitem kart specjalnych? W fazie trzeciej kiedy dokonujemy zakupów jesteśmy ograniczeni limitem i jeśli prowincja ma dwie ikonki kart specjalnych to tylko dwie mogę zakupić. Z kolei w fazie piątej czyli wtedy gdy jesteśmy nagradzani za ofiarę ten limit nas już nie obowiązuje. I wszystko byłoby jasne gdyby nie jedno słowo "hold" w instrukcji. Wydaje mi się, że jest tak jak napisałem, ale jakby ktoś mógł napisać dla potwierdzenia.


2. Kiedy dokładnie zagrywamy kartę specjalną Bid Blockade? Deklaruje to jeszcze przed przystąpieniem do licytacji, czy w chwili kiedy ktoś próbuje mnie przelicytować. Jeśli druga opcja to dochodzi do sytuacji kiedy ktoś mówi: Aha to teraz muszę zapłacić dwa razy więcej to ja jednak wolę do innej prowincji, a karta teoretycznie jest już zagrana. Jak to więc jest z tą kartą?
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

Ad1. Limit kart dotyczy tylko momentu kupowania. Na ręku możesz ich mieć dowolną ilość.

Ad2.
Kiedy dokładnie zagrywamy kartę specjalną Bid Blockade? Deklaruje to jeszcze przed przystąpieniem do licytacji, czy w chwili kiedy ktoś próbuje mnie przelicytować.
Przed przystąpieniem do licytacji, w chwili pierwszej licytacji albo w momencie, gdy ktoś chce Cię przelicytować. To zależy od przyjętej strategii.
Jeśli druga opcja to dochodzi do sytuacji kiedy ktoś mówi: Aha to teraz muszę zapłacić dwa razy więcej to ja jednak wolę do innej prowincji, a karta teoretycznie jest już zagrana.
... o to przecież chodziło, żeby się wyniósł z tej prowincji i zostawił ją dla Ciebie :) Dodatkowo karta ta "chodzi" za Tobą i dotyczy wszystkich Twoich licytacji w tej fazie.
brazil
Posty: 15
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brazil »

Czy jesli mam na rece dwie takie same karty bonusowe jak np: wszystkie prowincje na wschod/zachod od Nilu to czy moge uzyc obu podczas punktowania i zgarnac 6 zamiast 3 punktow???
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

brazil pisze:Czy jesli mam na rece dwie takie same karty bonusowe jak np: wszystkie prowincje na wschod/zachod od Nilu to czy moge uzyc obu podczas punktowania i zgarnac 6 zamiast 3 punktow???
Nie. Każdą kartę można użyć tylko jednokrotnie w konkretnej fazie gry. Tak samo nie możesz zagrać 2 Master Builders w fazie budowania, ani 2 kart dodajacych farmerów itd. Tak wiec jedna z tych kart ci się zmarnuje i lepiej wcześniej zamienić ją na pieniądz lub wydać w fazie ofiary dla Re.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Amun-Re - pytania o zasady

Post autor: Maras »

Mam pytanie dotyczące zagrywania Power Cards (kart mocy)
W fazie 3 jest mowa o zagrywaniu tych kart Kupno i Korzystanie z Power Cards
W tej fazie możemy kupować i jednocześnie zagrywać karty kupione wcześniej lub posiadane na ręku. Karty mocy wg. opisu mają zastosowanie w rożnych fazach: dotyczą licytacji (faza 2), uzyskiwanie dodatkowych zbiorów (faza 5) korekta ofiary (faza 4) karty bonusowych punktów) (faza 6 - punktowanie)
Rozumiem, że poza Fazą 3 można dowolnie zagrywać odpowiednie karty jako akcja w danej fazie gry.
Np. Jeżeli w fazie 5 zagram podczas zbiorów kartę "8 Gold" to uzyskam dodatkowe złoto i karta odpada z gry albo np. w fazie 2 zagram "Blokada Oferty " to inni gracze muszą przebić moją ofertę przynajmniej o 2 odstępy wyżej na karcie prowincji.

I jeszcze pytanie dotyczące karty "-3 Gold" zagrywanej przy składaniu oferty Amun-Re. Tych kart jest tylko pięć. Rozumiem, że każdy gracz ma możliwość zagrania raz podczas rozgrywki? Te karty nie wracają do gracza?
Ostatnio zmieniony 11 sie 2009, 17:27 przez Maras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Amun-Re - watpliwości

Post autor: Furan »

Maras pisze: Rozumiem, że poza Fazą 3 można dowolnie zagrywać odpowiednie karty jako akcja w danej fazie gry.
Np. Jeżeli w fazie 5 zagram podczas zbiorów kartę "8 Gold" to uzyskam dodatkowe złoto i karta odpada z gry albo np. w fazie 2 zagram "Blokada Oferty " to inni gracze muszą przebić moją ofertę przynajmniej o 2 odstępy wyżej na karcie prowincji.

I jeszcze pytanie dotyczące karty "-3 Gold" zagrywanej przy składaniu oferty Amun-Re. Tych kart jest tylko pięć. Rozumiem, że każdy gracz ma możliwość zagrania raz podczas rozgrywki? Te karty nie wracają do gracza?
Dlaczego poza fazą 3? Faza 3 dzieli się jakby na podfazy w których działają określone karty (mistrz budownictwa, dodatkowy rolnik).
Karta ,,8" zamienia dochód z jednej z prowincji na 8. Nie dodaje. (Czyli teoretycznie można sobie strzelić w stopę i zagrać na prowincję przynoszącą większy niż 8 dochód... tylko po co? :) )
Nie. Karta nie odpada z gry - wchodzi na stos kart zużytych, a ten odnawia stos kart specjalnych, kiedy ten się skończy.

Blokada licytacji:
Tak. Dodatkowo ta karta przenosi się wraz z graczem do innej prowincji - w razie gdyby mimo wszystko został z niej wypchnięty.

Należy pamiętać, że podczas danej fazy w turze - jeden gracz może zagrać tylko jedną kartę danego typu - czyli np. nie można sobie sieknąć komba z dwóch powiększeń zbiorów, czy też wybudować 2 piramid z 4 kloców przy pomocy dwóch mistrzów budownictwa (w jednej turze).

-3 wraca do gracza po każdym zagraniu. Kraść z tacy zawsze można... :D
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Amun-Re - watpliwości

Post autor: Maras »

Rochwald pisze:
Maras pisze: Dlaczego poza fazą 3? Faza 3 dzieli się jakby na podfazy w których działają określone karty (mistrz budownictwa, dodatkowy rolnik).
Karta ,,8" zamienia dochód z jednej z prowincji na 8. Nie dodaje. (Czyli teoretycznie można sobie strzelić w stopę i zagrać na prowincję przynoszącą większy niż 8 dochód... tylko po co? :) )
Nie. Karta nie odpada z gry - wchodzi na stos kart zużytych, a ten odnawia stos kart specjalnych, kiedy ten się skończy.
:D
Rochwald nadal mi się to nie kleji
w fazie 3 faktycznie mamy trzy trzy cześci
- Kupno i Korzystanie Power Cards
- Kupno i Korzystanie Rolnicy
- Kupno i Korzystanie Budowanie Stones
Tak jak mówisz są ograniczenia w zagrywaniu kart. Fakt jest sto kart odrzuconych, który może powrócić do gry ( o tym zapomniałem) Ale czy tą przykładową "8" muszę zagrać w tej fazie ( trzeciej- Kupno i Korzystanie Power Cards) - kładąc ją na prowincję, czy też mogę to zrobić w Fazie 5, wykładając po prostu z ręki. Tu jest dylemat?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Amun-Re - watpliwości

Post autor: cezaras »

Ale czy tą przykładową "8" muszę zagrać w tej fazie ( trzeciej- Kupno i Korzystanie Power Cards) - kładąc ją na prowincję, czy też mogę to zrobić w Fazie 5, wykładając po prostu z ręki. Tu jest dylemat?
nie możesz położyć karty 8 w 3-ciej fazie.
każda karta może być zagrana tylko w jednej fazie. Pomóc tutaj mogą kolory kart (tła).
każda faza ma taki kolor,
i karta tyż ;-)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Amun-Re - watpliwości

Post autor: Furan »

cezaras pisze: nie możesz położyć karty 8 w 3-ciej fazie.
każda karta może być zagrana tylko w jednej fazie. Pomóc tutaj mogą kolory kart (tła).
każda faza ma taki kolor,
i karta tyż ;-)
Tak:
różowe tło - zagrywanie podczas fazy licytacji
białe - zakupu
niebieskie - zmiana ostatecznej ofiary
zielony - faza zbiorów
pustynno-nijakie - punktowanie
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Amun-Re - watpliwości

Post autor: Maras »

Dziękuję za informację i wskazówki
Awatar użytkownika
bly73
Posty: 115
Rejestracja: 07 lis 2017, 22:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Amun Re - Instrukcja

Post autor: bly73 »

Ktoś wie, czy zmieniły się jakieś zasady porównując starą i nową edycję z 2017? Czy śmiało można grać z tą przetłumaczoną na BGG instrukcją, w nową edycję?
mam na myśli tą instrukcję
https://boardgamegeek.com/filepage/9260 ... e-rules-pl
ramzesso
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2022, 14:20

Re: Amun Re - Instrukcja

Post autor: ramzesso »

podpinam się pod pytanie,czy zasady się zmieniły czy można grac według zasad ze starej wersji ?
ODPOWIEDZ