Cluedo - zasady, pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Cluedo - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: folko »

Cluedo to jedna z pierwszych rodzinnych planszówek jaka pojawiła się u nas w domu. Lata temu sporo w nią graliśmy, ostatnio wyciągając ją z półki zauważyliśmy że brakuje w niej sporo kart :( Niestety gra była kilka razy pożyczona, a nikt nie poinformował nas o stracie :(
Mam prośbę, chodzi mi o dobre skany kilku kart, tak bym mógł sobie je wydrukować...
Wydanie jakie mam to Hasbro, dokładnie takie - tylko polskie ;-)
Brakujące karty:
- Pani Bielecka
- Sznur
- Rura
- Salon
- Jadalnia
- Kuchnia
Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Cluedo - prośba o pomoc

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jeśli nikt wcześniej nie pomorze to mogę zeskanować ale najwcześniej za 2 tygodnie do nawet 4. Po prostu nie ma mnie teraz tam gdzie grę trzymam :( . Myślę że do tego czasu ktoś Ci już prześle ale tak piszę żebyś był spokojny ;). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Cluedo - prośba o pomoc

Post autor: Veridiana »

Oj, folko, nie żałuj dzieciakom. Kup nową :D

p.s. oświadczam, iż nie jest to kryptoreklama żadnego wydawnictwa, dystrybutora, hurtowni ani supermarketu.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Cluedo - prośba o pomoc

Post autor: SeeM »

Ja miałem już tyle braków w Cluedo, że zrezygnowałem z kart i porobiłem duże żetoniki z tekturki i poprzyklejanymi obrazkami. Korzystałem z obrazków tutaj - http://rm7guy.co.uk/2003.htm . Po lekkim retuszu całkiem ładnie to wygląda.
+ (BGG)
Plociu
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2010, 08:50
Lokalizacja: Poznań

Cluedo

Post autor: Plociu »

Witam wszystkich,

niedawno otrzymaliśmy z żonką grę Cluedo, z której bardzo się cieszymy, bo - mimo że nasza przygoda z "planszówkami" dopiero się zaczyna - lubimy spędzać wolny czas na takiej rozrywce.

Zabawę związaną z tą grą psuje mi nieco jedna rzecz i być może ktoś będzie umiał mi to objaśnić.

Gramy w 3 osoby, rozumiem, że raz w kolejce, będąc w jednym z 9 pomieszczeń, mogę zrobić sugestię odnośnie postaci mordercy, narzędzia i pomieszczenia właśnie... Gdy któryś z elementów będzie niewłaściwy, moi partnerzy pokazują mi kartę i gra toczy się dalej. Gdy jednak żadna z pozostałych osób nie ma karty do pokazania, jest to równoznaczne z tym, że elementy, o których mówię znajdują się w kopercie = mogę wysunąć oskarżenie bez żadnej obawy o to, że odpadnę z gry... Bo, z tego, co pamiętam, w instrukcji jest właśnie napisane, że gdy żaden z graczy nie jest w stanie udowodnić, że moja sugestia jest niewłaściwa, mogę wysunąć oskarżenie...

Do momentu wyjaśnienia tej zagadki, gramy w Ticket to Ride i czekamy na dostawę do domu TtR Europe :D

Pozdrawiam
We always need to hear both sides of the story...
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: SeeM »

Plociu pisze:Bo, z tego, co pamiętam, w instrukcji jest właśnie napisane, że gdy żaden z graczy nie jest w stanie udowodnić, że moja sugestia jest niewłaściwa, mogę wysunąć oskarżenie...
Nie możesz w swojej kolejce wysunąć podejrzenia i zaraz potem rzucić oskarżenia - albo jedno, albo drugie. W powyższym wypadku osoba po twojej prawej/lewej (jak tam gracie) wygrywa grę, bo dzięki tobie poznała rozwiązanie.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: MichalStajszczak »

Plociu pisze:Gdy jednak żadna z pozostałych osób nie ma karty do pokazania, jest to równoznaczne z tym, że elementy, o których mówię znajdują się w kopercie
Nie jest równoważne - przeciez mozesz zapytać o kartę, którą masz w ręce. Nie jest to wcale absurdalne, tak się czasem robi z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby ułatić sobie analizę odpowiedzi, po drugie - by zmylić przeciwników.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: bazik »

moze ja jakos zle strategicznie gram, ale prawie nigdy nie pytam o wszystkie 3 rzeczy ktorych nie mam w reku... a im glebiej w gre i im bardziej potrzebuje konkretnych informacji tym mniejsza szansa ze nie wymienie trzymanego w reku narzedzia jesli akurat narzedzie juz mam rozszyfrowane...
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: Aba »

No i z tego co pamiętam to żeby rzucić oskarżenie trzeba być w odpowiednim pomieszczeniu więc czasem ludzie nie zdążą dobiec do tego właściwego - nawet jak niby koperta jest już wiadomą dla wszystkich.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: SeeM »

Aba pisze:No i z tego co pamiętam to żeby rzucić oskarżenie trzeba być w odpowiednim pomieszczeniu więc czasem ludzie nie zdążą dobiec do tego właściwego - nawet jak niby koperta jest już wiadomą dla wszystkich.
Nie trzeba - oskarżać można nawet z kibla. Z instrukcji nie wynika jednak, czy musisz być w jakimś konkretnym pomieszczeniu żeby oskarżać, czy możesz być na korytarzu:
In a Suggestion, the Room you name must be the Room where your token is located.
But in an Accusation, you may name any room.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: Sztefan »

Plociu pisze: mogę zrobić sugestię odnośnie postaci mordercy, narzędzia i pomieszczenia właśnie... Gdy któryś z elementów będzie niewłaściwy, moi partnerzy pokazują mi kartę i gra toczy się dalej.
Chyba gdy któryś z elementów będzie właściwy. W sensie jak posiadamy kartę pytanej postaci/broni/pomieszczenia.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: MichalStajszczak »

Chyba to chodziło o właściwy w sensie tego, co jest w kopercie czyli rozwiązania zagadki. Jeżeli zadaję pytanie "Śliwiński, biblioteka, sztylet", a ktoś ma kartę sztylet, to znaczy, że sztylet jest niewłaściwym elementem rozwiązania
Plociu
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2010, 08:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: Plociu »

Sztefan pisze:Chyba gdy któryś z elementów będzie właściwy. W sensie jak posiadamy kartę pytanej postaci/broni/pomieszczenia.
Tak, tak - dokładnie :)
SeeM pisze:Nie możesz w swojej kolejce wysunąć podejrzenia i zaraz potem rzucić oskarżenia - albo jedno, albo drugie
Po przyjściu do domu zajrzałem do instrukcji, pozwolę sobie zacytować fragment ze strony 7/8 (gra jest w wersji polskiej):
Gdy tylko dokonasz sugestii inni gracze po kolei próbują przekonać Cię, że jest ona błędna. Zaczyna gracz po Twojej lewej stronie, sprawdzając, czy wśród jego kart jest jedna z trzech, o których mówiłeś.
- Jeśli któryś z graczy ma kartę (...) musi Ci ją pokazać (...) Tak kończy się Twoja kolejka.
- Jeśli któryś z graczy ma więcej kart (...) wybiera jedną, którą Ci pokaże
- Jeśli gracz nie ma kart (...) szansa na udowodnienie, że Twoja sugestia jest nieprawdziwa przypada następnemu graczowi po lewej (...)
(...)
Jeśli nikt nie jest w stanie udowodnić, że się myliłeś, możesz zakończyć kolejkę lub dokonać oskarżenia
Czyli, jeśli mimo wszystko czegoś nie mylę - w sytuacji, gdy nikt nie będzie miał żadnego z wymienionych przeze mnie elementów, ani nie mam go ja = musi być w kopercie... Mogę bezpiecznie wysuwać oskarżenie :)

?
We always need to hear both sides of the story...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Cluedo - niejasne zasady.

Post autor: MichalStajszczak »

W starej wersji przepisów brzmiało to tak:
"Po wysunieciu podejrzenia możesz w tym samym ruchu sporządzić akt oskarżenia."
Qwer11
Posty: 2
Rejestracja: 01 sie 2012, 15:18

Re: Cluedo

Post autor: Qwer11 »

Witam.
Cluedo posiadam od dawna. Mam wrażenie, że w grze są momenty bez wyjścia.
Gram na 3 osoby. Brakuje mi dwóch postaci żeby wiedzieć kto jest mordercą - przykładowo - Bielińskiej i Czerwińskiej. Gram jako Zieliński, wchodzę do kuchni, jest tam klucz, ściągam Bielicką i proszę o pokazanie kart przez gracza pierwszego. Okazuje się, że gracz pierwszy nie ma żadnej z żądanych przezemnie kart. Pokazuje mi je więc gracz drugi, który ma zarówno kartę Zielińskiego jak i Bielickiej. Z tym że za każdym razem pokaże mi Zielińskiego, no bo po co ma mi pokazywać inną kartę, skoro może pokazać taką, którą juz widziałem? Jak więc mam wydedukować, czy w zabójcą jest Bielicka czy Czerwińska?

Mam starą wersję od Parkera, instrukcja jest napisana trochę 'biednie'.
Obrazek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 505 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Cluedo

Post autor: MichalStajszczak »

Chyba nie zrozumiałeś zasad. Zawsze pytasz o postać, pomieszczenie i narzędzie.
Qwer11 pisze:Pokazuje mi je więc gracz drugi, który ma zarówno kartę Zielińskiego jak i Bielickiej. Z tym że za każdym razem pokaże mi Zielińskiego
Jeżeli zadasz pytanie: "Bielecka, weranda, klucz", to gracz drugi nie może pokazać ci Zielińskiego. W takiej sytuacji (gdy wiesz gdzie i czym, a nie wiesz kto), najlepiej w pytaniu użyć pomieszczenia i przedmiotu, które są w Twoim posiadaniu. Wtedy przeciwnik musi pokazać kartę z osobą.
Qwer11
Posty: 2
Rejestracja: 01 sie 2012, 15:18

Re: Cluedo

Post autor: Qwer11 »

Dzięki.
Byłem pewien, że gdy w pomieszczeniu są 2 pionki w tym mój, drugi gracz może mi pokazać kartę którejkolwiek z tych osób.
A jeśli gra 3 graczy i wołam do pokoju pionek którym nikt nie gra, odpowiada mi osoba która siedzi po mojej prawej?

Jeśli w pokoju są 4 pionki w tym mój, mogę poprosić o kartę każdego z nich prócz mojego tak?
planszomanka
Posty: 6
Rejestracja: 04 lip 2013, 23:25

cluedo

Post autor: planszomanka »

Odkupiłam używaną grę Cluedo i nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile powinno być sztuk kart intryg i ile sztuk kart sugestii. :? Nie ma na ten temat wzmianki ani na pudełku ani w instrukcji. :?: Jak ktoś ma nową to bardzo proszę o wiadomość ile powinno być tych kart. Chciałabym wiedzieć czy gra jest kompletna.
Ja mam wersję Cluedo 16912 Hasbro. :)
MissDorin
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2021, 14:43

CLUEDO

Post autor: MissDorin »

Cześć! Czy ktoś z Was jest może w posiadaniu instrukcji do gry CLUEDO, którą mógłby mi w jakiś sposób udostępnić? :)
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: CLUEDO

Post autor: MCSilvia »

Wieczorem mogę podesłać.

Edit: Link do instrukcji https://www.dropbox.com/s/ewh24slf7qult ... o.pdf?dl=1
Withmarcy
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2023, 11:25

Re: Cluedo - zasady, pytania i wątpliwości

Post autor: Withmarcy »

Witam.
Ostatnio odkopałam po latach Cluedo z 2006 roku od Parkera. Niestety nie ma ona akt sprawy, czyli rozwiązania… jest ktoś w stanie podesłać mi rozwiązanie gry ? Przeszukałam cały internet i niestety nie ma żadnej wzmianki o rozwiązaniu sprawy.
ODPOWIEDZ