Arcana gra karciana.

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

Udało mi się wczoraj rozegrać dwie pierwsze partie w tą karciankę. Jak na razie jestem zadowolony. Gra ideowo przypomina Dominion, tutaj też w trakcie gry rozbudowujemy talię i "zbieramy" karty z punktami zwycięstwa. Różnica jednak jest dosyć istotna, tutaj karty trzeba "przechwycić" przy pomocy swoich agentów i czasami odrobiny przekupstwa. Zmienia to o tyle grę, że rywalizacja o karty jest bardziej widoczna, przy czterech graczach, czyli komplecie graczy, widać to bardzo mocno, bo na stole robi się tłoczno od agentów. Losowość jest i jest dosyć widoczna, chociaż na razie nie była aż tak bolesna powiedzmy że na wygraną wpływała w stosunku 50/50 (losowość/strategia). Nie rozegraliśmy na razie wariantu rozszerzonego, który pozwala na większą kontrolę nad grą.

Co do wykonania gry to mam mieszane uczucia. Pudełko gry jest formatu tego co np. Czerwony Listopad, więc małe i poręczne, w środku jest przegródka i wszystkie karty ładnie się mieszą i nie latają po pudełku. Karty są wielkości standardowych kart do gier karcianych więc nie ma problemu z koszulkami, przy tych najcieńszych karty nadal mieszczą się bez problemu w oryginalnym pudełku. Dla tych co nie lubią koszulek, karty są wykonane tak jak te z Ticket to Ride, więc chyba dużo wytrzymają. Na plus należy też dodać klimatyczne rysunki i różne rewersy kart, o różnym zastosowaniu, co zmniejsza ryzyko pojawienia się w grze kart, które pełnią inną rolę. Duży minus natomiast gra zarobiła za mało czytelną oprawą graficzną. Same symbole są czytelne, ale już kolorystyka woła o pomstę do nieba. Karty mają beżowe tło, natomiast wartości liczbowe są białe, a te które służą do zdobywania kart złote (chociaż bardziej to wygląda na żółty) wszystko się więc bardzo zlewa. Dodatkowo tła pod nazwami które "pozwalają" rozróżnić karty z poszczególnych gildii i karty neutralne to pastele w bardzo delikatnych odcieniach. Grając w pubie, mieliśmy bardzo duże problemy z identyfikacją o co walczymy i na jaki atrybut. Dodatkowo piękne grafiki umieszczono na kartach kosztem napisów, które wyglądają jak dopiski drobnym maczkiem w umowach :)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Filippos »

A gdzie grę zakupiłeś jeśli można spytać? Przyleciała zza oceanu czy byłeś na Essen wczoraj? :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

Gra przyleciała zza oceanu, chociaż za mniejszą wodą, czyli w UK, też mają już jakiś czas, tylko ceny dużo wyższe. Jeśli chodzi o koszt to mnie to akurat kosztowało 98zł, myślę że jak by to ktoś ściągnął do Polski to pewnie cena w sklepie byłaby podobna.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Tycjan »

Mnie właśnie grafika zainteresowała na początku, a potem przeczytałem instrukcje. Ja osobiście lubię mechanikę Dominion więc pewnie sobie sprawię ja jak będzie w Polsce.

Jacek_PL: A jak się sprawdza dla dwóch osób?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

Tycjan pisze:Jacek_PL: A jak się sprawdza dla dwóch osób?
Niestety, na to pytanie chyba szybko nie poznam odpowiedzi bo zazwyczaj jak gramy to chętnych jest zazwyczaj więcej niż gry mogą pomieścić i tak było też w tym przypadku dwie partie komplet 4 graczy. Mam wrażenie, że przy dwóch graczach rywalizacja o karty będzie mniej pasjonująca - w sensie, mniej agentów na stole i pilnować trzeba tylko jednego przeciwnika, za to chyba łatwiej będzie zaplanować jakąś strategię gry.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: draco »

Pancho grał w Arcana na Essen i mówi, że słabe.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

draco pisze:Pancho grał w Arcana na Essen i mówi, że słabe.
Ano mówił :) Być może oczekiwał czegoś więcej niż mini-Dominion. Jutro spróbuję zagrać w wersje z "pełnymi opcjami" zobaczę czy to będzie ciekawsze. Ja w każdym razie też tak bezkrytycznie nie polecam tej gry, ma pewien klimat (tu niestety trzeba się wtajemniczyć choć trochę), jest poręczna ale jednak to taka lekka gierka, mózg raczej się nawet nie zrobi letni przy niej :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: melee »

Pancho dał notę 4, ta bardzo mało jak na Pancho, który siódemki rozdaje na lewo i prawo 8)
Po tym gra wypadła z listy życzeń, mimo pasującej mi grafiki.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: MattCarnall »

Witam, cześć i czołem pytacie skąd...ale do rzeczy. Chcę ożywić temat Arcany, karcianki którą posiadam i w którą gram od czasu do czasu(wersje PyLy). Po pierwsze mam kilka pytań dotyczących samej gry. Osoby z forum piszą, "...że niektóre karty nie miały podanych zastosować...itp", ale które? I jak takowe są, to jakie te zastosowania mają(choć nie zdarzyło mi się takie zobaczyć(być może wersja ang, takie braki posiadała, nie wiem, nie widziałem :roll:, ale chętnie się dowiem). Po drugie, jak bardzo Arcana jest podobna do Dominiona(nie grałem, mam zamiar w przyszłości kupić).

Po trzecie, najważniejsze: Zasady gry czyli jak grać w Arcane. Zasady są według mnie niepełne. Tz. albo mają takie być, co jest minusem, bo mają sporo niejasności, lub też mogą zostać zmodyfikowane. Mam takie propozycje np: (tak wiem, to nie jest dział do modyfikacji wariantów, ale jest to tylko przykład btw :roll: :

: np "relikty służą do przekupowania agentów->ci trafiają do karty zasobów. Ale co gdy zagrywamy relikt na obszar naszej gildii(zakryta karta), tu już pojawia się niejasność. Ja proponuje tak: Po tym jak zagraliśmy agenta na obszar naszej gildii, a następnie chcemy użyć reliktu, to zostawiamy go tam, aż do rostrzygnięcia rundy, a osoba która przekupiła wygrywa, nawet gdy przeciwnik ma więcej punktów arkanum, dlaczego? Ponieważ tak działają łapówki :twisted: :lol: , daje więc wygrywam

Karta milicji: Jeżeli zagrywam kartę milicjanta, przeciwnik nie może urzyć karty z reliktem, chyba, że robi to w obszarze swoich gildii

To takie przykłady. Mam nadzieje, że będzie jakiś odzew na ten temat. Szkoda, że poszczególne Gildie nie posiadają( poza opisem na wstępie)żadnych właściwości(służą jedynie jako nazwy przy kartach celu), szkoda, że relikty, których jest sporo nie mają dodatkowych zastosowań. Te myślę, że można dopracować, o ile będzie się komuś chciało to zrobić :twisted:

I tak uważam, że Arcana aż taką złą :roll: grą nie jest, rzekłbym nawet, że jest dobra. Mam nadzieje na jakeś komentarze.

PS. Niejaki Pancho(którą jak sądze jest dobry i obeznany w te klocki)miał coś napisać o samym wydawcy Arcany i na temat samej gry, ale chyba do tej pory tego nie zrobił, a szkoda.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

MattCarnall pisze:Szkoda, że poszczególne Gildie nie posiadają( poza opisem na wstępie)żadnych właściwości(służą jedynie jako nazwy przy kartach celu), szkoda, że relikty, których jest sporo nie mają dodatkowych zastosowań.
Gildie to co dokładnie, bo przecież gildie którymi kierują gracze mają specjalne zdolności. Relikty mają dwa zastosowania i to chyba powinno wystarczyć, a jeśli chodzi o ich zagrywanie to my nigdy nie zagrywaliśmy ich zakrytych jeśli zagrywaliśmy je na obszar kontrolowany to od razu odkrywaliśmy naszych agentów i jeśli przekupstwo się udawało (a zazwyczaj tak było) to od razu karta agenta wędrowała do talii.
MattCarnall pisze:Po pierwsze mam kilka pytań dotyczących samej gry. Osoby z forum piszą, "...że niektóre karty nie miały podanych zastosować...itp", ale które?
Ale na jakim forum, bo ja tu żadnych takich wypowiedzi nie zauważyłem ?

Co zaś do podobieństwa do Dominiona, to podobna jest ogólna idea gry. Dominion jest bardziej przewidywalny, bo jednak od początku gry wiadomo jaki zestaw kart jest dostępny i jakąś tam taktykę można przyjąć. Natomiast w Arcana jest jeden element któremu bym dał homerulsa - karty celów, bierzmy cztery na początku gry i odrzucamy dwie dopiero na koniec gry, na pewno zmniejszyło by to głupią losowość kiedy mamy jakieś tam cele do uzbierania, a na stosach jedną, góra dwie karty z danej dziedziny.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: MattCarnall »

Ale na jakim forum, bo ja tu żadnych takich wypowiedzi nie zauważyłem ?
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=100

Bezpośredni cytat: "Instrukcja jest marna, brak wyjaśnienia kilku elementów. Mieliśmy na przykład kartę, której nie wiedzieliśmy jak użyć. Ostatecznie wymieniliśmy ją na inną."
bo przecież gildie którymi kierują gracze mają specjalne zdolności
Co dokładnie masz na myśli? Chodzi Ci bezpośrednio o karty miejsc czy reliktów? Bo co może Gildia więcej? Może w polskiej instrukcji nie mam tego wyjaśnione, bo nic po za tym nie widzę. A chcę się mylić, bo to może urozmaicić grę.
Relikty mają dwa zastosowania
Relikty mogą przekupować agentów, oraz powoływać do życia Milicjanta lub kapitana. To jest moim zdaniem mało jeżeli chodzi o ich zastosowanie.
to my nigdy nie zagrywaliśmy ich zakrytych jeśli zagrywaliśmy je na obszar kontrolowany to od razu odkrywaliśmy naszych agentów i jeśli przekupstwo się udawało (a zazwyczaj tak było) to od razu karta agenta wędrowała do talii
Dobry pomysł :) ale :roll: gdy powiedzmy akcja się nie uda, to gracz ma świadomość tego jakie karty ma przeciwnik, a co za tym idzie znika element blefu.

Gildia Mieczników--> sprzedaż broni
Gildia Przewoźników--> transport miejski
Gildia Złodziei--> kradzieże i włamania
Gildia Lichwiarzy -->kontrola tego co nie dotyczy złodziei

Tylko jak to przenosi się bezpośrednio na grę?
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

MattCarnall pisze:Bezpośredni cytat: "Instrukcja jest marna, brak wyjaśnienia kilku elementów. Mieliśmy na przykład kartę, której nie wiedzieliśmy jak użyć. Ostatecznie wymieniliśmy ją na inną."
To strasznie stara wypowiedź ;) ja nawet nie domyślam się o jaką kartę chodzi, może o tego Jokera czy jak on się tam zowie.
MattCarnall pisze:
bo przecież gildie którymi kierują gracze mają specjalne zdolności
Co dokładnie masz na myśli?
No gildie, nie mam teraz swojego egzemplarza przy sobie więc mogę coś przekręcić, ale np. gildia złodziei wygrywa remisy przy walce o relikty, gildia przewoźników wygrywa remisy przy walce o agentów itd.
MattCarnall pisze:
Relikty mają dwa zastosowania
Relikty mogą przekupować agentów, oraz powoływać do życia Milicjanta lub kapitana. To jest moim zdaniem mało jeżeli chodzi o ich zastosowanie.
Bez przesady to prosta gra, z prostymi zasadami, można pomyśleć nad jakimiś zasadami domowymi, ale moim zdaniem raczej nie rozwiąże to głównej bolączki tej gry.
MattCarnall pisze:Dobry pomysł :) ale :roll: gdy powiedzmy akcja się nie uda
Jeśli się nie uda to znaczy że ten gracz to ostatnia ofiara i nawet nie pamięta co zagrał, takie przypadki zdarzały się nam na początku, ale jak ktoś zagrał dwie, trzy partie to takie sprawy były już nie do pomyślenia.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: MattCarnall »

No gildie, nie mam teraz swojego egzemplarza przy sobie więc mogę coś przekręcić, ale np. gildia złodziei wygrywa remisy przy walce o relikty, gildia przewoźników wygrywa remisy przy walce o agentów itd.
Mógłbyś to w wolnym czasie wyjaśnic dokładnie czy zacytować, widzisz polska instrukcja w ogóle o tym nie wspomina, a szkoda bo widzę, że jest to małe, ale zawsze urozmaicenie. Z góry dzięki.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

Tego nie ma w instrukcji chyba ale powinno być na kartach gildii na przykład Gildia Złodziei.

Tak na marginesie, to po dłuższym obcowaniu z tą grą nadal uważam że gra jest całkiem przyjemna mimo kilku, czasami wkurzających wad.
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: MattCarnall »

Też uważam, że jest przyjemną lekką rozgrywką, a po kontakcie z Dominionem wcale nie uważam, że tak bardzo rzuca on na kolana, gra jest w drodze do mnie więc przetestuje i porównam :twisted:
powinno być na kartach gildii
Dzięki za odpowiedź
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Jacek_PL »

Wykopię jeszcze na chwilę ten temat, bo jest pewna ciekawostka news z FFG że ich reprint właśnie trafił do sklepów (wcześniej grę po angielsku wydała firma AEG), czyżby jednak ta gra się sprzedawała ? Jeśli tak to Cadwallon City of Thieves może też trafi na podatny grunt.
Awatar użytkownika
gandalfr
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2012, 21:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: gandalfr »

Ja także odkopię temat bo po co zakładać nowy topic.

Na samym początku jako że to mój pierwszy post chciałbym przywitać i pozdrowić wszystkich :)

Widzę że opinie na temat gry Arcana są dość podzielone i mam właśnie problem bo chcę zakupić na bardzie koszulki i przy okazji żeby nie brać tylko koszulek chciałem jakąś karciankę dokupić. I właśnie Arcana przykuła moją uwagę, po pierwsze niska cena a po drugie da się grać we dwóch. Chociaż widzę że gra we dwóch raczej jest bezsensowna sądząc po komentarzach, ale znalazłem także takie komentarze które mówią że we dwóch gra jest ciekawsza i dłuższa. I tutaj moje pytanie, czy warto za 23 zł kupić taką gierkę czy też lepiej zainwestować w coś innego ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: gafik »

Ja kupiłem, jako podłączenie do innego, większego zamówienia, właśnie ze względu na "śmieszną cenę" i nie żałuję. Na 2 osoby jest OK. Ja wolę na 4 osoby bo wtedy jeszt większy młyn i jest dynamicznie. Gra mechanicznie nie powala na kolana tak jak jej cena ale karty i klimacik ma ładne. Jeśli bierzesz ją z myślą tylko na 2 osoby, to są dużo lepsze pozycje (chociaż conajmniej dwukrotnie droższe). W każdym razie ja traktuję tę grę jak filler/chwiler i wtedy nie żal tych 23 zł.
Awatar użytkownika
gandalfr
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2012, 21:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: gandalfr »

Ok wielkie dzięki za odpowiedź, niestety przeważnie jest nas tylko dwóch grających więc chyba dołączę Arcane do zamówienia właśnie ze względu na cenę.
gafik możesz podać jakieś fajne tytuły na 2 osoby ? Tylko żeby nie były zbyt drogie, najlepiej nie przekraczały 50 zł :)

Pozdro o/
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: 100rk »

Szybkie i fajne na 2 osoby są "Zombiaki" (I i II) i "Osadnicy - Szybka Gra Karciana". Ważne jest te słowo "szybka", bo istnieją dwie wersje). Arcana byłaby całkiem miła, gdyby nie te dziwne i męczące dobory kolorów, w nowej wersji wszystko jest już znacznie czytelniejsze, niestety cena jest już kilkukrotnie wyższa. Mimo wszystko, jako szybka gierka, sprawdza się całkiem dobrze, świetne grafiki i aktualna cena rekompensują niedociągnięcia.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: ScripterYoda »

Famiglia też jest świetna w klasie szybkich karcianych dwuosówek.
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: KubaP »

Ja jestem Arcaną na razie załamany. Mam grę ze trzy miesiące, ale nie zdarzylo mi się jeszcze zagrać, bo instrukcja jest tak napisana, że nie mam pojęcia, o co chodzi.
Awatar użytkownika
gandalfr
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2012, 21:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: gandalfr »

Zdecydowałem się wziąć Arcane i Zombiaki pierwszą część jak na razie (tą poprawioną). Famiglia zostanie kupiona jak te karcianki się trochę znudzą :)
Dzięki za odpowiedzi, i jeszcze jedno bo obawiam się że będę miał tak samo jak KubaP i nie zrozumiem kompletnie niczego z instrukcji Arcany, więc czy ma ktoś namiary na jakąś instrukcję napisaną dla ludzi ? (niestety nie grałem w Dominion i w Korsarza a ponoć to połączenie tych dwóch karcianek) :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: Veridiana »

Jak zdążę, to napiszę jutro tutaj jakoś sensownie reguły do Arcan. a jak nie zdążę to we wtorek :)
Na dwie osoby bardzo lubię Futball Ligretto jakby co. a Famiglię mam do sprzedania ;)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Arcana gra karciana.

Post autor: garg »

Co do instrukcji, to traktuję te narzekania na jej jakość trochę z niedowierzaniem. Nie jest ona może szczytem porządku i czytelności, ale po jednokrotnym przeczytaniu zagrałem i tylko kilka razy miałem drobne wątpliwości.

Choć oczywiście może być, że grałem źle :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ODPOWIEDZ