Battlestar Galactica - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8734
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Atamán pisze:Ha :D

Ale pamiętaliście mam nadzieję o zasadzie, że w takiej sytuacji dodajecie 1 kartę "Nie jesteś Cylonem", mieszacie i dopiero wtedy gracz po egzekucji dociąga nową kartę? W sensie, że taki ruch miał 50% szansy, że się uda.
Eeeee.... że co?
Nie kojarzę tego, możesz przybliżyć tę zasadę?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Dodatek Exodus wprowadza zasady rozszerzonej talii lojalności.

Co do egzekucji.
BSG Pegasus - Instrukcja str. 12 pisze:Being executed is extremely unpleasant and should be avoided at all costs.
Tak że zachowanie prezydenta wyjątkowo słabe i sprzeczne z duchem gry.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Panowie a powiecie mi jak się mają karty "ryzyko" do dodatku Świt?? W sensie każą usunąć zdrady z Pegasusa i co z kartami "ryzyka"? Je też mam wywalić?
Druga sprawa: kocham BSG ale nadal nie możemy załapać jak to należy ogrywać. Tzn mechanikę rozumiemy ale ludzie nadal baty dostają :D Może ktoś np się wypowie jak należy łączyć dodatki i jakie elementy dodać aby rozgrywka była w miarę zbalansowana. Narazie graliśmy na CFB + Pegasus + LC. I wygraliśmy tylko dwa razy w tym jeden na 4 jak się Cylon nie wylosował :D
Zauważyłem, że najłatwiej załatwić ludzi grając Pro-Human i nagle odwracając się od nich w najważniejszym momencie :P Ale nadal głowimy się jak to zrobić żeby nie było to takie jednostronne.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Panowie a powiecie mi jak się mają karty "ryzyko" do dodatku Świt?? W sensie każą usunąć zdrady z Pegasusa i co z kartami "ryzyka"? Je też mam wywalić?
Trzeba dobrnąć do 16 strony w instrukcji i tajemnica się wyjaśni ;)

O elementach wzmacniających ludzi i Cylonów dyskutowaliśmy kiedyś w głównym wątku, może to coś pomoże.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 75#p595975
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Vestis
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2017, 17:08

Battlestar Galactica - karty ataku

Post autor: Vestis »

Witam,

Mam pewien problem z właściwą interpretacją zasad gry. Mianowicie wśród kart kryzysu znajdują się te dotyczące ataku cylońskiej floty. Jest tam informacja o aktywacji np. riderów, następnie kartą nakazuje dołożyć na planszę np. basestara, ridery, statki cywilne, itp. Grafika ukazuje, gdzie mają być umiejscowione.
I tak rozpoczynając grę na starcie przed Galacticą jest już 1 statek matka i 3 ridery. Następnie losuję kartę, gdzie jak wyżej, musimy dołożyć basestara i inne statki w określone miejsca. Tutaj jak rozumiem, wrogie statki z rozpoczęcia rozgrywki i moja flota pozostają bez zmian, chyba że w poprzedniej turze wykonały ruch.
Czyli na planszy mamy już 2 basestary i kilka statków innego rodzaju.
A teraz np. wypadła kolejna karta ataku. W użyciu są już wszystkie żetony basestarów załączone do gry, więc nie mogę dołożyć kolejnego.
Co w takiej sytuacji? Mam przesunąć je na wskazane na karcie pozycje, powinno postępować się jeszcze inaczej?
Będę wdzięczny za objaśnienia jak stosować te karty.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica - karty ataku

Post autor: sirafin »

Omówiono to na 28 stronie instrukcji, akapit "Ograniczona liczba elementów".

W razie kolejnych pytań, wątek z zasadami BSG już istnieje i najlepiej pisać w nim: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =42&t=9986
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Vestis
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2017, 17:08

Re: Battlestar Galactica - karty ataku

Post autor: Vestis »

Dziękuję.
Przeglądałem instrukcję kilkukrotnie, nie wiedzieć czemu ten punkt jakoś mi umknął.
Rozumiem, że co do pozostałych zasad tej karty rozumuję poprawnie?
Kolejne wątpliwości będę roztrząsał we wskazanym wątku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica - karty ataku

Post autor: sirafin »

Zasad trochę jest, więc łatwo coś pominąć ;) Obrazek na atakach floty pokazuje tylko, gdzie należy dołożyć nowe statki. Jak jest za mało jakichś figurek, to dokłada się tylko tyle, ile jest dostępnych.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Vestis
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2017, 17:08

Re: Battlestar Galactica - karty ataku

Post autor: Vestis »

Dzięki.
W trakcie rozgrywek pewnie pojawią się jeszcze inne wątpliwości, ale to już odezwę się we właściwym wątku gdyby coś.
Salvadore21

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Salvadore21 »

Koledzy i Koleżanki,

rozważam kupno tej gry i mam pytanie.

Jaka jest średnia długość gry i czy gra nie nuży się?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

To gra z kategorii długich. Ogólnie to tytuł, w którym dużo się dyskutuje, obserwuje współgraczy i rzuca oskarżenia, więc ponad 2 godziny na partię to nic niezwykłego. Flota ludzi musi wykonać 4-5 skoków, aby wygrać, a przygotowanie do każdego skoku, to około 6-9 tur.

Jak się lubi, to nie nuży, jak się nie lubi, to nuży :P Na pewno nie jest to gra dla każdego.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Salvadore21

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Salvadore21 »

Będzie dodruk gry :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

O, a gdzie trafiłeś na tę informację? Na stronie FFG w zapowiedziach dodruków nic nie ma.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Heiken
Posty: 203
Rejestracja: 11 maja 2012, 10:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Heiken »

Na galakcie napisali, że dodruk prawdopodobnie będzie ale terminów brak.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2017, 11:12 przez Heiken, łącznie zmieniany 1 raz.
Salvadore21

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Salvadore21 »

Nie, poczekam raczej na dodruk.

Dzwoniłem do Galakty zapytać czy mają jeszcze grę i , że warto rozważyć dodruk, bo są chore ceny na allegro. Powiedzieli, ze planowany jest dodruk, ale nie wiedzą kiedy.

Można potwierdzić w sklepie Galakty.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8734
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Jak masz z nimi taki dobry kontakt to przekaż im proszę, żeby w dodruku zastanowili się nad prawidłową deklinacją nazwy "Galactica".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Salvadore21

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Salvadore21 »

hehe,

oni coś mówili, że oni tylko zamawiają, a dodruk jest uwaga "globalny"

szkoda, że nawet nie wiedzą czy to będzie ten Q czy ten rok...
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Trochę odkopuję temat ale liczę, że nie wszyscy zapomnieli o BSG:
mam pytanie odnośnie zasady tajemnicy, jak ją interpretujecie? Ile informacji sobie przekazujecie i jak wygląda wasza hmmmm dyskusja nad grą? Jak określacie siłę kart, czy pytacie o XO/SP? Czegoś mi w naszej rozgrywce brakuje a ja (wbrew innym) uważam, że powinniśmy nieco mniej informacji podawać sobie nawzajem.

Nie rozumiem wariantu mgławicy: u nas prawie nikt ostatnio nie zebrał dodatkowego tokenu! Za pójście do aresztu/ambulatorium to trochę od szczęścia wtedy zależy ...

Czy po egzekucji postaci z dwoma celami osobistymi te cele odpadają z gry? To też jest trochę dzikie jak dla mnie :D

Co w sytuacji gdy dwóch pilotów okaże się Cylonami w wariancie CFB? Robi się wtedy mocno nieciekawie :) Chyba nadal nie do końca zrozumieliśmy ducha tej gry - wszyscy traktują ją jak zwykłą planszówkę z mechaniką (np w wyższej sytuacji gość od wsparcia u nas popełniłby samobójstwo a to trochę sprzeczne z duchem serialu jest).

Idąc dalej: jak najepiej dokonać wyboru postaci?

Chętnie poczytam jakieś rady od bardziej ogranych i doświadczonych osób (ja mam +/- jakieś 30 gier za sobą ze wszystkimi możliwymi dodatkami również).

Pozdrawiam tostery o ile jakiekolwiek jeszcze żyją :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8734
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

My mówimy, czy się dorzuciliśmy "dużo" czy "mało". Czasami przed testem ktoś mówi, że sam jest to w stanie zdać (w znaczeniu: "nie musicie się dokładać").

W Mgławicę grywamy rzadko. Okay, raz na jakiś czas trafi na planszę, ale to jest mniej więcej raz na 6-8 gier. Z celami osobistymi nie gramy w ogóle.
Gramy za to z dodatkami fanowskimi: dodatkowymi rolami, kartami, postaciami. Sporo nowego to wnosi.

Ostatnią rzeczą, jaka by mi przyszła do głowy jest samobójstwo w celu dobrania innej postaci. Już pomijając kwestię "klimatu", to taka postać zostaje na kilka tur zupełnie bez kart.
Przecież Viperami można sterować z planszy. A jak ktoś tam już jest i dostanie Rozkaz, to ma nawet 4 aktywacje. Dużo da się zrobić bez pilota :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Adamant
Posty: 11
Rejestracja: 11 paź 2016, 10:13

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Adamant »

Zawsze przed dokładaniem kart do testu, o ile go robimy, deklarujemy na zasadzie opisowej ile, albo w jaki sposób pomożemy (dużo, mało, średnio). W kolejności raczej zgodnej z późniejszym dorzucaniem kart (chociaż nie jest to sztywną regułą) - to umożliwia wykorzystanie Komisji śledczej, chociaż zdarza się to rzadko. Jeśli jest szansa kalkulujemy też co może być w talii przeznaczenia.

O Rozkaz prezydencki czy strategiczne planowanie pytamy dość otwarcie - czy ktoś ma, albo czy ktoś może wspomóc do rzutu (Obliczenia). Podobnie np. o Manewry unikowe. Po większej ilości gier w podobnym gronie to utajnianie pewnych oczywistych rzeczy staje się jednak zbyt sztuczne.

Mgławica jest całkiem ok, niezły przerywnik. BSG jest mocno losową grą, więc i tutaj - najłatwiej złapać traumę w ambulatorium albo pierdlu - jeśli ktoś Cię nie wyciągnie w jakiś sposób przed Twoją turą z ambulatorium czy za dłuższy pobyt w pierdlu. Dużo na samym końcu mogą namieszać karty rozstajów - dla obu stron może to być wydarzenie bardzo bolesne, były przypadki gdy ktoś czuł się pewnie bo przed Rozstajami nie miał Traumy a dostał żetoników na tyle, że w fazie sądu został wyeliminowany. Oczywiście pamiętacie o alternatywnych żetonach uszkodzeń Basestarów? Ja omal ostatnio zapomniałem, a tam ujawnieni Cyloni też mogą traumę chwycić :)

Cele osobiste i Ostateczna piątka jak najbardziej - jeśli towarzystwo jest ograne.

Co do pilotów - zawsze, kiedy jedynych dwóch specjalistów okaże się Cylonami będzie ciężko - bez napraw też się trudniej grywa ;) Ale nie jest to beznadziejna sytuacja - szczególnie jeśli grasz z Pegazem - wtedy i powalczyć się da sensownie, pouciekać cywilami i eskortować też. Da się przeżyć.

Co do samych postaci - raczej nie same postacie, ale zbalansowanie liczby dobieranych kart, które jest pochodną postaci. Z Flotą Cylońską przydatnych jest 2,5 pilota, zawsze jakiś Technik czy 2 z niebieskimi kartami do napraw, mniejsze znaczenie zaczynają odgrywać Politycy i Wojskowi. Warto jednak pamiętać, że jeśli w puli jest mało postaci za to z dużą ilością kart zielonych (dodatkowo jeśli nie dajcie Bogowie będą oni cylonami) to ludzie tracą możliwości wynikające z kart RP. Szczególnie gdy wiadomo kto jest kim i ludzie mogą już grać full-coop wtedy RP powinny śmigać tak często jak to tylko możliwe, ale to chyba oczywiste. Ale tutaj nie ma złotego środka, cała ta gra jest niepowtarzalna i sytuacyjna i dlatego tak ją lubię.

Co do samego klimatu - sporo zależy od ludzi, czy znają serial, czy go lubią, czy potrafią i chcą poodgrywać trochę swoje postacie czy narzucone funkcje. Dużo fajniej się gra jeśli nie jest "sucho" i czysto mechanicznie. A fakt faktem - egzekucja pod jakąkolwiek postacią powinna mieć przyczyny, inaczej kończyć się rewanżem (a tostery zacierają ręce ;) ), ale fałszywe podejrzenie i mylenie się to w końcu integralny element gry.
"Zdanie poniżej jest prawdziwe"
"Zdanie powyżej jest fałszywe"
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Jak to jest przy CFB? Jeżeli 2 basestary leżą na fleet boardzie i jest ich aktywacja to ten z "największego" pola respi się z całą wesołą ferajną na mapce I przesuwamy znacznik pościgu czy nie?
To jest trochę mylące: jeżeli leży na ostatnim polu to tak czy siak reszta się zlatuje a jeżeli nie to trochę spowalnia i osłabia CFB. Bo może się zdarzyć, że na polu 7-8 leży tylko Basestar + heavy i 3 raidery które nie są miażdżącą potęgą ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

A kto powiedział, że zawsze ma się pojawiać miażdżąca potęga? :) Ikonki na kryzysach wychodzą przecież losowo. Czasem ludziom się poszczęści i na planszę wskoczy samotny basestar, ale w większości przypadków przyleci flota z całym inwentarzem.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Obrazek
Jak działają "Żelazna Wola" oraz "Stan Wyjątkowy" przy teście który ma częściową porażkę? U mnie liczą je jako odpowiednio "-4" i "-2" wartości ale to zbyt piękne aby było prawdziwe w wypadku żelaznej woli :P
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8734
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2330 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Na karcie Żelaznej Woli jest napisane, że jeśli różnica między ilością punktów zebranych a wymaganych jest nie większa niż 4, to wtedy nie stosuje się efektu porażki. Czyli jeśli przy teście na 11 uzbiera się 7, to nic się nie dzieje. Przynajmniej my tak gramy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

@AkuaMarek
Błagam, nie wrzucaj takich wielkich obrazków, próba obejrzenia tego to masakra :D (zmniejsz go albo przynajmniej umieść w znaczniku spoilera)

A przechodząc do pytania, te karty nie zmieniają wartości częściowego sukcesu, zmieniają wyłącznie wartość wymaganą do pełnego sukcesu.

@Curiosity
Prawidłowo.

Przy czym w przypadku powyższej karty, uzbieranie 8-10 i tak odpali efekt częściowego sukcesu, więc tutaj Żelazna wola ratuje tyłek w bardzo wąskim zakresie, kiedy uzbierało się dokładnie 7.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ