Havana

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Havana

Post autor: xawerka »

Podczas wczorajszych rozgrywek pojawiła się nam wątpliwość: czy gruz w rozumieniu instrukcji jest materiałem kolorowym?

Przy pierwszym odkryciu kart pojawił się remis. Nie ma jeszcze PZ, każdy ma 1 peso, jeden z graczy ma np. szkło a drugi gruz. To czy ten z gruzem będzie pierwszy?

Karta 6: jeżeli mam np. 1 szkło, 1 glinę i 6 kostek gruzu - to inny gracz może mi ukraść 1 czy 2 kostki?
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Havana - pytanie o zasady

Post autor: pomimo »

Sorry, xawerka, Wojtek ma rację, chciałem szybko i przeczytałem instrukcje całkiem koślawo ;-)

Wycinam te moje bzdury... coby nikogo nie myliło.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2010, 18:10 przez pomimo, łącznie zmieniany 1 raz.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Havana - pytanie o zasady

Post autor: wc »

Mam wrażenie że 2 odpowiedzi pomimo to 2 kleksy :-)

W instrukcji napisane jest że przy takiej samej liczbie na kartach zaczyna gracz:
1. z mniejszą ilością punktów
2. z mniejszą ilością kolorowych materiałów
3 ....
czyli w przykładzie xawerki zacznie gracz z gruzem a nie ze szkłem :-)

Gracz zagrywający kartę złodzieja materiałów może ukraść 2 dowolne kostki od gracza tylko pod warunkiem że ten okradany ma więcej niż 3 kolorowe kostki. Więc w przykładzie ksawerki można jej ukraść tylko 1 kostkę (bo ma tylko 2 kostki kolorowe). Nawet gdyby miała 3 kolorową, nic by to nie zmieniło. Musiałaby mieć więcej niż 3, czyli co najmniej 4 :-)

Howgh
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Havana - pytanie o zasady

Post autor: xawerka »

I wszystko powyższe jasne - dzięki WC.

Jeszcze jedno: karta 5 i 6: okradnij ...... gracza, który jeszcze nie przeprowadzał swojej tury. Jeśli nie ma takiego to okradnij dowolnego. Czy zatem w rozgrywce dwuosobowej te karty złodzieja zawsze skutkują - bo drugi gracz jest ostatnim zagrywającym i nie ma innego który jeszcze nie zagrał, więc czy może okraść tego "dowolnego" czyli pierwszego zagrywającego?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Havana - pytanie o zasady

Post autor: wc »

Dokładnie tak.

Natomiast poborca podatkowy działa TYLKO na tych graczy którzy jeszcze nie mieli swojej kolejki w danej rundzie. Czyli przy 2 graczach jeśli masz taxmana a ruch wykonujesz jako druga - nie wyrządzisz żadnych szkód przeciwnikowi.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Havana - pytanie o zasady

Post autor: cezaras »

To jeszce, żeby uściślić:
Gramy w 3 osoby - jako drugi w kolejności mam złodzieja, trzeci ma ochronę.
Mogę zabrać pierwszemu czy nie?
My graliśmy (na czuja), że nie, ale... pewności nie mam czy na pewno dobrze.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Havana - pytanie o zasady

Post autor: wc »

O - bardzo dobre pytanie.
Wg instrukcji - moim zdaniem - graliście dobrze.
Jeśli nie jesteś ostatni - musisz zaatakować gracza, który jeszcze nie wykonał swojego ruchu.
Dokładnie tak samo będzie jeśli zagrałeś np. złodzieja peso, a żaden z graczy za Tobą nie ma kasy. Wtedy ich niestety nie okradasz, ale nie możesz okraść kogoś kto już wykonał swój ruch.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Havana

Post autor: xawerka »

No i mamy kolejną wątpliwość :?
wczoraj w grze na dwie osoby mieliśmy taką sytuację:
pierwszy gracz wykonała swoje akcje, drugi miał takie karty: 3 (zastój) i 9, na stole w jednym z rzędów były tylko trzy budynki. Gracz odrzucił jedną i pozostały dwa budynki. I teraz: czy przed przeprowadzeniem akcji z karty "Mamuśka" dokłada się nowe budynki i uzupełnia peso i materiały pod budynkami czy dopiero po wykonaniu akcji ze swoich kart?
Ma to znaczenie w ilości pozyskiwanych materiałów.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Havana

Post autor: wc »

Hmmmm
To są 2 zupełnie niezależne zdarzenia w grze.
Jak zostają tylko 2 budynki w rzędzie - natychmiast rozsuwacie je i dorzucacie 4 między nie.
Ale dokładanie peso i materiałów następuje wyłącznie na początku każdej rundy i nie ma znaczenia czy budynków zabraknie czy nie.

Tak więc w opisanej sytuacji - dokładacie budynki, ale absolutnie nie dorzucacie kaski i kosteczek
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Havana

Post autor: xawerka »

Faktycznie...
Uzupełnienie w materiały i peso to już faza 2 a pozyskanie budynków tylko w fazie 1.
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Havana

Post autor: un4given »

Mam pytanie dot. Architekta. W instrukcji jest napisane, że karta Architekt nie jest usuwana z gry - pozostaje ona u gracza w miejscu, w którym do tej pory leżała. Czy to oznacza, że jak wyłożę Architekta to już go później nie mogę podmienić na inną postać, tylko pozostaje on przede mną do końca gry?
"Więc idź, są światy inne niż ten."
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Havana

Post autor: asiok »

un4given pisze:Mam pytanie dot. Architekta. W instrukcji jest napisane, że karta Architekt nie jest usuwana z gry - pozostaje ona u gracza w miejscu, w którym do tej pory leżała. Czy to oznacza, że jak wyłożę Architekta to już go później nie mogę podmienić na inną postać, tylko pozostaje on przede mną do końca gry?

Nie - Architekt zachowuje się tak jak każda inna karta, a więc możesz ją podmienić.
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Havana

Post autor: niuniek73 »

Zatem to błędy w tłumaczeniu instrukcji ? do tej pory graliśmy nie podmieniając architekta po wyłożeniu.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Havana

Post autor: Jacek_PL »

Nie jest to żaden błąd w tłumaczeniu, ten zapis znajduje się w sekcji o zakupie budynków, po zapisach o usuwaniu materiałów i odkładaniu do puli robotników i peso, chodzi o to że Architekt nie jest usuwany/odrzucany przy zakupie budynków które wymagają Architekta.
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Havana

Post autor: un4given »

Faktycznie, interpretacja Jacek_PL wydaje się być jedyną słuszną :). Trochę mnie ten opis zmylił, ale okazuje się, że intuicyjnie graliśmy i tak prawidłowo :). Dzięki za pomoc.
"Więc idź, są światy inne niż ten."
havekar
Posty: 20
Rejestracja: 02 gru 2013, 17:42

Re: Havana

Post autor: havekar »

Cześć.

Moje pytanie dotyczy zakupowanych w trakcie gry budynków. Czy gracze powinni ujawniać stan posiadania? Czy może wygrana powinna przychodzić z zaskoczenia?
W instrukcji nie znalazłem zdań precyzujących tę kwestię.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Havana

Post autor: Brylantino »

Wszystkie informacje poza kartami niezagranymi są jawne, czyli budynki, ilość punktów, posiadane surowce i pieniądze.
ODPOWIEDZ