Agricola - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Geograf 40
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2019, 18:45

Re: Agricola

Post autor: Geograf 40 »

Proszę o odpowiedź na następujące pytanie, mianowicie, które pola z surowcami są polami kompensacyjnymi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Agricola

Post autor: Nidav »

Geograf 40 pisze: 15 gru 2019, 15:52 Proszę o odpowiedź na następujące pytanie, mianowicie, które pola z surowcami są polami kompensacyjnymi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wszystkie, na których znajduje się strzałka wskazująca na przestrzeń, gdzie surowce powinny się kumulować (bo prawdopodobnie o to chodzi). Czyli od początku drewno, glina, trzcina, jedzenie (w zależności od liczby graczy są jeszcze dodatkowe takie pola), przy czym akcja Dniówka to zawsze dobranie dwóch żetonów pożywienia. Potem względem akcji dochodzących wszystkie pola ze zwierzętami i kamieniem. W przypadku zboża i warzyw - ich pola to zawsze dobranie jednego znacznika - na tych polach jest plus i to jest główny sposób rozróżniania, tj. jeśli na polu jest strzałka, to surowce się kumulują, a jeśli plus, to się dobiera tyle, ile napisano na polu akcji.

Piszę tu o wersji dla graczy, czyli nowej edycji - w starej też były na pewno strzałki na polach kumulujących zasoby, ale motywu z plusem nie pamiętam i nie wiem czy tam nie było po prostu tekstu ;)
Ostatnio zmieniony 15 gru 2019, 19:54 przez Nidav, łącznie zmieniany 1 raz.
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: dwainlittle »

Kompensować? Chyba kumulować?
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Cezary1916 »

Nidav pisze: 15 gru 2019, 16:24
Geograf 40 pisze: 15 gru 2019, 15:52 Proszę o odpowiedź na następujące pytanie, mianowicie, które pola z surowcami są polami kompensacyjnymi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wszystkie, na których znajduje się strzałka wskazująca na przestrzeń, gdzie surowce powinny się kumulować (bo prawdopodobnie o to chodzi). Czyli od początku drewno, glina, trzcina, jedzenie (w zależności od liczby graczy są jeszcze dodatkowe takie pola), przy czym akcja Dniówka to zawsze dobranie dwóch żetonów pożywienia. Potem względem akcji dochodzących wszystkie pola ze zwierzętami i kamieniem. W przypadku zboża i warzyw - ich pola to zawsze dobranie jednego znacznika - na tych polach jest plus i to jest główny sposób rozróżniania, tj. jeśli na polu jest strzałka, to surowce się kumulują, a jeśli plus, to się dobiera tyle, ile napisano na polu akcji.

Piszę tu o wersji dla graczy, czyli nowej edycji - w starej też były na pewno strzałki na polach kumulujących zasoby, ale motywu z plusem nie pamiętam i nie wiem czy tam nie było po prostu tekstu ;)
W starej wersji na polu akcji ze zbożem był tekst a pod nim symbol plusa i zboża
Geograf 40
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2019, 18:45

Re: Agricola

Post autor: Geograf 40 »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Agricola

Post autor: guzu »

Poprowadziłem dla nowych graczy kilka partii w starą wersję i proszę o potwierdzenie poniższych zasad :)

1) Zbuduj 1 oborę za 1 drewno - możemy budować kilka obór w tej akcji
2) Buduj izby - możemy budować kilka izb w tej akcji
3) Powiększ rodzinę - możemy powiększyć rodzinę tylko o 1 członka
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola

Post autor: Edwardo »

guzu pisze: 06 sty 2020, 14:09 Poprowadziłem dla nowych graczy kilka partii w starą wersję i proszę o potwierdzenie poniższych zasad :)

1) Zbuduj 1 oborę za 1 drewno - możemy budować kilka obór w tej akcji
2) Buduj izby - możemy budować kilka izb w tej akcji
3) Powiększ rodzinę - możemy powiększyć rodzinę tylko o 1 członka
1) budujemy tylko jedną oborę
2) budujemy ile chcemy i możemy
3) tylko o 1 członka
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
wysy665
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:52
Has thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: wysy665 »

Fojtu pisze: 12 sie 2019, 11:29 Akcje wykonujesz w momencie wysłania członka rodziny, więcj wygląda to tak:
1. Wysyłasz CR na akcję buduj ogrodzenie
2. Płacisz drewno i fizycznie budujesz ogrodzenie na swojej planszy
3. Wysyłasz CR na akcję owce
4. Otrzymujesz owce i dajesz je do ogrodzeń, które już istnieją.
Mam podobny problem, ale chcę podać inny przykład: na początku tury nie mam drewna, jednego robotnika wysyłam po drewno drugiego, na pole budowy ogrodzenia, czy w tej samej turze jak będą wracać już do domu to pierwszy weźmie drewno, a drugi może od razu budować ogrodzenie? ( mimo że wystawiłem go na pole buduj ogrodzenie w momencie kiedy jeszcze tego drewna nie posiadałem?

pozdrawiam
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Agricola

Post autor: Miszon »

Jak tylko wystawisz robotnika na odpowiednim polu, od razu bierzesz to co na nim leżało.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Agricola

Post autor: Nidav »

A raczej od razu podejmujesz akcję związaną z danym polem. Agricola nie polega na tym, że najpierw planuje się akcje, a potem je wykonuje w fazie powrotu do domu. Gracze naprzemiennie wysyłają jednego robotnika i od razu wykonują akcję, czyli jeśli pierwszego wysyłasz po drewno, to od razu wędruje ono do Ciebie i w następnej akcji, wysyłając drugiego robotnika na pole budowy ogrodzenia, to od razu je budujesz z użyciem drewna pozyskanego w poprzedniej turze.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Agricola

Post autor: Miszon »

Na jedno wychodzi. Skoro zabrał drewno z pola no to wykonał akcję wzięcia drewna z pola ;)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Kerondab
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2020, 01:08

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Kerondab »

Witam,
Od paru tygodni gram w Agricolę, wersję dla graczy i gra mi się świetnie ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na jedno pytanie:
Czy w akcji podstawowej buduj izby oraz/albo buduj obory można budować przy jednej akcji jedną oborę czy kilka, jeśli posiada się wystarczającą ilość materiałów?
Z nazw pola można wnioskować, że możliwe jest wybudowanie kilku izb i kilku obór w jednej akcji ale w instrukcji stoi "obory budowane są pojedynczo, a nie wszystkie jednocześnie".
Nie znalazłem angielskiej instrukcji ale w sieci znalazłem zdjęcie planszy i tam też jest akcja mówiąca o budowie obór a nie obory...
Jak Wy gracie?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

można więcej
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Agricola

Post autor: Leszy2 »

Było już, ale znalazłem sprzeczne odpowiedzi.
Chodzi o akcje Upiecz chleb. Czy jeżeli mam dwa usprawnienia, które pozwalają na pieczenie chleba z różną wydajnością, np. 1x2 i 1x4
to czy mogę, wykonując tę akcję wykorzystać wszystkie? Czyli oddając dwa zboża uzyskać 6 żywności?
Proszę o uzasadnienie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Leszy2 pisze: 02 mar 2020, 12:04 Było już, ale znalazłem sprzeczne odpowiedzi.
Chodzi o akcje Upiecz chleb. Czy jeżeli mam dwa usprawnienia, które pozwalają na pieczenie chleba z różną wydajnością, np. 1x2 i 1x4
to czy mogę, wykonując tę akcję wykorzystać wszystkie? Czyli oddając dwa zboża uzyskać 6 żywności?
Proszę o uzasadnienie.
Instrukcja s. 10 pisze:Jeśli posiadasz Gliniany piec oraz Kuchnię i korzystasz z akcji Upiecz chleb, możesz zmienić 1 zboże w 5 żywności, a pozostałe zboże w 3 żywności każde.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Agricola

Post autor: bdm »

Dopiero zacząłem grać w Agricolę. Przeczytałem instrukcję, obejrzałem kilka poradników na YT, rozegrałem premierową partię z kilkoma, jak się okazało błędami, potem znów poradnik i instrukcja. Generalnie już chyba ogarniam zasady, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju: ile właściwie zwierząt można mieć na pastwisku? Instrukcja (str. 8) najpierw mówi, że każdy ogrodzony obszar gospodarstwa mieści dwa zwierzęta. Ogrodzony obszar może mieć różne wymiary: 1×1, 1x2 i inne. Na obrazku na tej samej stronie instrukcji są pokazane cztery owieczki na jednym pastwisku, składającym się z dwóch obszarów i stoją tam w sumie cztery owieczki (po 2). To jak to w końcu jest? Dwie owieczki na jednym obszarze czy na całym pastwisku, które może mieć przecież więcej obszarów.

Na tej samej stronie instrukcji nieco niżej jest info o oborach i tak: każda z dwóch obór wybudowanych na pastwisku 1x2 podwaja liczbę zwierząt, które mogą mieszkać na tym pastwisku. To pastwisko pomieści więc 16 zwierząt jednego rodzaju.
Dlaczego 16?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Peter128 »

Obszar to jedno pole. Nie może mieć różnych wymiarów. Na jednym polu mogą być dwa zwierzęta. W przytoczonym przykładzie bazowo są tam 4 owce, obora podwaja więc 8 owiec, druga obora podwaja czyli 16 owiec.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Rikonelli »

bdm pisze: 23 mar 2020, 19:37 Dopiero zacząłem grać w Agricolę. Przeczytałem instrukcję, obejrzałem kilka poradników na YT, rozegrałem premierową partię z kilkoma, jak się okazało błędami, potem znów poradnik i instrukcja. Generalnie już chyba ogarniam zasady, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju: ile właściwie zwierząt można mieć na pastwisku? Instrukcja (str. 8) najpierw mówi, że każdy ogrodzony obszar gospodarstwa mieści dwa zwierzęta. Ogrodzony obszar może mieć różne wymiary: 1×1, 1x2 i inne. Na obrazku na tej samej stronie instrukcji są pokazane cztery owieczki na jednym pastwisku, składającym się z dwóch obszarów i stoją tam w sumie cztery owieczki (po 2). To jak to w końcu jest? Dwie owieczki na jednym obszarze czy na całym pastwisku, które może mieć przecież więcej obszarów.

Na tej samej stronie instrukcji nieco niżej jest info o oborach i tak: każda z dwóch obór wybudowanych na pastwisku 1x2 podwaja liczbę zwierząt, które mogą mieszkać na tym pastwisku. To pastwisko pomieści więc 16 zwierząt jednego rodzaju.
Dlaczego 16?
Ogrodzony obszar - pastwisko - pozwala na trzymanie w nim 2 zwierząt NA KAŻDE ogrodzone w tym pastwisku pole. Jeśli jest to 1 pole ogrodzone 4 płotkami - mogą być tam 2 zwierzęta, jeśli 2 ogrodzone pola - 4 zwierzęta itd.

Obora stojąc sama w sobie na polu pozwala na trzymanie tam jednego zwierzęcia, jednak dodana do pastwiska podwaja jego pojemność. Zatem dwie obory dodane do pastwiska 1x2, które domyślnie mieści 4 zwierzęta, zwiększają ten limit aż do 16 :)
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Agricola

Post autor: bdm »

Dziękuję za odpowiedzi. :)

Choć ten przykład z dwiema oborami jest tak naprawdę bez sensu, bo chyba nie byłoby możliwe posiadanie takiej ilości zwierząt jednego typu? Po co więc stawiać 2 obory na jednym pastwisku? Punktów za to specjalnie dużych nie ma a przecież w Agricolę wygrywa się przede wszystkim za różnorodność.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Rikonelli »

bdm pisze: 23 mar 2020, 22:14 Dziękuję za odpowiedzi. :)

Choć ten przykład z dwiema oborami jest tak naprawdę bez sensu, bo chyba nie byłoby możliwe posiadanie takiej ilości zwierząt jednego typu? Po co więc stawiać 2 obory na jednym pastwisku? Punktów za to specjalnie dużych nie ma a przecież w Agricolę wygrywa się przede wszystkim za różnorodność.
Wygrywa się za różnorodność - fakt, ale jak nikt nie bierze owiec przez kilka tur, to potem łatwo wziąć np. 6 za jednym zamachem + przy każdej fazie żniw mnożą się zwierzęta.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Agricola

Post autor: bdm »

Ale tylko jedno z jednego typu. Czyli mając 6 rodzi się tylko jedno.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Rikonelli »

bdm pisze: 23 mar 2020, 23:29 Ale tylko jedno z jednego typu. Czyli mając 6 rodzi się tylko jedno.
Oczywiście, nie sprecyzowałem. 16 to bardzo duży limit, tym bardziej, że tak duża liczba nie daje już więcej punktów i po drodze potrzebne będzie mięso z owiec, coby familię wyżywić :D
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Agricola

Post autor: bdm »

Kolejne wątpliwości dotyczą żywienia podczas żniw. W instrukcji jest napisane, że możesz każde nieprzetworzone warzywo oraz zboże zjeść zamiast żywności. Co oznacza nieprzetworzone? Możesz je wziąć i zjeść ze swoich zasobów i z pola również? Czy tylko z zasobów? A może tylko z pola?

Pomocników nie trzeba karmić? Nie chodzi o koszt zatrudnienia tylko o żywienie podczas żniw.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

bdm pisze: 01 kwie 2020, 16:45 Kolejne wątpliwości dotyczą żywienia podczas żniw. W instrukcji jest napisane, że możesz każde nieprzetworzone warzywo oraz zboże zjeść zamiast żywności. Co oznacza nieprzetworzone? Możesz je wziąć i zjeść ze swoich zasobów i z pola również? Czy tylko z zasobów? A może tylko z pola?

Pomocników nie trzeba karmić? Nie chodzi o koszt zatrudnienia tylko o żywienie podczas żniw.
Tylko z zasobów. Zboże/warzywa na polu są dopiero obietnicą plonów, które będzie można uzyskać w trakcie żniw.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Agricola

Post autor: bdm »

Trochę to przeczy jedno drugiemu. Bo jak bierzesz nasiono z pola akcji to dajesz je do zasobów (pola przecież możesz albo nie mieć albo mieć już obsiane), czyli omijasz fazę siewu mając od razu gotowy wyrób w zasobach. Tak to rozumiem.

A podczas liczenia punktów na koniec gry liczysz wszystkie warzywa i zboże czy tylko te z zasobów?
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2020, 17:42 przez bdm, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ