Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wolf »

gafik pisze:Może i dla kogoś jest lepiej. Ale żeby tak od razu "o niebo"? ;)
O 2 nieba lepiej. Możesz grać z żywymi graczami, możesz grać ze świetnym AI, możesz grać z dodatkami.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

No dobra nie wiedziałem, że można z innymi na keldonie. Myślałem, że tylko AI.
A czas też można ustawić by poganiał graczy?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Gdyby mnie rajcowało poganianie w czasie gry, to zostałbym zawodowym szachistą. ;) Na szczęście w graniu pociąga mnie zupełnie co innego i brak zegara w Keldonie jest dla mnie zaletą a nie wadą. Choć z pewnością nie należy grać z osobami, które za długo myślą jak na nasz gust.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Trottelreiner
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 15:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Race for the galaxy

Post autor: Trottelreiner »

Podczas układania Orba pojawiły się wątpliwości dotyczące żetonów UPLIFIT, a mianowicie - żeton z symbolami: w górnym rzędzie znaczek genów i 1 PZ za każdą Stację Żywieniową UPLIFT, w dolnym -2, +2 do kolonizacji światów z genami;
1. czy po użyciu bonusów do kolonizcji, żeton punktuje stacje żywieniowe UPLIFT na Orbie?
2. Jeżeli za żeton otrzymujemy punkty z karty Uplift Alliance, to czy może też punktować za stacje żywieniowe UPLIFT ?
3. Jak liczyć punkty, jeżeli mamy np trzy takie żetony, punktuje każdy? (chodzi o stacje żywieniowe)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Trottelreiner pisze:Podczas układania Orba pojawiły się wątpliwości dotyczące żetonów UPLIFIT, a mianowicie - żeton z symbolami: w górnym rzędzie znaczek genów i 1 PZ za każdą Stację Żywieniową UPLIFT, w dolnym -2, +2 do kolonizacji światów z genami;
1. czy po użyciu bonusów do kolonizcji, żeton punktuje stacje żywieniowe UPLIFT na Orbie?
Tak. "During end game scoring, flip up any unused artifact tokens. Then, score all artifacts you picked up during play."
Trottelreiner pisze:2. Jeżeli za żeton otrzymujemy punkty z karty Uplift Alliance, to czy może też punktować za stacje żywieniowe UPLIFT ?
Oczywiście. "Uplift Aliance scores 1 additional VP for each Alien Uplift token."
Trottelreiner pisze:3. Jak liczyć punkty, jeżeli mamy np trzy takie żetony, punktuje każdy? (chodzi o stacje żywieniowe)
Jasne, patrz pkt 1 ("all").
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Trottelreiner
Posty: 32
Rejestracja: 08 gru 2014, 15:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Race for the galaxy

Post autor: Trottelreiner »

I wszystko jasne. :D
Dziękuję.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: mate00 »

Moje pytanie dotyczy rozgrywki dwuosobowej. Mam wyłożoną technologię 'Bank międzyplanetarny', która daje mi kartę na rękę przed fazą rozwoju. Czy jeśli któryś z graczy wybierze 2 razy Rozwój, to otrzymam dwie karty?
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: splocki »

mate00 pisze:Moje pytanie dotyczy rozgrywki dwuosobowej. Mam wyłożoną technologię 'Bank międzyplanetarny', która daje mi kartę na rękę przed fazą rozwoju. Czy jeśli któryś z graczy wybierze 2 razy Rozwój, to otrzymam dwie karty?
Tak, ale nie naraz dwie karty, tylko jedna przed każdym rozwojem.
1. Dobranie karty i wykonanie fazy rozwoju
2. Dobranie karty i wykonanie fazy rozwoju
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: mate00 »

Dzięki!
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Dawno nie grałem teraz sobie odświeżam na Keldonie, bo kupiłem podstawkę (poprzednią sprzedałem), i miałem wczoraj dziwną sytuację. Jeśli dobrze pamiętam miałem Laboratoria Badawcze i jakiś ze światów zdobycznych Obcych. W fazie produkcji, korzystając z bonusu, produkowałem na zdobycznym Obcych, żeby dostawać kartę dzięki Laboratorium. Niestety komputer mi jej nie dawał. Czy ja czegoś nie rozumiem czy to jakiś błąd Keldona?

Wysłane z mojego SHIELD Tablet przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jeśli masz na myśli Research Labs i żółte windfalle (nie kojarzę zbytnio polskiej terminologii), to owszem, każde dobro wyprodukowane na żółtej karcie (obojętne czy to świat produkcjny, czy windfall) powinno Ci dać kartę na rękę z tytułu Research Labs.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Andy pisze:Jeśli masz na myśli Research Labs i żółte windfalle (nie kojarzę zbytnio polskiej terminologii), to owszem, każde dobro wyprodukowane na żółtej karcie (obojętne czy to świat produkcjny, czy windfall) powinno Ci dać kartę na rękę z tytułu Research Labs.
Tak dokładnie taka sytuacja. Sorki za polskie nazwy, ale nie pamiętałem oryginalnych ;-)

Wysłane z mojego SHIELD Tablet przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

janekb pisze:Dawno nie grałem teraz sobie odświeżam na Keldonie, bo kupiłem podstawkę (poprzednią sprzedałem), i miałem wczoraj dziwną sytuację. Jeśli dobrze pamiętam miałem Laboratoria Badawcze i jakiś ze światów zdobycznych Obcych. W fazie produkcji, korzystając z bonusu, produkowałem na zdobycznym Obcych, żeby dostawać kartę dzięki Laboratorium. Niestety komputer mi jej nie dawał. Czy ja czegoś nie rozumiem czy to jakiś błąd Keldona?

Wysłane z mojego SHIELD Tablet przy użyciu Tapatalka
Na keldonie ważna jest kolejność wykonywania poszczególnych czynności zarówno przy konsumpcji, jak i przy produkcji. Tam jest rozwijana lista możliwości, które dają Twoje karty i to Ty decydujesz, w jakiej kolejności je wykonujesz. Jeśli najpierw wybrałeś z listy wzięcie karty za wyprodukowanie, a potem dopiero wyprodukowałeś na żółtym windfallu, to nie dostawałeś tej karty.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Nie, Skanno. Moc Research Labs nie jest warunkowa i "do wyboru". Ona się odpala automatycznie, w momencie każdorazowej produkcji żółtego dobra.

Keldon działa zgodnie z regułami gry, nie ma jakichś własnych.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Andy pisze:Nie, Skanno. Moc Research Labs nie jest warunkowa i "do wyboru". Ona się odpala automatycznie, w momencie każdorazowej produkcji żółtego dobra.

Keldon działa zgodnie z regułami gry, nie ma jakichś własnych.
Tak, ale jeśli najpierw wykonasz "akcję" "weź za wyprodukowane żółte", a dopiero potem "wyprodukuj na (żółtym) windfallu", to keldon nie da Ci tej należnej za żółte dobro karty, bo w momencie wykonywania tej konkretnej czynności żółte dobro nie było jeszcze wyprodukowane.
W przypadku gry w realu to nie ma znaczenia, grając z Keldonem trzeba pilnować, w jakiej kolejności wybierasz czynności z listy.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Potwierdzam powyższe, trzeba pilnować kolejnosci dzialan w Keldonie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

skanna pisze:Tak, ale jeśli najpierw wykonasz "akcję" "weź za wyprodukowane żółte", a dopiero potem "wyprodukuj na (żółtym) windfallu", to keldon nie da Ci tej należnej za żółte dobro karty, bo w momencie wykonywania tej konkretnej czynności żółte dobro nie było jeszcze wyprodukowane.
Ale czy rzeczywiście jest "do wyboru" akcja "weź za wyprodukowane żółte"? Bo coś mi się wydaje, że Keldon w takim wypadku po prostu "da za wyprodukowane żółte" z automatu, kiedy stwierdzi taki fakt. Że będzie pytał na którym windfallu produkować, to oczywiste i jeśli zostaną wybrane inne (nie żółte) to oczywiście "nic nie da".

Jeśli się mylę, to przepraszam za upór.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

No cóż, mam na koncie chyba z milion rozegranych partii na keldonie, ale wolałam się upewnić. Rozegrałam całkiem idiotyczną partię, w której jedynymi moimi akcjami było poszukiwanie Research Lab i windfalla alienowego, zatem nie patrzcie na wynik.
Tutaj screen z momentu wybierania czynności przy produkcji - wybrałam najpierw Draw per Alien produced, a dopiero potem Discard to product on Damaged Alien Factory (screen zrobiłam wcześniej, dlatego wygląda, jakbym wybrała najpierw drugą opcję).
Obrazek

Potem wybrałam Discard to product on Damaged Alien Factory i taki był efekt wszystkich wykonanych przeze mnie czynności w czasie produkcji.

Obrazek

Następnie, korzystając z opcji Undo, cofnęłam się do momentu wybierania czynności przy produkcji i zamieniłam kolejność, najpierw produkując, a potem ciągnąc za wyprodukowaną żółtą kartę, efekt poniżej.

Obrazek

Zatem pozwolę sobie stwierdzić, że jest dokładnie tak jak powiedziałam - w grze na Keldonie bardzo istotna jest odpowiednia kolejność wybierania czynności z listy.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Nie pozostaje nic innego jak przeprosić i oddać honor!
Jak dobiję do miliona partii na Keldonie, to też będę taki dobry! ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Albo i lepszy :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekb »

Dziękuję bardzo. Widać, że dobrze rozumiem zasady tylko z keldonem grać nie umiem ;-)

Wysłane z mojego SHIELD Tablet przy użyciu Tapatalka
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

To tak samo, tylko trzeba pamiętać o drobnostkach.
Awatar użytkownika
shashwyq
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:01

Re: Race for the galaxy

Post autor: shashwyq »

Witam,
od kilku dni grywam w RfTG i mam dwie takie wątpliwości, proszę Was o pomoc:

1. Karta Dyplomaci daje -1 siły militarnej oraz umożliwia wyłożenie świata militarnego jako niemilitarny po koszcie jego obrony minus jeden. Załóżmy że mam planetę o obronie 2, ile muszę zapłacić za niego kart ?
a) 2 -1 ?
b) czy z racji tego że mam -1 do militariów to muszę zapłacić 3-1 ?

2. Karta zdolności technologicznej np. Galaktyczny renesans daje mi PZ za każdy spełniony warunek z listy czy tylko za jeden ? Grając miałem 20 PZ i wyłożone karty Galaktyczni Trendsetterzy i Kolonia Artystów. Ile jest warta ta karta na koniec gry ? 12 PZ ?

thx
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: RunMan »

1a), natomiast karty dają punkty za każdy spełniony warunek. Co do poprawności przykładu, to trochę nie chce mi się wyciągać pudła i szukać kart, ale sądzę że dobrze policzyłeś :P
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Majek10 »

shashwyq pisze:Witam,
od kilku dni grywam w RfTG i mam dwie takie wątpliwości, proszę Was o pomoc:

1. Karta Dyplomaci daje -1 siły militarnej oraz umożliwia wyłożenie świata militarnego jako niemilitarny po koszcie jego obrony minus jeden. Załóżmy że mam planetę o obronie 2, ile muszę zapłacić za niego kart ?
a) 2 -1 ?
b) czy z racji tego że mam -1 do militariów to muszę zapłacić 3-1 ?

2. Karta zdolności technologicznej np. Galaktyczny renesans daje mi PZ za każdy spełniony warunek z listy czy tylko za jeden ? Grając miałem 20 PZ i wyłożone karty Galaktyczni Trendsetterzy i Kolonia Artystów. Ile jest warta ta karta na koniec gry ? 12 PZ ?

thx
ad1. płacisz 1 kartę
ad2. za każdy spełniony warunek czyli za Galaktyczni Trendsetterzy 3 punkty i Kolonia Artystów 3 punkty i jeśli te 20 punktów to punkty z chipów punktowych to dodatkowo 20:3 w zaokrągleniu w dół to 6 punktów. Razem 12 PZ. Dobrze myślisz.
ODPOWIEDZ