Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Leszku
Posty: 5
Rejestracja: 30 sty 2010, 23:24
Lokalizacja: Gliwice

Re: Agricola

Post autor: Leszku »

Witam, mam pytanie dotyczace dodatku 'Torfowisko'....
Mianowicie, dodatek umozliwia zastosowanie Kart Akcji Specjalnych.

Czy to oznacza, ze zagranie tj. pobranie takiej karty, a nastepnie wykonanie jednej z podanej czynnosci na tej karcie np. 'najem parobkow' stanowi zagranie dodatkowe czy zamiast?
Przykladowo, posiadam dwoch czlonkow rodziny. Pierwszym zagrywam: 'buduj ogrodzenie', a drugim 'karte akcji specjalnych - najem parobkow'.
Czy mam jeszcze mozliwosc zagrania tym drugim czlonkiem rodziny innej czynnosci na planszy np. 'zatrudnij pomocnika' i de facto wykonania trzeciego ruchu?

Dzieki z gory za objasnienie.
Leszku555

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola

Post autor: Edwardo »

Do skorzystania z karty specjalnej nie używasz członka rodziny. Możesz więc tak jak napisałeś jednym członkiem rodziny wykonać jakąś akcję na planszy, następnie pobrać kartę specjalną i wykonać jedną czynność z tej karty i następnie wysłać na planszę drugiego członka rodziny. Jedyny warunek jest taki, że aby skorzystać z akcji specjalnych musisz mieć przynajmniej jednego członka rodziny jeszcze w chacie czyli nie możesz z akcji specjalnych korzystać jeżeli wszystkich członków z chaty wysłałeś już "na planszę".
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: traxek »

Witam

ja z pytanie do tego wątku akcji specjalnych, czy akcja specjalna jest zagrana (jako tura gracza), czy później po zrobieniu tej akcji może przemieścić członka rodziny (czyli przed ruchem pionka)?

Druga sprawa dotyczy kart małych usprawnień, w których możliwość zastosowania tej karty jest uwarunkowana przez zapłatę np. trzcina/(łamana) glinę. Czy to oznacza zapłatę albo tym albo tym, czy dwoma surowcami?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

akcji specjalnych czyli z kart z dodatku? to robimy zamiast akcji
"/" oznacza "albo"
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Agricola - karty ze strzałką

Post autor: makoleon »

Mam pytanie co do kart usprawnień ze strzałką. W wariancie jednoosobowym po zagraniu zostają one odłożone i nie biorą udziału w dalszej grze. Jak jest w grze w 2-5 osób, czy taka karta może trafić po okrążeniu wszystkich graczy z powrotem do pierwotnego właściciela? W grze w 5 osób jest to raczej mało prawdopodobne, ale już przy grze w dwie osoby taka karta może wędrować raz od jednej, raz do drugiej osoby. Osobiście gram, tak, że karta wędruje cały czas. czy poprawnie?
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Sztefan »

jak najbardziej poprawnie
bielas
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:07

Re: Agricola

Post autor: bielas »

Witam mam pytanie dotyczące karty pomocnika Konserwator
"Możesz przebudować swoją drewnianą chatę od razu w kamienny dom pomijając etap glinianej chaty.Koszt przebudowy(jak zwykle) to 1 kamień za każdą izbę oraz 1 trzcina"
o ile dobrze ją zrozumiałem chodzi tutaj o koszt przebudowy 5 kamieni i 2 trzciny (jak zwykle) oraz 1 kamień i 1 trzcinę za każdą izbą - czyli podsumowując 6 kamieni i 3 trzciny za izbę..
Mylącym sformułowaniem jest dla mnie zwrot "jak zwykle" dotyczący kosztu przebudowy..
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Agricola

Post autor: sheva »

Coś źle interpretujesz kolego. Koszt BUDOWY kamiennej chaty to 5 kamieni i 2 trzciny, koszt PRZEBUDOWY glinianej chaty na kamienną to kamień za izbę plus jedna trzcina. Po zastosowaniu tej kart np mając trzy izbową drewnianą chatę płacisz 3 kamienie i jedną trzcinę i zmieniasz chatę w kamienną.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
bielas
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:07

Re: Agricola

Post autor: bielas »

wielkie dzięki za odpowiedź..faktycznie pomyliłem przebudowę z budową..najgorsze jest to, że do tej pory(na szczęście tylko 4 rozgrywki) grałem w ten sposób, iż przebudowa kosztuje 5 gliny (lub kamieni) i 2 trzciny.. i cały czas zastanawiałem się w jaki sposób udaje się wam wybudować kamienne chaty i jakim cudem się to w ogóle opłaca :D teraz wszystko jest jasne
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Agricola

Post autor: sheva »

Agricola super hard edition widzę ;) powodzenia
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
bielas
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:07

Re: Agricola

Post autor: bielas »

przyznaje nie popisałem się.. do tej pory po prostu uznawałem, że przebudowa nie ma sensu i grałem bez tego.. w tych 4 grach (każda na 2 osoby) maksymalny wynik to 47 punktów więc nie było najgorzej.. jeszcze raz dzięki za pomoc.. czytanie ze zrozumieniem nie tylko instrukcji, ale tego co na planszy to jednak podstawa:)
Awatar użytkownika
ezri
Posty: 45
Rejestracja: 31 gru 2010, 06:11
Lokalizacja: Kraków Płaza

Re: Agricola

Post autor: ezri »

Hej może mi ktoś powiedzieć do czego właściwie służy karta figurka maryi? Chodzi tylko o to by mieć jakieś punkty zwycięstwa dodatkowe pod koniec gry? Bo ja w sumie nie widze sensu jej zagrywania innego :?
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: siemian »

Właśnie taki jest sens tej karty. Odrzucasz niepotrzebne już usprawnienia za co dostajesz punkty. Nie ma żadnego ukrytego znaczenia.
thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Agricola

Post autor: thinspoon »

Pytanie do Torfowiska, karta Spis inwentarza. Lasy i torfowiska liczę jako pola puste, czy nie?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

thinspoon pisze:Pytanie do Torfowiska, karta Spis inwentarza. Lasy i torfowiska liczę jako pola puste, czy nie?
Tekst na karcie (M114): "Jeśli posiadasz (...) pustych obszarów w gospodarstwie (lasy i torfowiska nie są uwzględniane)..."
Rozumiem, że ten zapis oznacza, że lasy i torfowiska nie są uwzględniane jako puste pola. Co zresztą jest zgodne z ogólną zasadą, że lasy i torfowiska to zajęte pola.
Rzut okiem na kompendium kart z BGG potwierdza moje rozumienie :)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Agricola

Post autor: thinspoon »

Dzięki. Już wszystko jasne.
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Agricola

Post autor: tkaa85 »

I ja mam kilka pytań:

1. Jeżeli mam pastwisko i na tym pastwisku 4 krowy to przy żniwach dostaję kolejne 2 wie? (czyli łącznie mam już 6) a przy kolejnych kolejne 3 czyli razem 9?
2. Mam 3 zaorane pola i zasiane zboże, czyli na każdym z tych pól mam po 3 znaczniki zboża. Przy żniwach biorę znacznik zboża z każdego pola (czyli łącznie 3) czy też 1?
3. Czy mając tylko 2 chałupy mogę robić 3ciego dzieciaka, czy w tym celu muszę postawić 3 chałupę?
4. Czy jak mam 2 chałupy drewniane i później korzystając z karty przebudowa zamienię je na gliniane to jak chcę postawić 3 chałupę a dwie pozostałe mam gliniane to czy mogę od razu tą trzecią postawić glinianą czy muszę najpierw drewnianą?
Póki co tylko tyle.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

1. Nie, jeśli masz dwa lub więcej egzemplarze danego gatunku to przy żniwach dostajesz jeden (i tylko jeden) dodatkowy (pod warunkiem, że masz na niego miejsce).
2. Tak, przy żniwach bierzesz po jednym znaczniku z każdego pola.
3. Standardowo powiększać rodzinę możesz dopiero jak masz wolną izbę dla nowego członka rodziny (wyjątkiem jest pole "powiększ rodzinę pomimo braku miejsca" i niektóre karty)
4. Nie tylko możesz ale nawet musisz. W chałupie nigdy nie może być w jednym momencie izb różnych rodzajów.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Agricola

Post autor: tkaa85 »

mst pisze:1. Nie, jeśli masz dwa lub więcej egzemplarze danego gatunku to przy żniwach dostajesz jeden (i tylko jeden) dodatkowy (pod warunkiem, że masz na niego miejsce).
2. Tak, przy żniwach bierzesz po jednym znaczniku z każdego pola.
3. Standardowo powiększać rodzinę możesz dopiero jak masz wolną izbę dla nowego członka rodziny (wyjątkiem jest pole "powiększ rodzinę pomimo braku miejsca" i niektóre karty)
4. Nie tylko możesz ale nawet musisz. W chałupie nigdy nie może być w jednym momencie izb różnych rodzajów.
1.hmm a jeżeli nie mam miejsca ale za to w chałupie niczego nie mam to wtedy mogę do chałupy?
2. hura :D, w takim razie źle grałem i ciągle brałem jeden znacznik
3. aha
4. super :)
wielkie dzięki za odpowiedź ! :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

1. Oczywiście, miejsce na nowonarodzone zwierzę nie musi być na pastwisku, może być także w oborze lub chałupie. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

Przy czym jedno zwierzę mieści się w całej chałupie, nawet jak mamy "pałac" z 8 izb to i tak tylko jedno zwierzę się w nim mieści (wyjątki mogą powodować niektóre zagrane karty).
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: surmik »

Dodatkowo jeżeli nawet nie masz miejsca to posiadając Kuchnie czy Palenisko możesz takie nadliczbowe zwierzę od razu przerobić na kotlety ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

surmik pisze:Dodatkowo jeżeli nawet nie masz miejsca to posiadając Kuchnie czy Palenisko możesz takie nadliczbowe zwierzę od razu przerobić na kotlety ;)
Nieprawda. Nie można zjeść dopiero co narodzonego zwierzaka.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: surmik »

Jasne, mój bład :)
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Agricola

Post autor: tkaa85 »

Jeszcze jedno pytanie.
Skoro jest taka karta "weź jednego robola pomimo tego że nie masz miejsca w domu" to znaczy, że biorę go od razu i mogę go wykorzystać w tej samej rundzie? czy też dopiero w następnej rundzie mogę go wykorzystać?

a czy można przerobić na jedzenie dopiero co zebrane zboże lub warzywko w stosunku 1do1??
ODPOWIEDZ