Dominion - zasady, pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 252
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 71 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: Montesque »

Ale jakie ma znaczenie to, czy musi wrócić, czy nie musi?
I tak będzie chciała w tej sytuacji zagrać willę, więc wróci do tej fazy, ale nawet gdyby nie chciała, to wraca do fazy akcji, po czym ją pomija, bo nie chce zagrywać kart akcji...
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

Musi w tym znaczeniu, że gdyby tego nie zrobiła, tylko pozostała w fazie zakupu, to by nie mogła więcej zagrywać kart Skarbu po tym, jak kupi Willę.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

morris pisze: 23 lis 2022, 13:28 Musi w tym znaczeniu, że gdyby tego nie zrobiła, tylko pozostała w fazie zakupu, to by nie mogła więcej zagrywać kart Skarbu po tym, jak kupi Willę.
Musi raczej w tym znaczeniu, że tak mówi tekst na karcie. :wink: A w Dominionie polecenia i język są bardzo precyzyjne.
Może i w większości wypadków nie będzie to miało w praktyce żadnego znaczenia, bo mogę żadnej karty Akcji nie zagrać. Tzn poza tym, co napisałeś - czyli zagraniem nowych kart Skarbu.
Ale nie wiem czy w którymś z rozszerzeń nie ma, lub nie będzie, takiej karty, gdzie będzie to robiło różnicę. I chociażby z tego względu warto się trzymać tego, co polecenie na karcie mówi - żeby nie mieć problemów na przyszłość :)
morris pisze: 23 lis 2022, 11:57 Wracasz do swojej fazy akcji. Po prostu. Pozostałe +zakupy czy +$ pozostają do dyspozycji, nie resetują się "do zera" (to się dzieje tylko na początku tury).
1. Na początku tury? A nie np. w fazie porządków?
2. A skąd wiadomo, że właśnie tak jak mówisz? Że pozostają do dyspozycji, a nie kasują się wraz z końcem fazy zakupów? To jest gdzieś napisane?
Na dominionstrategy widziałam informację, że dodanie Willi i powrót do fazy akcji jest traktowane jako koniec fazy zakupów. Stąd pomysł, że może coś przepada.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

agt pisze: 23 lis 2022, 17:42
morris pisze: 23 lis 2022, 13:28 Musi w tym znaczeniu, że gdyby tego nie zrobiła, tylko pozostała w fazie zakupu, to by nie mogła więcej zagrywać kart Skarbu po tym, jak kupi Willę.
Musi raczej w tym znaczeniu, że tak mówi tekst na karcie. :wink: A w Dominionie polecenia i język są bardzo precyzyjne.
Istotnie, właśnie dlatego, że nie jest napisane że "może", to właśnie musi.
agt pisze: 23 lis 2022, 17:42 Może i w większości wypadków nie będzie to miało w praktyce żadnego znaczenia, bo mogę żadnej karty Akcji nie zagrać. Tzn poza tym, co napisałeś - czyli zagraniem nowych kart Skarbu.
Ale nie wiem czy w którymś z rozszerzeń nie ma, lub nie będzie, takiej karty, gdzie będzie to robiło różnicę. I chociażby z tego względu warto się trzymać tego, co polecenie na karcie mówi - żeby nie mieć problemów na przyszłość :)
Są też różne efekty, które dzieją się "na początku fazy zakupów" i "na końcu fazy zakupów".
agt pisze: 23 lis 2022, 17:42
morris pisze: 23 lis 2022, 11:57 Wracasz do swojej fazy akcji. Po prostu. Pozostałe +zakupy czy +$ pozostają do dyspozycji, nie resetują się "do zera" (to się dzieje tylko na początku tury).
1. Na początku tury? A nie np. w fazie porządków?
2. A skąd wiadomo, że właśnie tak jak mówisz? Że pozostają do dyspozycji, a nie kasują się wraz z końcem fazy zakupów? To jest gdzieś napisane?
Na dominionstrategy widziałam informację, że dodanie Willi i powrót do fazy akcji jest traktowane jako koniec fazy zakupów. Stąd pomysł, że może coś przepada.
1. Gdyby nie resetowało się na początku tury, to np. "+1 akcja" z karty Caravan Guard zagranej w turze innego gracza, lub +$2 z karty Nomads wyrzuconej w turze innego gracza przechodziły do Twojej następnej tury - a tak nie jest.
2. Po zakończeniu fazy zakupów i powrocie do fazy akcji Twoja tura wciąż trwa - czemu niby miałabyś coś tracić? To jest tak samo jak w przypadku "+ akcji" - nie przepadają po fazie akcji, a dowodem na to jest karta Diadem.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino) - Willa zasady

Post autor: agt »

morris pisze: 23 lis 2022, 11:51
EDIT: Chyba że kupi Willę z talii Czarnego rynku, to nie może.
Bo nie została dodana w mojej fazie zakupu, zgadza się?
Chyba że kupi Willę z talii Czarnego rynku zagranego w fazie zakupu np. za pomocą Projektu Capitalism, to wtedy musi.
A jak działa Capitalism? Pozwala wykorzystać w fazie zakupu całe działanie kart Akcji zawierających +$, czy zagranie ich tylko po to, by wykorzystać te $?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino) - Willa zasady

Post autor: morris »

agt pisze: 23 lis 2022, 19:32
morris pisze: 23 lis 2022, 11:51
EDIT: Chyba że kupi Willę z talii Czarnego rynku, to nie może.
Bo nie została dodana w mojej fazie zakupu, zgadza się?
Zaiste
agt pisze: 23 lis 2022, 19:32
Chyba że kupi Willę z talii Czarnego rynku zagranego w fazie zakupu np. za pomocą Projektu Capitalism, to wtedy musi.
A jak działa Capitalism? Pozwala wykorzystać w fazie zakupu całe działanie kart Akcji zawierających +$, czy zagranie ich tylko po to, by wykorzystać te $?
Karty mające w tekście +$ (bardzo ważny jest ten +) stają się po prostu kartami Skarbu. W istocie działania niczym się wtedy nie różnią od np. Kamieniołomu, Astrolabium czy innych kart Skarbu zawierających dodatkowe polecenia.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino) - Willa zasady

Post autor: agt »

morris pisze: 23 lis 2022, 19:56
Karty mające w tekście +$ (bardzo ważny jest ten +) stają się po prostu kartami Skarbu. W istocie działania niczym się wtedy nie różnią od np. Kamieniołomu, Astrolabium czy innych kart Skarbu zawierających dodatkowe polecenia.
Ale czy to oznacza, że mogę zagrać taką kartę jako Skarb, w fazie zakupu, i wykonać wtedy akcję tej karty, inną niż zwiększenie $?
Dobrze zrozumiałam?

Nie mam doświadczeń z rozszerzeniami, wiec nie znam się na tych hecach :)

P S. czy nie jest przypadkiem tak, że karty mające $ bez + już są kartami Skarbu i nie muszą się nimi stawać?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino) - Willa zasady

Post autor: morris »

agt pisze: 23 lis 2022, 20:20
morris pisze: 23 lis 2022, 19:56
Karty mające w tekście +$ (bardzo ważny jest ten +) stają się po prostu kartami Skarbu. W istocie działania niczym się wtedy nie różnią od np. Kamieniołomu, Astrolabium czy innych kart Skarbu zawierających dodatkowe polecenia.
Ale czy to oznacza, że mogę zagrać taką kartę jako Skarb, w fazie zakupu, i wykonać wtedy akcję tej karty, inną niż zwiększenie $?
Dobrze zrozumiałam?
Capitalism po prostu powoduje, że karta mająca +$ w tekście dostaje dodatkowy typ - Skarb, ze wszystkimi tego konsekwencjami (podobnie jak Klątwa się zmienia gdy w rozgrywce bierze udział Szachrajka). Skarby mogą być zagrywane w fazie zakupu, podlegają atakowi Złodzieja, są wyrzucane na Śmietnisko po zakupie Mincerza czy w wyniku zagrania Kopalni, mogą być duplikowane za pomocą Mincerza itp. A jak się w Dominion zagrywa kartę - to co się robi? Wykonuje wszystkie jej polecenia od góry do dołu. Karty Skarbu nie są tu żadnym wyjątkiem.
agt pisze: 23 lis 2022, 20:20 P S. czy nie jest przypadkiem tak, że karty mające $ bez + już są kartami Skarbu i nie muszą się nimi stawać?
Nie jest tak. Np. Przebudowa, która jest tylko kartą Akcji, ma w tekście $2 i Capitalism na nią nie zadziała.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino) - Willa zasady

Post autor: agt »

morris pisze: 23 lis 2022, 20:35 A jak się w Dominion zagrywa kartę - to co się robi? Wykonuje wszystkie jej polecenia od góry do dołu. Karty Skarbu nie są tu żadnym wyjątkiem.
Ok. Myślałam, nie wiem czemu że to dotyczy tylko kart Akcji. Albo, że w fazie zakupu bierze się pod uwagę tylko rzeczy związane jakoś z $ i dlatego nie cała treść "przemianowanych" kart Akcji będzie brana pod uwagę.
Taki tam pomysł :wink:
Dzięki za obszerne wyjaśnienia :)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: staniach21 »

Jak działa ta promka do Złotego Wieku: Zaskórniak.
Na polskiej wiki informacja, że możesz wrzucić w dowolne miejsce talii, ale nie znając innych kart. Na karcie od IUVI, że możesz przejrzeć karty i teraz tak: Ja rozumiem to tak, że tasuje sprawdzam stos kart przetasowanych i dorzucam w dowolne miejsce, co nie ma sensu, bo było by zbyt dobre jeśli możesz mniej więcej kojarzyć co przyjdzie Ci na rękę. Także po co jest dopisek o tym, ze możesz przejrzeć karty? Nasuwa mi się to, ze przeglądanie stosu kart odrzuconych chyba jak w niewielu deck-builderach tu jest zabronione. W każdym razie skracając mój wywód: Jak działa zaskórniak jakaś przykładowa tura?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

Na polskiej Wikipedii jest jeszcze stary Zaskórniak (pierwsza edycja), sprzed zmiany zasad tasowania kart, więc jest jakby broken.
EDIT: Podmieniłem na nową wersję.

Zasady tasowania kart wyglądają następująco:
1. nie tasujesz kart dopóki nie musisz tego zrobić (czyli nie możesz w dowolnym momencie)
2. jeśli masz wykonać jakąś operację dotyczącą kart z talii - np. "podejrzyj 2 karty z wierzchu talii", "odkryj 3 karty z wierzchu talii", "+2 karty", "odrzuć kartę z wierzchu talii" - to najpierw sprawdzasz, czy w talii masz dość kart aby wykonać owo polecenie. Jeśli masz za mało (nie dotyczy to poleceń typu "odkrywaj karty z wierzchu talii aż odkryjesz (...)" - bo tu nie ma określonej liczby), to najpierw tasujesz swój stos kart odrzuconych, wkładasz przetasowane karty pod te, które Ci zostały w talii, i dopiero wtedy wykonujesz polecenie.

Poprzednio zasady tasowania kart były takie, że np. w przypadku gdy miałeś "+3 karty" a w talii zostały Ci dwie, to najpierw dobierałeś te dwie (co zostawiało Cię z pustą talią), potem tasowałeś i dopiero potem dobierałeś tę trzecią kartę.

No to przykład: masz na ręce Magnata (ze Złotego wieku), 2 Miedziaki, Złoto i Posiadłość. Zagrywasz Magnata, pokazujesz, że masz na ręce 3 karty Skarbu, co daje Ci +3 karty. Patrzysz na swoją talię - zostały Ci tylko 2 karty. Ale na stosie kart odrzuconych masz Zaskórniaka - to daje Ci możliwość podejrzenia tych pozostałych 2 kart w talii, a tamtego Zaskórniaka możesz umieścić w dowolnym miejscu wśród tasowanych kart - innymi słowy możesz spowodować, że będzie on tą 3 kartą, którą dobierzesz w wyniku zagrania Magnata. No ale np. podejrzałeś te dwie karty i są to Złoto i Prowincja. To w sumie daje Ci $8. Jeśli Zaskórniaka umieścisz jako 3 kartę, to będziesz miał $10 - na Kolonię za mało, na Prowincję za dużo - w takim wypadku może lepiej tego Zaskórniaka umieścić nie na wierzchu przetasowanych kart, tylko o jedną kartę niżej - wtedy będziesz go miał na pewno w następnej turze.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

karta Ustronna Kapliczka (Zdobycze) - czy ktoś wie po co ona jest kartą następstwa skoro aktywuje się od razu nawet jak nie odrzucę, żadnych kart na śmietnisko (tak pisze w instrukcji w adnotacjach, inaczej bym nawet tego się nie domyślił z tekstu na samej karcie)
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

nakago pisze: 27 lip 2023, 23:44 karta Ustronna Kapliczka (Zdobycze) - czy ktoś wie po co ona jest kartą następstwa skoro aktywuje się od razu nawet jak nie odrzucę, żadnych kart na śmietnisko (tak pisze w instrukcji w adnotacjach, inaczej bym nawet tego się nie domyślił z tekstu na samej karcie)
Jest kartą Następstwa, bo aktywuje się "kiedy następnym razem" dodasz kartę Skarbu. I efekt ma taki, że możesz wtedy wyrzucić na Śmietnisko 0, 1 albo 2 karty z ręki.

Więc po zagraniu leży sobie i czeka aż dodasz kartę Skarbu, w którejś swojej turze lub turze innego gracza. Wtedy możesz wyrzucić do 2 kart z ręki na Śmietnisko, a Ustronną kapliczkę odrzucasz.

https://www.dominion.przystanekplanszow ... _kapliczka

Co masz na myśli mówiąc, że aktywuje się od razu? Od razu po czym?

Edit:
Ok, już chyba wiem o co chodzi :)
Ten efekt może aktywować się w turze dowolnego gracza. Aktywuje się także w sytuacji, kiedy gracz nie może lub nie chce wyrzucić na Śmietnisko żadnej karty - nie musi tego robić, ale efekt Ustronnej kapliczki i tak uważa się za rozpatrzony, a ją samą należy odrzucić w tej samej turze.
Ten zapis mówi o tym, że efekt karty aktywuje się nawet wtedy, jeśli nie możesz lub nie chcesz nic wyrzucić na Śmietnisko. Że mimo tego karta jest rozpatrzona i wędruje na Twój stos kart odrzuconych. Ale efektem tej karty interesujesz się dopiero kiedy zaistnieją warunki do jej rozpatrzenia. Czyli wtedy, kiedy następnym razem dodasz kartę Skarbu (a do tego czasu karta leży odkryta i czeka). I wtedy możesz wyrzucić do 2 kart z ręki na Śmietnisko. Skorzystasz czy nie, Ustronna kapliczka wędruje wtedy na Twój stos kart odrzuconych.

Czy udało mi się to w zrozumiały sposób przedstawić?
Czy o to chodziło?
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

No dobra, chyba czaję... Ale jeśli nie aktywuje się w mojej turze to....W turze innego gracza zaktywuje się natomiast, wtedy gdy ON doda do MOJEGO do stosu odrzuconych kart jakąś kartę skarbu. tak?

podobnie działa Urodzaj... i też w turze innego gracza zadziała jak zostanie mi dodana jakaś karta Akcjo do mojego stosu kart odrzuconych w wyniku jakiś efektów zagranych przez innego gracza tak?
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

nakago pisze: 28 lip 2023, 00:32 No dobra, chyba czaję... Ale jeśli nie aktywuje się w mojej turze to....W turze innego gracza zaktywuje się natomiast, wtedy gdy ON doda do MOJEGO do stosu odrzuconych kart jakąś kartę skarbu. tak?
Może aktywować się w Twojej turze. Jednak jeśli nie dodasz w swojej turze żadnej karty Skarbu, to aktywuje się w turze innego gracza, jeśli ten warunek zostanie spełniony. Czyli jeśli nie tyle on doda kartę na Twój stos kart odrzuconych (choć niewykluczone, że są sytuacje gdy dodaje się kartę gdzie indziej - np. na rękę), co w wyniku jego działań (zagranej przez niego karty) Ty dodasz kartę Skarbu.
podobnie działa Urodzaj... i też w turze innego gracza zadziała jak zostanie mi dodana jakaś karta Akcjo do mojego stosu kart odrzuconych w wyniku jakiś efektów zagranych przez innego gracza tak?
Tak. Z tą różnicą, że w przypadku Urodzaju, jeśli zostanie on aktywowany poza Twój turą, to nie otrzymasz widniejących tam korzyści (czyli efekt jakby nie wystąpi), ale Urodzaj odrzucisz na stos kart odrzuconych.
Jeśli wydarzy się to podczas tury innego gracza, +3$ i +1 zakup przepadną i nie będą mogły zostać wykorzystane.
----------

Sypnie ktoś przykładami kart, które mogą sprawić, że inni gracze dodają kartę Skarbu lub kartę Akcji?
Ja się nie znam na tyle, żeby brać z kapelusza :)
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »



Sypnie ktoś przykładami kart, które mogą sprawić, że inni gracze dodają kartę Skarbu lub kartę Akcji?
Ja się nie znam na tyle, żeby brać z kapelusza :)
tak z głowy na szybko to Ambasador i Kanciarz,

dobra to powiedz mi tylko jeszcze czy te dwie karty obejmują dodawanie mi kart do ręki (Maskarada)
akurczak
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 145 times
Been thanked: 30 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: akurczak »

nakago pisze: 28 lip 2023, 02:20 tak z głowy na szybko to Ambasador i Kanciarz,
Z ataków dorzucę jeszcze Szarlatana.
Poza atakami, dodanie karty skarbu może też nastąpić na skutek reakcji, np. Fool’s Gold, Market Square czy Tunnel. Nie przychodzą mi do głowy żadne wydane po polsku.
nakago pisze: 28 lip 2023, 02:20
dobra to powiedz mi tylko jeszcze czy te dwie karty obejmują dodawanie mi kart do ręki (Maskarada)
Nie, bo to "przekazanie" a nie "dodanie":
https://www.dominion.przystanekplanszowka.pl/wiki/index.php?title=Maskarada pisze: Sposób zmiany właściciela karty przez Maskaradę jest unikalny w Dominion, ponieważ jest to "przekazanie". Konsekwencją tego określenia jest to, że dla gracza przekazującego ta karta nie jest "odrzucana" (co by mogło mieć znaczenie dla karty Tunnel z rozszerzenia Hinterlands), a gracz, któremu karta została przekazana nie "dodaje" jej i nie może np. użyć Strażnicy jako Reakcji aby przekazaną kartę wyrzucić od razu na Śmietnisko.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

agt pisze: 28 lip 2023, 01:28 Czyli jeśli nie tyle on doda kartę na Twój stos kart odrzuconych (choć niewykluczone, że są sytuacje gdy dodaje się kartę gdzie indziej - np. na rękę), co w wyniku jego działań (zagranej przez niego karty) Ty dodasz kartę Skarbu.
O to, to. W Dominion gracz sam wykonuje wszystkie czynności dotyczące zawartości swojej talii, nigdy nie robi tego inny gracz. Inny gracz nie może ci "dodać", ani "wyrzucić" karty - może jedynie wydać polecenie, abyś to zrobił. Najczęściej odbywa się to za pomocą karty Ataku. Nawet Possession (z Alchemy) nie powoduje, że gracz manipuluje zawartością talii innego gracza - jedynie wydaje mu polecenia, co i kiedy ma zrobić, a wszystko robi gracz, który podlega efektowi tej karty.
agt pisze: 28 lip 2023, 01:28 Sypnie ktoś przykładami kart, które mogą sprawić, że inni gracze dodają kartę Skarbu lub kartę Akcji?
Ja się nie znam na tyle, żeby brać z kapelusza :)
Szachrajka, Embassy z Hinterlands, czasem Messenger z Adventures. Pewnie to nie wszystkie. ¯\_(ツ)_/¯
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

Przy okazji dzięki, morris, za wszystko co wrzucasz na Dominion Wiki Polska. To dzięki temu mogę brać udział w dyskusji na temat kart z rozszerzeń, w które nigdy nie grałam, a w ręce nie miałam. :)
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

Dziękuję serdecznie wszystkim za wcześniejsze odpowiedzi :) (love Dominion) Ale...

lecimy dalej:

Starszy Oficer (Zdobycze) - zagrywam go jako pierwszą kartę, potem zagrywam jedną inną akcję (bo nie mam 2 kopii), dociągam do 6 kart na ręce, dobrałem kopię tej drugiej akcji, mogę po dobraniu znów ją zagrać z efektu Starszego Oficera?
(sorry ale przykład opisany w instrukcji jest dla mnie zakręcony trochę)

Łowca Skarbów (Zdobycze) - tu instrukcja zrozumiale wyjaśnia, że jeśli podejrzę Skarb z tej akcji, muszę go rozpatrzeć najpierw w całości, ale po jego rozpatrzeniu rozumiem, że wracam w swojej turze do fazy akcji jeśli mogę jeszcze je zagrywać, a potem (jakby ponownie) przechodzę do fazy zakupu normalnie rozpatrując pozostałe moje skarby?

Cecha - Pośpieszny (Zdobycze) - kiedy dodam kartę z tą cechą ląduje odkryta na boku do początku mojej następnej tury gdzie muszę ją zagrać jako pierwszą - tzn., że dopóki sobie leży jest traktowana jako akcja w grze (jak Durations.. )? Jeśli muszę ją zagrać jako pierwszą, to znaczy, że zużywa moją podstawową akcję w fazie akcji, czy traktuje ją jako dodatkową akcję przed początkiem mojej fazy akcji?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

nakago pisze: 28 lip 2023, 12:51 Starszy Oficer (Zdobycze) - zagrywam go jako pierwszą kartę, potem zagrywam jedną inną akcję (bo nie mam 2 kopii), dociągam do 6 kart na ręce, dobrałem kopię tej drugiej akcji, mogę po dobraniu znów ją zagrać z efektu Starszego Oficera?
Nie, już nie możesz, ponieważ przeszedłeś do kolejnej instrukcji karty Starszy oficer, więc okno czasowe pozwalające zagrywać "za darmo" kolejne te same karty się zamknęło. Mógłbyś, gdybyś w wyniku tej zagranej karty dobrał karty, i wśród nich byłaby ta sama karta. Np. Starszy oficer -> Wioska (dobierasz kartę i okazuje się, że jest to Wioska) -> Wioska (dobierasz kartę... itd). Mógłbyś również, gdyby po zagraniu tej karty i dobraniu do 6 na ręce zostały Ci jakieś akcje do wykorzystania - lecz wtedy już byś ich nie zagrywał "za darmo" w wyniku efektu SO, tylko jako normalne kolejne akcje.
nakago pisze: 28 lip 2023, 12:51 Łowca Skarbów (Zdobycze) - tu instrukcja zrozumiale wyjaśnia, że jeśli podejrzę Skarb z tej akcji, muszę go rozpatrzeć najpierw w całości, ale po jego rozpatrzeniu rozumiem, że wracam w swojej turze do fazy akcji jeśli mogę jeszcze je zagrywać, a potem (jakby ponownie) przechodzę do fazy zakupu normalnie rozpatrując pozostałe moje skarby?
Nie wracasz do fazy akcji, bo z niej nie wychodziłeś. Po prostu ciągle jesteś w fazie akcji (chyba że uda Ci się zagrać Łowcę skarbów w fazie zakupu, to wtedy ciągle jesteś w fazie zakupu - nie wychodzisz do fazy akcji).
Ostatnio zmieniony 28 lip 2023, 14:19 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

nakago pisze: 28 lip 2023, 12:51 Cecha - Pośpieszny (Zdobycze) - kiedy dodam kartę z tą cechą ląduje odkryta na boku do początku mojej następnej tury gdzie muszę ją zagrać jako pierwszą - tzn., że dopóki sobie leży jest traktowana jako akcja w grze (jak Durations.. )? Jeśli muszę ją zagrać jako pierwszą, to znaczy, że zużywa moją podstawową akcję w fazie akcji, czy traktuje ją jako dodatkową akcję przed początkiem mojej fazy akcji?
Karta odłożona na bok nie jest kartą w grze.

Zagranie karty w wyniku polecenia jej zagrania (tu: zagraj ją na początku swojej następnej tury) nie zużywa przysługujących akcji, podobnie jak zagrywanie karty przez Salę tronową (tylko Sala tronowa zużywa akcję) itp.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

nakago pisze: 28 lip 2023, 12:51 Dziękuję serdecznie wszystkim za wcześniejsze odpowiedzi :) (love Dominion) Ale...

lecimy dalej:

Starszy Oficer (Zdobycze) - zagrywam go jako pierwszą kartę, potem zagrywam jedną inną akcję (bo nie mam 2 kopii), dociągam do 6 kart na ręce, dobrałem kopię tej drugiej akcji, mogę po dobraniu znów ją zagrać z efektu Starszego Oficera?
(sorry ale przykład opisany w instrukcji jest dla mnie zakręcony trochę)
Nie. Jeśli zagrasz kartę Akcji, na której jeden z efektów to +1 karta (lub więcej), to jeśli w wyniku dobierania kart masz kolejną taką kartę Akcji, to możesz ją zagrać. Gdy skończysz zagrywać kolejne egzemplarze tej karty Akcji, dociągasz do 6 kart na ręce. Przykład takiej karty Akcji: Targowisko, Fosa, Kuźnia, Laboratorium.
Tak ja to rozumiem.

Pytanie ode mnie: czy w tym wypadku + akcja z Targowiska czy Laboratorium się sumują i są do wykorzystania później jakoś, czy przepadają?
Łowca Skarbów (Zdobycze) - tu instrukcja zrozumiale wyjaśnia, że jeśli podejrzę Skarb z tej akcji, muszę go rozpatrzeć najpierw w całości, ale po jego rozpatrzeniu rozumiem, że wracam w swojej turze do fazy akcji jeśli mogę jeszcze je zagrywać, a potem (jakby ponownie) przechodzę do fazy zakupu normalnie rozpatrując pozostałe moje skarby?
Według mnie instrukcja nic nie mówi, że masz gdzieś iść z fazy akcji. Mówi, że możesz zagrać kartę Skarbu. I rozumiem, że od razu rozpatrujesz efekty pozafinansowe, jeśli są. A później odkładasz te 2 pozostałe karty na wierzch talii i dalej lecisz z fazą akcji.
Tak mnie się zdaje. Poprawiajcie :)

I pytanie ode mnie: jeśli tą kartą Skarbu będzie Złoto, to co się dzieje? Te 3$ mogę użyć w fazie zakupu? Pytam, bo to 3$, a nie +3$, więc może to inaczej..
Cecha - Pośpieszny (Zdobycze) - kiedy dodam kartę z tą cechą ląduje odkryta na boku do początku mojej następnej tury gdzie muszę ją zagrać jako pierwszą - tzn., że dopóki sobie leży jest traktowana jako akcja w grze (jak Durations.. )? Jeśli muszę ją zagrać jako pierwszą, to znaczy, że zużywa moją podstawową akcję w fazie akcji, czy traktuje ją jako dodatkową akcję przed początkiem mojej fazy akcji?
Według mnie jako dodatkową akcję, przed pierwszą normalną akcją. Tak jak jest z kartami odłożonymi na Księcia. Z tym, że karta z Księcia wtsca na niego (a w praktyce zwykle leży tam cały czas), a ta Pośpieszna po tej turze gdy została zagrana idzie normalnie na stos kart odrzuconych.

Poproszę o recenzję mojej rozprawki :)

Edit: Ech, jednak na klawiaturze pisze się szybciej ;) A tak chciałam zdążyć przed morrisem :D
Chyba tylko w nocy mam szanse ;)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

agt pisze: 28 lip 2023, 13:25 Tak jak jest z kartami odłożonymi na Księcia. Z tym, że karta z Księcia wraca na niego (a w praktyce zwykle leży tam cały czas),
Jeśli mowa o pierwszym (białym) Księciu, to karta odłożona na niego wędruje tam i z powrotem (do pola gry i z powrotem na Księcia - jeśli spełni określony warunek).

Książe po zmianie (pomarańczowy) nie pozwala w ogóle ruszyć karty z miejsca, więc nigdzie ona nie "wraca", bo też i nigdzie się nie wybiera - co oznacza, że pomimo zagrania nigdy nie będzie kartą w grze.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

agt pisze: 28 lip 2023, 13:25 Pytanie ode mnie: czy w tym wypadku + akcja z Targowiska czy Laboratorium się sumują i są do wykorzystania później jakoś, czy przepadają?
Akcje uzyskane z kart zagrywanych "za darmo" sumują się. Czyli Starszy oficer -> Lab -> Lab -> Lab spowoduje, że zostają Ci 3 akcje do wykorzystania. Na tej samej zasadzie co Rada królewska -> Lab (x3).
agt pisze: 28 lip 2023, 13:25 I pytanie ode mnie: jeśli tą kartą Skarbu będzie Złoto, to co się dzieje? Te 3$ mogę użyć w fazie zakupu? Pytam, bo to 3$, a nie +3$, więc może to inaczej..
Pieniądze normalnie trafiają do puli do wykorzystania przy zakupie.
agt pisze: 28 lip 2023, 13:25 Edit: Ech, jednak na klawiaturze pisze się szybciej ;) A tak chciałam zdążyć przed morrisem :D
Chyba tylko w nocy mam szanse ;)
Wczoraj wyjątkowo wcześnie się zwinąłem sprzed kompa. ¯\_(ツ)_/¯ ;-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ