Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Agricola

Post autor: rdbeni0 »

Jeżeli graliśmy w 2 os. i mieliśmy obydwoje
- po 51 pkt
- zasoby budowlane: ja 5 drewna, dziewczyna 2 trzciny i 2 gliny
- dziewczyna zaczynała

to kto wygrał?
wg. instrukcji wygrałem ja, bo 5 drewna > 2 gliny + 2 trzciny
ale czy to jest sprawiedliwe, skoro trzcina i glina są trudniej dostępne?
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Mam pytanie o zboże. Na każde pole kładę 1 żeton i biorę z puli po 2 nowe. Przy zbiorach mogę wziąć jeden, więc starczy na 3 zbiory. Mogę na pole, na którym rośnie jeszcze obsiać nowym zbożem? Czy dopiero po trzecich zbiorach?
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Agricola

Post autor: Miszon »

Nie możesz. Musisz zebrać wszystko
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

Agricola Stara edycja- hmm jak mam napisane zwrot posiadanego pieca / kuchni.. to musze najpierw to zwrocic zeby wybudowac male usprawienie np piekarnie? pzdr
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

Hej, jeżeli chcesz wybudować piekarnię, a masz już wcześniej postawiony pięć, to musisz go zwrócić. Nie możesz mieć obu.
Jeśli nie miałeś pieca wcześniej to nic się nie dzieje.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

GeQ pisze: 28 gru 2020, 10:10 Hej, jeżeli chcesz wybudować piekarnię, a masz już wcześniej postawiony pięć, to musisz go zwrócić. Nie możesz mieć obu.
Jeśli nie miałeś pieca wcześniej to nic się nie dzieje.
Hmm o to dobrze gram. Tylko mi chodzi o te male usprawienia:) zwrot posiadanego pieca czy cos.. I pytanie czy musze miec najpierw piec zeby zwrocic.. Czy jak go nie mam to moge wybudowac. To sa male DARMOWE usprawnienia ,ktore nawet gliny nie kosztuja:) pzdr.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

Zgadza się, musisz zwrócić pięć tylko jeśli gj wcześniej miałeś. Jak nie miałeś gibti, to nie musisz specjalnie budować, żeby zwrócić i zagrać usprawnienie ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: szymuss »

GeQ pisze: 28 gru 2020, 11:27 Zgadza się, musisz zwrócić pięć tylko jeśli gj wcześniej miałeś. Jak nie miałeś gibti, to nie musisz specjalnie budować, żeby zwrócić i zagrać usprawnienie ;)
Ale mowimy oczywiscie o malym usprawieniu to sie nazywa chyba mala piekarnia. Bo jak mam duze usprawnienie Palenisko i wybuduje kuchnie to musze zwocic palenisko :)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

Zawsze jak masz napisane zwróć to zwracasz to tylko jeśli to w ogóle masz. Jeśli nie masz, to nie zwracasz.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

GeQ pisze: 29 gru 2020, 15:01 Zawsze jak masz napisane zwróć to zwracasz to tylko jeśli to w ogóle masz. Jeśli nie masz, to nie zwracasz.
Z tym „zawsze” bym uważał. W tym przykładzie z Paleniskiem i Kuchnią można zrobić Kuchnię za glinę posiadając już Palenisko i wtedy go nie zwracam.
Morrie
Posty: 11
Rejestracja: 12 sty 2021, 00:04
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: Morrie »

Mam pytanie odnośnie pomocnika "lunatyk-owiec" z Edycji dla graczy. Jest napisane, że w dowolnym momencie mogę wymienić owce na zasoby. Czy w takim razie mogę wymienić od razu owce z pola (tak jak w przypadku przerabiania na jedzenie) czy muszę mieć na nie miejsce?

(Jak było to przepraszam, ale nie znalazłam przez lupkę)
Mój nowy blog z recenzjami planszówek - https://lepiejnastole.pl, serdecznie zapraszam :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Morrie pisze: 31 sty 2021, 11:24 Mam pytanie odnośnie pomocnika "lunatyk-owiec" z Edycji dla graczy. Jest napisane, że w dowolnym momencie mogę wymienić owce na zasoby. Czy w takim razie mogę wymienić od razu owce z pola (tak jak w przypadku przerabiania na jedzenie) czy muszę mieć na nie miejsce?

(Jak było to przepraszam, ale nie znalazłam przez lupkę)
Powiem ci po naszemu, że JO :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: litk »

Hej, mam takie pytanie odnośnie akcji rozbudowy chaty: czy mogę wybudować chatę glinianą, albo kamienna jeśli mam chaty tylko drewniane?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: GrzeL »

litk pisze: 18 sie 2021, 19:47 Hej, mam takie pytanie odnośnie akcji rozbudowy chaty: czy mogę wybudować chatę glinianą, albo kamienna jeśli mam chaty tylko drewniane?
Suplement s. 6 - Rozbudowa chaty pisze:Przed pierwszą przebudową chaty, każda kolejna izba kosztuje 5 drewna i 2 trzciny, po przebudowie koszt budowy izby to 5 glin i 2 trzciny. Po drugiej przebudowie musisz zapłacić 5 kamieni i 2 trzciny za izbę.
ciahoo
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2021, 19:02

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: ciahoo »

Witam wszystkich,
Jestem świeżo upieczonym graczem w Agricolę.
Po pierwszej rozgrywce i kilkukrotnej lekturze instrukcji nadal mam kilka wątpliwości co do zasad tej gry:
1. Akcja rozbudowa chaty pozwala na przetwarzanie 2 szt. drewna w oborę. Na ilustracji strzałka nie ma żadnych ograniczeń, jednak w instrukcji jest napisane że "obory trzeba budować pojedynczo a nie wszystkie jednocześnie". Co to oznacza?
2. Czy istnieje możliwość swobodnego przemieszczania zwierząt po swoim gospodarstwie (wliczając w to także np. zmianę pupila)?
3. Czym różnią się dwie strony planszy gospodarstwa? Na jednej z nich znajdują się miejsca na surowce, a na drugiej nie. Czy na stronie bez tych miejsc istnieją jakiekolwiek restrykcje związane z magazynowaniem zasobów? I jeśli tak to w jakich wariantach gry należy używać jakiej strony planszy?
4. W instrukcji napisano, że żetony praca dodatkowa i dodatkowe pola akcji nie są potrzebne w podstawowej grze. Czym jest ta podstawowa gra?
Z góry dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: kastration »

ciahoo pisze: 30 gru 2021, 19:30 Witam wszystkich,
Jestem świeżo upieczonym graczem w Agricolę.
Po pierwszej rozgrywce i kilkukrotnej lekturze instrukcji nadal mam kilka wątpliwości co do zasad tej gry:
1. Akcja rozbudowa chaty pozwala na przetwarzanie 2 szt. drewna w oborę. Na ilustracji strzałka nie ma żadnych ograniczeń, jednak w instrukcji jest napisane że "obory trzeba budować pojedynczo a nie wszystkie jednocześnie". Co to oznacza?
2. Czy istnieje możliwość swobodnego przemieszczania zwierząt po swoim gospodarstwie (wliczając w to także np. zmianę pupila)?
3. Czym różnią się dwie strony planszy gospodarstwa? Na jednej z nich znajdują się miejsca na surowce, a na drugiej nie. Czy na stronie bez tych miejsc istnieją jakiekolwiek restrykcje związane z magazynowaniem zasobów? I jeśli tak to w jakich wariantach gry należy używać jakiej strony planszy?
4. W instrukcji napisano, że żetony praca dodatkowa i dodatkowe pola akcji nie są potrzebne w podstawowej grze. Czym jest ta podstawowa gra?
Z góry dziękuję za odp.
Czy Twoje pytania dotyczą podstawowej wersji gry czy może Agricoli dla graczy? Jeśli podstawowej (Agricola, stara edycja), to:
Ad. 1: budujesz tyle obór, ile chcesz w ramach pojedynczej akcji.
Ad. 2: Przemieszczasz zwierzęta swobodnie, nie łamiąc podstawowych zasad gry (np, 1 zwierzę w domu, itp.).
Ad. 3: To tylko różnice wizualne, takie jakby wprowadzenie klimatu. Trzymasz surowce, jak chcesz, na planszetce, czy obok.
Ad. 4: nie wiem, czy dobrze rozumiem pytanie, niech ktoś się wypowie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: warlock »

4. W instrukcji napisano, że żetony praca dodatkowa i dodatkowe pola akcji nie są potrzebne w podstawowej grze. Czym jest ta podstawowa gra?
Chodzi o to, że te komponenty to wariant wprowadzony w Wersji dla Graczy. Podstawowa gra = "klasyczna Agricola". ;) Jak dodasz sobie te nowe elementy, to "uwspółcześnisz" klasyka ;).
ciahoo
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2021, 19:02

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: ciahoo »

Dzięki za odpowiedzi. Mam nową wersję gry "Dla graczy".
STUDENT85M
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:57
Has thanked: 1 time

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: STUDENT85M »

Witajcie, mam pytanie na temat Paleniska. Za jego pomocą można w dowolnym momencie przetwarzać zwierzęta oraz warzywa we wskazaną na karcie liczbę żywności. Czy można jednorazowo, przetworzyć więcej zwierząt danego rodzaju, czy tylko jedno na rundę?
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Agricola - pytania i wątpliwości

Post autor: AntBehindLeaf »

STUDENT85M pisze: 05 lut 2022, 23:52 Witajcie, mam pytanie na temat Paleniska. Za jego pomocą można w dowolnym momencie przetwarzać zwierzęta oraz warzywa we wskazaną na karcie liczbę żywności. Czy można jednorazowo, przetworzyć więcej zwierząt danego rodzaju, czy tylko jedno na rundę?
Hej można więcej (nieograniczoną ilość). Gdyby było ograniczenie nad strzałką przemiany byłby napis "x1".
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Agricola

Post autor: Niewodnik »

GeQ pisze: 29 gru 2020, 15:01 Zawsze jak masz napisane zwróć to zwracasz to tylko jeśli to w ogóle masz. Jeśli nie masz, to nie zwracasz.
Jest to oczywisty błąd co mówisz. Zwrócenie danego usprawnienia jest kosztem, jak każdy inny i jeśli nie posiadamy odpowiedniego usprawnienia zagranego przed sobą, to również nie możemy zagrać karty, która wymaga zwrotu. To tak jakbyś powiedział, że za Studnię płaci się kamieniami, tylko jak się je ma w zasobach, a w innym przypadku nie płaci się wcale.
STUDENT85M
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:57
Has thanked: 1 time

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: STUDENT85M »

Drodzy gracze, jak interpretować to usprawnienie? Wydaje się niesamowicie mocne w kontekście możliwych punktów do zdobycia. Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: olocop »

To chyba w dziale "zasady" powinno być. Ja rozumiem to tak, że pierwsze zwierzęta które weźmiesz z pola kumulującego i umieścisz w zagrodzie po zagraniu tej karty dadzą ci punkty. I na tym działanie karty się kończy.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Aż tak nie bardzo, bo musisz je wszystkie od razu umieścić w godpodarstwie a nie zjeść.
Jest to jednorazowe i robisz to kosztem wykonywania innych wartościowych akcji bo o więcej niż jedno zwierzę (lamę) zawsze jest popyt.

W torfowisku gdzie opłaca się budować wcześnie ogrodzenie może być trochę lepsze.
STUDENT85M
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:57
Has thanked: 1 time

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: STUDENT85M »

Witajcie, wrzucam fotkę dwóch kart z talii Bubulcus. Nie wiem jak rozpatrywać te usprawnienia. W przypadku "Stodoły ze strychem", jak opróżnię kartę z żetonów żywności mogę powiększyć rodzinę. Pytanie, czy muszę użyć do tego chłopka stawiając na tą kartę, czy po prostu biorę kolejnego członka rodziny?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 lut 2022, 20:09 przez STUDENT85M, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ