Battlestar Galactica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Ertai
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2011, 22:26

Re: Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: Ertai »

Rozkaz prezydencki rozpatruje się w momencie działania aktywnego gracza, tego który zagrał kartę. Zatem po akcjach gracza, który otrzymał rozkaz odbędzie się faza kryzysu aktywnego gracza. W dodatku wedle wszystkich zasad tego gracza który zagrał tę kartę uważa się ciągle za aktywnego (dlatego np. Helo, który wydał rozkaz innej postaci, która w ramach swojej akcji wykonała rzut kością w wyniku np. zagrania karty Wysłanie zwiadowcy - może przerzucić ten rzut).
Trigeriy
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2015, 08:29

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Trigeriy »

Cześć, mam pytanie odnośnie ruchu viper MK VII, czy może on wystartować z galactici i następnie wykonać ruch? Albo czy może wykonać ruch, a następnie zaatakować lub odeskortować statek? Albo 2 razy zaatakować lub 2 razy odeskortować?
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Cyberpuncur »

On działa tak samo jak inne Vipery, tyle że leci dalej/szybciej i trudniej go zestrzelić.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: arturpe »

Witam,

przymierzam się do zakupu dodatku do podstawki. Który powinienem kupić i czy ma znaczenie kolejność zakupu? Z pewnością nie kupię dwóch albo trzech (chyba że w odstępach czasu), więc zależy mi na takim, który wprowadza poprawki do podstawki i jego cena/jakość jest najsensowniejsza. Dzięki.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Atamán »

W tym wątku powinny padać wyłącznie pytania o zasady i odpowiedzi na nie.

Temat, który pytasz kilkukrotnie był poruszany w głównym wątku o BSG (viewtopic.php?f=1&t=4837&start=700). Tam też różne padały odpowiedzi, ale większość osób (w tym ja :D ) poleca na pierwszy ogień dodatek Exodus (tu mój post tłumaczący dlaczego warto wybrać EXODUS, a tu post sirafina opisujący wszystkie zmiany w poszczególnych dodatkach).
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: arturpe »

Dziękuję i przepraszam. Nie doszukałem się. Zaraz zaglądam.
Trigeriy
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2015, 08:29

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Trigeriy »

Mam pytanie odnośnie egzekucji na nowej caprice. Bo jeśli zabijemy człowieka to wiemy co się dzieje. A jak wykonamy egzekucję na cylonie? On trafia znowu na okręt zmartwychwstania? Chodzi o fazę, gdy galactici nie ma jeszcze na orbicie.
Bo jak trafi na okręt zmartwychwstania to dopóki galactica nie pojawi się na orbicie, to nie może tam nic robić?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

INSTRUKCJA str. 14 pisze:Przed powrotem Galactici na orbitę, gdy jakaś postać ma trafić na „Okręt Zmartwychwstania” (czy to w wyniku ujawnienia się, czy egzekucji), zamiast tego trafia do „Centrum medycznego”.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Adalbertus123 »

Czy basestary mogą pojawić się poza kryzysem ataku floty cylonów?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Adalbertus123 pisze:Czy basestary mogą pojawić się poza kryzysem ataku floty cylonów?
Gracie w samą podstawkę, czy z którymś z dodatków? Bo to robi różnicę :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kwiatosz »

Curiosity pisze:
Adalbertus123 pisze:Czy basestary mogą pojawić się poza kryzysem ataku floty cylonów?
Gracie w samą podstawkę, czy z którymś z dodatków? Bo to robi różnicę :)
*dum*DUM*DUM!!!!*
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Adalbertus123 »

Podstawkę z pegasusem.
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

W podstawce jest karta punktu docelowego "Zasadzka Cylonów".
Z rozszerzeniem możliwy jest ryzykowny test umiejętności, w którym pojawi się karta Zdrady "Zdradzenie położenia".
W rozszerzeniu dochodzi jeden Superkrysys ataku floty Cylonów "Zwabieni w pułapkę".

Innych możliwości nie kojarzę.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Adalbertus123 »

Czytając instrukcję od Exodusa (niestety przez jakiś czas nie sprawdzę kwestii sam) natknąłem się na wzmiankę o grze na 7 osób. Ile kart Cylonów powinno wtedy trafić do talii?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

To wariant z Pegasusa. Tak na prawdę to po prostu rozgrywka sześcioosobowa + Przywódca Cylonów. Karty Cylonów są dwie. Jedyne co modyfikuje Exodus to liczba kart "Nie jesteś Cylonem", zamiast 12 jest 13, bo jedna karta Lojalności ma zawsze zostać nierozdana. Osobiście nie przepadam za tym wariantem, przy tylu osobach robi się straszny downtime, za długo się czeka na swoją kolej, za wolno uzupełnia karty i ma się znacznie mniejszy wpływ na rozgrywkę.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Właśnie otrzymałem na urodziny co niezmiernie mnie uradowało egzemplarz tej niesamowitej (mimo, że jeszcze nie grałem) gry :)
No i jak z każdą planszówką: 3 krotne przeczytanie instrukcji + 2 tutoriale na necie + 1 gameplay. A mimo to znalazłem kilka nurtujących mnie rzeczy:

1) Czy "Apollo" zaczyna grę pilotując jeden z dwóch Viperów rozstawionych na początku czy zaczyna grę pilotując "własny" trzeci egzemplarz?

2) "Helo" zaczyna grę poza planszą. Jego tura polega na: pobraniu kart umiejętności oraz rozpatrzeniu kart kryzysu, prawda? Na jednym zagranicznym gameplayu gracze zupełnie ominęli turę Helo co dla mnie ma mały sens trochę.

3) Admirał nie może konsultować z graczami punktów docelowych? Decyzja zostaje podjęta wyłącznie przez niego i w tajemnicy odkłada niewykorzystany punkt docelowy?

4) "Starbuck" może się ujawnić w trakcie pilotowania Vipera? Jeśli tak to co dzieje się z samolocikiem: zostaje jako nieobsadzony Viper na polu czy ląduje do rezerwy?

5) Czy na karcie superkryzysu "Mobilizacja Floty" rysunki mają jakieś kolejności? Tzn obecne 2 basestary + 4 raidery. Najpierw raidery się poruszają atakują (te 4) czy baseshipy wypuszczają 6 i dopiero cała feraina robi ruch? :)

6) Jeżeli na torze abordażu leży żeton centuriona a w kosmosie nadal "wisi" jeden heavy raider to przy jego akcji następuje postęp abordażu + ruch heavy raidera (tak rozumiem).

7) Jeśli ludzie mają szczęście w kartach a przestrzeń kosmiczna jest pusta to "atak baseshipa" przepada?

To by było na tyle, pozdrawiam wszystkich :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

AkuaMarek pisze:Właśnie otrzymałem na urodziny co niezmiernie mnie uradowało egzemplarz tej niesamowitej (mimo, że jeszcze nie grałem) gry :)
No i jak z każdą planszówką: 3 krotne przeczytanie instrukcji + 2 tutoriale na necie + 1 gameplay. A mimo to znalazłem kilka nurtujących mnie rzeczy:

1) Czy "Apollo" zaczyna grę pilotując jeden z dwóch Viperów rozstawionych na początku czy zaczyna grę pilotując "własny" trzeci egzemplarz?
Tak
AkuaMarek pisze:2) "Helo" zaczyna grę poza planszą. Jego tura polega na: pobraniu kart umiejętności oraz rozpatrzeniu kart kryzysu, prawda? Na jednym zagranicznym gameplayu gracze zupełnie ominęli turę Helo co dla mnie ma mały sens trochę.
Helo zanim pojawi się na statku, jedynie dobiera karty i kryzys.
AkuaMarek pisze:3) Admirał nie może konsultować z graczami punktów docelowych? Decyzja zostaje podjęta wyłącznie przez niego i w tajemnicy odkłada niewykorzystany punkt docelowy?
Admirał nie może ujawnić jakie karty wylosował. U mnie w grze dopuszcza się pytania typu: "chcecie skoczyć dalej czy bliżej, ale mniejszym kosztem"?
AkuaMarek pisze:4) "Starbuck" może się ujawnić w trakcie pilotowania Vipera? Jeśli tak to co dzieje się z samolocikiem: zostaje jako nieobsadzony Viper na polu czy ląduje do rezerwy?
Pilotowany Viper wraca do hangaru.
AkuaMarek pisze:5) Czy na karcie superkryzysu "Mobilizacja Floty" rysunki mają jakieś kolejności? Tzn obecne 2 basestary + 4 raidery. Najpierw raidery się poruszają atakują (te 4) czy baseshipy wypuszczają 6 i dopiero cała feraina robi ruch? :)
Tak, rysunki mają znaczenie - kolejność musi być zachowana
AkuaMarek pisze:6) Jeżeli na torze abordażu leży żeton centuriona a w kosmosie nadal "wisi" jeden heavy raider to przy jego akcji następuje postęp abordażu + ruch heavy raidera (tak rozumiem).
Tak.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: donmakaron »

Curiosity pisze:
AkuaMarek pisze:Czy "Apollo" zaczyna grę pilotując jeden z dwóch Viperów rozstawionych na początku czy zaczyna grę pilotując "własny" trzeci egzemplarz?
Tak
Pięknie ;)

Z tego co pamiętam jeśli postać zaczyna grę w Viperze, to pobiera go z hangaru jako dodatkowy, poza dwoma startowymi.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2016, 15:09 przez donmakaron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: TuReK »

Porada najważniejsza: graj w 5 osób.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

donmakaron pisze:
Curiosity pisze:
AkuaMarek pisze:Czy "Apollo" zaczyna grę pilotując jeden z dwóch Viperów rozstawionych na początku czy zaczyna grę pilotując "własny" trzeci egzemplarz?
Tak
Pięknie ;)

Z tego co pamiętam jeśli postać zaczyna grę (Apollo chyba nie ma takiej zdolności?) w Viperze, to pobiera go z hangaru jako dodatkowy, poza dwoma startowymi.
Sorry, nie doczytałem :)
Moja odpowiedź to było" tak, zaczyna pilotując jeden z DWÓCH (nie jako trzeci).
Tyle, że teraz DonMakaron zasiał we mnie wątpliwości, więc najlepiej sprawdzić to w instrukcji.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

TuReK pisze:Porada najważniejsza: graj w 5 osób.
Bardzo cieszy mnie szybka odpowiedź na moje pytania: w sobotę ruszamy na sześciu :)

Jeśli jeszcze mogę podpiąć pod to to zapytam: czy jest sens grać na sympatyka? Może dojść do sytuacji w której będzie aż trzech Cylonów w grze...
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Cytując wiernie POLSKĄ instrukcję: Przygotowanie do gry: (...) np. "Apollo", którego karta nakazuje mu WYSTARTOWAĆ viperem i umieścić w nim swoją postać jako pilota.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

AkuaMarek pisze:Cytując wiernie POLSKĄ instrukcję: Przygotowanie do gry: (...) np. "Apollo", którego karta nakazuje mu WYSTARTOWAĆ viperem i umieścić w nim swoją postać jako pilota.
No to chyba jako trzeci.

Sympatyk, hmmm...
Gracze raczej go nie lubią, zwłaszcza, że można celowo grać źle i jakiś zasób spuścić do czerwonego poziomu, żeby Sympatyka mieć po "ludzkiej" stronie (mało klimatyczne).
W kolejnych dodatkach dochodzi Cylon Lider, który też może grać po stronie ludzi (zależy jak mu dojdą lojalności), a w "Świcie" zamiast Sympatyka dochodzi Buntownik.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Zastanawia mnie jeszcze sytuacja przy stole: czy dwaj ujawnieni Cyloni nadal muszą trzymać się tajemnicy? Tzn nie mogą nawzajem po cichu się dogadać "ja mam to to i to a ty zrób to i tamto"?
Bo chyba powiedzenie: aktywuj flotę ja walne superkryzys jest normalne w takiej sytuacji?

PS: paliwo da się zdobyć w punktach docelowych, żywność tak samo plus racjonowanie. Morale to kworum. Czy można zdobyć "populację"? Czy ten zasób jest po prostu najważniejszym? ( jak w serialu :) )
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Adar »

AkuaMarek pisze:Zastanawia mnie jeszcze sytuacja przy stole: czy dwaj ujawnieni Cyloni nadal muszą trzymać się tajemnicy? Tzn nie mogą nawzajem po cichu się dogadać "ja mam to to i to a ty zrób to i tamto"?
Bo chyba powiedzenie: aktywuj flotę ja walne superkryzys jest normalne w takiej sytuacji?
Moim zdaniem nie muszą. Skoro i tak już wszystko wiadomo, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się ze sobą konsultowali.
ODPOWIEDZ