Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
coldsoul
Posty: 221
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: coldsoul »

Odnośnie 6 pytania...
Chodzi o to czy mogę użyć np. kuchni kilkakrotnie pod rząd i przetworzyć na pożywienie np. 3 owce? Czy np. tylko jedną?

Jeszcze nasunęło mi się jedno pytanko.
Podczas żniw na pożywienie nie można przekształcać (delikatnie mówiąc :)) młodych...
Ale rodziców można normalnie?


EDIT...

I jeszcze coś... Hipotetyczna sytuacja, w której posiadam kilka stadek...
Rozmnaża się tylko jedno zwierzę każdego typu?
Czy jeśli mam np. 4 owce, to pojawi się 2 młodych owiec?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Edwardo »

możesz upiec ile chcesz zwierząt,
podczas żniw nie możesz przerabiać na jedzenie ani młodych ani ich rodziców,
rozmnaża się tylko jedna sztuka zwierzaka każdego typu.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
coldsoul
Posty: 221
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: coldsoul »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Wothan »

Edwardo pisze:(...)podczas żniw nie możesz przerabiać na jedzenie ani młodych ani ich rodziców,(...).
My gramy, że można używać usprawnienia i pomocników do przerabiania zwierząt na żywność. Np. na karcie Masarz pisze, że może w dowolnym momencie przetworzyć zwierzę na żywność. Natomiast karty dużych usprawnień Palenisko i Kuchnia też można aktywować bez akcji (oczywiście jak się już ma zakupione te usprawnienia). Nigdzie nie jest napisane, że nie można przetwarzać zwierząt na jedzenie w czasie żniw.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: the_ka »

Wothan pisze:Nigdzie nie jest napisane, że nie można przetwarzać zwierząt na jedzenie w czasie żniw.
na 4 stronie isntrukcji

Trzecia faz żniw: powiększanie stada
...ani młodych ani ich rodziców nie mozna przetworzyć na żywność tuż po narodzinach.
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: piotrsmu »

jedynym momentem gdy nie możesz przetworzyć zwierząt na żywność żadnym usprawnieniem oni pomocnikiem jest faza powiększania stada,
w pozostałym czasie żniw można przetwarzać do woli tak samo poza żniwami
to ograniczenie na prawdę dotyczy tylko sytuacji gdy masz dokładnie 2 zwierzęta i brak miejsca na młode
jeżeli masz 3 zwierzęta najpierw zjadasz jedno a później się rozmnożą
pozostałe odpowiedzi potwierdzam
predator2104
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2011, 23:08

AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: predator2104 »

Witam serdecznie. ja wiem ze to pytanie wydaje sie głupie ale odważę sie spytać. Czy wiecie gdzie mam przykleić te naklejki co są dołączone do gry http://freeware.info.pl/yogi.html ??? Mam je kleić na te większe krążki co są dostarczone do gry??? sa w 5 kolorach. Foto naklejek przedstawię niżej. Pisze bo nie chce nic popsuć :-) bo dostałem grę w prezencie i szkoda było by zaprzepaścić. Dziękuje serdecznie za udzielenie mi odpowiedzi.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2014, 13:44 przez predator2104, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: wuszu »

Tak, naklejki nakleja się na krążki członków rodziny.
predator2104
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2011, 23:08

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: predator2104 »

No ok. nakleję je na te żetony ale naklejek jest 70 a ja mam 50 żetonów i t 20 to na zapas czy co???
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: FortArt »

predator2104 pisze:No ok. nakleję je na te żetony ale naklejek jest 70 a ja mam 50 żetonów i t 20 to na zapas czy co???
Wybierz sobie, te które Ci się najbardziej podobają. To taki bonus jest, te naklejki.

Dla jasności: naklejasz na te duże okrągłe, na tym zdjęciu te duże niebieskie: http://boardgamegeek.com/image/475895/agricola

PS. 25 nie 50, prawda?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Fenris
Posty: 16
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:58

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Fenris »

Siemanko!
Na urodziny dostałem Agricolę! Hura! Hura! Hura!
Jestem po dwóch partyjkach z wifem. Na razie gramy w wersję rodzinną:)
Pytanko:
sytuacja: mam dwie zagrody w każdej komplet zwierzaków (w jednej 2 krówki, w drugiej z oborką 4 owieczki, plus jedna w chałupie-smród jest ale cóż..). Żniwa. Nie mam żadnych ulepszeń do przeróbki żywca. Czy mogę po prostu odrzucić z gry np 1 owcę (tę z chałupki) i na to miejsce rozmnożyć krówki? Nie jestem tego pewien ale wydaje mi sie bardzo logiczna taka możliwość skoro przy kożystaniu z akcji jeśli się uzbierało np 5 owieczek to mogę wziąsc np 4 i jedną odrzucić (np z braku miejsca)
I drugie pytanie: czy mogę w jednej rundzie dwukrotnie się rozmnożyć? (jedno normalne powiększenie rodziny i drugie to te powiększenie pomimo braku miejsca?)
Z góry bardzo dziękuję za pomoc:)
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: lukaszkuch »

Fenris pisze:Siemanko!
Na urodziny dostałem Agricolę! Hura! Hura! Hura!
Jestem po dwóch partyjkach z wifem. Na razie gramy w wersję rodzinną:)
Pytanko:
sytuacja: mam dwie zagrody w każdej komplet zwierzaków (w jednej 2 krówki, w drugiej z oborką 4 owieczki, plus jedna w chałupie-smród jest ale cóż..). Żniwa. Nie mam żadnych ulepszeń do przeróbki żywca. Czy mogę po prostu odrzucić z gry np 1 owcę (tę z chałupki) i na to miejsce rozmnożyć krówki? Nie jestem tego pewien ale wydaje mi sie bardzo logiczna taka możliwość skoro przy kożystaniu z akcji jeśli się uzbierało np 5 owieczek to mogę wziąsc np 4 i jedną odrzucić (np z braku miejsca)
I drugie pytanie: czy mogę w jednej rundzie dwukrotnie się rozmnożyć? (jedno normalne powiększenie rodziny i drugie to te powiększenie pomimo braku miejsca?)
Z góry bardzo dziękuję za pomoc:)

1. tak
2. tak
predator2104
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2011, 23:08

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: predator2104 »

Dziękuje za odpowiedź. I przepraszam za pomyłkę bo faktycznie jest 25 żetonów a nie 50 :P Powoli ogarniam tą grę i jest prze ciekawa i wciągająca.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: pabula »

predator2104 pisze:Dziękuje za odpowiedź. I przepraszam za pomyłkę bo faktycznie jest 25 żetonów a nie 50 :P Powoli ogarniam tą grę i jest prze ciekawa i wciągająca.
No chyba że ktoś dokupi dodatkowe kolory oferowane przez Lookout to wtedy jest 10 więcej :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: bogas »

Z założenia miało być tak, że na jedną stronę żetonu "dziecko" na drugą "jego wersja dorosła" (co widać po ułożeniu naklejek na arkuszu). Ale chyba by mnie szlak trafił jakby ktoś podczas gry przywiązywał do tego uwagę i obracał co chwila żetony 'na właściwą" stronę.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: FortArt »

A ja wszystkie ponaklejałem jednostronnie w schemacie mama, tata i 3 dzieciaki. Mam dzięki temu normalną pracującą w gospodarstwie rodzinę, a nie jakąś rolniczą spółdzielnię produkcyjną. ;)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Fenris
Posty: 16
Rejestracja: 07 wrz 2011, 09:58

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Fenris »

jeszcze jedno pytanko:
Sytuacja: mam 5 izb w domku, 4 cżłonków rodziny, chcę wykonać akcję romnożenia rodzinki, ale klasyczna akcja jest już wykorzystana przez innego gracza, czy mogę wiec wykonać akcję "powiększ rodzinę pomimo braku miejsca" pomimo faktu iż takowe miejsce właściwie posiadam? To było bardzo ważne zagadnienie w rozgrywce (3 osoby, wariant zwykły talia tylko podstawowa), gdyż w przypadku wykonania tej akcji miałbym dodatkową akcje w kolejnej już ostatniej rundzie. Ostatecznie zdecydowaliśmy na literalną interpretację zapisów na karcie i nie zezwolono mi na te akcję. Ale wydaje mi sie zasadne dopuszczenie możliwości wykonania tej akcji aby nie karać w ten sposób gracza, który już ma izbę na dodatkowego mieszkańca. Niestety rozgrywkę przegrałem (40 pkt) wygrał brat 47 pkt zgarniając aż 16 punktów za karty!
Awatar użytkownika
Bobrowy
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2011, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times

Re: AGRICOLA PYTANIE O NAKLEJKI

Post autor: Bobrowy »

A ja kleiłem pod kolor kubraczków, by się w miarę możności zgadzał z kolorem żetonu :) najgorzej było z niebieskim.
"Wszystko przemija nawet najdłuższa żmija"
pizarro
Posty: 7
Rejestracja: 15 lis 2010, 00:40

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: pizarro »

1. Wybudowałem w jednej akcji 2 dodatkowe izby. Obecnie mam 4 izby i 2 członków rodziny. Można w jednej akcji przy "Powiększ rodzinę" dostać dwóch członków ?? Czy należy zrobić to z dwóch rundach ??

2. Mam wolną izbę, a jest już dostępna akcja" Powiększ rodzinę pomimo braku miejsca w chacie". Jeżeli skorzystam z tej akcji to żeton wędruje do izby czy mogę go mieć poza izbą ... a w kolejnej rundzie skorzystać z "Powiększ rodzinę".

3. Jak mam rozumieć, że duże usprawnienia wymieniamy za darmo ?? Mam palenisko za 2 gliny i ... chcę np kuchnię za 5 gliny ...

Od tej gry nie można się oderwać .... dziś kupiłem "Puerto Rico" ... może coś dla odmiany
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: surmik »

1. Powiększ rodzine dodaje jednego członka rodziny więc będziesz musiał użyć akcji dwa razy.
2. Jeżeli masz miejsce to "powiększ rodzinę pomimo braku miejsca" działa jak zwykłe "powiększ rodzinę". Więc w opisanej przez Ciebie sytuacji aby dodać jeszcze jednego członka rodzny będziesz musiał znów skorzystać z "powiększ rodzinę pomimo braku miejsca".
3. Po prostu - oddajesz palenisko i bierzesz kuchnię ilość potrzebnej gliny nie ma w tym przypadku znaczenia.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: mst »

Przy czym punkt 3 (wymianę paleniska na kuchnię) wykonujesz oczywiście jako akcję pozwalającą uzyskać duże usprawnienie (płacąc paleniskiem zamiast gliną za kuchnię). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: M&T »

2. Jeżeli masz miejsce to "powiększ rodzinę pomimo braku miejsca" działa jak zwykłe "powiększ rodzinę". (...)
Czy jest to gdzieś oficjalnie potwierdzone? Powiększ rodzinę a Powiększ rodzinę pomimo braku miejsca to dwie różne akcje, czy można jedną zamieniać w drugą? Tylko pytam.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: surmik »

Na 10 stronie instrukcji w opisie tej akcji jest napisane, że różni się tym , że nie wymaga wolnego miejsca dla nowego członka rodziny ale jeżeli miejsce to się pojawi to "stworzony" w ten sposób członek rodziny to miejsce zajmuje. Nie jest to napisane wprost ale wnioskuję z tego, że w przypadku posiadania już wolnego miejsca nowy członek rodziny je od razu zajmuje co uniemożliowia, w przypadku nie posiadania kolejnego wolnego miejsca, użycia "Powiększ Rodzinę".
Volta
Posty: 19
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:25

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Volta »

Witam,
mam pytanie odnośnie trzeciej fazy żniw: powiększanie stada.
Czy jeżeli posiadam 2 krowy i 4 owce, zwierzęta rozmnażają się i dostaję dodatkowo 1 krowę i 1 owcę? Czy muszę sobie wybrać 1 gatunek zwierzęcia który się rozmnoży, czyli dostanę 1 krowę lub 1 owcę?
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Koziołek »

Chyba 1 krowę i 2 owce, po jednym małym z każdej pary. Podobnie jak u ludzi :)
ODPOWIEDZ