Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

tomb pisze:2. Czy jeśli na początku rundy wskutek pobrania punktu (-ów) za Lidera Prestiżu wyczerpie się pula punktów, to runda jest grana do końca?
Tak, rundę po wyczerpaniu VPs zawsze gra się do końca (to ogólna zasada RftG).

Natomiast zwracam uwagę, że liczba żetonów prestiżu nie stanowi limitu:
Instrukcja na stronie 3 pisze:The number of prestige chips supplied is not a limit (make up more if needed).
Przypomnę, że gra kończy się, gdy jeden z graczy zgromadzi 15 punktów prestiżu:
Instrukcja tamże pisze:If any player has 15 or more prestige at the end of a round, the game ends (this is fairly rare).
Powyższy fragment stwierdza też jasno, że ten nowy warunek zwycięstwa sprawdza się też na koniec rundy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Ok, tak bym grał, ale jeszcze mi się nie zdarzyło wyczerpanie punktów przez lidera.

Pozostaje sprawa, kiedy deklaruję, w której fazie korzystam z bonusu karty prestiżu. Nie jestem zbyt pewny w angielskim, więc poproszę o przetłumaczenie, czy w wyżej cytowanym fragmencie instrukcja mówi, że określamy się "podczas odwracania kart akcji", czy "po odwróceniu kart akcji".
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

"naming the phase receiving the prestige bonus as you flip your action cards over"

Tłumaczę dosłownie: "nazywając fazę otrzymującą bonus z prestiżu w momencie odwracania karty akcji".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Dziękuję. Czyli Keldon, wymuszając deklarację z góry, działa prawidłowo.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jak najbardziej. Co więcej, Keldon nie pozwoli Ci wesprzeć akcji punktem prestiżu, którego w momencie planowania nie masz. :wink: Tzn. takiego, o którym wiesz, że zdobędziesz go np. w czasie settle'a, a chciałbyś użyć np. konsumując.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: norkbes »

Szybkie pytanie dot. R4tG:BoW. Chodzi mi o procedurę zagrywania karty akcji prestige/search. W instrukcji explicite nie ma nic na ten temat, ale z rozgrywki na BGA wynika, że po decyzji o zagraniu tej karty (raz na grę) z zamiarem przeszukiwania talii (search) jest ona traktowana jako normalna karta akcji - w tym senisie, że w trybie zaawansowanej gry 2os, wybiera się oprócz tej karty tylko jedną kartę do zagrania, czyli np. prestige/search + develop. Byłbym wdzięczny za potwierdzenie, że poprawnie interpretuję sposób korzystania z tej karty.

Oczywiście w alternatywnym scenariuszu wykorzystania karty prestige/search, można też wydać jeden żeton prestiżu aby dostać jednorazowo bonus w dowolnie wybranej fazie tury. Rozumiem, że przy rozgrywce przy stole/w realu: należy przed ujawnieniem wybranych faz tury wypowiedzieć fazę, do której bonus z karty prestiżu będzie miał zastosowanie. Czy tak?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Andy »

1. Rozumiesz prawidłowo. W partii 2pa search jest jedną z dwóch wybieranych przez Ciebie akcji.
2. Instrukcja mówi o ujawnieniu doładowanej akcji w momencie odwracania kart ("naming the phase receiving the prestige bonus as you flip your action cards over").
Podkreślenie moje.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: norkbes »

@Andy: dziękuję!

Dawno nie grałem w Keldona bo pewno tam też można byłoby to sprawdzić... Ostatnio odświeżam sobie R4tG w turnieju na BGA. Co prawda granie w pełny Arc1 jest przywilejem graczy premium, ale przynajmniej w turnieju można sobie w pełni posmakować całego R4tG i przy okazji pograć z dobrymi graczami (w obecnej rundzie trafił mi się gracz z Expert Rank - ciekaw jestem co pokaże...).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: warlock »

Wybaczcie dość trywialne pytanie, ale zastanawia mnie, czy to jest błąd w instrukcji, czy ja czegoś nie ogarniam. ;)

Obrazek
Te symbole w nawiasach są błędne, bo wskazują na światy pokojowe i militarne, a ta zdolność obniża wyłącznie koszt wyłożenia pokojowych "brązowych" światów zdobycznych i produkcyjnych, tak?
loreciak

Re: Race for the Galaxy

Post autor: loreciak »

warlock pisze:Wybaczcie dość trywialne pytanie, ale zastanawia mnie, czy to jest błąd w instrukcji, czy ja czegoś nie ogarniam. ;)

Obrazek
Te symbole w nawiasach są błędne, bo wskazują na światy pokojowe i militarne, a ta zdolność obniża wyłącznie koszt wyłożenia pokojowych "brązowych" światów zdobycznych i produkcyjnych, tak?
Symbole w nawiasach wskazują na światy pokojowe - produkcyjny i windfall.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: warlock »

To dlaczego mają pół czerwonej obwódki?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Andy »

Masz oko! :) W przyszłym roku 10-lecie RftG i nawet nie zauważyłem tego błędu!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
neztor
Posty: 9
Rejestracja: 16 gru 2016, 14:27
Been thanked: 1 time

Re: Race for the Galaxy

Post autor: neztor »

Witam, takie pytanie po grze na BGA:
W pierwszej turze ja wybrałem eksplorację + kolonizację
przeciwnik eksplorację + rozwój

On na starcie miał Epsilon Eridani, w fazie rozwoju dołożył Public Works. Problem w tym, że w fazie kolonizacji dołożył na stół dwie karty, Mining World i Radioactive World, w dodatku zapłacił tylko za tą drugą. Na powtórce widać że na chwilę miga cena za Mining World, ale jej nie zapłacił. Poza tym, akcji wyłożenia tej karty, nie ma wymienionej wśród wykonanych akcji z prawej strony ekranu.
Pytanie, z jakiej zdolności on skorzystał? Grana była podstawka, bez dodatków.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: tomb »

To jakaś pomyłka - nie mógł wyłożyć dwóch światów w trakcie jednej fazy (w podstawce nie ma takiej możliwości). Zgłoś błąd na BGA.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: warlock »

Włączył mi się rules lawyer, ale muszę doprecyzować jedną rzecz :)
Polska instrukcja
GRA 2-OSOBOWA (dla graczy zaawansowanych)
Jeśli gracz wybierze dwie akcje Rozwoju albo dwie akcje Kolonizacji wtedy mają miejsce
dwie fazy danego typu wykonane do końca, jedna po drugiej (a gracz ten otrzymuje
premię za każdą z tych faz). Jeśli jego przeciwnik również wybrał jedną z tych samych akcji
wtedy gracz otrzymuje premię tylko za pierwszą z tych dwóch faz. Zdolności wyłożone w
pierwszej takiej fazie mogą być wykorzystane w drugiej.
Według tego zapisu faza Rozwoju wyglądałaby tak:
Gracz 1 wybiera Rozwój + Rozwój
Przeciwnik 2 wybiera Rozwój + Kolonizację

Gracz 1 dostaje zniżkę do pierwszej fazy Rozwoju, ale ponieważ Przeciwnik 2 również wybrał jeden Rozwój, to Gracz 1 nie dostaje premii do drugiego Rozwoju (choć nadal wykonuje akcję).

Tymczasem angielska wersja instrukcji mówi:
If a player chooses either two Develop or two Settle actions, then two complete, sequential phases of that type occur (with this player receiving a bonus in each of them). If his opponent also chose one of these same actions, then his opponent receives a bonus only for the first of these two phases. Powers placed in the first such phase can be used in the second one.
Według tego zapisu faza Rozwoju wyglądałaby tak:
Gracz 1 wybiera Rozwój + Rozwój
Przeciwnik 2 wybiera Rozwój + Kolonizację

Gracz 1 dostaje zniżkę do pierwszej fazy Rozwoju i do drugiej fazy Rozwoju, a Przeciwnik 2 dostaje premię do pierwszej fazy Rozwoju, po czym przeprowadza drugą fazę Rozwoju, ale już bez zniżki.

Oczywiście angielskie zasady są precyzyjne - bo niby dlaczego wybór akcji przez przeciwnika miałby pozbawiać mnie bonusu? Moim zdaniem w polskim tłumaczeniu niefortunnie powtórzono wyboldowany wyraz "gracz" - powinno być "przeciwnik".

Mam rację? ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Andy »

To wielokrotnie już omawiany błąd w polskiej instrukcji. Jest tak jak w oryginalnej i jak piszesz.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
jarecki123
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2017, 16:57

Re: Race for the galaxy

Post autor: jarecki123 »

Czy tylko dodatek gathering storm umożliwia grę solo? Rebel ma w magazynie niemal wszystkie dostępne oprócz właśnie tego.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Wszystkie elementy niezbędne do gry solo są właśnie w GS. W następnych dodatkach są tylko uzupełniające elementy do gry solo z kartami z tych dodatków.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Powtórzę to co wiele razy tu mówiono- lepiej zagrać na Keldonie. Wariant Solo jest abstrakcyjny
syringe
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:21

Re: Race for the galaxy

Post autor: syringe »

Witam serdecznie.
Mam dwa pytania odnośnie gry z botem.
1. Wiem, że w reakcji na kostkę nie korzystam z
bonusów akcji, ale czy podczas mojej reakcji na kostkę korzystam z bonusów jakie dają mi wyłożone karty? Np dociągnięcie 2 kart podczas wylosowanej przez bota produkcji?

2. Czy gra kończy się natychmiast po wystawieniu 12 karty?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

1.Tak
2.Gra się kończy po rozegraniu do końca tury w której ta karta została wyłożona.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: imadlo64 »

Witajcie!

Prośba o pomoc do graczy Race`a, którzy używają przejęć (oczywiście mowa o arc1).
Gram z domownikami i również na Keldkonie, żeby szlifować zasady. Ostatnio natknąłem się na problem, z którym nie umiem sobie poradzić..:(
Mam w układzie kartę "Interstellar Casus Belli" i "Invasion Fleet" co umożliwia mi przejęcie teoretycznie każdej planety (również niemilitarnej czy szarej)
Moja siła militarna wynosi 11, dlaczego mogę przejąć każdą planetę oprócz planet o koszcie 6 (szara) u jednego gracza i 6 (zielona) u drugiego?
Jeśli niejasno coś napisałem - chętnie załączę screena z keldona

Pozdrawiam!
Radek
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: tomb »

Imperial Invasion Fleet pozwala przyłączyć świat zwykły jak militarny po usunięciu tej karty z tableau, a owa karta daje +3 siły militarnej (i +1 militariów przeciwko Rebel), których po jej odrzuceniu nie wliczasz do swojej łącznej siły militarnej.
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2019, 17:52 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: imadlo64 »

Przepraszam, źle napisałem - siłę militarną mam 9
I nie mogę przejąć np planety Imperium "Capital' o koszcie 6.
Rozumiem, że odrzucam moją kartę przed przejęciem, ale nawet wtedy moja siła wynosi przecież 6 a przy remisie powinienem chyba tego przejęcia dokonać?
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: KonradT »

Do obrony planety należy dodać siłę przeciwnika przy próbie przejęcia.
ODPOWIEDZ