Alhambra - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Alhambra - pytania i wątpliwości

Post autor: domel »

Witam
Czy ma ktoś w wersji elektronicznej i mógłby podesłać na maila instrukcję do gry Alhambra (najchętniej wersję polską)? Będę wdzięczny, mail: domeldoom[at]interia.pl
pozdrawiam
tomek
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Allhambra

Post autor: ciastek »

Każdy z graczy ma dwa drewniane znaczniki. Jeden kładziemy na tor punktacji, drugi na początkowy żeton budynków.
I tu mam zagwozdkę, może przeoczyłem/nie doczytałem, do czego on (ten drugi) jeszcze jest potrzebny?
z górę dziękuje.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Allhambra

Post autor: khaox »

ciastek pisze:Każdy z graczy ma dwa drewniane znaczniki. Jeden kładziemy na tor punktacji, drugi na początkowy żeton budynków.
I tu mam zagwozdkę, może przeoczyłem/nie doczytałem, do czego on (ten drugi) jeszcze jest potrzebny?
W zasadzie zastosowań jest dużo... można rzucac w przeciwników, połykać i zwracać dla rozproszenia uwagi przeciwników lub zgodnie z instrukcją zostawić spokojnie na początkowym kafelku żeby wszyscy wiedzieli jakim kolorem grasz ;)
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Allhambra

Post autor: ciastek »

Cieszę się, że Cię rozbawiłem. Zwrotny :) post też mi humor poprawił.
Dzięki.
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Allhambra

Post autor: ciastek »

jeszcze coś takiego.
w grze występują 2 rodzaje murów, zewn. i wewn. Czy mogę dokładać mury wewn. do zewn? Czy też zawsze ściany muszą być tego samego rodzaju? jak kogoś rozbawiłem, to już się cieszę:)
ciastek
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Allhambra

Post autor: WRS »

Hmmm... gram tylko w podstawkę, to może czegoś nie wiem...
ale mury wewnętrzne, to te które wynikają ze sposobu dostawienia kafli.
Nie ma to nic - wg mnie - wspólnego z arbitralnym określaniem, które mury są wewnętrzne, a które zewnętrzne.

Na załączonym obrazku widać to chyba najlepiej. Z ułożenia kafli po prawej powstały mury wewnętrzne (internal). Jednak te same kafle w innym miejscu miałyby mury zewnętrzne.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Allhambra

Post autor: ciastek »

Też gram tylko w podstawkę i wcześniej podział na mur zewn./wewn. wynikał tylko ze sposobu ułożenia kafelków.
A wczoraj znów przegrałem z żoną i jakoś tak mnie naszło...
Wątpliwości wzięły się z tego, że na kafelkach są 2 rodzaje murów "pocienkowane" i "pogrubasione" :)
Czy mur cienki może łączyć się tylko z murem tego samego rodzaju?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Allhambra

Post autor: wc »

Jeśli masz różne grubości murów, to wynika to tylko nie niedokładnego wysztancowania żetonów.
Tak więc nie przejmuj się tym, a gorycz porażki z żoną znoś godnie - tak jak ja. Przegrywam 80% rozgrywek w alhambrę ale i tak siadam chętnie do następnych (mamy bigboxa i to naprawdę kapitalnie urozmaica kolejne gry).
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Allhambra

Post autor: ciastek »

no cóż, w takim razie wszystko jasne:(
dzięki
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Allhambra

Post autor: tkaa85 »

Odświeżam.

Ostatnią 3 akcją dla gracza to przebudowa alhambry. Są do wyboru 3 opcje. Czy wykonuje się wszystkie 3 czy z tego wybiera się tylko jedną???
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Allhambra

Post autor: Faziee »

Witam, mam pytanie do dodatku nr 2 do Alhambry, bo się pojawił problem podczas naszej rozgrywki, a czytając instrukcję wydaje się to nie być explicite napisane:

A mianowicie do City Gate: Czy jeżeli kładę tą City Gate to czy przerywam ciąg murów do punktacji, czy jest to po prostu przejście, a mury do punktacji się liczą.

Pozdrawiam
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Allhambra

Post autor: Faziee »

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwe, bo chyba miałem taką sytuację, że przed ostatnim kafelkiem wyciągnęła się karta drugiej punktacji. Co by się stało, gdyby gra skończyła się według zasad a druga punktacja jeszcze nie nastąpiła. (Zaznaczam, że przygotowanie do gry mam zawsze dobre i dziele na równe stosy a nie na około równe).
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Allhambra

Post autor: wc »

Faziee pisze:Witam, mam pytanie do dodatku nr 2 do Alhambry, bo się pojawił problem podczas naszej rozgrywki, a czytając instrukcję wydaje się to nie być explicite napisane:
A mianowicie do City Gate: Czy jeżeli kładę tą City Gate to czy przerywam ciąg murów do punktacji, czy jest to po prostu przejście, a mury do punktacji się liczą.
Pozdrawiam
Do punktacji NIGDY nie liczą się mury "wewnętrzne" - czyli takie, które stykają się na 2 sąsiadujących kaflach. A tylko w takim miejscu można postawić bramę.
Więc te mury pod bramą oczywiście się nie liczą. Z resztą jakby na nich nie stała brama to też by się nie liczyły ;-)
Faziee pisze:Mam jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwe, bo chyba miałem taką sytuację, że przed ostatnim kafelkiem wyciągnęła się karta drugiej punktacji. Co by się stało, gdyby gra skończyła się według zasad a druga punktacja jeszcze nie nastąpiła. (Zaznaczam, że przygotowanie do gry mam zawsze dobre i dziele na równe stosy a nie na około równe).
To niestety nie jest wytłumaczone w instrukcji. Przed chwilą przejrzałem bgg i mimo że jest wątek poświęcony temu zagadnieniu - nie ma żadnej jasnej odpowiedzi ani wyjaśnienia autora/wydawcy. Wydaje się logiczne, że jeśli nie wyszła karta 2 liczenia, to go nie ma i robimy od razu trzecie podliczanie. Ale to na pewno nie jest "wyrocznia i wykładnia", więc sami musicie sobie z tym poradzić.
Pamiętaj tylko, że jeśli gracie w 2 osoby, to musicie wywalić z talii pieniędzy po jednej kopii każdej z kart...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Allhambra

Post autor: orzeh »

Trochę odświeżę:
Jak to jest z tymi remisami - bardzo często na 3+ graczy jest tak że ludzie na 1-szym miejscu mają mniej punktów niż ten jeden na drugim. Zgodnie z zasadą że dzielimy się punktami przy remisach (chyba że coś źle gramy)
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Allhambra

Post autor: merrin »

orzeh pisze:Trochę odświeżę:
Jak to jest z tymi remisami - bardzo często na 3+ graczy jest tak że ludzie na 1-szym miejscu mają mniej punktów niż ten jeden na drugim. Zgodnie z zasadą że dzielimy się punktami przy remisach (chyba że coś źle gramy)
Podejrzewam, że jednak źle gracie. Przy remisie sumuje się punkty z dwóch rozpatrywanych miejsc i wtedy dzieli się je na dwie osoby. Jest podany taki przykład w instrukcji, kiedy mamy drugie podliczenie i dwóch graczy ma równą liczbę Wież (czyli "szóstek"), wtedy sumuje się 13 punktów za 1. miejsce i 6 punktów za 2. miejsce, sumę dzieli się na pół i zaokrągla w dół (czyli obaj gracze dostają po 9 punktów). Gdyby to było trzecie podliczenie i trafił się trzeci gracz, który miałby powiedzmy dwie Wieże (a dwóch remisujących graczy nadal miałoby po 4 Wieże), wtedy remisujący gracze dostają po 17 punktów (21+13 dzielone przez 2), a trzeci gracz zająłby oczywiście trzecie miejsce i dostałby 6 punktów. Zatem jak widzisz nie może być sytuacji, kiedy gracze z niższego miejsca będą mieli mniej punktów niż gracze z wyższego.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Allhambra

Post autor: orzeh »

merrin pisze:
orzeh pisze:Trochę odświeżę:
Jak to jest z tymi remisami - bardzo często na 3+ graczy jest tak że ludzie na 1-szym miejscu mają mniej punktów niż ten jeden na drugim. Zgodnie z zasadą że dzielimy się punktami przy remisach (chyba że coś źle gramy)
Podejrzewam, że jednak źle gracie. Przy remisie sumuje się punkty z dwóch rozpatrywanych miejsc i wtedy dzieli się je na dwie osoby. Jest podany taki przykład w instrukcji, kiedy mamy drugie podliczenie i dwóch graczy ma równą liczbę Wież (czyli "szóstek"), wtedy sumuje się 13 punktów za 1. miejsce i 6 punktów za 2. miejsce, sumę dzieli się na pół i zaokrągla w dół (czyli obaj gracze dostają po 9 punktów). Gdyby to było trzecie podliczenie i trafił się trzeci gracz, który miałby powiedzmy dwie Wieże (a dwóch remisujących graczy nadal miałoby po 4 Wieże), wtedy remisujący gracze dostają po 17 punktów (21+13 dzielone przez 2), a trzeci gracz zająłby oczywiście trzecie miejsce i dostałby 6 punktów. Zatem jak widzisz nie może być sytuacji, kiedy gracze z niższego miejsca będą mieli mniej punktów niż gracze z wyższego.
Coś tak czułem że nie tak jak widziałem miny współgraczy :D
dzięki!
evel
Posty: 29
Rejestracja: 23 mar 2016, 16:08

Re: Allhambra

Post autor: evel »

Pytanie do Alhambry z dodatkiem postaci:
1. Fatima - co znaczy, ze po wymianie "nowa karta zostaje odkryta i może być natychmiast wykorzystana" - podlega ona licytacji czy trafia do tego gracza, który wymienił Fatimę?

2. Czy jeśli gracz ma więcej kart postaci z diamentem, czyli tych, które może użyć raz na turę, to może raz na turę użyć kilku takich kart, wykorzystując raz funkcję każdej z nich?
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Allhambra

Post autor: Relo »

Podczas ostatniej gry w ten tytuł pojawiły się wątpliwości:

1. podczas pierwszego punktowania bierzemy pod uwagę graczy z największą ilością budynków w danych kolorach. Czy jeśli jest np dwóch graczy z tym samym wynikiem to punktów nie przyznajemy? Byłoby to zgodne z instrukcją, która informuje, że tylko pierwsi gracze punktują podczas pierwszego liczenia
.
2. podczas drugiego liczenia bierzemy pod uwagę graczy z największą ilością budynków oraz tych z miejsc drugich. Tutaj kolejne pytanie wynikające ze sposobu liczenia podczas pierwszego etapu punktowania. Czy gracze z miejsca drugiego jeśli byłoby ich kilku nie dostają wcale punktów i w tym wypadku punkty zdobywa jedynie pierwszy gracz za pierwsze miejsce? Czy jednak dzielimy punkty za drugie miejsce przez liczbę graczy z miejsca drugiego i o tyle punktów przesuwamy ich na torze punktacji?

Wątpliwości te wynikają ze sposobu rozstrzygania remisów, które jeśli zachodzą, to punktacja jest sumowana i dzielona przez ilość remisujących graczy za poszczególne miejsca. W przypadku 1 i 2 (i pewnie podczas trzeciego liczenia również, analogicznie do w/w przypadków) nie do końca jesteśmy pewni jak to z tym liczeniem jest.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Allhambra

Post autor: Rafalm »

Relo pisze:Podczas ostatniej gry w ten tytuł pojawiły się wątpliwości:

1. podczas pierwszego punktowania bierzemy pod uwagę graczy z największą ilością budynków w danych kolorach. Czy jeśli jest np dwóch graczy z tym samym wynikiem to punktów nie przyznajemy? Byłoby to zgodne z instrukcją, która informuje, że tylko pierwsi gracze punktują podczas pierwszego liczenia
.
2. podczas drugiego liczenia bierzemy pod uwagę graczy z największą ilością budynków oraz tych z miejsc drugich. Tutaj kolejne pytanie wynikające ze sposobu liczenia podczas pierwszego etapu punktowania. Czy gracze z miejsca drugiego jeśli byłoby ich kilku nie dostają wcale punktów i w tym wypadku punkty zdobywa jedynie pierwszy gracz za pierwsze miejsce? Czy jednak dzielimy punkty za drugie miejsce przez liczbę graczy z miejsca drugiego i o tyle punktów przesuwamy ich na torze punktacji?

Wątpliwości te wynikają ze sposobu rozstrzygania remisów, które jeśli zachodzą, to punktacja jest sumowana i dzielona przez ilość remisujących graczy za poszczególne miejsca. W przypadku 1 i 2 (i pewnie podczas trzeciego liczenia również, analogicznie do w/w przypadków) nie do końca jesteśmy pewni jak to z tym liczeniem jest.
My zawsze graliśmy czytając literalnie, czyli sumujemy liczbę punktów remisujących graczy i dzielimy przez ich ilość. Czyli w pierwszym liczeniu punkty za 1 miejsce są rozdzielane na wszystkich remisujących graczy, w drugim liczeniu suma punktów za 1 i 2 miejsce jest rozdzielana na wszystkich remisujących graczy, a ten kto jest na drugim miejscu nie dostaje nic. W trzecim liczeniu jest kilka możliwości:
a/ jeśli jest dwóch remisujących na 1 pozycji, to rozdzielasz punkty za 1 i 2 miejsce pomiędzy nich, a ten który jest drugi otrzymuje punkty za trzecie miejsce,
b/ jeżeli jest dwóch remisujących na 2 pozycji, to rozdzielasz punkty za 2 i 3 miejsce pomiędzy nich, a ten który jest pierwszy otrzymuje punkty za pierwsze miejsce w całości, trzeci nie dostanie punktów
c/ jeżeli jest trzech remisujących na 1 pozycji, to rozdzielasz punkty za 1, 2 i 3 miejsce pomiędzy nich, a pozostali nie otrzymują punktów.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Allhambra

Post autor: Relo »

Rafalm pisze:
Relo pisze:Podczas ostatniej gry w ten tytuł pojawiły się wątpliwości:

1. podczas pierwszego punktowania bierzemy pod uwagę graczy z największą ilością budynków w danych kolorach. Czy jeśli jest np dwóch graczy z tym samym wynikiem to punktów nie przyznajemy? Byłoby to zgodne z instrukcją, która informuje, że tylko pierwsi gracze punktują podczas pierwszego liczenia
.
2. podczas drugiego liczenia bierzemy pod uwagę graczy z największą ilością budynków oraz tych z miejsc drugich. Tutaj kolejne pytanie wynikające ze sposobu liczenia podczas pierwszego etapu punktowania. Czy gracze z miejsca drugiego jeśli byłoby ich kilku nie dostają wcale punktów i w tym wypadku punkty zdobywa jedynie pierwszy gracz za pierwsze miejsce? Czy jednak dzielimy punkty za drugie miejsce przez liczbę graczy z miejsca drugiego i o tyle punktów przesuwamy ich na torze punktacji?

Wątpliwości te wynikają ze sposobu rozstrzygania remisów, które jeśli zachodzą, to punktacja jest sumowana i dzielona przez ilość remisujących graczy za poszczególne miejsca. W przypadku 1 i 2 (i pewnie podczas trzeciego liczenia również, analogicznie do w/w przypadków) nie do końca jesteśmy pewni jak to z tym liczeniem jest.
My zawsze graliśmy czytając literalnie, czyli sumujemy liczbę punktów remisujących graczy i dzielimy przez ich ilość. Czyli w pierwszym liczeniu punkty za 1 miejsce są rozdzielane na wszystkich remisujących graczy, w drugim liczeniu suma punktów za 1 i 2 miejsce jest rozdzielana na wszystkich remisujących graczy, a ten kto jest na drugim miejscu nie dostaje nic. W trzecim liczeniu jest kilka możliwości:
a/ jeśli jest dwóch remisujących na 1 pozycji, to rozdzielasz punkty za 1 i 2 miejsce pomiędzy nich, a ten który jest drugi otrzymuje punkty za trzecie miejsce,
b/ jeżeli jest dwóch remisujących na 2 pozycji, to rozdzielasz punkty za 2 i 3 miejsce pomiędzy nich, a ten który jest pierwszy otrzymuje punkty za pierwsze miejsce w całości, trzeci nie dostanie punktów
c/ jeżeli jest trzech remisujących na 1 pozycji, to rozdzielasz punkty za 1, 2 i 3 miejsce pomiędzy nich, a pozostali nie otrzymują punktów.
Ano tak to jest jak człowiek zaczyna filozofować nad instrukcją i szuka drugiego dna. Trochę sobie utrudniliśmy nie licząc punktów za remisy w kilku przypadkach.
Dzięki za rozwianie wątpliwości.
filipzkonopii
Posty: 3
Rejestracja: 05 maja 2017, 18:16

Alhambra - podliczanie punktów (remisy)

Post autor: filipzkonopii »

Dzień dobry drodzy forumowicze:)
Bardzo proszę o wytłumaczenie mi sposobu naliczania punktów, przeszukałem forum i co prawda znalazłem parę postów na ten temat lecz nie rozwiały one moich wątpliwości.


1.Pierwsze podliczanie: wg. instrukcji "gracz posiadający Najwięcej budynków danego rodzaju otrzymuje punkty za pierwsze miejsce w oparciu o tabelę punktacji na płytce rezerwy" ok, co w przypadku remisu?
a)czy uznajemy ze skoro jest remis, to nie ma gracza który ma Najwięcej budynków i punkty nie są przyznawane,
b) czy możne dostają tyle punktów ile jest w tabeli, podzielone przez liczbę remisujących?

2. Drugie podliczanie:
a)Remis na 1szm miejscu... (punkty z za 1sze + 2gie miejsce / przez ilość remisujących) ?
Ile punktów dostaje gracz z drugą co do wielkości liczbą budynków danego typu?
b)Jeden gracz na 1szym miejscu i remis na 2gim ?
c)Remis na 1szym i 2gim miejscu?

3. Trzecie podliczanie:
a) Remis na 1szym miejscu?
Ile punktów dostaje gracz z drugą a ile z trzecia co do wielkości liczbą budynków danego typu?
b) Jeden gracz na 1szym i remis na 2gim i jeden gracz na 3cim?
c) Jeden gracz na 1szym i jeden gracz na 2gim i remis na 3cim?
d) Remis na 1szym, 2gim, 3cim miejscu?


Uff, chyba wypisałem wszystkie kombinacje...


Z góry dziękuje i pozdrawiam.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Alhambra - podliczanie punktów (remisy)

Post autor: kisiel365 »

IMO zanadto komplikujesz te rozliczania, niepotrzebnie dzieląc na pierwsze, drugie i trzecie. Kiedy one idą wg pojedynczego schematu.
Co prawda ja mam tylko niemiecką instrukcję i tego języka nie opanowałem w stopniu wystarczającym, ale było mi tłumaczone i zawsze grałem tak:

Remis na pierwszym miejscu (2 graczy z maksymalną, a nie najwyższą ilością płytek danego rodzaju): sumuję punkty z obu miejsc, dzielę przez 2 zaokrąglając w dół. Tym samym gracz (lub gracze) następny (następni) w kolejności największej ilości płytek otrzymuje (albo rozdziela po równo) punkty za miejsce 3. Tą samą technikę stosuję w przypadku 3 graczy remisujących. Jeżeli w początkowych rozliczeniach jest oceniane mniej miejsc to tylko tyle punktów i miejsc rozliczam, np. w drugim podliczaniu remis 2 graczy na pierwszym miejscu pozbawia punktów trzeciego gracza, ale w przypadku remisu potrójnego dzielimy dostępne punkty z miejsc po równo.

Czy to wyjaśniło nieco? Czy rzeczywiście potrzebujesz mieć więcej przykładów rozpisanych?

PS. niezapominaj o punktach za najdłuższy mur KAŻDEGO gracza :)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
filipzkonopii
Posty: 3
Rejestracja: 05 maja 2017, 18:16

Re: Alhambra - podliczanie punktów (remisy)

Post autor: filipzkonopii »

Dziękuje za odpowiedz i zainteresowanie tematem.

Faktycznie możne trochę za bardzo to komplikuje...

Przeczytałem instrukcje po polsku jak i po angielsku, jest to jednak nadal nie do końca jasne dla mnie.

Czy mógłbym prosić o rozpatrzenie/wyjaśnienie przykładów podanych w pierwszym poście?

Wiem już, że na pewno grałem źle, licząc po prostu wg. tabeli rozliczeń i przyznając punkty za 1sze , 2gie, 3cie miejsce (zależnie które liczenie to było) , a w przypadku remisów dzieląc punkty. Doprowadzało to do tego ze np. gracze remisujący na 1szym dostawali mniej punktów niż gracz na 2gim.

Dodam jeszcze ze najczęściej gramy w 4-5 osób.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Alhambra - podliczanie punktów (remisy)

Post autor: wok »

filipzkonopii pisze:Dziękuje za odpowiedz i zainteresowanie tematem.

Faktycznie możne trochę za bardzo to komplikuje...

Przeczytałem instrukcje po polsku jak i po angielsku, jest to jednak nadal nie do końca jasne dla mnie.

Czy mógłbym prosić o rozpatrzenie/wyjaśnienie przykładów podanych w pierwszym poście?

Wiem już, że na pewno grałem źle, licząc po prostu wg. tabeli rozliczeń i przyznając punkty za 1sze , 2gie, 3cie miejsce (zależnie które liczenie to było) , a w przypadku remisów dzieląc punkty. Doprowadzało to do tego ze np. gracze remisujący na 1szym dostawali mniej punktów niż gracz na 2gim.

Dodam jeszcze ze najczęściej gramy w 4-5 osób.
Wbrew pozorom dzielenie punktów za pierwsze miejsce a przyznawanie normalnych za 2gie ma swój urok. Graliśmy tak pierwszą rozgrywkę, jak jeszcze nie doczytaliśmy zasad i było bardzo fajnie. (tj. było więcej kombinowania, że może bardziej się opłaca grać na drugie miejsce, a nie remisować na pierwszym)

Aczkolwiek poprawnie według zasad:
1.b

2. a. (1+2)/ liczbe remisujących; gracz drugi nie otrzymuje nic
b. pierwsze miejsce normalnie, gracze na drugim liczba punktów za drugie miejsce/ liczba graczy remisujących na drugim miejscu)
c. Dla graczy remisujących na pierwszym miejscu punkty 1+2/liczbe remisujących. Za drugie miejsce nic

3. a. Jeśli 2 graczy remisuje to (1+2)/2, jeśli trzech graczy remisuje to (1+2+3)/3
jeśli dwóch graczy miało pierwsze miejsce to następny w kolejności dostaje punkty za trzecie. Jeśli na pierwszym miejscu było trzech graczy, to następny w kolejności nie dostaje nic
b. pierwsze miejsce normalnie, kolejni 2 gracze dostaja nagrode za 2+3 miejsce dzieloną na 2. trzecie miejsce nie dostaje nic
c. pierwsze i drugie miejsce normalnie, na trzecim liczba punktów/liczbę graczy na trzecim miejscu
d. zależy od ilości graczy w każdym remisie. Jeśli w pierwszym remisie były dwie osoby to one dostaja (1+2)/2, a następny remis dostaje 3/2. jeśli w pierwszym remisie były 3 osoby, to (1+2+3)/3, a nikt dalej nie dostaje nic.


ogólnie, to tak jak Ci powiedział kisiel - za bardzo komplikujesz.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Allhambra

Post autor: bobule »

Grał ktoś w Alhambrę z 4. dodatkiem ?
Dodane są w nim skrzynki skarbów - w instrukcji jest coś o tym, że jest to trzeci rodzaj akcji (piszę z pamięci, wiec mogłem coś pomylić)?
Jak należy rozpatrywać zakup skrzyń skarbów:
a) kupuje za 8 na żółtych kartach budynek o wartości 8
mam zatem dodatkowy ruch
mogę wziąć kartę (1 z 4, lub kilka do 5) / lub kupić budynek, a następnie kupić skarbiec za karty o wartościach 8 lub więcej?
b)
a) kupuje za 8 na żółtych kartach budynek o wartości 8
mam zatem dodatkowy ruch
kupuję skarbiec za karty o wartościach 8 lub więcej i mój ruch się kończy?
ODPOWIEDZ